ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό anestis » 19 Δεκ 2011, 18:33

Nicholas Starkos έγραψε:Τι τρέχει με το 'φ' στο πληκτρολόγιό σου; :x


Το κείμενο γράφτηκε σε openoffice, εγινε export σε RTF και import στο pad. (η μόνη επιλογή που έβγαζε ελληνικά, οι άλλες έβγαζαν ρόμβους)

Στο σπίτι κι εγώ έβλεπα το φ να έχει άλλο σχήμα. Στο γραφείο το βλέπω ΟΚ.
(Βεβαια έχω άλλο λειτουργικό.)

Στα pad options έχει monospaced για όποιον ζορίζεται.

Ελεύθερα κάποιος να δοκιμάσει export-import για να το διορθώσει...

Ατιμο open source!

:)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 20 Δεκ 2011, 01:14

ρε παιδιά έχασα "επισοδια".. είχα κολλήσει στο άλλο theard :-(
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό anestis » 20 Δεκ 2011, 01:52

piratiko.org έγραψε:ρε παιδιά έχασα "επισοδια".. είχα κολλήσει στο άλλο theard :-(


Ειπαμε να κοιτάς που είναι το κόκκινο post

:D
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

odyssey
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 14 Δεκ 2011, 22:18

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό odyssey » 20 Δεκ 2011, 02:33

odyssey έγραψε:
Θέλετε, λοιπόν, να αλλάξετε τον κόσμο, ξεκινώντας με ένα κόμμα της πλάκας; Όχι απλά την Ελλάδα, αλλά τον κόσμο όλο. (Εμείς οι έλληνες το έχουμε ξανακάμει).
Θέλετε να αλλάξετε το περιεχόμενο της εξουσίας και από ολιγαρχικό να το κάνετε δημοκρατικό ή απλώς, θέλετε 2-3 βουλευτές στη βουλή ή στην ευρωβουλή;
Θέλετε να κάνουμε πλάκα στον πλανήτη, παίζοντας διαπλανητικά και πλανητικά games ή αρκείστε σε μια μίζερη γωνίτσα, ένα ασήμαντο μερίδιο μιας εξουσίας, που καταστρέφει τη φύση, ιδιοποιείται δημόσια τεχνολογία και φυσικούς πόρους και καίει ανθρώπινες ζωές;


.

όλη αυτή η .... γράφτηκε για αυτή την ερωτησούλα. ( μία σε τρεις δόσεις)
«Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματα μας, με τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε, όταν τα δημιουργήσαμε».
Albert Einstein

Yiannis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 12:47
Τοποθεσία: Athens

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό Yiannis » 20 Δεκ 2011, 17:50

Σίγουρα έχουμε πολλά όνειρα για ένα καλύτερο κόσμο. Το αν θα βάλουμε το δικό μας λιθαράκι για να αλλάξει ο κόσμος αυτός είναι πολύ νωρίς να το πούμε. Πρέπει όμως από κάπου να γίνει η αρχή. Αν δεν τα καταφέρουμε τουλάχιστον θα ξέρουμε οτι προσπαθήσαμε.
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές.

Nicholas Starkos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 12:09
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό Nicholas Starkos » 22 Δεκ 2011, 18:17

Στην παράγραφο για την Οικονομία θα μπορούσε να γίνει αναφορά στον Λογιστικό Έλεγχο του χρέους.
Τα καθαρά κεφάλαια που δανείστηκε η χώρα έχουν αποπληρωθεί. Τα δις που ζητάνε από εμάς τώρα είναι ΛΗΣΤΡΙΚΟΙ ΤΟΚΟΙ. Εάν γίνει έλεγχος , ίσως μπορέσουμε να διαγράψουμε μερικά δις με νομική κάλυψη , χωρίς να χρειάζεται να προσκυνάμε το "πατημένο στρούντελ". 8-)
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν χαρίζονται , ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό anestis » 22 Δεκ 2011, 19:10

Nicholas Starkos έγραψε:Στην παράγραφο για την Οικονομία θα μπορούσε να γίνει αναφορά στον Λογιστικό Έλεγχο του χρέους.
Τα καθαρά κεφάλαια που δανείστηκε η χώρα έχουν αποπληρωθεί. Τα δις που ζητάνε από εμάς τώρα είναι ΛΗΣΤΡΙΚΟΙ ΤΟΚΟΙ. Εάν γίνει έλεγχος , ίσως μπορέσουμε να διαγράψουμε μερικά δις με νομική κάλυψη , χωρίς να χρειάζεται να προσκυνάμε το "πατημένο στρούντελ". 8-)


Ναι, όλοι έχουν εκφραστεί θετικά για την δημιουργία Επιτροπής Λογιστικού Ελέγχου και έτσι έχω σημειώσει να περιληφθεί.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό baskin » 23 Δεκ 2011, 23:42

Καλησπέρα!

Είναι το πρώτο μου post και δεν έχω διαβάσει όλη την συζήτηση (κοινώς πετάγομαι σαν την τσουτσού) αλλά πιάστηκα από το τελευταίο με την Επιτροπή Λογιστικού Ελέγχου.

Χωρίς να θέλω τώρα να μπω σε λεπτομέρειες περί αυτού. Μήπως πέφτουμε (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) σε λάκκο. Μήπως δεν πρέπει να πάρουμε κάποιες εξειδικευμένες (γιατί αυτό είναι η επιτροπή λογιστικού ελέγχου) θέσεις (τώρα τουλάχιστον) περί οικονομικών θεμάτων, γιατί κινδυνεύουμε να ταυτιστούμε με συγκεκριμένους χώρους; Μήπως οι θέσεις μας για την οικονομία (πάλι λέω, τώρα τουλάχιστον) πρέπει να είναι πιο γενικές (όπως και σε άλλα πιο "κοινά" θέματα) και να εξειδικεύουμε σε αυτά που πρωτίστως απευθυνόμαστε;

Δεν βλέπω καμιά καινοτομία στην υιοθέτηση απόψεων όπως η επιτροπή λογιστικού ελέγχου (χωρίς να σημαίνει αυτό ότι την αποκλείω ή διαφωνώ).

Θεωρώ ότι η ιδρυτική διακήρυξη πρέπει να είναι πιο γενική και να μην μπει σε ειδικές προτάσεις. Οι ειδικές προτάσεις πρέπει να προκύψουν από δημοκρατικές διαδικασίες και πιστέψτε ότι υπάρχουν πολλοί που θα στήριζαν αυτήν την προσπάθεια, αλλά διαφωνούν με λογιστικό έλεγχο.

Καλησπέρα και πάλι και καλώς σας βρήκα.

Στράτος.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό anestis » 24 Δεκ 2011, 00:18

Καλως ήλθες!

Θα ήθελα να παρακαλέσω, αν υπάρχουν, να μου δείξεις μερικά posts στο internet αντίθετα με την Ε.Λ.Ε.

Το πολύ πολύ να μην την θέλουν στην κυβέρνηση για να μη χαλάσουν τη ζαχαρένια τους με τη τρόικα.

Ποιος άλλος στα συγκαλά του θα πει "Ας μην ψάξουμε να δούμε πώς χτίστηκε και από τι αποτελείται το χρέος και αν ένα τμήμα του είναι παράνομο (με διεθνείς νομικούς όρους)", αλλά "ας πληρώσουμε όσα λέει το Υπουργείο Οικονομικών";;;;;;

Σε 430 ψήφους εδώ http://www.galop.gr/index.php?topic=1587 έχει 77% !!!

Το Κόμμα των Πειρατών έχει ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ τη Διαφάνεια στα Δημόσια πράγματα και τη ΥΠΕΥΘΥΝΗ διαχείριση των Δημόσιων θεμάτων για να έχει άλλη άποψη.
Θα σπάσουμε και μερικά αυγά, αυτό δεν είναι τίποτα...

Για να σε διευκολύνω διάβασε την ιδρυτική διακήρυξη εδώ: http://piratenpad.de/brWQLuCu3s για να δεις όλο το κλίμα.

Επίσης ελπίζω να μην μπούμε στη συζήτηση "μα αυτή είναι μια αριστερή ιδέα" γιατί θα δεις ότι έχουμε και "αριστερές" και "κεντρώες" και "φιλελεύθερες" και "σοσιαλιστικές" και "οικο-πράσινες" και "δεξιές" ιδέες (εξαρτάται φυσικά και με τι φως φωτίζεις τις ιδέες). Αν μια ιδέα δίνει λύσεις υπέρ των προσώπων και της κοινωνίας τη θέλουμε!

ΥΓ1 Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων μιλάμε για τον Λογιστικό Έλεγχο του Δημόσιου χρέους ως αίτημα και όχι απαραίτητα για τη συγκεκριμένη Ε.Λ.Ε. που έχει δραστηριοποιηθεί μέχρι σήμερα.
ΥΓ2 Το deptocracy έχει 527.000 views




baskin έγραψε:Καλησπέρα!

Είναι το πρώτο μου post και δεν έχω διαβάσει όλη την συζήτηση (κοινώς πετάγομαι σαν την τσουτσού) αλλά πιάστηκα από το τελευταίο με την Επιτροπή Λογιστικού Ελέγχου.

Χωρίς να θέλω τώρα να μπω σε λεπτομέρειες περί αυτού. Μήπως πέφτουμε (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) σε λάκκο. Μήπως δεν πρέπει να πάρουμε κάποιες εξειδικευμένες (γιατί αυτό είναι η επιτροπή λογιστικού ελέγχου) θέσεις (τώρα τουλάχιστον) περί οικονομικών θεμάτων, γιατί κινδυνεύουμε να ταυτιστούμε με συγκεκριμένους χώρους; Μήπως οι θέσεις μας για την οικονομία (πάλι λέω, τώρα τουλάχιστον) πρέπει να είναι πιο γενικές (όπως και σε άλλα πιο "κοινά" θέματα) και να εξειδικεύουμε σε αυτά που πρωτίστως απευθυνόμαστε;

Δεν βλέπω καμιά καινοτομία στην υιοθέτηση απόψεων όπως η επιτροπή λογιστικού ελέγχου (χωρίς να σημαίνει αυτό ότι την αποκλείω ή διαφωνώ).

Θεωρώ ότι η ιδρυτική διακήρυξη πρέπει να είναι πιο γενική και να μην μπει σε ειδικές προτάσεις. Οι ειδικές προτάσεις πρέπει να προκύψουν από δημοκρατικές διαδικασίες και πιστέψτε ότι υπάρχουν πολλοί που θα στήριζαν αυτήν την προσπάθεια, αλλά διαφωνούν με λογιστικό έλεγχο.

Καλησπέρα και πάλι και καλώς σας βρήκα.

Στράτος.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό baskin » 24 Δεκ 2011, 12:29

Καλημέρα.

Πρώτα από όλα, αν και δεν θέλω να μπω σε ανάλυση περί χρέους και επιτροπών ελέγχου, δεν χρειάζεται καμιά επιτροπή για να μάθεις ότι το χρέος έχει προκύψει από τοκογλύφους.

Το χρησιμοποίησα σαν αφορμή για να δηλώσω ότι οι θέσεις του κόμματος πρέπει να απορρέουν από τις βασικές αξίες,

*Η ψηφιακή, συμμετοχική, Άμεση Δημοκρατία.
* Η Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.
* Η ενίσχυση του Διαχωρισμού των Εξουσιών.
* Ο Σεβασμός της Ιδιωτικής Ζωής.
* Η διάλυση των Ιδιωτικών Μονοπωλίων.
* Η χρήση Ανοικτών Προτύπων και Ελεύθερου Λογισμικού.
* Η ελεύθερη Πρόσβαση στην Γνώση και τον Πολιτισμό.
* Η Ανθρώπινη Ελευθερία.
* Η Ανθρώπινη Αξιοπρέπεια.
* Ο Πληροφοριακός Αυτοκαθορισμός.
* Η συμμετοχή στην Ψηφιακή Ζωή και ο Ψηφιακός Αλφαβητισμός.
* Το δικαίωμα Ασφαλούς Ύπαρξης.
* Η Προστασία των Πληροφοριοδοτών, όταν δημοσιοποιούν παρανομίες.
* Οι δωρεάν και Δημοκρατικά Ελεγχόμενες Τεχνικές Υποδομές.


και δεν χρειάζεται στην ιδρυτική να μπει παραπάνω εξειδίκευση (μια χαρά την βρίσκω μέχρι στιγμής). Περαιτέρω εξειδικεύσεις και μηχανισμοί (όπως μία τέτοια επιτροπή, όπως και να λέγεται) πρέπει να προκύπτουν από συλλογικές διαδικασίες. Όσο για το αριστερά δεξιά, δεν με απασχολεί καθόλου.

Ελπίζω να καταλαβαίνει τον προβληματισμό μου.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 0 και 0 επισκέπτες