Liquid Feedback

Όλες οι πληροφοριακές υποδομές μας, το software και η διαχείρισή του.
tvelocity
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:37

Re: Liquid Feedback

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 25 Μαρ 2012, 20:38

Το μοντέλο που είχα στο μυαλό μου είναι να έχουμε ένα δικό μας repository και να του αλλάζουμε τα φώτα ανάλογα με τις ανάγκες μας, με σκοπό να συγκλίνουμε αργότερα με το upstream. Να έχουμε ένα κλικ παραπάνω ελευθερία στην αρχή.

Anyway τώρα θα κάτσω να παίξω με VMs να δω τι παίζει και ο ίδιος
Verba volant, scripta manent

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Liquid Feedback

Δημοσίευσηαπό pav » 27 Μαρ 2012, 09:51

Το έστησα κι εγώ και πράγματι δεν μπορείς να μπεις με το "empty password" που λέει.

Αυτό που έκανα ήταν να κάνω reset password οπότε έδωσα νέο κωδικό.

Αν δεν έχεις στήσει mail server, μπορείς απλά να τρέξεις το παρακάτω στην postgresql:

Κώδικας: Επιλογή όλων

update member set password = '$1$PN6jGFYA$o8D1T8LGpf0gwePX6bvZE/' where login='admin'


και ο κωδικός σου θα γίνει: 12345678

Υ.Γ. Έστησα και το "beta33" και το τελευταίο development version από το mercurial, σε διαφορετικές βάσεις φυσικά. Ίσα ίσα έκανα login, δεν έχω κοιτάξει τίποτα άλλο.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Liquid Feedback

Δημοσίευσηαπό baskin » 27 Μαρ 2012, 11:33

Με το beta33 και το τελευταίο stable core (1.3.1) το έχω στήσει και εγώ. Από ότι είδα ο νέος core (2.0) δεν έχει ακόμα frontend ή κάνω λάθος;

Thanks για το pass θα το κοιτάξω το απόγευμα στο σπίτι. Πως παράγεται το κρυπτογραφημένο string;

Τέλος, θα χρειαστούμε translation. Από ότι είδα είναι ένα αρχείο.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Liquid Feedback

Δημοσίευσηαπό pav » 27 Μαρ 2012, 12:08

baskin έγραψε:Με το beta33 και το τελευταίο stable core (1.3.1) το έχω στήσει και εγώ. Από ότι είδα ο νέος core (2.0) δεν έχει ακόμα frontend ή κάνω λάθος;


Έχει frontend και για το 2.0 αν και δεν ξέρω αν είναι πλήρες. Αν κοιτάξεις τις οδηγίες στο mercurial, το κατεβάζεις απ' ευθείας από το repository. Το έστησα αλλά δεν προχώρησα πιο πέρα από επιτυχημένο login.

baskin έγραψε:Thanks για το pass θα το κοιτάξω το απόγευμα στο σπίτι. Πως παράγεται το κρυπτογραφημένο string;

Εγώ απλά ζήτησα νέο password και μετά το πήρα copy/paste από τη βάση :) .

Στον κώδικα δημιουργείται στο "model/member.lua" ως εξής:

Κώδικας: Επιλογή όλων

function Member.object:set_password(password)
  local hash = os.crypt(
    password,
    "$1$" .. multirand.string(
      8,
      "0123456789ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyz./"
    )
  )
  assert(hash, "os.crypt failed")
  self.password = hash
end

Απ' ότι βλέπω εδώ, το $ είναι separator και έχουμε:
1: MD5
PN6jGFYA: salt
o8D1T8LGpf0gwePX6bvZE/: encrypted

και ο έλεγχος του κωδικού γίνεται ως εξής:

Κώδικας: Επιλογή όλων

function Member.object:check_password(password)
  if type(password) == "string" and type(self.password) == "string" then
    return os.crypt(password, self.password) == self.password
  else
    return false
  end
end


baskin έγραψε:Τέλος, θα χρειαστούμε translation. Από ότι είδα είναι ένα αρχείο.

Ναι, είναι περίπου 700 γραμμές, από τις οποίες οι περισσότερες είναι μια-δυο λέξεις. Το πρόβλημα είναι με την ορολογία.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Liquid Feedback

Δημοσίευσηαπό baskin » 27 Μαρ 2012, 12:45

pav έγραψε:Εγώ απλά ζήτησα νέο password και μετά το πήρα copy/paste από τη βάση :) .


Απατεώνα!! :D
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Liquid Feedback

Δημοσίευσηαπό baskin » 27 Μαρ 2012, 14:33

Πάντως (έτσι για να το αναφέρω) το mail που έχω στείλει στην λίστα τους, ακόμη να εγκριθεί. Μάλλον θα πρέπει να κυνηγήσουμε κάποια direct επαφή.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

tvelocity
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:37

Re: Liquid Feedback

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 28 Μαρ 2012, 15:30

Δυστυχώς εγώ πάντως δεν έχω καταφέρει ακόμα να κάνω login στην εγκατάσταση μου... ακόμα και με την παρέμβαση στην database του pav. Δεν έχω ξαναπιάσει και ποτέ μου postgresql... :P

Το salt είναι πάντα ίδιο για κάθε εγκατάσταση;
Verba volant, scripta manent

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Liquid Feedback

Δημοσίευσηαπό baskin » 28 Μαρ 2012, 15:54

Δεν το έπιασα το salt;

Έβαλα και το 2beta, έχει πολλές νέες προσθήκες, αλλά έχει ακόμη κάποια θέματα. Η εξέλιξη του είναι πολύ καλή όμως.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Liquid Feedback

Δημοσίευσηαπό pav » 28 Μαρ 2012, 16:29

Είδα μόνο το κομμάτι του κώδικα που έχω παραθέσει οπότε μπορεί να κάνω λάθος αλλά αν κάνεις SET το πεδίο 'password' στο string που έδωσα πρέπει να παίξει, δηλαδή βάζεις το '$1$PN6jGFYA$o8D1T8LGpf0gwePX6bvZE/' για password και κάνεις login με '12345678'. Το salt εμπεριέχεται σε αυτό το string.

Μήπως δεν έτρεξες και το 'init.sql' όταν εγκατέστησες το core; Νομίζω δεν το έλεγε στις οδηγίες αλλά χρειάζεται για να δημιουργήσει το admin account.

Απ' ότι θυμάμαι για να δημιουργήσεις τη βάση από την αρχή κάνεις κάτι σαν το εξής:

Κώδικας: Επιλογή όλων

user$ sudo cp {core,init}.sql /tmp                           (copy files to /tmp)
user$ sudo chown postgres:postgres /tmp/{core,init}.sql      (make postgres user the owner of the files)
user$ sudo su - postgres                                     (become the postgres user)
postgres$ dropdb liquid_feedback                             (drop previous database)
postgres$ createdb liquid_feedback                           (create new)
postgres$ psql -f /tmp/core.sql liquid_feedback              (run commands in core.sql)
postgres$ psql -f /tmp/init.sql liquid_feedback

postgres$ psql liquid_feedback
> update member set password = '$1$PN6jGFYA$o8D1T8LGpf0gwePX6bvZE/' where login='admin';
> \q       (quit)


Η PostgreSQL τουλάχιστον επιφανειακά είναι σαν όλες τις γνωστές βάσεις. Για GUI εργαλείο εγώ χρησιμοποιώ το pgAdmin. Για να συνδεθείς στην postgres από άλλο μηχάνημα πρέπει να κάνεις κάποιες αλλαγές στο configuration:
1. Στο postgresql.conf (δεν θυμάμαι που το βάζει το debian, νομίζω στο /etc/postgresql/)

Κώδικας: Επιλογή όλων

listen_addresses = 'localhost,192.168.1.222'              # what IP address(es) to listen on;
                                        # comma-separated list of addresses;
                                        # defaults to 'localhost', '*' = all
                                        # (change requires restart)


2. Στο pg_hba.conf (πάλι δεν ξέρω που το βάζει το debian αλλά μάλλον φαίνεται το path στην αρχή του postgresql.conf)
Προσθέτεις κάτι σαν το παρακάτω ώστε να επιτρέπει πρόσβαση μέσω TCP/IP, σε όλες τις βάσεις, για όλους τους χρήστες, από το τάδε IP, με md5 "encrypted" password.

Κώδικας: Επιλογή όλων

host    all             all        192.168.1.33/32          md5


Ότι άλλο χρειαστείς ρώτα κι αν ξέρω καλώς :).

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Liquid Feedback

Δημοσίευσηαπό pav » 28 Μαρ 2012, 16:38

Ξέχασα να πω ότι μπορείς να δοκιμάσεις να ζητήσεις νέο password, αλλά έχει κι αυτό διαδικασία. Πρέπει να πειράξεις τα πεδία 'email' και 'notify_email' (ή κάπως έτσι) και να βάλεις κάτι σαν 'pav@localhost'. Αφού κάνεις reset θα πας command line και με την εντολή 'mail' θα δεις το email, πατάς 1 για να το διαβάσεις, κάνεις copy το link και το βάζεις στο browser. Αν σου πει 'invalid code' το κάνεις copy-paste από το email (αυτό κάτω κάτω, όχι αυτό με το URL).


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες