Σχετικά με τις "παγαποντιές"

Συζήτηση σχετικά με τα φλέγοντα θέματα για τις Ευρωεκλογές του 2019 και την συμμετοχή των Πειρατών.
newpamelina

Re: Σχετικά με τις "παγαποντιές"

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 21 Απρ 2019, 09:54

newpamelina έγραψε:
Σε περίπτωση που εκλεγείς βουλευτής/ευρωβουλευτής/δημοτικός σύμβουλος, δεσμεύεσαι να ψηφίζεις αποκλειστικά και μόνο σε όλες τις ψηφοφορίες, επακριβώς το αποτέλεσμα ηλεκτρονικών δημοψηφισμάτων που θα αφορούν στο ίδιο ερώτημα;;;
Αν δεσμεύεσαι, με χρηματικό πρόστιμο μάλιστα σε ethereum ή σε κάποιο παρόμοιο κρυπτονόμισμα (ώστε να γραφτεί και το smart contract της ανυπακοής σου), τότε ίσως και να σε ψηφίσω για να με "εκπροσωπήσεις".


Βλέπετε; Σε όλες τις ερωτήσεις, φροντίζουν και απαντάνε οι κοινοβουλευτικοί, αυτοί οι σιχαμεροί άρχοντες του σκότους. Ειδικά τώρα που είναι προεκλογική περίοδος. Την παραπάνω ερώτηση όμως, κάνουν πως δεν την άκουσαν!

Κατάλαβες Περαντζάκη ; Πήγαινε να κοροϊδέψεις άλλους. Τους πειρατές ΔΕΝ μπορείς να τους κοροϊδέψεις.... Δώσανε οι πειρατές 12 bitcoin στο κόμμα, και αντί να ξοδέψετε έξυπνα αυτό το τάλαντο που σας έδινε την δυνατότητα να κατέβετε ανεξάρτητα σε ως και 12 εκλογικές αναμετρήσεις, τα ξοδέψατε την εντελώς ακατάλληλη περίοδο και καταντήσατε να εξαρτιόσαστε από συνεργασίες. Και θες και να σε ψηφίσουνε, τρομάρα σου!!

Και άντε, την παντελή ανικανότητά σας να διαχειριστείτε τα οικονομικά του πειρατικού, να σας την συγχωρέσουμε, κύριε Περαντζάκη. Την κουτοπονηριά σου όμως, που δεν απαντάς στην ερώτηση για το αν δεσμεύεσαι να υπακούς σε ηλεκτρονικά δημοψηφίσματα, αυτό δεν το συγχωράμε. Μαύρο στον Μαυρογυαλούρο λοιπόν!

ΠΙ ΠΙ ΠΙ , η Ευρώπη θέλει ΠΙ !!!

Εικόνα

newpamelina

Re: Σχετικά με τις "παγαποντιές"

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 21 Απρ 2019, 23:33

Και για όσους αναρωτιούνται πως μπορούν να γίνουν τα ηλεκτρονικά δημοψηφίσματα, υπάρχουν πολλές λύσεις.

Είτε οpensource (το οποίο δεν θα αναλύσω γιατί μάλλον δεν είσαστε σε θέση να καταλάβετε) , είτε ακόμα και σε εταιρία π.χ https://polys.me/ με κόστος 2000 δολάρια το χρόνο για 500 άτομα (που πάνω κάτω είναι τα μέλη του κόμματος) ή 28000 ευρώ το χρόνο για 30000 άτομα.

Δηλαδή ο κάθε ψηφοφόρος που επιθυμεί να ελέγχει τι σκατά ψηφίζει ο εκλεγμένος ευρωβουλευτής του κόμματος στην ευρωβουλή και να τον απειλεί με κατάσχεση του ποσού που έχει δεσμεύσει με smart contract (ως ενέχυρο για την πίστη του στα ηλεκτρονικά δημοψηφίσματα), θα χρειαστεί να δώσει από 1 ως 4 ευρώ το χρόνο για να αποκτήσει αυτό το δικαίωμα (και φυσικά αυτό το "υπέρογκο" ποσό μόνο στην περίπτωση που τα μέλη του κόμματος είναι ανίκανα να υλοποιήσουν μια οpensource λύση και αναγκαστούν να ζητήσουν την βοήθεια της εταιρίας).

Κατάλαβες, κύριε Περαντζάκη;
Εσύ πόσα λεφτά δίνεις ενέχυρο για το ότι δεν θα προδώσεις;
Βάλε ένα ποσό, και στο τέλος της θητείας σου θα ξαναγίνει ηλεκτρονικό δημοψήφισμα, και αν ήσουν καλό παιδί και πιστός στην αποφάσεις των ηλεκτρονικών δημοψηφισμάτων, το ποσό αυτό θα σου επιστραφεί ολόκληρο (και ίσως και επαυξημένο, αν αυτό ορίζεται στο smart contract που προτίθεσαι να υπογράψεις).

Εικόνα

newpamelina

Re: Σχετικά με τις "παγαποντιές"

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 22 Απρ 2019, 10:27

newpamelina έγραψε:Βάλε ένα ποσό, και στο τέλος της θητείας σου θα ξαναγίνει ηλεκτρονικό δημοψήφισμα, και αν ήσουν καλό παιδί και πιστός στην αποφάσεις των ηλεκτρονικών δημοψηφισμάτων, το ποσό αυτό θα σου επιστραφεί ολόκληρο (και ίσως και επαυξημένο, αν αυτό ορίζεται στο smart contract που προτίθεσαι να υπογράψεις).
Εικόνα


Όταν λέω "βάλε ένα ποσό" εννοώ να το βάλεις ακριβώς την ημέρα που θα εκλεγείς ευρωβoυλευτής, και όχι πριν. Γιατί αν το βάλεις πριν, μπορεί να σε κοροιδέψουν όσοι δεν επιθυμούν να εκλεγείς, να σε κάνουν να πιστέψεις ότι θα σε ψηφίσουν, και τελικά να σου κατάσχουν το ποσό. Καλό θα είναι επίσης το ποσό που θα δεσμεύσεις αμέσως μετά την εκλογή σου στο αξίωμα να είναι ανάλογο της βουλευτικής σου αποζημίωσης.

Για την ώρα λοιπόν, και πριν της εκλογές, το μόνο που απαιτώ από τους υποψηφίους είναι να υποσχεθούν ότι θα δεσμεύσουν αυτό το ποσό αμέσως μετά την εκλογή τους, καθώς επίσης και να αποδείξουν ότι γνωρίζουν την διαδικασία για το πως δεσμεύεται ένα ποσό με smart contract και blockchain based ψηφοφορίες.

Και φυσικά εννοείται ότι στα ηλεκτρονικά δημοψηφίσματα θα μπορούν να συμμετέχουν ΟΛΟΙ οι πολίτες, στο ειδικό όμως δημοψήφισμα που θα αποφασίζει την αποδέσμευση του ποσού στο smart contract, θα ψηφίζουν μόνο τα μέλη του κόμματος (ή όσοι με κάποιο τρόπο μπορούν να αποδείξουν ότι ψήφισαν τον υποψήφιο ώστε να εκλεγεί). Γιατί στην αντίθετη περίπτωση, αυτοί που ψηφίζουν ενάντια στο υποψήφιο μπορεί να τον παγιδέψουν και να του φάνε τα χρήματά του.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Σχετικά με τις "παγαποντιές"

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 22 Απρ 2019, 13:11

Είσαι και ηλίθιος. Εγώ δεν σε βλέπω. Οι άλλοι σε βλέπουν κανονικά... Εσύ έχεις κάθε δικαίωμα να γράφεις. Εγώ δεν έχω καμία υποχρέωση να σε διαβάζω. Συμμετέχουν μόνο τα μέλη. Αν δεν σου αρέσει, φτιάξε μία κίνηση. Εδώ είμαστε κόμμα.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

newpamelina

Re: Σχετικά με τις "παγαποντιές"

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 22 Απρ 2019, 17:35

Vassilis Perantzakis έγραψε:Είσαι και ηλίθιος. Εγώ δεν σε βλέπω. Οι άλλοι σε βλέπουν κανονικά... Εσύ έχεις κάθε δικαίωμα να γράφεις. Εγώ δεν έχω καμία υποχρέωση να σε διαβάζω. Συμμετέχουν μόνο τα μέλη. Αν δεν σου αρέσει, φτιάξε μία κίνηση. Εδώ είμαστε κόμμα.

Στα τέτοια μου που αποφάσισες να μην βλέπεις τις ερωτήσεις μου!
Είτε τις βλέπεις, είτε δεν τις βλέπεις, οι καίριες και σημαντικές ερωτήσεις που αφορούν την ποιότητά σου ως υποψήφιος παραμένουν.
Άλλωστε ο στόχος της ενημέρωσής μου και των ερωτημάτων μου δεν είσαι εσύ ο ίδιος, αλλά οι υπόλοιποι, οι ψηφοφόροι σου.
Που πρέπει να καταλάβουν ποιος είσαι, πριν αποφασίσουν να σε ψηφίσουν.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Σχετικά με τις "παγαποντιές"

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 28 Απρ 2019, 23:07

Ως συνήθως, μία ουσιαστική ερώτησή μου, αιτία ενδοσκόπησης νομίζω, έγινε κωλοχανείο.
Κουβεντιάζει ο Vasper με το pet μας και πάει λέγοντας!!!!!!
(ούτε συντονιστές έχουμε, ούτε τίποτα :shock: ) Ότι του φανεί του λολοστεφανή γίναμε!!!
...... Όπως και με τους συντονιστές στις ψηφοφορίες!!!!!!!!!
Αλήθεια, ψηφοφορία με συντονιστές ανύπαρκτους, έχει ελπίδες νομιμοποίησης;
Και απαντώ μόνος μου:
ΝΑΙ, όταν εξυπηρετεί τους νταλγκάδες επαγγελματιών "ακτιβιστών".
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Σχετικά με τις "παγαποντιές"

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 29 Απρ 2019, 01:01

Δεν σε κατάλαβα Βασίλη. Θα μου απαγορεύσεις να απαντάω σε όποιον γουστάρω; Μιλά καθαρά και άσε τα υπονοούμενα. Όταν σου είπα να δώσεις 12 ευρώ για να είσαι οικονομικά ενήμερος και να ψηφίσεις έκανες την πάπια. Τώρα ότι και να λες Σόρρυ αλλά έχεις άδικο.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Σχετικά με τις "παγαποντιές"

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 05 Μάιος 2019, 18:56

@Vasper:
Φίλε, είναι ότι πιο χυδαίο το να επιχειρηματολογείς μαζί μου, και και να αναφέρεσαι σε "12 ευρώ"!!!!!
Αν μη τι άλλο, ΣΕΒΑΣΜΟΣ.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Σχετικά με τις "παγαποντιές"

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 06 Μάιος 2019, 11:15

@laskaris
Θεωρείς χυδαίο να σου λέω εγώ για 12€ για να ψηφίσεις ως μέλος, αλλά δεν είναι χυδαίο να κατηγορείς την Δ.Ε. για ύπουλες πρακτικές ενώ... υπάρχει ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ που ορίζει πως λειτουργούμε; Πλάκα με κάνεις... Μιλάτε για "απόφαση", πριν την ψηφοφορία και μετά δεν ψηφίζεις, αλλά εγώ μιλάω χυδαία; Σοβαρά, τι επιχειρήματα έχεις για την απραξία σου; Σου έλειπαν 12 ευρώ; Να στα δώσω εγώ. Και επιτέλους, μάθε τι είναι επιχείρημα και τι όχι.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

xamomhli
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 14 Μάιος 2012, 12:36
Επικοινωνία:

Re: Σχετικά με τις "παγαποντιές"

Δημοσίευσηαπό xamomhli » 27 Μάιος 2019, 19:13

@Vasper
Βασίλη, γνώμη μου είναι ότι οι χαρακτηρισμοί «ηλίθιος» και «τρολ» δεν χρειάζονται. Καλύτερα να κρατάμε χαμηλά τους τόνους. Αν έχασες τη ψυχραιμία σου, άσε να απαντήσει κανένας άλλος (φιλικά το λέω). Παρά τις βρισιές, διατυπώθηκαν και κάποια συγκεκριμένα ερωτήματα στο thread. Η παρατήρηση για τους οικονομικούς απολογισμούς θεωρώ ότι έχει βάση. Επιπλέον, μπορεί να γίνει κουβέντα για τα υπέρ και τα κατά του να μπορεί ένα μέλος του ΣτΜ να ξεκινά ψηφοφορία για ένα θέμα. Προσωπικά είμαι υπέρ αυτής της ιδέας. Όπως και για το αν και με ποια μορφή μπορούν να δοθούν εγγυήσεις ότι ένας βουλευτής του Κόμματος Πειρατών Ελλάδος θα ακολουθήσει όλες τις αποφάσεις του ΣτΜ. Τέλος, έχει κανένας γνώμη για τα «https://polys.me/» και «https://www.ethereum.org/» που αναφέρθηκαν; Όσο για τη συνδρομή των 12 ευρώ, συμφωνώ ότι είναι χαμηλή και ότι χρειάζεται να την καταβάλουν όλα τα μέλη. Τώρα για το αν πρέπει να συνδέεται με το δικαίωμα συμμετοχής στις ψηφοφορίες, αυτό είναι άλλο θέμα (για εμένα θεωρητικά πρέπει, στην πράξη όμως έχει δημιουργήσει προβλήματα).


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες