Καιρός να μετρηθούμε πάλι!

Συζήτηση για πολιτικά θέματα και γεγονότα.
newpamelina

Re: Καιρός να μετρηθούμε πάλι!

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 08 Ιαν 2016, 15:38

Αντί να γεμίζετε το φόρουμ με ηλιθιότητες, είναι πάρα πολύ απλό να δείτε ποιός είναι παρόν.

Αρκεί ο αιώνιος admin να κάνει ελάχιστες αλλαγές εδώ.

https://forum.pirateparty.gr/memberlist ... &sk=a&sd=d

ώστε να φαίνεται οργανωμένα σε πίνακα πότε ήταν η τελευταία φορά που μπήκε στο φόρουμ κάποιος.

Η τελευταία επίσκεψη δεν είναι κάτι κρυφό. Φαίνεται στο προφίλ του κάθε χρήστη.
https://forum.pirateparty.gr/memberlist ... file&u=923

Αρκεί λοιπόν να το προσθέσετε στον πίνακα με τα μέλη, και να ταξινομείτε ως προς αυτό.

Αντί να κάνετε όμως αυτό το αυτονόητο, δυστυχως ο συνδυασμός του αιώνιου admin με τους ψηφιακά αναλφάβητους, έχει ως αποτέλεσμα το ηλίθιο αυτό θρεντ.

Αντε και καλή χρονιά βρε! :D

koulaxizis
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 19:57

Re: Καιρός να μετρηθούμε πάλι!

Δημοσίευσηαπό koulaxizis » 08 Ιαν 2016, 18:34

Παρών. :mrgreen:

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Καιρός να μετρηθούμε πάλι!

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 08 Ιαν 2016, 20:00

newpamelina έγραψε:Αντί να γεμίζετε το φόρουμ με ηλιθιότητες, είναι πάρα πολύ απλό να δείτε ποιός είναι παρόν.

Αρκεί ο αιώνιος admin να κάνει ελάχιστες αλλαγές εδώ.

https://forum.pirateparty.gr/memberlist ... &sk=a&sd=d

ώστε να φαίνεται οργανωμένα σε πίνακα πότε ήταν η τελευταία φορά που μπήκε στο φόρουμ κάποιος.

Η τελευταία επίσκεψη δεν είναι κάτι κρυφό. Φαίνεται στο προφίλ του κάθε χρήστη.
https://forum.pirateparty.gr/memberlist ... file&u=923

Αρκεί λοιπόν να το προσθέσετε στον πίνακα με τα μέλη, και να ταξινομείτε ως προς αυτό.

Αντί να κάνετε όμως αυτό το αυτονόητο, δυστυχως ο συνδυασμός του αιώνιου admin με τους ψηφιακά αναλφάβητους, έχει ως αποτέλεσμα το ηλίθιο αυτό θρεντ.

Αντε και καλή χρονιά βρε! :D

Άντε γαμήσου βρε :D (αντεύχομαι)

Το πρόβλημα κουταβάκι, δεν είναι ποιος/πότε/για πόσο μπήκε!! (λαμπρό παράδειγμα εσύ).
Η ερώτηση είναι σαφής: Ποιος θέλει να το συνεχίσει (χωρίς όρους, εγωισμούς και μαλακίες).
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

newpamelina

Re: Καιρός να μετρηθούμε πάλι!

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 09 Ιαν 2016, 01:51

laskaris_vasilis έγραψε:Η ερώτηση είναι σαφής: Ποιος θέλει να το συνεχίσει (χωρίς όρους, εγωισμούς και μαλακίες).


Είναι αυτονόητο ότι όποιος εξακολουθεί να κάνει λογκιν στο φόρουμ, εξακολουθεί να έχει την ελπίδα ότι κάποια στιγμή θα σταματήσουν οι μαλακίες εδώ μέσα. Είναι αυτονότητο ότι εφόσον κάνει λογκιν, θέλει να το συνεχίσει, αλλά δεν τον αφήνουν κάποιοι με τις μαλακίες τους.

Για να σταματήσουν όμως οι μαλακίες πρέπει να αναλάβει admin κάποιος αιρετός, και όχι να εξακολουθείτε να έχετε τον αιώνιο διορισμένο καρεκλοκένταυρό που έχει αράξει στο θρόνο του και δεν κάνει απολύτως τίποτα ώστε να βελτιωθούν οι ψηφιακές σας υποδομές.

Αν διώξετε τον αιώνιο άχρηστο, και έρθει κάποιος και καταφέρει να υλοποιήσει κάτι πρωτοποριακό στο θέμα της δημοκρατίας, τότε θα προσελκύσετε τους (λιγοστούς πια) παλιούς που δεν εχουν τελείως απογοητευτεί με τις αηδείες σας και εξακολουθούν στην χάση και στην ψέξη να ρίχνουν καμιά ματιά εδώ μέσα μπας και παρέλπίδα άλλαξε κάτι. Και επίσης θα προσελκύσετε και τους νέους, που έρχονται αραιά και πού και κάνουν εγγραφή εδώ μέσα.

Για να μετρήσεις λοιπόν αυτούς που θέλουν να το συνεχίσουν, αλλά κάποιοι δεν τους αφήνουν, πρέπει να εμφανίσεις την τελευταία επίσκεψη του καθενός, και να ταξινομήσεις την λίστα με τα μέλη ως προς αυτήν.

newpamelina

Re: Καιρός να μετρηθούμε πάλι!

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 09 Ιαν 2016, 02:06

Από εκεί και πέρα, όποιος θέλει να κρύψει την ημερομηνία της τελευταίας επίσκεψής του στο φόρουμ (για λόγους προσωπικών δεδομένων) και αυτό εφικτό είναι. Μπορούμε να την συγκρίνουμε με μια άλλη ημερομηνία κάποιου άλλου, και να αποφανθούμε αν είναι μεγαλύτερη ή μικρότερη, χωρίς να χρειάζεται να αποκαλυφθεί κανενός η ημερομηνία της τελευταίας επίσκεψης.

Αρκεί να ακολουθηθεί ένα secure multiparty computation πρωτόκολλο. Αυτό όπως είπα είναι εφικτό χωρίς κανένας να χρειάζεται να αποκαλύψει την ημερομηνία! Και είναι εφικτό με το secure multiparty computation πρωτόκολλο, όπως ομοίως είναι εφικτό να γνωρίζουμε αν ένας είναι μεγαλύτερος σε ηλικία από έναν άλλο, χωρίς να χρειάζεται κανένας από τους δύο να αποκαλύψει την ηλικία του!

Αλλά τι κάθομαι και συζητάω με τους ψηφιακούς αναλφάβητους τώρα;;; Ούτε καν περνάει από το μυαλό τους ότι κάτι τέτοιο είναι εφικτό. Πως είναι δυνατόν να μπορείς να συγκρίνεις δύο αριθμούς μεταξύ τους, όταν δεν τους γνωρίζεις; Και όμως μπορείς να τους συγκρίνεις ενώ δεν τους γνωρίζεις, αρκεί να είσαι ψηφιακά γραμματισμένος.

Δυστυχώς κάποιοι εδώ μέσα, ούτε σε 100 χρόνια δεν πρόκειται να κατανοήσουνν τι ακριβώς είπα μόλις τώρα, και τι εννοώ.

kanellia
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2015, 19:27

Re: Καιρός να μετρηθούμε πάλι!

Δημοσίευσηαπό kanellia » 09 Ιαν 2016, 13:36

Παρούσα για τα "ιντερνετικά" κι εγώ, όχι τόσο για δράσεις... ;)

koulaxizis
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 19:57

Re: Καιρός να μετρηθούμε πάλι!

Δημοσίευσηαπό koulaxizis » 09 Ιαν 2016, 13:47

Το θέμα Βασίλη μου (και λοιποί Πειρατές) είναι το εξής: Υπάρχει ακόμα Πειρατικό Κόμμα Ελλάδας ή έχουν μείνει 5-6 να σέρνουν το κουφάρι του εδώ κι εκεί, ελπίζοντας να αναστηθεί; Το θέμα είναι προσφέρουμε στην κοινωνία, όχι να χάνουμε το χρόνο μας αναμασώντας άρθρα στα κοινωνικά δίκτυα. Άντε και μετρηθήκαμε. Τι γίνεται μετά;

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Καιρός να μετρηθούμε πάλι!

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 09 Ιαν 2016, 14:44

koulaxizis έγραψε:Το θέμα Βασίλη μου (και λοιποί Πειρατές) είναι το εξής: Υπάρχει ακόμα Πειρατικό Κόμμα Ελλάδας ή έχουν μείνει 5-6 να σέρνουν το κουφάρι του εδώ κι εκεί, ελπίζοντας να αναστηθεί; Το θέμα είναι προσφέρουμε στην κοινωνία, όχι να χάνουμε το χρόνο μας αναμασώντας άρθρα στα κοινωνικά δίκτυα. Άντε και μετρηθήκαμε. Τι γίνεται μετά;

Έτσι ακριβώς είναι. Λίγοι ρομαντικοί, εθελοντές, μαλάκες, ασυμβίβαστοι με την ήττα έχουν μείνει. Για μετά θα το κρατήσουμε ζωντανό να του δώσουμε όσες ανάσες μπορούμε μέχρι να βρεθούν οι επόμενοι ρομαντικοί, εθελοντές, μαλάκες, ασυμβίβαστοι....
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

gounara
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1412
Εγγραφή: 17 Φεβ 2012, 10:47
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: Καιρός να μετρηθούμε πάλι!

Δημοσίευσηαπό gounara » 10 Ιαν 2016, 00:20

koulaxizis έγραψε:Το θέμα Βασίλη μου (και λοιποί Πειρατές) είναι το εξής: Υπάρχει ακόμα Πειρατικό Κόμμα Ελλάδας ή έχουν μείνει 5-6 να σέρνουν το κουφάρι του εδώ κι εκεί, ελπίζοντας να αναστηθεί; Το θέμα είναι προσφέρουμε στην κοινωνία, όχι να χάνουμε το χρόνο μας αναμασώντας άρθρα στα κοινωνικά δίκτυα. Άντε και μετρηθήκαμε. Τι γίνεται μετά;

Αυτό ακριβώς προσπαθησα να αποφυγω με τη προσπάθεια του Δούρειου Ίππου και με τις συνεργασίες του καλοκαιριού .. Οι αντιδράσεις πάντα οι ίδιες .
Τέλος πάντων όντως είναι κουφάρι και όντως έχουμε μείνει μονός αριθμός .
Μικρές ελπίδες ανάκαμψης και ιδέες υπάρχουν όμως θα βρουν όπως πάντα τοίχο , είτε από τους Συριζοποιημενους , είτε από τους άνθρωπο διώκτες είτε από το Ιερατείο.
Οπότε ....
Θανάσης Γούναρης
6976403600,6934753640
agounar@sch.gr,thanasisgounaris@gmail.com
www.facebook.com/thanasis.gounaris

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Καιρός να μετρηθούμε πάλι!

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 10 Ιαν 2016, 17:09

Ρε, γαμώ τα υπουργεία μου, αισθάνεται κάποιος πως με το να "ασπασθεί" το Πειρατικό θα γίνει βουλευτής;
(υπήρξαν και υπάρχουν κάποιοι αλλά .... να είναι καλά).
Σκοπός της ανάρτησης μου δεν είναι να βρεθούμε εκατοντάδες συνοδοιπόροι αλλά ..... όσοι είναι αποφασισμένοι.
Καθημερινά, μαθαίνω/υποψιάζομαι, πως είμαστε ανεπιθύμητοι στο σύστημα!
(έχω πάρα πολλά παραδείγματα).
Προσωπικά, έχω δηλώσει πως δεν πρόκειται ποτέ να μετακινηθώ, όσο υπάρχει το Πειρ.
.... Μετά (αν), θα είναι κρίμα να υποστηρίζονται οι Πειρατικές ανησυχίες από άλλο πολιτικό χώρο!!! ....... ΕΣΕΙΣ τους δείξατε τον δρόμο γαμώ το κέρατό μου!! .... Τώρα θα τους τον παραχωρήσετε;
...... Φίλοι, να το έχετε υπ`όψιν!!! Αν τυχόν και αφήσετε να διαλυθεί το Πειρ, υπάρχουν ΠΑΡΑ πολλοί πρόθυμοι να υιοθετήσουν τις αρχές του!
Ήτοι-ήγουν-τουτέστιν: θα κάνουμε κάποιους άσχετους "μάγκες"!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες