Συμφωνείτε με την μη ύπαρξη

Δημοσκοπήσεις Πολιτών - Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη και φίλοι του κόμματος.

Είναι σωστό που δεν υπάρχει λευκό;

Ναι
4
24%
Όχι
6
35%
Λευκό
7
41%
 
Σύνολο ψήφων: 17

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Συμφωνείτε με την μη ύπαρξη

Δημοσίευσηαπό Petros » 07 Σεπ 2015, 01:25

laskaris_vasilis έγραψε:Πέτρο, φαντάζομαι να έχει πάρει χαμπάρι πως μαλακίζεσαι!!!


στην συνείδησή μου έχω το άλλοθι ότι ξεκίνησα 9ος στη σειρά...
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

newpamelina

Re: Συμφωνείτε με την μη ύπαρξη

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 07 Σεπ 2015, 01:34

laskaris_vasilis έγραψε:Πέτρο, φαντάζομαι να έχει πάρει χαμπάρι πως μαλακίζεσαι!!!


Καθόλου δεν μαλακίζεται, είναι ένα σοβαρό θεωρητικό ζήτημα.

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Συμφωνείτε με την μη ύπαρξη

Δημοσίευσηαπό Petros » 07 Σεπ 2015, 01:38

newpamelina έγραψε:Καθόλου δεν μαλακίζεται, είναι ένα σοβαρό θεωρητικό ζήτημα.


Δεν θέλω να σου το χαλάσω, αλλά ο Βασίλης έχει δίκιο.

Το θέμα είναι γιατί γίναν όλα αυτά...
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

newpamelina

Re: Συμφωνείτε με την μη ύπαρξη

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 07 Σεπ 2015, 01:41

Petros έγραψε:
newpamelina έγραψε:Καθόλου δεν μαλακίζεται, είναι ένα σοβαρό θεωρητικό ζήτημα.


Δεν θέλω να σου το χαλάσω, αλλά ο Βασίλης έχει δίκιο.

Το θέμα είναι γιατί γίναν όλα αυτά...



Καλά. Διάβασε λίγο και θεωρία.
viewtopic.php?f=163&t=7401#p84739

υπάρχει και η υπό συνθήκη ψήφος, και αυτή δεν καλύπτεται με ΝΑΙ/ΟΧΙ

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Συμφωνείτε με την μη ύπαρξη

Δημοσίευσηαπό Petros » 07 Σεπ 2015, 01:47

Ρε λύχνο, δεν διαφωνούμε στα περί λευκού, αυτά τα είπα κι εγώ...

Αυτό δεν αναιρεί αυτό που ο Βασίλης λέει...

Πάντως ό,τι και να λέμε μέγας θεωρητικός της εποχής του ο Ιζνογκούντ...
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

newpamelina

Re: Συμφωνείτε με την μη ύπαρξη

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 07 Σεπ 2015, 01:53

Τέλος πάντων, η ουσία είναι να μην έχουμε ως επιλογή σε μια ψηφοφορία μόνο ένα ξερό ΝΑΙ/ΟΧΙ.
Αλλά πρέπει να μπορούμε να έχουμε ως επιλογές της ψηφοφορίας και οτιδήποτε άλλο, ακόμα και κάτι που ενδεχομένως να αναιρεί και την ίδια την ερώτηση της ψηφοφορίας.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Συμφωνείτε με την μη ύπαρξη

Δημοσίευσηαπό baskin » 07 Σεπ 2015, 09:54

newpamelina έγραψε:Τέλος πάντων, η ουσία είναι να μην έχουμε ως επιλογή σε μια ψηφοφορία μόνο ένα ξερό ΝΑΙ/ΟΧΙ.
Αλλά πρέπει να μπορούμε να έχουμε ως επιλογές της ψηφοφορίας και οτιδήποτε άλλο, ακόμα και κάτι που ενδεχομένως να αναιρεί και την ίδια την ερώτηση της ψηφοφορίας.


τα έχω πει καιρό τώρα αγαπητέ μου izno.... δεν βολεύει την συνδικαλιστική πρακτική, όμως....
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

newpamelina

Re: Συμφωνείτε με την μη ύπαρξη

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 07 Σεπ 2015, 12:14

baskin έγραψε:
newpamelina έγραψε:Τέλος πάντων, η ουσία είναι να μην έχουμε ως επιλογή σε μια ψηφοφορία μόνο ένα ξερό ΝΑΙ/ΟΧΙ.
Αλλά πρέπει να μπορούμε να έχουμε ως επιλογές της ψηφοφορίας και οτιδήποτε άλλο, ακόμα και κάτι που ενδεχομένως να αναιρεί και την ίδια την ερώτηση της ψηφοφορίας.


τα έχω πει καιρό τώρα αγαπητέ μου izno.... δεν βολεύει την συνδικαλιστική πρακτική, όμως....


Πάντως να ξέρεις ότι συνδικαλιστική πρακτική είναι και το ΛΕΥΚΟ που σημαινει ΟΧΙ. Συχνά όταν είναι να αποφασιστεί μια απεργία, πολλοί συνδικαλιστες ψηφίζουν ΛΕΥΚΟ (για να μην τους κράξουν οι ψηφοφόροι τους) αλλά δεδομένου ότι απαιτείται 2/3 πλειοψηφία του ΝΑΙ, το ΛΕΥΚΟ μεταφράζεται πρακτικά σε ΟΧΙ. Αυτοί όμως πάνε στην συνελεύσεις τους, λένε κάτι περίεργα και μπερδεμένα για το πως ερμηνεύουν οι ίδιοι το ΛΕΥΚΟ που ψήφισαν ως αντιπρόσωποι, και θεωρούν ότι ξεφεύγουν σαν τα χέλια (στην πράξη βέβαια όλοι τους βρίζουν)

Ενώ είναι λοιπόν από θεωρητική άποψη απαραίτητο να μην έχουμε μόνο ένα ξερό ΝΑΙ/ΟΧΙ ως επιλογές σε μια ψηφοφορία, παρόλαυτα τις περισσότερες φορές αυτοί που ψηφίζουν ευθέως ΝΑΙ/ΟΧΙ μάλλον έχουν σωστότερη και ευθύτερη στάση ως ψηφοφόροι, και χαίρουν περισσότερο της εκτίμησης των άλλων.

newpamelina

Re: Συμφωνείτε με την μη ύπαρξη

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 09 Σεπ 2015, 22:41

Ένα άλλο ωραίο παράδειγμα που φανερώνει ότι το ΝΑΙ/ΟΧΙ μπορεί να αποτελεί εκβιαστικό ερώτημα είναι εδώ:

Το ΝΑΙ στην ανάθεση ψήφου έχει θετικό πρόσημο.
Το ΟΧΙ στην ανάθεση ψήφου έχει μηδενικό πρόσιμο.
Αυτές οι δύο απαντήσεις, δεν μπορούν να καλύψουν την περίπτωση της αρνητικής ανάθεσης, που έχει αρνητικό πρόσημο.
Εκεί χρειάζεται και μια άλλη απάντηση να υπάρχει, και αν δεν μπορεί να την σκεφτεί ο δημιουργός της ερώτησης της ψηφοφορίας, τότε χρειάζεται τουλάχιστον το λευκό.
Το εξηγεί καλά εδώ , o nerfe, τι είναι η αρνητική ανάθεση, και γιατί δεν καλύπτεται.
viewtopic.php?f=163&t=2560&start=10#p33148

newpamelina

Re: Συμφωνείτε με την μη ύπαρξη

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 10 Σεπ 2015, 08:06

Και άλλο ένα παράδειγμα.

Φανταστείτε ένας που πεθαίνει από πείνα, και που είναι αλλεργικός στις φακές και τα φασόλια, να απαντάει στην ερώτηση:"Θα φάμε όσπρια. ΝΑΙ ή ΟΧΙ;".
Είναι προφανές ότι αν ψηφίσει ΟΧΙ, κινδυνεύει να πεθάνει από την πείνα. Ενώ αν ψηφίσει ΝΑΙ κινδυνεύει να πεθάνει από αλλεργία.

Γιαυτό και το ΝΑΙ/ΟΧΙ αποτελεί πολλές φορές εκβιαστικό ερώτημα.
Θα πρέπει πάντα για λόγους ασφαλείας και για την πρόβλεψη τέτοιων αστάθμητων παραγόντων να υπάρχει και μια τρίτη επιλογή (είτε λέγεται "λευκό", είτε "κίτρινο", είτε "'αλλο", είτε όπως αλλιώς θέλουμε). Αν δεν υπάρχει τρίτη επιλογή και υπάρχει μόνο το ΝΑΙ/ΟΧΙ, τότε θα πρέπει υποχρεωτικά από το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας να ξεφυτρώνει μια νέα ψηφοφορία, που να διευκρινίσει την κατάσταση.

Άρα αν κάποιος βάζει μια ψηφοφορία με επιλογές μόνο το ΝΑΙ/ΟΧΙ, και στην συνέχεια παρόλο που του ζητάται δεν βάζει μια δεύτερη ψηφοφορία ( εξαρτημένη από το αποτέλεσμα της πρώτης) για να διευκρινίσει μια προυπόθεση ή κατάσταση, τότε εμφανώς με το ΝΑΙ/ΟΧΙ εκβιάζει το ΣτΜ.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες