Ανθρωπιστική κρίση στην Ελλάδα

Παρεμβάσεις οποιωνδήποτε 3 μελών για θέματα που χρήζουν άμεσης δημόσιας θέσης
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αν κάποιο θέμα χρήζει λήψης άμεσης δημόσιας θέσης, θα μπορούν οποιαδήποτε 3 μέλη του κόμματος με συμφωνία και πλήρη δική τους ευθύνη, να πάρουν μία πρωτοβουλία σε σχέση με τα παρακάτω στο όνομα του κόμματος, ενώ απαραίτητη είναι και η υπογραφή με τα δικά τους ονόματα ή username που χρησιμοποιούν στο κόμμα.
Κάθε απόφαση που θα λαμβάνεται με τον κανόνα των τριών πειρατών δημοσιοποιείται σε αυτή την κατηγορία.

Η παραπάνω δημοσιοποίηση θα γίνεται τουλάχιστον:
Πέντε ώρες πριν την υλοποίηση της δράσης σε περιπτώσεις που η απόφαση για παρέμβαση έχει ληφθεί και η συγγραφή κειμένου έχει γίνει σε μη δημόσια ή κανάλια επικοινωνίας που δεν ανήκουν στο Κόμμα Πειρατών Ελλάδας
Δύο ώρες πριν την υλοποίηση της δράσης σε περίπτωση που η απόφαση ληφθεί στο φόρουμ ή σε λίστα ή pad των οποίων ο σύνδεσμος έχει ανακοινωθεί στο φόρουμ.

RSS: feed.php?f=182

Re: Ανθρωπιστική κρίση στην Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 07 Μαρ 2015, 16:43

Vassilis Perantzakis έγραψε:Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν αυτοαποκαλείται Αριστερό κόμμα; Τι αυτοαποκαλείται; Γιαούρτι;

Επειδή πολύ το ακούω να συζητείται τελευταία, μήπως θα μπορούσε κανείς να μου εξηγήσει όταν λέμε «Αριστερό κόμμα» ή «Αριστερός άνθρωπος» ή «Αριστερή ιδεολογία» τι ακριβώς εννοούμε;
Και δεν ζητάω βέβαια να μου δώσει κανείς τον ορισμό του ... «αριστερόχειρα», αλλά του πολιτικού όρου «Αριστερός», για να μπορούμε κατ' αρχήν να διαπιστώσουμε αν εννοούμε όλοι το ίδιο κάνοντας αυτού του είδους την αναφορά.
Ας ξεκινήσουμε από αυτό και μετά ας προσπαθήσουμε να εξηγήσουμε τι ακριβώς εννοεί ο ΣΥΡΙΖΑ όταν αυτοαποκαλείται «Αριστερό Κόμμα»!
Για πάμε ...
Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 07 Μαρ 2015, 17:26

Μιχάλη, βάζω τα τσίπουρα, βάλε τα ψάρια, αλλά και πάλι είμαι σίγουρος πως μετά από ώρες κουβέντας δεν θα έχουμε καταλήξει!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!
laskaris_vasilis

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 07 Μαρ 2015, 18:25

laskaris_vasilis έγραψε:Μιχάλη, βάζω τα τσίπουρα, βάλε τα ψάρια, αλλά και πάλι είμαι σίγουρος πως μετά από ώρες κουβέντας δεν θα έχουμε καταλήξει!!!

Πρέπει να βρούμε και κάποιον να βάλει τις ... ιδέες. Προτείνω τον ... Μισούλη που σε κάτι τέτοια είναι μανούλα.
Μιχάλης Μαντάς

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 07 Μαρ 2015, 18:57

Μιχάλης Μαντάς έγραψε:
Vassilis Perantzakis έγραψε:Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν αυτοαποκαλείται Αριστερό κόμμα; Τι αυτοαποκαλείται; Γιαούρτι;

Επειδή πολύ το ακούω να συζητείται τελευταία, μήπως θα μπορούσε κανείς να μου εξηγήσει όταν λέμε «Αριστερό κόμμα» ή «Αριστερός άνθρωπος» ή «Αριστερή ιδεολογία» τι ακριβώς εννοούμε;
Και δεν ζητάω βέβαια να μου δώσει κανείς τον ορισμό του ... «αριστερόχειρα», αλλά του πολιτικού όρου «Αριστερός», για να μπορούμε κατ' αρχήν να διαπιστώσουμε αν εννοούμε όλοι το ίδιο κάνοντας αυτού του είδους την αναφορά.
Ας ξεκινήσουμε από αυτό και μετά ας προσπαθήσουμε να εξηγήσουμε τι ακριβώς εννοεί ο ΣΥΡΙΖΑ όταν αυτοαποκαλείται «Αριστερό Κόμμα»!
Για πάμε ...

Μιχάλη, ακριβώς όπως το ΠΑΣΟΚ, αυτοαποκαλείται "δημοκρατική παράταξη", έτσι και ο ΣΥΡΙΖΑ αυτοαποκαλείται "αριστερά". Η λέξη είναι σαφής. Αν τον πω εγώ αριστερό τον χαρακτηρίζω. Αν το πει ο ίδιος, αυτοαποκαλείται. Δεν είναι θέμα ορισμού της "αριστεράς". Είναι θέμα ποιος τον δίνει.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://twitter.com/#!/vasper
http://www.vasper.eu/blog/
Vassilis Perantzakis

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 07 Μαρ 2015, 19:14

Vassilis Perantzakis έγραψε:
Μιχάλης Μαντάς έγραψε:

Για πάμε ...

Μιχάλη, ακριβώς όπως το ΠΑΣΟΚ, αυτοαποκαλείται "δημοκρατική παράταξη", έτσι και ο ΣΥΡΙΖΑ αυτοαποκαλείται "αριστερά". Η λέξη είναι σαφής. Αν τον πω εγώ αριστερό τον χαρακτηρίζω. Αν το πει ο ίδιος, αυτοαποκαλείται. Δεν είναι θέμα ορισμού της "αριστεράς". Είναι θέμα ποιος τον δίνει.

Βασίλη με παρεξήγησες. Δεν τα έβαλα με σένα. Εσύ μια χαρά τα λες. Απλά πιάστηκα από τα λεγόμενά σου να ανοίξω μια συζήτηση (με αρκετή δόση χιούμορ και εκτός θέματος ομολογώ) σχετικά με το τι μπορεί να σημαίνει ο όρος «αριστερός» σήμερα. Και αυτό γιατί πέρα από την πλάκα, το θέμα αξίζει ενδεχομένως μια σοβαρή κουβέντα, γιατί πιστεύω ότι μέσα από αυτήν θα αποδειχθεί ότι ο όρος «αριστερός» σήμερα είναι μάλλον ... αδειανό πουκάμισο, αφού δεν περιέχει απολύτως τίποτα, παρά μόνο μια νοσταλγική ίσως αναπόληση κάποιων περασμένων ανεπιστρεπτί μεγαλείων.
Μία άλλη θεώρηση του ζητήματος βέβαια θα μπορούσε να είναι και η εξής:
Ερώτηση: Ποιοι είναι σήμερα οι αριστεροί;
Απάντηση: Αυτοί που δεν είναι δεξιοί!
Ερώτηση: Και ποιοι είναι δεξιοί;
Απάντηση: Μα αυτοί που δεν είναι αριστεροί!
Και καθαρίσαμε ...

Υ.Γ.: Μετά που έστειλα την απάντηση, την ξαναέφερα μπροστά μου για να την επεξεργαστώ και να συμπληρώσω το εξής που νομίζω ότι αξίζει να το διαβάσετε: Εγώ έγινα Πειρατής όχι γιατί είμαι μανιώδης οπαδός του διαδικτύου ή προγραμματιστής ή κάτι τέτοιο, όπως οι περισσότεροι από τους πειρατές (και καλά κάνουν φυσικά), αλλά γιατί αυτό το κόμμα (δηλαδή οι Πειρατές) εκτός των άλλων χαρακτηριστικών του, είχε και πολύ περισσότερη σαφήνεια στις διακυρήξεις και τους στόχους του από όλα τα άλλα, που έχουν ουσιαστικά καταξευτελίσει τους όρους Αριστερός - Δεξιός και ... δεν συμμαζεύεται.
Μιχάλης Μαντάς

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 07 Μαρ 2015, 20:53

Ξέρω ότι δεν τα έβαλες μαζί μου. Απλά εξηγώ για να μην παρεξηγηθώ. :-P
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://twitter.com/#!/vasper
http://www.vasper.eu/blog/
Vassilis Perantzakis

Δημοσίευσηαπό Petros » 07 Μαρ 2015, 21:24

παρακαλώ μείνετε στο θέμα ;)
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM
Petros

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 07 Μαρ 2015, 21:33

Μιχάλη περίμενε να γράψω 5 σελίδες (μπρος-πίσω) για το τι είναι αριστερά/αριστερός..... 8-)
здравствуйте
Κομπειλάδας

Δημοσίευσηαπό Στάθης Λειβαδίτης » 09 Μαρ 2015, 17:50

Δεν είδα το θέμα νωρίτερα, αλλά το να μπει ένα δημοσίευμα σε διαβούλευση, για το αν θα αναρτηθεί ή όχι στην κεντρική σελίδα μας (πέρα από το γεγονός ότι πρόκειται για δηλώσεις του προέδρου της ΔΕ) μου προκαλεί εντύπωση.

Η έκφραση "αυτοαποκαλούμενο αριστερό κόμμα" ανήκει στον συγγραφέα του κειμένου (εν τω προκειμένω σε εμένα) και δεν βλέπω το λόγο να απολογηθεί (ο συγγραφέας) για κάτι πάνω σε αυτό, αν το δημοσίευμα ενοχλεί κάποιους (και δεν εννοώ μόνο τους συμμετέχοντες σε αυτή εδώ τη συζήτηση). Η σελίδα των Pirate Times είναι ειδησεογραφικό όργανο των κομμάτων Πειρατών παγκοσμίως και ως τέτοιο δεν τίθεται ζήτημα παρέμβασης ή λογοκρισίας των κειμένων που δημοσιεύονται σε αυτό και δεν χρειάζεται να γράψω για την ελευθερία του λόγου, έκφρασης, κλπ.

Όπως και να έχει, το κείμενο δημοσιεύτηκε και στην Ελληνική έκδοση των Pirate Times http://piratetimes.net/gr/%CE%B7-%CE%B5 ... %B3%CE%B9/ και καλό θα είναι η κεντρική σελίδα μας να συνδεθεί με τη σελίδα αυτή, αν όχι την Ελληνική γιατί δεν ανανεώνεται τακτικά, με την αγγλική piratetimes.net απ' όπου μπορεί κάποιος να ενημερωθεί για τα τεκταινόμενα του παγκόσμιου πειρατικού κινήματος, στο οποίο ανήκουμε.

Το εν λόγω δημοσίευμα μπορεί να αναρτηθεί πάντως στην κεντρική σελίδα μας, με τον κανόνα των 3, γιατί απ' ότι είδα, διαθέτει ήδη 3 ναι, συν ακόμη ένα, το δικό μου ναι, μας κάνουν 4.
Στάθης Λειβαδίτης

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 09 Μαρ 2015, 18:09

Στάθης Λειβαδίτης έγραψε:........ αλλά το να μπει ένα δημοσίευμα σε διαβούλευση, για το αν θα αναρτηθεί ή όχι στην κεντρική σελίδα μας

Η διαβούλευση είναι κανόνας φίλε Στάθη. Η "δυσκοιλιότητα" δεν είναι!!
Όπως και να έχει, κατά την γνώμη μου καλώς μπήκε σε διαβούλευση.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!
laskaris_vasilis

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παρεμβάσεις με τον κανόνα 3 πειρατών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες