Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Εδώ συζητιούνται όλα τα θέματα που αφορούν τις Ευρωεκλογές του 2014
penelope petropoulou
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 15 Μάιος 2012, 23:03

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό penelope petropoulou » 18 Απρ 2014, 20:24

Με βαριά αμυγδαλίτιδα και 39 πυρετό ( 20 χρόνια είχα να αρρωστήσω έτσι ) σήμερα μπόρεσα να ανοίξω τα μάτια μου και να ασχοληθώ με το κείμενο συνεργασίας . Μερικές ερωτήσεις για τη διαδικασία της συνεργασίας περισσότερο , επειδή ότι συμβαίνει τώρα θα αποτελεί προηγούμενο για άλλες πιθανές μελλοντικές μας κινήσεις .
Αντιστοιχία στο κείμενο :
1. Με ποιό τρόπο αναφέρεται το ευρωπαικό κόμμα Οικολόγων Πράσινων ? ( << Πράσινοι >> ονομάστηκε το κόμμα του Χρυσόγελου νυν ευρωβουλευτή ).
2α. Οι συνεργαζόμενοι φορείς της Κοινωνίας των Πολιτών που μπορεί να προκύψουν , με ποιό τρόπο θα γίνουν αποδεκτοί στο ψηφοδέλτιο και από τα δύο συνεργαζόμενα κόμματα ?
5. Με ποιό τρόπο θα επιλέγονται τα στελέχη που θα πλαισιώνουν τούς αντιπροσώπους στο Ευρωκοινοβούλιο και με ποιά κριτήρια ?

- Είναι αρκετές 5 ημέρες ψηφοφορίας ( και μάλιστα σε περίοδο διακοπών ) για ένα τόσο σημαντικό θέμα ( συμμετοχή μας σε Ευρωεκλογές 1η φορά και μάλιστα σε συνασπισμό ) όπως σωστά έχει επισημάνει επανειλημένα ο baskin ( Προσωπικά έχω χεσμένες και τις τοπικές και τις βουλευτικές εκλογές, οι ευρωεκλογές είναι ο στίβος μας, αλλά μάλλον δεν υπάρχει γενικά ενδιαφέρον.

Θα πω περισσότερα αργότερα )
. Βέβαια τον καθένα τον ενδιαφέρουν διαφορετικά πράγματα . Δεν μπορούν 10 άνθρωποι να ανακατεύονται παντού.
Ο καθένας υπεύθυνα στο πεδίο του .
Το << επείγον >> της απόφασης για συνεργασία μετά τη συνέντευξη των οικολόγων στη ΔΤ που έγινε προχθές δε νομίζω οτι ισχύει .

- Έχει ανοίξει πάλι η λίστα υποψηφίων και γιατι ? Έχουν ενημερωθεί τα μέλη ? Γιατί στη συνάντηση με πρότειναν οι οικολόγοι για υποψήφια και είπα οτι δεν ενδιαφέρομαι ( θα ακούστηκε και στο mumble ) γιατί θεώρησα οτι έχει κλείσει η λίστα . Άλλωστε ο gounara φωνάζει καιρό τώρα οτι << δεν πρέπει να ξανανοίξει η λίστα . Οτι έγινε έγινε . >> Τώρα που δε βγαίνουν τα << κουκιά >> μας λέτε και <<ανενεργές >> ?
Εγώ πίσω μπρος δεν κάνω .
Δύο φορές υποψήφια ήμουνα στην Ά Αθήνας , μόνο εγώ απο το ελληνικό PP κατέθεσα προτάσεις για το καταστατικό του PPEU οι οποίες και έγιναν αποδεκτές και ήμουν και στο Athens Declaration .
Συναντήθηκα με τον υποψήφιο Ευρωβουλευτή του PP Γερμανίας Αμανατίδη για ανταλλαγή απόψεων ως προς την πορεία του PPEU , τη μοναδική ημέρα που βρέθηκε στην Αθηνα .
Ειμαι μέλος της Γερμανικής και Πανευρωπαικής Περιοδοντολογικής Εταιρείας με δικαίωμα ψήφου , στις Βρυξέλλες , επειδη έχω πτυχίο περιοδοντολογίας απο γερμανικό πανεπιστήμιο και μιλάω τρεις ξένες γλώσσες . Ποσο πιο ευρωπαικά ενεργή να είμαι ?
Καλη επιτυχία στους υποψηφίους !

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό baskin » 18 Απρ 2014, 20:39

1. Στην συμφωνία υπάρχει αναφορά στο Green Party/Free Alliance, τον ευρωπαϊκό σχηματισμό στον οποίο επισήμως ανήκουν οι Οικολόγοι-Πράσινοι. Ακόμη και ο Χρυσόγελος ως ευρωβουλευτής ανήκει στον σχηματισμό επειδή μπήκε ως εκλεγμένος από τους ΟΠ. Το ότι έκανε τώρα άλλο κόμμα και κατεβαίνει μόνος του, είναι αδιάφορο για την συμφωνία.

2α. Φαντάζομαι αναφέρεσαι στους εξω-κομματικούς υποψήφιους. Η τελική διαμόρφωση του ψηφοδελτίου θα γίνει με κοινή διαβούλευση, οπότε θεωρώ ότι οποιοδήποτε θέμα θα λυθεί εκεί. Δεν φαντάζομαι να υπάρχει κάποιο ζήτημα για τα άτομα που θα προταθούν. Αν θέλεις να το κάνεις πιο συγκεκριμένο.

5. Πάλι με κοινή διαβούλευση και βάση της συμφωνίας. Το πως εμείς θα επιλέξουμε τους 2 είναι δικό μας θέμα και δεν έχει να κάνει με την συμφωνία, ούτε επίσης το πως οι ΟΠ θα επιλέξουν τους υπόλοιπους.

Η ψηφοφορία μπήκε για 5 ημέρες, με απόφαση της Δ.Ε. εξαιτίας του επείγοντος. Ο Σπύρος μπορεί να μιλήσει καλύτερα για της προθεσμίες. Προσωπικά θεωρώ ότι η περίοδος διακοπών θα έπρεπε να παίζει ακριβώς τον αντίθετο ρόλο, δηλαδή τα πνιγμένα από δουλειές μέλη, τώρα που έχουν διακοπές να ρίξουν και κάνα παραπάνω βλέφαρο (sic).

Δεν έχει ανοίξει καμία λίστα, αλλά η απόφαση που είχαμε πάρει θεωρούσε εκλογή με λίστα, όχι με σταυρό και επίσης δεν υπήρχε κανένας σχεδιασμός για συνεργασία. Θεωρώ ότι μπορούμε να είμαστε ελαστικοί και ευέλικτοι και όχι γραφειοκράτες.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 18 Απρ 2014, 20:50

penelope petropoulou έγραψε:Με βαριά αμυγδαλίτιδα και 39 πυρετό ( 20 χρόνια είχα να αρρωστήσω έτσι ) σήμερα μπόρεσα να ανοίξω τα μάτια μου και να ασχοληθώ με το κείμενο συνεργασίας . Μερικές ερωτήσεις για τη διαδικασία της συνεργασίας περισσότερο , επειδή ότι συμβαίνει τώρα θα αποτελεί προηγούμενο για άλλες πιθανές μελλοντικές μας κινήσεις .
Αντιστοιχία στο κείμενο :
1. Με ποιό τρόπο αναφέρεται το ευρωπαικό κόμμα Οικολόγων Πράσινων ? ( << Πράσινοι >> ονομάστηκε το κόμμα του Χρυσόγελου νυν ευρωβουλευτή ).
2α. Οι συνεργαζόμενοι φορείς της Κοινωνίας των Πολιτών που μπορεί να προκύψουν , με ποιό τρόπο θα γίνουν αποδεκτοί στο ψηφοδέλτιο και από τα δύο συνεργαζόμενα κόμματα ?
5. Με ποιό τρόπο θα επιλέγονται τα στελέχη που θα πλαισιώνουν τούς αντιπροσώπους στο Ευρωκοινοβούλιο και με ποιά κριτήρια ?

- Είναι αρκετές 5 ημέρες ψηφοφορίας ( και μάλιστα σε περίοδο διακοπών ) για ένα τόσο σημαντικό θέμα ( συμμετοχή μας σε Ευρωεκλογές 1η φορά και μάλιστα σε συνασπισμό ) όπως σωστά έχει επισημάνει επανειλημένα ο baskin ( Προσωπικά έχω χεσμένες και τις τοπικές και τις βουλευτικές εκλογές, οι ευρωεκλογές είναι ο στίβος μας, αλλά μάλλον δεν υπάρχει γενικά ενδιαφέρον.

Θα πω περισσότερα αργότερα )
. Βέβαια τον καθένα τον ενδιαφέρουν διαφορετικά πράγματα . Δεν μπορούν 10 άνθρωποι να ανακατεύονται παντού.
Ο καθένας υπεύθυνα στο πεδίο του .
Το << επείγον >> της απόφασης για συνεργασία μετά τη συνέντευξη των οικολόγων στη ΔΤ που έγινε προχθές δε νομίζω οτι ισχύει .

- Έχει ανοίξει πάλι η λίστα υποψηφίων και γιατι ? Έχουν ενημερωθεί τα μέλη ? Γιατί στη συνάντηση με πρότειναν οι οικολόγοι για υποψήφια και είπα οτι δεν ενδιαφέρομαι ( θα ακούστηκε και στο mumble ) γιατί θεώρησα οτι έχει κλείσει η λίστα . Άλλωστε ο gounara φωνάζει καιρό τώρα οτι << δεν πρέπει να ξανανοίξει η λίστα . Οτι έγινε έγινε . >> Τώρα που δε βγαίνουν τα << κουκιά >> μας λέτε και <<ανενεργές >> ?
Εγώ πίσω μπρος δεν κάνω .
Δύο φορές υποψήφια ήμουνα στην Ά Αθήνας , μόνο εγώ απο το ελληνικό PP κατέθεσα προτάσεις για το καταστατικό του PPEU οι οποίες και έγιναν αποδεκτές και ήμουν και στο Athens Declaration .
Συναντήθηκα με τον υποψήφιο Ευρωβουλευτή του PP Γερμανίας Αμανατίδη για ανταλλαγή απόψεων ως προς την πορεία του PPEU , τη μοναδική ημέρα που βρέθηκε στην Αθηνα .
Ειμαι μέλος της Γερμανικής και Πανευρωπαικής Περιοδοντολογικής Εταιρείας με δικαίωμα ψήφου , στις Βρυξέλλες , επειδη έχω πτυχίο περιοδοντολογίας απο γερμανικό πανεπιστήμιο και μιλάω τρεις ξένες γλώσσες . Ποσο πιο ευρωπαικά ενεργή να είμαι ?


Πηνελόπη, διάβασα ΠΟΛΥ προσεκτικά την ανάρτησή σου!
Που καταλήγω;
Όσο καιρό θα είμαι στο ΠΕΙΡ, θα είμαι επειδή με εκφράζει!
..... Με όλες τις ατέλειές του!
Διαπιστευτήρια δεν πρόκειται να παρουσιάσω ποτέ! Μόνο ότι απαιτείται. Έτσι το επέλεξα!!
Άρα;
Καλη επιτυχία στους υποψηφίους !

Επειδή, ακόμα και ένας Πειρατής να αμφισβητήσει την υποψηφιότητά μου θεωρώ πως είμαι ατελής, αν επιμείνεις είμαι διατεθειμένος να αποσύρω την υποψηφιότητά μου!

ΥΓ. Πίστεψέ με, μιλάω πολιτικά και μόνο.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 18 Απρ 2014, 21:14

penelope petropoulou έγραψε:Μερικές ερωτήσεις για τη διαδικασία της συνεργασίας περισσότερο , επειδή ότι συμβαίνει τώρα θα αποτελεί προηγούμενο για άλλες πιθανές μελλοντικές μας κινήσεις .
Αντιστοιχία στο κείμενο :
1. Με ποιό τρόπο αναφέρεται το ευρωπαικό κόμμα Οικολόγων Πράσινων ? ( << Πράσινοι >> ονομάστηκε το κόμμα του Χρυσόγελου νυν ευρωβουλευτή ).
2α. Οι συνεργαζόμενοι φορείς της Κοινωνίας των Πολιτών που μπορεί να προκύψουν , με ποιό τρόπο θα γίνουν αποδεκτοί στο ψηφοδέλτιο και από τα δύο συνεργαζόμενα κόμματα ?
5. Με ποιό τρόπο θα επιλέγονται τα στελέχη που θα πλαισιώνουν τούς αντιπροσώπους στο Ευρωκοινοβούλιο και με ποιά κριτήρια ?

- Είναι αρκετές 5 ημέρες ψηφοφορίας ( και μάλιστα σε περίοδο διακοπών ) για ένα τόσο σημαντικό θέμα ( συμμετοχή μας σε Ευρωεκλογές 1η φορά και μάλιστα σε συνασπισμό ) όπως σωστά έχει επισημάνει επανειλημένα ο baskin ( Προσωπικά έχω χεσμένες και τις τοπικές και τις βουλευτικές εκλογές, οι ευρωεκλογές είναι ο στίβος μας, αλλά μάλλον δεν υπάρχει γενικά ενδιαφέρον.

Θα πω περισσότερα αργότερα )


Προηγούμενο; Όχι, κάθε φορά η κάθε περίπτωση (θα) εξετάζεται... κατά περίπτωση. Το μόνο "προηγούμενο" θα είναι ότι απορρέει προς τήρηση από την συγκεκριμένη συμφωνία.

1. H επίσημη ονομασία είναι:
Ευρωπαϊκό Πράσινο Κόμμα (ή Ευρωπαίοι Πράσινοι)
European Green Party
Δεν χρειάζεται να την "αναφέρουμε". Αυτοί ανήκουν εκεί, εμείς ανήκουμε στο PPEU. Για την πολιτική ομάδα όμως μέσα στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο που είναι άλλο πράμα αναφέρεται.

2α. Δεν θα πρέπει να είναι κόμματα. Από εκεί και πέρα είναι θέμα συνεργασίας. Κι αυτοί προτείνουν και εμείς μπορούμε να προτείνουμε. Αμφότεροι κάνουμε τον έλεγχό μας και τα συνδυάζουμε μέσα στο πνεύμα της συνεργασίας μας. Δεν θεωρήσαμε απαραίτητο να καταγράψουμε ακριβώς το πως, αφού έτσι και αλλιώς θα πρέπει να αποδέχονται αυτά που αποδέχονται τα δυο κόμματά μας.

5. Εδώ αναφέρεται μόνο ο αριθμός. Για τους 2 "δικούς μας" θα χρειαστεί να καθορίσουμε εμείς συνολικά ως κόμμα (όπως κάνουμε πάντα για τέτοια θέματα) και εσωτερικά τα κριτήρια, αν εκλεγεί ευρωβουλευτής.

Για τις 5 μέρες θα πρέπει να ρωτήσεις την ΔΕ. Εγώ θεωρώ ότι ήταν όντως στενά τα περιθώρια και οι 5 μέρες είναι ικανές.

(απαντώ όχι για να το παίξω έξυπνος, αλλά γιατί ήμουν στην ομάδα διαπραγμάτευσης με τους ΟΠ, και με βάση την δική μου αντίληψη)
Τελευταία επεξεργασία από 2 και Κομπειλάδας, έχει επεξεργασθεί 18 φορά/ες συνολικά
здравствуйте

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 18 Απρ 2014, 21:17

Η λίστα δεν έχει ανοίξει. Μπορεί να μπει οποιοσδήποτε που θα προταθεί και συμφωνήσουν και τα δύο κόμματα στην υποψηφιότητά του.
Για τις προθεσμίες τώρα, μέχρι πριν 25η Απριλίου, Παρασκευή θα ξεκινήσει η προεκλογική περίοδος (30+ μέρες πριν την ψηφοφορία υποχρεωτικά) και αμέσως τρέχουν άλλες προθεσμίες. http://www.ypes.gr/el/Elections/Electio ... /Internal/

Η πιο σημαντική και κοντινή: λήγει 9 ημέρες μετά την έναρξη της προεκλογικής περιόδου η δήλωση του ονόματος και του εμβλήματος των κομμάτων ή συνασπισμού κομμάτων στον Υπουργό Εσωτερικών και στον Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου. Δηλαδή 4 Μαίου !........το αργότερο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μέχρι τότε πρέπει να έχουμε συμφωνήσει ΟΝΟΜΑ και ΕΜΒΛΗΜΑ και φυσικά να το έχουν έτοιμο και οι γραφίστες.

Αν κηρυχθεί η έναρξη της προεκλογικής περιόδου π.χ την Τρίτη (πρώτη εργάσιμη - 22 Απριλίου) μετά βίας την Πρωτομαγιά προλαβαίνουμε. Άρα η λήξη στις 19 μας δίνει 11 ημέρες (7 εργάσιμες) να κοπεί το παράβολο του συνασπισμού στην ΔΟΥ και με την καθυστέρηση στην αλλαγή Υπ.Οικ. οι 7 μέρες μου φαντάζουν λίγες.

Για τα υπόλοιπα απάντησε ο baskin.

Y.Γ. Στις "ανενεργές" δεν συμπεριλαμβάνεσαι εσύ και 2-3 εξαιρέσεις ακόμα, όλοι ξέρουν ποιες είναι.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

penelope petropoulou
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 15 Μάιος 2012, 23:03

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό penelope petropoulou » 18 Απρ 2014, 22:52

Από πού βγαίνει το συμπέρασμα οτι αμφισβητείται η υποψηφιότητα καποιου ?
Λαθος κατάλαβες Βασίλη .
Ερωτήσεις έκανα για να καταγραφούν κάποια πράγματα .

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 19 Απρ 2014, 20:30

Περασε η προταση απο το ΣτΜ .Τωρα περιμενουμε τους οικολογους να μας απαντησουν πως πηγε η δικια τους ψηφοφορια στο ΠΣ
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 19 Απρ 2014, 20:35

Επικοινωνεί ο Θανάσης τώρα μαζί τους, να τελειώνουν άμεσα και αυτοί για να βγει μετά στα social για βομβαρδισμό.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό baskin » 19 Απρ 2014, 20:44

-mesitiko- έγραψε:Επικοινωνεί ο Θανάσης τώρα μαζί τους, να τελειώνουν άμεσα και αυτοί για να βγει μετά στα social για βομβαρδισμό.


Βασικά πρέπει να δουλέψουμε όλα τα σημεία που χρειάζονται συντονισμό (τελικό σήμα, υποψήφιοι κλπ κλπ), όσο το δυνατόν συντομότερα, ώστε να γίνουν όλες οι απαραίτητες ενέργειες άμεσα.

Από αύριο, κεφάλια μέσα. Αν και εκτός βάσης θα είμαι διαθέσιμος (με emails και forum) σχεδόν συνέχεια.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

gounara
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1412
Εγγραφή: 17 Φεβ 2012, 10:47
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό gounara » 19 Απρ 2014, 20:56

Μόλις Μίλησα μαζί τους.
Η δικιά τους πλευρα έχει αποδεχθεί τη συνεργασία με τον τροπο που προβλέπεται απο το καταστατικό τους,
Πρεπει το συντομότερο να σστείλουμε μέιλ στη γραμματεία τους (grammateia.......kapos etsi. )και να το κοινοποιησουμε στον Δημήτριου .
Να λέει οτι αποφασίσαμε ναι και τα ονόματα των δικών με λίγο μπλαμπλα.
Θανάσης Γούναρης
6976403600,6934753640
agounar@sch.gr,thanasisgounaris@gmail.com
www.facebook.com/thanasis.gounaris


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες