Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Εδώ συζητιούνται όλα τα θέματα που αφορούν τις Ευρωεκλογές του 2014
LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 17 Απρ 2014, 13:02

Τα εκλογικά μου δικαιώματα στην Ελλάδα είναι. Αλλά για να θέσω υποψηφιότητα πρέπει να γίνουν διάφορες άπειρες γραφειοκρατίες, η οποίες δεν ξέρω αν γίνονται από `δω. Επίσης «εδώ» δεν είμαι κοντά σε κανένα προξενείο. Ο κοντινότερος είναι ένας «επίτιμος πρόξενος» στο Leeds, ο οποίος, ως επίτιμος, δεν έχει την δυνατότητα να κάνει όλα τα πράγματα που κάνει ένα κανονικό προξενείο. Την τελευταία φορά που κατέβηκα για τις εθνικές εκλογές ήταν απίστευτο τρέξιμο, κι ήμουν στην Ελλάδα. Ούτε θέλω να σκέφτομαι τί θα συμπεριλαμβάνει η κατάθεση υποψηφιότητας από εδώ. Μπορεί και να μην γίνεται κιόλας. Μην ξεχνάμε πως ζούμε στο Ελλαδιστάν.

(Παρεμπιπτόντως, θα ψηφίσω, αλλά θα ψηφίσω ως κάτοικος Αγγλίας, δηλαδή τους Άγγλους υποψηφίους. Αν δεν το ξέρετε, όμως, οι Άγγλοι Πειρατές κατεβάζουν ως υποψήφια μια Ελληνίδα, την Μαρία Αρετουλάκη.)

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 17 Απρ 2014, 13:02

ekfrasi έγραψε:Νομίζω οτι λήξαν οι υποψηφιότητες απο τη μεριά μας, βάση του κανονισμού.


Κι αυτό! :)

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 17 Απρ 2014, 13:06

LouisaT έγραψε:
ekfrasi έγραψε:Νομίζω οτι λήξαν οι υποψηφιότητες απο τη μεριά μας, βάση του κανονισμού.


Κι αυτό! :)

Μπορεί να προταθεί σαν "κοινής αποδοχής" υποψήφια και θα την δεχθούν έχουν έλλειμμα σε γυναίκες και αυτοί.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 17 Απρ 2014, 13:31

LouisaT έγραψε:Τα εκλογικά μου δικαιώματα στην Ελλάδα είναι. Αλλά για να θέσω υποψηφιότητα πρέπει να γίνουν διάφορες άπειρες γραφειοκρατίες, η οποίες δεν ξέρω αν γίνονται από `δω. Επίσης «εδώ» δεν είμαι κοντά σε κανένα προξενείο. Ο κοντινότερος είναι ένας «επίτιμος πρόξενος» στο Leeds, ο οποίος, ως επίτιμος, δεν έχει την δυνατότητα να κάνει όλα τα πράγματα που κάνει ένα κανονικό προξενείο. Την τελευταία φορά που κατέβηκα για τις εθνικές εκλογές ήταν απίστευτο τρέξιμο, κι ήμουν στην Ελλάδα. Ούτε θέλω να σκέφτομαι τί θα συμπεριλαμβάνει η κατάθεση υποψηφιότητας από εδώ. Μπορεί και να μην γίνεται κιόλας. Μην ξεχνάμε πως ζούμε στο Ελλαδιστάν.

(Παρεμπιπτόντως, θα ψηφίσω, αλλά θα ψηφίσω ως κάτοικος Αγγλίας, δηλαδή τους Άγγλους υποψηφίους. Αν δεν το ξέρετε, όμως, οι Άγγλοι Πειρατές κατεβάζουν ως υποψήφια μια Ελληνίδα, την Μαρία Αρετουλάκη.)

Όχι.....θα έχουν ψηφοδέλτια στις πρεσβείες και στα προξενεία και μπορείς να ψηφίσεις Έλληνες (όμως έπρεπε να το δηλώσεις μέχρι 28 Μαρτίου) http://www.ypes.gr/el/Elections/Electio ... eksAbroad/

Όσο για να είσαι υποψήφια
1ον μια ληξιαρχική πράξη από τον Δήμο σου χρειάζεσαι (την παίρνει συγγενής σου) για εκλογική χρήση,
2ον μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν συμμετέχεις ΚΑΙ με άλλο κόμμα και αποδέχεσαι την υποψηφιότητά σου (το ποιο χρονοβόρο, λόγω του Ταχυδρομείου)
και 3ον ένα παράβολο των 150€ (το "κόβει" σε όποια Δ.Ο.Υ. μπορεί ο οποιοσδήποτε--->Λαγουδέρα ?)

και όλα μαζί τα έχει ο υπεύθυνος του κόμματος για να τα καταθέσει στον Άρειο Πάγο.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 17 Απρ 2014, 17:36

-mesitiko- έγραψε:Όχι.....θα έχουν ψηφοδέλτια στις πρεσβείες και στα προξενεία και μπορείς να ψηφίσεις Έλληνες (όμως έπρεπε να το δηλώσεις μέχρι 28 Μαρτίου) http://www.ypes.gr/el/Elections/Electio ... eksAbroad/


Θα έχουν, αλλά όπως είπα δεν έχω προξενείο εδώ κοντά. Εξ ου και γράφτηκα για να ψηφίσω ως κάτοικος Αγγλίας. Στο κάτω-κάτω, εφόσον μένω εδώ μόνιμα, το ποιοι θα βγουν στο Ευρωκοινοβούλιο και στις δημοτικές εκλογές με αφορά.

-mesitiko- έγραψε:Όσο για να είσαι υποψήφια
1ον μια ληξιαρχική πράξη από τον Δήμο σου χρειάζεσαι (την παίρνει συγγενής σου) για εκλογική χρήση,
2ον μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν συμμετέχεις ΚΑΙ με άλλο κόμμα και αποδέχεσαι την υποψηφιότητά σου (το ποιο χρονοβόρο, λόγω του Ταχυδρομείου)
και 3ον ένα παράβολο των 150€ (το "κόβει" σε όποια Δ.Ο.Υ. μπορεί ο οποιοσδήποτε--->Λαγουδέρα ?)

και όλα μαζί τα έχει ο υπεύθυνος του κόμματος για να τα καταθέσει στον Άρειο Πάγο.


Τα 150€ αυτήν την στιγμή δεν είναι λίγα, και οι συγγενείς μου στην Ελλάδα αυτήν την στιγμή επίσης δεν έχουν την δυνατότητα να ασχοληθούν. Νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος συζήτησης όμως, μιας και η προθεσμία έχει περάσει. :)

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 17 Απρ 2014, 17:52

LouisaT έγραψε:Είναι κρίμα να μένουν απ'έξω ενεργά μέλη. Ακόμα πιο κρίμα που δεν έχουμε αρκετές ενεργές γυναίκες που να μπορούν να θέσουν υποψηφιότητα.

Συ είπας.....

Όταν λοιπόν η μία δεν μπορεί, η άλλη δεν θέλει, η τρίτη δεν έχει, η τέταρτη είναι εκτός......μην παραπονιέσαι ότι: "πιο κρίμα που δεν έχουμε αρκετές ενεργές γυναίκες που να μπορούν να θέσουν υποψηφιότητα." ..........και η προθεσμία δεν έληξε, ξαναλέω.

Απλά, άλλοι θα κάνουν την μπουγάδα πάλι, οι γνωστοί 5-10. Και μην πω ονόματα, όλοι τα ξέρουμε. Αλλά έχω ερώτηση, αν προκληθώ θα την κάνω, προς το παρόν κρατιέμαι.....πάω για τσιγάρο.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 17 Απρ 2014, 18:06

-mesitiko- έγραψε:
LouisaT έγραψε:Είναι κρίμα να μένουν απ'έξω ενεργά μέλη. Ακόμα πιο κρίμα που δεν έχουμε αρκετές ενεργές γυναίκες που να μπορούν να θέσουν υποψηφιότητα.

Συ είπας.....

Όταν λοιπόν η μία δεν μπορεί, η άλλη δεν θέλει, η τρίτη δεν έχει, η τέταρτη είναι εκτός......μην παραπονιέσαι ότι: "πιο κρίμα που δεν έχουμε αρκετές ενεργές γυναίκες που να μπορούν να θέσουν υποψηφιότητα." ..........και η προθεσμία δεν έληξε, ξαναλέω.

Απλά, άλλοι θα κάνουν την μπουγάδα πάλι, οι γνωστοί 5-10. Και μην πω ονόματα, όλοι τα ξέρουμε. Αλλά έχω ερώτηση, αν προκληθώ θα την κάνω, προς το παρόν κρατιέμαι.....πάω για τσιγάρο.

Επέτρεψέ μου mesitiko:
Ο κάθ` εις φτάνει μέχρι εκεί που θέλει/μπορεί!
....... Με ενοχλεί η καθοδήγηση! (για τον Γιαραμπή, μην το πάρεις προσωπικά!)
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 17 Απρ 2014, 18:11

Βασίλη απαντώ στην φράση "κρίμα που δεν έχουμε αρκετές ενεργές γυναίκες που να μπορούν να θέσουν υποψηφιότητα."
και οι λίγες που έχουμε τι κάνουν;
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 17 Απρ 2014, 18:32

-mesitiko- έγραψε:Βασίλη απαντώ στην φράση "κρίμα που δεν έχουμε αρκετές ενεργές γυναίκες που να μπορούν να θέσουν υποψηφιότητα."
και οι λίγες που έχουμε τι κάνουν;


Κοίτα, το ότι είναι κρίμα πως δεν έχουμε αρκετές γυναίκες ισχύει. Αν είχαμε περισσότερες γυναίκες μέλη θα υπήρχαν και περισσότερες να θέσουν υποψηφιότητα. Πέραν τούτου, στις τελευταίες εκλογές που έτυχε και ήμουν στην Ελλάδα, το «χρέος» μου το έκανα, δύο φορές. Τώρα είμαι στην Αγγλία. Τα πράγματα είναι πιο δύσκολα.

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 18 Απρ 2014, 13:00

Προχωράω με την διόρθωση/έλεγχο του "Κοινό Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα", στο wiki "Κοινό Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα, PPEU, Ευρωεκλογές 2014".
Θα χρειαστεί να ενημερώσουμε το site http://elections.pirateparty.gr/ στο http://elections.pirateparty.gr/?page_id=512, μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία. Θα τελειώσει μέσα στην άλλη εβδομάδα.

Δείτε το και πες τε εδώ, αν έχω ξεχάσει κάτι ή αν έχετε προτεινόμενες αλλαγές/διορθώσεις/κτλ.
здравствуйте


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες