Θέλετε να υπάρχει ανάθεση ψήφου?

Δημοσκοπήσεις Πολιτών - Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη και φίλοι του κόμματος.

Θέλετε να υπάρχει ανάθεση ψήφου?

Ναι
25
48%
Όχι
27
52%
 
Σύνολο ψήφων: 52

Rainmaker

Re: Θέλετε να υπάρχει ανάθεση ψήφου?

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 27 Φεβ 2014, 23:18

-mesitiko- έγραψε:Φτιάξε δικό σου κόμμα, έχεις 200άδες λες, να το κάνεις.


Γιατί έχει το πειρατικό; :twisted:

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Θέλετε να υπάρχει ανάθεση ψήφου?

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 27 Φεβ 2014, 23:40

έχει, έχει μέλη ~350
ταμειακά ενήμερα δεν είναι.... :(
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

bidoka
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 09:53

Re: Θέλετε να υπάρχει ανάθεση ψήφου?

Δημοσίευσηαπό bidoka » 27 Φεβ 2014, 23:46

-mesitiko- έγραψε:έχει, έχει μέλη ~350
ταμειακά ενήμερα δεν είναι.... :(


Δώστε δικαίωμα ψήφου στους ταμειακά μη ενήμερους.
Αν δώσετε το δικαίωμα ψήφου σε όλα τα 350 μέλη, και παρόλαυτά δεν εμφανιστούν, τότε αυτό σημαίνει ότι δεν έχετε αυτά τα μέλη πια.
Μέλος του κόμματος που δεν μιλάει και δεν ψηφίζει για μεγάλο χρονικό διάστημα (π.χ. 1 χρόνος) δεν μπορεί να θεωρείται μέλος, και πρέπει να μπαίνει στην κατάψυξη, και αυτός και οι ψήφοι του.

Τώρα βέβαια και το 350 πιστοποιημένα μέλη του κόμματος μια κουβέντα είναι, με τόσα που έχουν γίνει εδώ μέσα. Θα προτιμούσα, εφόσον δεν είσαστε δεκτικοί στο να κάνετε συνάντησεις σαν αυτές που περιγράφει ο marmara, η πιστοποίηση του κόμματος να σχετίζεται με το ermis ή κάποια άλλη ανεξάρτητη αρχή πιστοποίησης.

Ας δω σε μια μόνιμη ηλεκτρονική ψηφοφορία να συμμετέχουν 200 πιστοποιημένα άτομα, και ας πεθάνω.

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Θέλετε να υπάρχει ανάθεση ψήφου?

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 27 Φεβ 2014, 23:59

πέθανε....
από μένα ΜΗ ταμειακά ενήμεροι δεν ψηφίζουν, ούτε θα αφήσω να περάσει κάτι τέτοιο, θα το πολεμήσω όσο μπορώ. Οι συνήθεις μακάκες που πληρώνουν για να συντηρούν το κόμμα και να κάνουν το κέφι τους στην πλάτη τους άλλοι ΜΑΣ τελείωσαν στις 32 Αυγούστου, που ήταν παχιές οι μύγες.

12 ευρώ είναι μόνο για ολόκληρο τον χρόνο, γράψου στο κόμμα με όλα τα τυπικά και πληρώνω εγώ την συνδρομή σου.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

bidoka
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 09:53

Re: Θέλετε να υπάρχει ανάθεση ψήφου?

Δημοσίευσηαπό bidoka » 28 Φεβ 2014, 00:07

-mesitiko- έγραψε:πέθανε....
από μένα ΜΗ ταμειακά ενήμεροι δεν ψηφίζουν, ούτε θα αφήσω να περάσει κάτι τέτοιο, θα το πολεμήσω όσο μπορώ. Οι συνήθεις μακάκες που πληρώνουν για να συντηρούν το κόμμα και να κάνουν το κέφι τους στην πλάτη τους άλλοι ΜΑΣ τελείωσαν στις 32 Αυγούστου, που ήταν παχιές οι μύγες.

12 ευρώ είναι μόνο για ολόκληρο τον χρόνο, γράψου στο κόμμα με όλα τα τυπικά και πληρώνω εγώ την συνδρομή σου.


Καταρχήν έχεις ένα αχταρμά στο κεφάλι σου.

Θα μπορούσες να κάνεις έναν διαχωρισμό και να ξεχωρίσεις τις ιδεολογικές αποφάσεις, όπου πρέπει να μπορούν να ψηφίζουν όλοι, και τις οικονομικές αποφάσεις όπου θα μπορούσαν ίσως να ψηφίζουν μόνο οι οικονομικά ενήμεροι. Φυσικά αν είσαι ανοιχτόμυαλος θα μπορούσες να δεχτείς ακόμα και όλοι να ψηφίζουν για τα οικονομικά, με την αυστηρή προϋπόθεση ότι θα έχει ψηφιστεί από όλους η αρχή ότι το κόμμα σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να δανείζεται χρήματα.

Όπως καταλαβαίνεις για μένα δεν είναι πρόβλημα το ύψος της συνδρομής. Το ιδεολογικό πρόβλημα, δηλαδή ότι θεωρώ ότι είναι ξεφτίλα να εξαγοράζω την ψήφο μου, είναι δευτερεύον. Δώστε μου τζάμπα το δικαίωμα ψήφου, και εγώ σας κάνω ως δωρεά ποσό διπλάσιο της συνδρομής.

Για μένα το πρόβλημα είναι πρώτιστα ότι δεν είσαστε σε θέση, με τις τεχνολογικές γνώσεις που ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ να έχετε,να διασφαλίσετε την ανωνυμία μου ως πολίτη.

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Θέλετε να υπάρχει ανάθεση ψήφου?

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 28 Φεβ 2014, 00:26

να ξεχωρίσεις τις ιδεολογικές αποφάσεις, όπου πρέπει να μπορούν να ψηφίζουν όλοι

και να πλακώσουν τα Χρυσαυγά που ψάχνουν για νέο όνομα-κόμμα να ψηφίσουν "ιδεολογικές αποφάσεις" δωρεάν.

Επόμενη πρότασή μου να γίνει υποχρεωτική η συνδρομή ανά μήνα (ώστε να υποχρεώνεσαι να συμμετέχεις) και να ανέβει στα 50 € τον μήνα...... :lol: :lol:
........αααα και κλειδωμένο το forum σε όλα, όπως οι "άλλοι", ίσως μόνο ένα νήμα για εσένα να γράφεις με 69 ονόματα να ξεκαυλώνεις απαντώντας στον εαυτό σου και στην πολυσχιδή προσωπικότητά σου :geek: :oops: :x 8-) :ugeek: :shock: :idea: :(
με την αυστηρή προϋπόθεση ότι θα έχει ψηφιστεί από όλους η αρχή ότι το κόμμα σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να δανείζεται χρήματα.

αυτό ήδη τελείωσε και κανείς δεν θα το επαναλάβει, δεν χρειάζεται ψήφιση, φτιάχνονται κανονισμοί https://liquid.pirateparty.gr/lf/initia ... w/272.html όπως εδώ και τέλος.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Θέλετε να υπάρχει ανάθεση ψήφου?

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 28 Φεβ 2014, 00:57

Γιατί μαμά ;;;
....γιατί ψήφισες Πασοκοδημοκρατία 40 χρόνια ;;;

αυτά ήταν παιδικά σφάλματα, της πρώτης περιόδου που έγιναν, βάλαμε μυαλό, αποκτήσαμε εμπειρία και τα αφήνουμε πίσω.

Φτιάξε δικό σου κόμμα να έχεις δωρεάν ότι ιδεολογία θέλεις. Δόξα τον Βραχμαπούτρα φτιάχνονται πολλά κόμματα τον τελευταίο καιρό. Πάρε κι ένα καλάμι καβάλα το ή πήγαινε στο "ποτάμι" για ψάρεμα.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

bidoka
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 09:53

Re: Θέλετε να υπάρχει ανάθεση ψήφου?

Δημοσίευσηαπό bidoka » 28 Φεβ 2014, 01:09

-mesitiko- έγραψε:Φτιάξε δικό σου κόμμα να έχεις δωρεάν ότι ιδεολογία θέλεις. Δόξα τον Βραχμαπούτρα φτιάχνονται πολλά κόμματα τον τελευταίο καιρό. Πάρε κι ένα καλάμι καβάλα το ή πήγαινε στο "ποτάμι" για ψάρεμα.


Όχι ακόμα. Περιμένω να πάρετε τελική απόφαση για την εσωκομματική άμεση δημοκρατία, και την ελευθερία λόγου.

Όσο δεν έχετε αποκηρύξει αυτές τις δύο θεμελιώδεις αρχές, και επειδή εγώ μιλάω την γλώσσα της λογικής ενώ εσείς μιλάτε την γλώσσα του παραλόγου και των χρυσαυγών, είναι σίγουρος ότι μπορώ να πείσω οποιονδήποτε εδώ μέσα δεν είναι βαλτός και ασφαλτόπανο.

Γιατί να κάνω λοιπόν δικό μου κόμμα, θυσιάζοντας την ανωνυμία μου;;;;
Είναι πολύ ευκολότερο να καταλάβω ένα άλλο κόμμα, αρκεί το κόμμα αυτό να εφαρμόζει τις δύο βασικές αρχές που προανέφερα.

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Θέλετε να υπάρχει ανάθεση ψήφου?

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 28 Φεβ 2014, 01:18

Τσιμπάει, τσιμπάει ;
Περιμένω

Θα περιμένεις αιώνια.
να καταλάβω ένα άλλο κόμμα

Να το καταλάβεις ;;; έλα με φόρα.....δεν είμαστε stratego
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

newpamelina

Re: Θέλετε να υπάρχει ανάθεση ψήφου?

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 15 Σεπ 2015, 23:48

manos_ έγραψε:Θα ήθελα να υπάρχει και τρίτη άποψη για ψήφισμα, το "ναι υπό προϋποθέσεις ελέγχου" (τα γνωστά 1,2,3)

στο λήμμα της wp αναφέρεται ρητά το "Accountability of the delegates", δηλαδή πως λογοδοτούν και ενημερώνουν υποχρεωτικά για αλλαγή των θέσεών τους.

επίσης αναφέρεται πως έχουν διαφορετική μεταχείριση από τους απλούς και μοναχικούς (που αφορά τη διαφάνεια) όσοι θέλουν να ακολουθούνται.



Και ο manos_ είναι οπαδός της ψήφου υπό προϋπόθεση! Και εγώ επίσης το ίδιο είμαι, χωρίς βέβαια να βάζω τις ίδιες προϋποθέσεις με τον manos_.

Θα ήθελα να υπήρχε ΛΕΥΚΟ σε αυτή την ψηφοφορία, γιατί αυτό που πραγματικά ψηφίζω είναι "ΝΑΙ υπό προϋποθέσεις""ΟΧΙ υπό (άλλες) προϋποθέσεις")

Στο εκβιαστικό όμως ΝΑΙ-ΟΧΙ της ψηφοφορίας, απαντάω όπως η γκόμενα.
ΟΧΙ λοιπόν, είναι η ψήφος μου.

Θέλετε να υπάρχει ανάθεση ψήφου?
Username Ψήφος
baskin Ναι
dizzyk Ναι
Z53 Ναι
Phoebus Ναι
adrian Ναι
telis Ναι
petrogazz Ναι
gounara Ναι
pav Ναι
omissman Ναι
tvelocity Ναι
Yiannis Ναι
SilindeElendil Ναι
Petros Ναι
LouisaT Ναι
zio_donnie Ναι
pleada Ναι
mankasp Ναι
enros Ναι
hara-P Ναι
bidoka Ναι
kailor Όχι
Voyager-1 Όχι
Kotsos Όχι
mistikos Όχι
efialths Όχι
chprokop Όχι
ekfrasi Όχι
Yiannis Motsakos Όχι
piratiko.org Όχι
TZP Όχι
agelos Όχι
mike1966 Όχι
manos_ Όχι
laskaris_vasilis Όχι
arisnek Όχι
rapani Όχι
Σπύρος Σαββανής Όχι
stepup Όχι
treiskai60 Όχι
3kai56 Όχι
IoannouGr Όχι
James Όχι
Vassilis Perantzakis Όχι
newpamelina Όχι

Σύνολο ψήφων : 45 :mrgreen:


Θέλετε να υπάρχει ανάθεση ψήφου?

Μπορείτε να επιλέξετε 1 επιλογή
Ναι 23 47%
Όχι 26 53%
Σύνολο ψήφων : 49 :mrgreen:


4 ψήφοι χαμένοι, σε αυτή την ψηφοφορία!!!! 49 στο τελικό αποτέλεσμα, αλλά αν μετρήσουμε ποιοί ψήφισαν βγαίνουν 45!!
Καλπονοθεία και ψηφοφόροι φαντάσματα σε αυτή την μόνιμη ψηφοφορία!! Καθόλου τυχαίο, αφού την ανάθεση διαπραγματευόμαστε!!!

Η ανάθεση ψήφου έλκει την καλπονοθεία και τους ψηφοφόρους φαντάσματα, όπως τα σκατά έλκουν τις μύγες.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες