Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Συζήτηση για την περιφέρεια ή την τοπική κοινωνία, όπως δράσεις και συναντήσεις.
laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 14 Φεβ 2014, 14:54

Βρε συνονόματε, τούρκικα μιλάω ο κερατάς;
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ζητάω!!!! Τίποτα άλλο!
By the way, προσωπικά ήμουν ενήμερος, από άλλη "οδό" όμως.........
Η δημόσια τοποθέτησή μου έχει να κάνει με την ενημέρωση του ΣΥΝΟΛΟΥ των Πειρατών!
..... Τόσο απλά!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 14 Φεβ 2014, 15:01

laskaris_vasilis έγραψε:Βρε συνονόματε, τούρκικα μιλάω ο κερατάς;
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ζητάω!!!! Τίποτα άλλο!
By the way, προσωπικά, ήμουν ενήμερος από άλλη "οδό" όμως.........
Η δημόσια τοποθέτησή μου έχει να κάνει με την ενημέρωση του ΣΥΝΟΛΟΥ των Πειρατών!
..... Τόσο απλά!


Αυτό κάνουμε. Είδες κανέναν να αρνείται να ενημερώσει; Πες μου όμως πως στο καλό απαντάω στις ερωτήσεις στο πρώτο post; Έχουμε συζητήσει ποτέ για την πεζοδρόμηση της Πανεπιστημίου; Έχει σχέση με την συνάντηση; Θα κρίνουμε τον Καμίνη χωρίς να τον ακούσουμε;

Τέλος, ήταν προϋπόθεση να έχουμε θέση σε όλα αυτά για να κάνουμε την συνάντηση; Αυτό για μένα είναι κακόπιστο. Δεν ήταν επίτηδες κακόπιστο, αλλά όταν γίνεται με ύφος το θεωρώ άδικη επίθεση. Το είπα και στον omissman. Μπροστά ήταν όταν λέγαμε ότι θα πάμε και ζητούσαμε την γνώμη του και δεν έβαλε όλα αυτά τα θέματα. Μετά την συνάντηση ξαφνικά έγιναν; Ε δεν το θεωρώ σωστό ή λογικό.

Σε ότι είπαμε ενημερώνουμε. Όπως ενημερώσαμε και ότι θα πάμε, όπως συνεχίζει και ενημερώνει ο Θανάσης για τις υπόλοιπες συναντήσεις, όπως ενημέρωσα και εγώ για την συμμετοχή μου στο συνέδριο της Δράσης ως εκπρόσωπος του Βασικού Εισοδήματος.

Το μόνο που δεν ανέφερα στην ενημέρωση είναι ότι μας πρόσφερε καφέ... πήραμε μόνο νερό! :cry:
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

bidoka
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 09:53

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό bidoka » 14 Φεβ 2014, 17:56

Vassilis Perantzakis έγραψε:
laskaris_vasilis έγραψε:Βρε συνονόματε, τούρκικα μιλάω ο κερατάς;
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ζητάω!!!! Τίποτα άλλο!
By the way, προσωπικά, ήμουν ενήμερος από άλλη "οδό" όμως.........
Η δημόσια τοποθέτησή μου έχει να κάνει με την ενημέρωση του ΣΥΝΟΛΟΥ των Πειρατών!
..... Τόσο απλά!


Αυτό κάνουμε. Είδες κανέναν να αρνείται να ενημερώσει; Πες μου όμως πως στο καλό απαντάω στις ερωτήσεις στο πρώτο post;


Κάνεις κόπυ τις ερωτήσεις, και απαντάς κάτω από τα 1, 2,3 ,,,κλπ Εύκολο δεν είναι;

Για να σε διευκολύνω, απάντηστε τουλάχιστον στις πρώτες 6 ερωτήσεις, και μετά απαντάτε σε δεύτερη φάση τις υπόλοιπες 7.

omissman έγραψε:1. Ποια είναι τα μελη της ομαδας, πως ιδρυθηκε και που ανακοινωθηκε η πρόθεση δημιουργιας της ;

2. Με ποιες διαδικασιες αποφασιστηκε από την ομαδα η επιλογη του υποψηφιου δημαρχου ;

3. Η χρηση της «ταμπελας» των Πειρατων εχει συμφωνηθει από το κομμα Πειρατων και με ποια διαδικασια αποφασιστηκε αυτό ;

4. Που συνεδριαζει η ομαδα και με ποιες ακριβως συλλογικες διαδικασιες παιρνει τις αποφασεις της σχετικα με τη σχεδιαζομενη προεκλογικη της εκστρατεια ; τους στοχους της ; τις συνεργασιες της ; τη χρηματοδότησή της ;

5. Ποιες είναι οι Αρχες και ποιοι είναι οι προγραμματικοί στόχοι της ομαδας , δεδομενου ότι με βαση αυτά καλουμαστε ως μελη ή και φιλοι του κομματος Πειρατων να υπερψηφισουμε την ομαδα αυτή ;

6. Μια γρηγορη ματια στο site της ομαδας εδώ δεν υπηρξε ιδιαιτερα διαφωτιστικη αφου κατω από τις διαφορες ετικεττες δεν υπηρχε κανενα απολυτως κειμενο… επομενως τι ακριβως καλουμαστε να υποστηριξουμε ; τα «άτομα» (λογω της σχεσης τους με το κομμα Πειρατων) ή τα ιδια ατομα (λογω της ταυτοπροσωπιας τους με τους «πειρατες στην εκπαιδευση» - την επιτυχημενη προσωπικη προσπαθεια του Θ. Γουναρη) ;

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 14 Φεβ 2014, 18:04

Δεν έχω κάτι να απαντήσω σε όσα δεν συζητήσαμε γιατί δεν τα συζητήσαμε, ούτε μπορούσαμε να τα συζητήσουμε!!!

Δεν θα επαναλαμβάνουμε συνέχεια τα ίδια. Διαβάστε τι γράφτηκε και τι συζητήσαμε. ΜΟΝΟ πάνω σε αυτά μπορούμε να έχουμε γνώμη ή να απαντήσουμε. Στο πότε πάει τουαλέτα ο Καμίνης και αν το καζανάκι που τραβάει το πληρώνει αυτός ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ!!!!
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

bidoka
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 09:53

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό bidoka » 14 Φεβ 2014, 18:10

Vassilis Perantzakis έγραψε:Δεν έχω κάτι να απαντήσω σε όσα δεν συζητήσαμε γιατί δεν τα συζητήσαμε, ούτε μπορούσαμε να τα συζητήσουμε!!!

Δεν θα επαναλαμβάνουμε συνέχεια τα ίδια. Διαβάστε τι γράφτηκε και τι συζητήσαμε. ΜΟΝΟ πάνω σε αυτά μπορούμε να έχουμε γνώμη ή να απαντήσουμε. Στο πότε πάει τουαλέτα ο Καμίνης και αν το καζανάκι που τραβάει το πληρώνει αυτός ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ!!!!


Πάμε ξανά.
παίρνεις τις παραπάνω έξι ερωτήσεις και απαντάς από κάτω.
τόσο δύσκολο είναι ε;

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 14 Φεβ 2014, 18:33

bidoka έγραψε:
Vassilis Perantzakis έγραψε:Δεν έχω κάτι να απαντήσω σε όσα δεν συζητήσαμε γιατί δεν τα συζητήσαμε, ούτε μπορούσαμε να τα συζητήσουμε!!!

Δεν θα επαναλαμβάνουμε συνέχεια τα ίδια. Διαβάστε τι γράφτηκε και τι συζητήσαμε. ΜΟΝΟ πάνω σε αυτά μπορούμε να έχουμε γνώμη ή να απαντήσουμε. Στο πότε πάει τουαλέτα ο Καμίνης και αν το καζανάκι που τραβάει το πληρώνει αυτός ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ!!!!


Πάμε ξανά.
παίρνεις τις παραπάνω έξι ερωτήσεις και απαντάς από κάτω.
τόσο δύσκολο είναι ε;


Όσες είχαν απάντηση τις απαντήσαμε. Οι άλλες δεν έχουν απάντηση. Τόσο δύσκολο να διαβάσεις;
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό omissman » 14 Φεβ 2014, 20:25

Το θεατρο του παραλόγου !!!
Διάλογος κουφών…
Απο την Πολη ερχομαι και στην κορφη κανελλα… ή περι ορεξεως κολοκυθόπιττα , οι μεχρι τωρα «απαντήσεις»… Τόση «παρανόηση» πια καταντάει ειτε ύποπτη ειτε επικίνδυνη.

Φαινεται ή ότι εγω δεν μιλαω σωστα ελληνικα, ή ότι καποιοι επιμενουν να μην «καταλαβαινουν» (ή να μην θελουν να καταλαβουν) , το συγκεκριμενο διακυβευμα.

Τι συμβαινει παιδες και επιμενετε να απαντατε σε κατι που ΔΕΝ ΡΩΤΗΣΑ ;;;
Ομαδικη παρανοηση, ή μηπως δεν κανατε καν τον κοπο να διαβασετε τα ερωτηματα ;;;

Τα κανω μονολεπτα , μπας και συνεννοηθουμε καποτε …

ΕΡΩΤΗΣΗ : ΠΟΥ ακριβως αναφερομαι στη συναντηση με τον Καμινη, ή «κριτικάρω» με οποιονδήποτε τρόπο το τι συζητηθηκε και το τι οχι ;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ : ΠΟΥΘΕΝΑ , ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΟΥΘΕΝΑ !

ΣΧΟΛΙΟ : καλα κανατε και πηγατε, τα είπαμε στο σπιτι του Θαναση και μαλιστα τονισα στον Θαναση ότι κατά κανενα τροπο δεν μας παιρνει να ειμαστε «μαξιμαλιστες» βαζοντας ορους στον Δημαρχο και ζητωντας του (σε μια διερευνητικη συναντηση) να αποδεχτει ολες τις πειρατικες αρχες !!!

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ : Θαναση, κανεις δεν σου ζηταει να αποδειξεις ότι δεν εισαι ελεφαντας ! «καρατσεκαρισμενο» ! ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ !!!! ..........το καταλαβες τωρα ;

ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ : το ζητημα λοιπον, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ, ουτε το γιατι πηγατε , ουτε το γιατι εγινε, ουτε το ποιος πηγε για να κανει χειραψιες και να βγαλει αναμνηστικες φωτογραφιες (δλδ PR!) Ποιο είναι λοιπόν το ζητούμενο ;; Μα αυτό που ήταν ευθύς εξ αρχης : να δοθούν καθαρές ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ στα ΣΑΦΗ και ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ 13 ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ! τα οποια ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΜΙΑ - ΜΑ ΚΑΜΜΙΑ ΟΜΩΣ - ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΚΑΜΙΝΗ ! .... το καταλαβατε τωρα ;

ΑΠΟΡΙΑ 1 : ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΙΜΕΝΕΤΕ ΟΛΟΙ να γυρνατε γυρω απ’ την ουρα σας και να αναφερεστε ΜΟΝΟ στη συναντηση και να «ενημερωνετε» τι ειπωθηκε σ’αυτην ;;; WHO FUCKING CARES ???

ΑΠΟΡΙΑ 2 : Γιατι δεν απαντατε στα σαφη και συγκεκριμενα ερωτηματα που τεθηκαν απο την πρωτη αναρτηση ; τα οποια ουδεμια σχεση εχουν με αυτό το οποιο απαντατε ;;;

ΑΠΟΡΙΑ 3 : ποιος κυριε Σιμο είναι αυτος που το «γυρισε στο προσωπικο» ;;; Εγω , επειδη τολμησα να ρωτησω ή όποιος μου «απαντησε» πετωντας μου λασπίτσα και χονδροειδεις υπαινιγμους ; απαντησε μου σε παρακαλω επι του προσωπικου ! Εσυ τουλαχιστον οφειλες να γνωριζεις οτι μιλω ΠΑΝΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ .

ΑΠΟΡΙΑ 4 : σ’αυτό το «κομμα» επιτρεπεται να ρωταμε για να μαθαινουμε και να αποφασιζουμε αν θα συμμετασχουμε σε διαφορες δρασεις (όπως π.χ. αυτή των πειρατων στην Αθηνα) ή απαγορευεται να ρωταμε και το μονο που επιτρεπεται να κανουμε είναι να ακολουθουμε τον «αρχηγο» ;;;

ΕΓΩ ΑΛΛΟ ΡΩΤΗΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ !!!

Και αυτό ηταν – σε συμπιεσμενη μορφη (!) – το εξης ΑΠΛΟ :

Με ποιες ακριβως διαδικασιες (συλλογικες ή όχι) και απο ποιους συγκροτηθηκε , λειτουργει, στοχοθετει, αποφασιζει και δρα η «ομαδα» πειρατες στην Αθηνα ; ποιες είναι οι προγραμματικες της αρχες ; ποια ειναι η στρατηγικη της και ποια η τακτικη της ; ποιες είναι (αν υπαρχουν) οι προτασεις της για συγκεκριμενα προβληματα του Δημου της Αθηνας ; ποια ακριβως είναι η σχεση της με το κομμα Πειρατων Ελλαδας δεδομενου ότι ο πρωτεργατης είναι και μελος της ΔΕ του κομματος ; κλπ.κλπ…
ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΑ !


Θα μου απαντησει κανεις ή θα συνεχίσετε να παιζετε την κολοκυθια γυρω απο τη «συναντηση με τον Καμινη» , κανοντας γαργαρα τα απολυτως συγκεκριμενα , σαφη και ΝΗΦΑΛΙΑ ερωτηματα ;;;;;

Για να διαλυσω δε οποιαδηποτε παρεξηγηση δηλωνω τα εξης ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ (για ένα μεσο εγκεφαλο) :

1. ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ το αν ο Θανασης ειχε αδεια/εγκριση απο τη ΔΕ για να ξεκινησει το εγχειρημα που ξεκινησε ! Προφανως – κατ’ εμε - και ειχε κάθε δικαιωμα να το κανει ειτε με / ειτε χωρις «αδεια» ! ΑΛΛΟ ΡΩΤΑΩ !

2. ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ οι προσωπικες φιλοδοξιες του καθενος, το αντιθετο τις θεωρω απο θεμιτες εως και αναγκαιες – μεχρις ενός οριου - για να θυσιασει καποιος προσωπικο χρονο και ενεργεια για τα κοινα .. ΑΛΛΟ ΡΩΤΑΩ !

3. ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ουτε που παει , ουτε ποιους βλεπει, ουτε απο ποιους συνοδευεται, ουτε τι συζηταει, ουτε αν βιντεοσκοπούνται οι συναντησεις (έλεος ρε τρολλ –και η μαβλακεια εχει ορια !) … ΑΛΛΟ ΡΩΤΑΩ !

4. ΡΩΤΑΩ ΜΟΝΟ ΟΣΑ ΕΓΡΑΨΑ στην αρχικη αναρτηση ! ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ θα ρωτουσα ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ομαδα ειχε τη λεξη Πειρατες στην προμετωπίδα , ειτε ειχε σχεση με το κομμα ειτε όχι !

5. ΡΩΤΑΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ και όχι για να «κριτικαρω». Τις αποψεις μου τις εχω και δεν τις εθεσα προς συζητηση. Όμως στις εκλογες θα μας καλεσει η ομαδα να την υπερψηφισουμε χαριν του «κομματικου πατριωτισμου» ! ΔΕΝ ΘΑΠΡΕΠΕ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ για όλα τα παραπανω ουσιαστικοτατα θεματα ;;;;;

6. ΤΕΛΙΚΑ, ΡΩΤΑΩ : επιτρέπεται ο διαλογος σε αυτό το κομμα ή απαγορευεται οποτε θιγεται ο ψωροεγωισμος καποιων ;;;

Να ελπιζω σε καποια σοβαρη , εντιμη, συγκροτημενη ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ απαντηση ή θα ξαναπιασουμε το γαϊτανακι του "αλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε" ;;;

νηφαλια και πειρατικα (πάντα) :D

το απλό μέλος omissman.
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 14 Φεβ 2014, 21:25

Βρε Γιώργο, το ύφος σου το είδες; Ξαναδιάβασε την πρώτη ανάρτηση. Είπε κανένας να μην ενημερώσουμε;
Σου είπα συγκεκριμένα τι είπαμε. ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ.

Δεν είπαμε κάτι παραπάνω. Για κάποια που ρωτάς (όπως πεζοδρόμηση Πανεπιστημίου) δεν έχουμε άποψη. Θα έπρεπε να έχουμε πριν πάμε να δούμε τον Καμίνη; Δεν νομίζω. Εσύ θεωρείς ότι θα έπρεπε;

6. Δεν απαγορεύεται ο διάλογος. Αλλά δεν καταλαβαίνω και γιατί βγαίνεις από τα ρούχα σου.

5. Δες το ύφος της πρώτης ανάρτησης. Εγώ που δεν είμαι στην ομάδα του Θανάση, και πήγα για άλλους λόγους ενοχλήθηκα από το ύφος. Δεν πήγαμε για να συνωμοτήσουμε. Να συζητήσουμε πήγαμε. Σε ποια βάση; Δες 4,3 και 2

4,3,2 είπαμε ακριβώς ότι συζητήσαμε και στο σπίτι του Θανάση. Δηλαδή για τα Πειρατικά θέματα. Ανοιχτό λογισμικό, διαφάνεια, συμμετοχή του πολίτη με δημοψηφίσματα (μέχρι και στο liquid αναφερθήκαμε). ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ σε αυτή τη συζήτηση με τον Καμίνη. ΤΙΠΟΤΑ. ΡΙΕΝ. ΖΙΡΟ. ΖΙΛΤΣ.

1. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται άδεια κάποιος για να κάνει κάτι εθελοντικά. Δεν πήραμε καμία απόφαση να συνεργαστούμε με κάποιον. Συζητήσεις μεταξύ μας μπορούμε να κάνουμε συνέχεια. Με τους άλλους σπάνια παρουσιάζεται η δυνατότητα.

Τώρα η άλλη ερώτηση ας απαντηθεί από τον Θανάση.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

gounara
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1412
Εγγραφή: 17 Φεβ 2012, 10:47
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό gounara » 15 Φεβ 2014, 00:08

omissman έγραψε:Το θεατρο του παραλόγου !!!


ΕΓΩ ΑΛΛΟ ΡΩΤΗΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ !!!

Και αυτό ηταν – σε συμπιεσμενη μορφη (!) – το εξης ΑΠΛΟ :

Με ποιες ακριβως διαδικασιες (συλλογικες ή όχι) και απο ποιους συγκροτηθηκε , λειτουργει, στοχοθετει, αποφασιζει και δρα η «ομαδα» πειρατες στην Αθηνα ; ποιες είναι οι προγραμματικες της αρχες ; ποια ειναι η στρατηγικη της και ποια η τακτικη της ; ποιες είναι (αν υπαρχουν) οι προτασεις της για συγκεκριμενα προβληματα του Δημου της Αθηνας ; ποια ακριβως είναι η σχεση της με το κομμα Πειρατων Ελλαδας δεδομενου ότι ο πρωτεργατης είναι και μελος της ΔΕ του κομματος ; κλπ.κλπ…
ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΑ !


νηφαλια και πειρατικα (πάντα) :D

το απλό μέλος omissman.



Γιώργο η ομάδα συγκροτήθηκε με δική μου πρωτοβουλία όπως ακριβως και οι πειρατές στην εκπαίδευση επειδή γουσταρω να χαλαω χρονο και χρήμα για αυτό που μου αρέσει και το πιστεύω .
Μέλη είναι συγκεκριμενα 15 εκπαιδευτικοί ( τα 7 μέλη των πειρατών στην εκπαίδευση και 8 νέα μελη που θα δραστηριοποιηθούν στην πορειά ελπίζω . ) , 2 κολλητοί μου φιλοι που με στηρίζουν , μέλη απο την ένωση πολιτών πλατείας Καλλιγά , καμμία 20αρια παλαιοι συμμαθητές μου , Κάποια μέλη απο την ένωση πολιτών της Αλυσίδας ... Αρκετοι καταστηματάρχες της πατησιων για συγκεκριμένους δικούς τους λόγους , μερικά μέλη απο συλλόγους γονέων Της περιοχης και αρκετά μέλη από το awmn με τους οποιους θα συναντηθω τις προσεχείς μέρες στο hacker space. . Σίγουρα ξεχναω μερικους .

Θέλουμε να αποφασίζουμε με μικρά δημοτικά και διαμέρισματικα δημοψηφίσματα ..(. Υπάρχει τροπος ) να αποφασίζουμε για θέματα που μας απασχολούν ..
Μεγαλο μέρος θελει ενα σύμβουλο που να μεταφέρει ακριβως τα προβλήματα της Πατησίων και του Αγίου Παντελεήμονα στον δήμο για να σταματήσει η εκμετάλευση απο Χρυση Αυγή Και τις διαφορες αντιφα ομάδες που το μονο που Κανουν είναι να βάζουν τους κατοικους στη μέση .
Επίσης οι εθελοντικές δράσεις ,, βαψιματα , σισιτια , οδοντ . δωρεάν εξετάσεις με τους γιατρούς του κόσμου , μας έχουν φέρει κοντά με ομάδες αλλοδαπών που μας στηρίζουν αφού τους έχουμε βοηθήσει .
Η επισιτιστική ανασφαλεια είναι κάτι που υπάρχει όλο και πιο πολυ στις δικές μας γειτονιές ..
Αν και θα έπρεπε δε θεωρώ δεδομένο οτι θα στηριξετε , αρα δε ζητάω κάτι απο κάποιον στο κομμα .
Οποίος θέλει βοηθάει . , όπως και με τους πειρατές στην εκπαίδευση.
Οι αποφάσεις ( δεν έχουμε αποφασίσει και για τίποτα ακόμα ) παίρνονται σε παρέα στυλ .
Πχ να πάμε να μιλήσουμε με τον Καμινη ? ......Ναι αφου μας κάλεσε
Με τον τάδε ? Ναι ...όχι. Συνήθως με τηλεφωνο και κανένα καφεδακι στα όρθια στα τοπικά μαγαζια.
Υπαρχουν 5 μαζί με μένα που δεν έχουν πρόβλημα να είναι υποψήφιοι στο Δήμο . Ξέρουν όμως οτι στην καλύτερη θα βγάλουμε ενα και για αυτό στηρίζουν εμένα και τις επιλογές μου ..
Ή δύσκολη απόφαση είναι αν κατεβουμε με συνεργασια , με ποιον θα συνεργαστουμε , σταυρόλεξο .
Τέλος ο συνδυασμός είναι ανεξάρτητος και πρεπει να μείνει έτσι . Παράλληλα πρεπει να κρατήσει την πειρατική αυτονομία του και την διαφορετικότητα του .
Το εκανα ταληρακια ελπίζω
Θανάσης Γούναρης
6976403600,6934753640
agounar@sch.gr,thanasisgounaris@gmail.com
www.facebook.com/thanasis.gounaris

bidoka
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 09:53

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό bidoka » 15 Φεβ 2014, 00:55

gounara έγραψε:Θέλουμε να αποφασίζουμε με μικρά δημοτικά και διαμέρισματικα δημοψηφίσματα ..(. Υπάρχει τροπος ) να αποφασίζουμε για θέματα που μας απασχολούν ..
Μεγαλο μέρος θελει ενα σύμβουλο που να μεταφέρει ακριβως τα προβλήματα της Πατησίων και του Αγίου Παντελεήμονα στον δήμο.


gounara έγραψε:Οι αποφάσεις ( δεν έχουμε αποφασίσει και για τίποτα ακόμα ) παίρνονται σε παρέα στυλ .
Πχ να πάμε να μιλήσουμε με τον Καμινη ? ......Ναι αφου μας κάλεσε
Με τον τάδε ? Ναι ...όχι. Συνήθως με τηλεφωνο και κανένα καφεδακι στα όρθια στα τοπικά μαγαζια.


Από την μία.....
"Θέλουμε να αποφασίζουμε με μικρά δημοτικά και διαμέρισματικα δημοψηφίσματα"
και από την άλλη.....
"Οι αποφάσεις παίρνονται σε παρέα στυλ, Συνήθως με τηλεφωνο και κανένα καφεδακι στα όρθια στα τοπικά μαγαζια".

Μόνο εγώ βλέπω αντίφαση στα παραπάνω;

gounara έγραψε:Θέλουμε να αποφασίζουμε με μικρά δημοτικά και διαμέρισματικα δημοψηφίσματα ..(. Υπάρχει τροπος )

Μπορείς να μας δώσεις τα specifications του τρόπου;


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες