Mailing lists ομάδων και επιτροπών

Όλες οι πληροφοριακές υποδομές μας, το software και η διαχείρισή του.
baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Mailing lists ομάδων και επιτροπών

Δημοσίευσηαπό baskin » 01 Μαρ 2012, 15:18

Επειδή κάποιες ομάδες και επιτροπές έχουν αρχίσει να οργανώνονται και με βάση την συζήτηση που έγινε με την ΔΕ στο mumble, θα ήθελα να βάλουμε μπρος το ζήτημα υποδομής για mailing lists.

Αν κρίνεται ότι κάποιο άλλο μοντέλο είναι πιο καλό και λειτουργικό το λέτε εδώ, αλλιώς να δούμε που, πως και με τι software μπορούμε υλοποιήσουμε τις λίστες.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

tvelocity
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:37

Re: Mailing lists ομάδων και επιτροπών

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 01 Μαρ 2012, 15:26

Νομίζω σαν IT να προχωρήσουμε απλά και να υλοποιήσουμε υποδομή για mailing lists, και να αφήσουμε την κάθε ομάδα να επιλέξει αν θα ζητήσει να έχει λίστα ή όχι. Γενικά η υποδομή καλό είναι να γίνει και δεν χρειάζεται να κάνουμε δοκιμαστική εγκατάσταση κλπ για κάτι τέτοιο, ας το στήσουμε κατευθείαν και ας αφήσουμε τις ομάδες να επιλέξουν αν θα τις χρησιμοποιήσουν.

Το μόνο θέμα είναι που θα την στήσουμε. Ο server που έχουμε τώρα επιτρέπει τέτοια κόλπα;
Verba volant, scripta manent

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Mailing lists ομάδων και επιτροπών

Δημοσίευσηαπό pav » 01 Μαρ 2012, 15:40

Δεν είμαι αρνητικός αλλά γιατί mailing lists και όχι το forum; Δεν αρκεί;

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Mailing lists ομάδων και επιτροπών

Δημοσίευσηαπό baskin » 01 Μαρ 2012, 15:51

Ήδη κάποιες ομάδες (π.χ. η Δράσεων) ζήτησαν λίστα, μιας και το forum δεν βολεύει απαραίτητα για κάποια πράγματα και επίσης χρειάζονται και εσωτερική επικοινωνία (το καταλαβαίνω απόλυτα) που δεν καλύπτεται με τον περιορισμό και την δομή των pm. Πολλά ενημερωτικά μηνύματα και μηνύματα συνεννόησης των μελών των ομάδων δεν έχουν νόημα ύπαρξης στο forum.

Προσωπικά και εμένα δεν με βολεύει το forum για κάποιες εργασίες. Για κάποιες άλλες δεν κάνει η λίστα και κάνει το forum.

Έτσι τουλάχιστον το σκέφτομαι εγώ. Όπως είπε ο tvelocity καλό είναι να υπάρχει κι ας το χρησιμοποιήσει όποιος βολεύεται.

Εκεί που είναι το hosting μας, υπάρχει περιορισμός του πλήθους των emails που μπορούν να φεύγουν (ας με διορθώσει ο Γιάννης αν κάνω λάθος). Από την άλλη ακόμη και κάποιος server που έχει απλή ADSL σύνδεση μπορεί να σηκώσει την λίστα, μιας και δεν υπάρχει σημαντική ανάγκη για bandwidth.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

tvelocity
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:37

Re: Mailing lists ομάδων και επιτροπών

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 01 Μαρ 2012, 16:04

baskin έγραψε:Εκεί που είναι το hosting μας, υπάρχει περιορισμός του πλήθους των emails που μπορούν να φεύγουν (ας με διορθώσει ο Γιάννης αν κάνω λάθος). Από την άλλη ακόμη και κάποιος server που έχει απλή ADSL σύνδεση μπορεί να σηκώσει την λίστα, μιας και δεν υπάρχει σημαντική ανάγκη για bandwidth.

Από bandwidth το σηκώνει, αλλά ίσως έχουμε ένα θέμα με την αξιοπιστία της σύνδεσης έτσι... χαμένα μηνύματα κλπ. Και ειδικά αν δεν έχει static ip, θα έχουμε θέμα του τι να βάλουμε στο DNS.

Νομίζω δεν το γλιτώνουμε να πάρουμε ένα dedicated κουτάκι, για να παίζουμε κιόλας.
Verba volant, scripta manent

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: Mailing lists ομάδων και επιτροπών

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 01 Μαρ 2012, 21:05

Πάντως αν δεν υπάρχει άμεσα η δυνατότητα για mailing lists, θα μπορούσαμε να κάνουμε στο forum ενότητες με access μονο στα μέλη κάθε επιτροπής.
Και τα 2 βολεύουν...απλά πρέπει να φτιάξουμε κάτι άμεσα!

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Mailing lists ομάδων και επιτροπών

Δημοσίευσηαπό anestis » 01 Μαρ 2012, 21:19

Αμεσα, αν είναι ζήτημα ζωής ή θανάτου, φτιάξτε ένα googlegroup. Βέβαια θα μοιράζεστε τα πάντα με τη google και τα αφεντικά της :)

Αλλά δεν σας το είπα εγώ! :)

Τώρα αν έχετε καμια βδομάδα υπομονή, ίσως και λιγότερο, μπορεί κάτι να κάνει και το τωρινό ΙΤ μας :)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

kdev
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 22:56

Re: Mailing lists ομάδων και επιτροπών

Δημοσίευσηαπό kdev » 01 Μαρ 2012, 21:26

εννοειται ανεστη οτι θα φτιαξει κατι η ομαδα ΙΤ και ας περιμενουμε λιγο. το αμεσα του specialk ηταν για να τρεξουμε λιγο τα πραγματα. ξερουμε οτι η ομαδα ΙΤ εχει πολλα πραγματα στο κεφαλι της να τρεξει αλλα θα προσπαθησουμε ολοι μαζι να βοηθησουμε

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: Mailing lists ομάδων και επιτροπών

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 01 Μαρ 2012, 21:27

Με κάλυψε ο kdev :P

djart
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 00:11
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: Mailing lists ομάδων και επιτροπών

Δημοσίευσηαπό djart » 02 Μαρ 2012, 12:06

Καλημέρες,

έχω μακρόχρονη εμπειρία από λειτουργία, συντήρηση και moderation σε mailing lists (πάνω κάτω τα τελευταία 10 χρόνια υποστηρίζω τις λίστες του συλλόγου Hellug: εδώ και εδώ).

Προσωπικά, δε με βολεύει καθόλου το forum και μάλιστα έχω την απορία πώς πολλοί από εσάς (ιδιαίτερα όσοι είστε στη ΔΕ) μπορείτε να παρακολουθείτε τα τεκταινόμενα σε ολόκληρο το forum. Το βασικό πρόβλημα είναι πως δεν ξέρεις τόσο άμεσα τί έχεις για διάβασμα και τί όχι. ΟΚ, υπάρχει το σημάδι unread στα threads, αλλά δεν μπορείς εύκολα να παρακολουθείς μόνο όσα θεωρείς σημαντικά και να αγνοείς τα υπόλοιπα, πρέπει αναγκαστικά να ασχοληθείς με τα πάντα. Αυτό απαιτεί τρελό χρόνο.

Οι mailing lists έχουν πάρα πολλά θετικά και σε συνδυασμό με χρήση καλού mail client με δυνατότητες φιλτραρισμάτων, nested threading και τα λοιπά, η "μεγάλη εικόνα" που έχει ο συμμετέχων σε συνθήκες μεγάλης κίνησης θεωρώ πως είναι πολύ καλύτερη και γρηγορότερη.

Η δική μου εμπειρία αφορά κυρίως το (προφανώς open source) λογισμικό διαχείρισης λιστών Mailman. Δεν απαιτεί τρελά resources ούτε σε επεξεργαστική ισχύ, ούτε σε μνήμη. Μπορώ να σας βοηθήσω με οποιονδήποτε τρόπο πάνω στο θέμα και να αναλάβω κάτι, επί της ευκαιρίας δηλώνω το παρόν για την ομάδα ΙΤ.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 0 και 0 επισκέπτες