Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δήλωσε συμμετοχή στις ομάδες εργασίας και βοήθησε στην λειτουργία του κόμματος.
mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό mankasp » 18 Νοέμ 2013, 22:41

Καλό το ίντερνετ, το παπαγαλάκι, τα άρθρα στην κεντρική μας σελίδα και τα πειρατικά κείμενα στο wiki αλλά...

...μήπως θα μπορούσαμε, εκδίδοντας μία συλλογή περίπου 100 σελίδων να αυξήσουμε λίγο τα έσοδά μας ή το κυριότερο να αυξήσουμε λίγο τις πιθανότητες να πέσουν τυχαία ή μη, κάποια κείμενα στα χέρια περισσότερων ανθρώπων; Από τη μία κάποιων μεγαλύτερης ηλικίας και από την άλλη και νέων μέσω αυτών;
Επίσης, τουλάχιστον για μένα είναι πολύ πιο εύκολο να προσεγγίσω 10-20 άτομα και να πω "εκδώσαμε αυτό μπλα μπλα μπλα, νομίζω πως θα σε ενδιαφέρει είναι δικό σου με 5-10 ευρώ μπλα μπλα" από το να πάω ξερά και να ζητήσω χρήματα.

Από υλικό πιστεύω πως έχουμε αρκετό κυρίως (αν όχι ολοκληρωτικά) από τη δουλειά που έχει κάνει ο Σίμος.

Πήρα τη πρωτοβουλία να επικοινωνήσω με το πλέον κατάλληλο μέλος μας για αυτή τη δουλειά, το Μιχάλη ώστε να κοστολογήσει το εγχείρημα. Θα έχουμε πλήρης απάντηση σε περίπου 2 μέρες.

Αυτό που θα χρειαστεί είναι 2-3 άτομα να ετοιμάσουμε τη θα συμπεριληφθεί στη συλλογή. Τελική διαμόρφωση θα κάνει ο Μιχάλης.
Για αρχή βλέπουμε το κόστος και κοιτάμε πως θα κινηθούμε, π.χ. αν θα συμπεριλάβουμε το εγχείρημα στη προσπάθεια για crowdfunding ή κάπως αλλιώς.

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 18 Νοέμ 2013, 22:54

Κάτι σκεφτόταν και ο Στάθης, αν θυμάμαι καλά ετοιμάζει μία έκδοση ενός βιβλίου με πειρατικά κείμενα, επικοινώνησε και μαζί του να μάθεις περισσότερα.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 18 Νοέμ 2013, 23:05

Ότι χρειαστείς από κείμενα πες μου.
здравствуйте

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό mankasp » 18 Νοέμ 2013, 23:18

-mesitiko- έγραψε:Κάτι σκεφτόταν και ο Στάθης, αν θυμάμαι καλά ετοιμάζει μία έκδοση ενός βιβλίου με πειρατικά κείμενα, επικοινώνησε και μαζί του να μάθεις περισσότερα.


Μόνος του; Έκπληξη ετοιμάζει; :D
Λογικά θα το δει αυτό, αν δεν απαντήσει θα του στείλω μήνυμα.

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό Petros » 18 Νοέμ 2013, 23:24

Είχαμε μια κουβέντα σχετικά με το θέμα με τον Θανάση για το αν θα μπορούσαμε να τυπώνουμε κάποια κείμενα από το παπαγαλάκι σε κάτι σαν εφημεριδάκι,
αλλά από ότι φαίνεται τα μεγάλα πνεύματα συναντιόνται! :lol:

Είμαι μέσα με τα χίλια!
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό mankasp » 18 Νοέμ 2013, 23:44

Petros έγραψε:Είχαμε μια κουβέντα σχετικά με το θέμα με τον Θανάση για το αν θα μπορούσαμε να τυπώνουμε κάποια κείμενα από το παπαγαλάκι σε κάτι σαν εφημεριδάκι,
αλλά από ότι φαίνεται τα μεγάλα πνεύματα συναντιόνται! :lol:

Είμαι μέσα με τα χίλια!


Ωραία. Απλά εγώ σκέφτομαι να γίνει πιο μεγάλο από απλά φυλλάδια ή εφημεριδουλά γιατί αυτά βρίσκουν πιο εύκολα το δρόμο προς το κάλαθο των αχρήστων.
https://twitter.com/e_kastrinakis

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 18 Νοέμ 2013, 23:49

Ωραία έχουμε ήδη την ομάδα, Στάθης, Θανάσης, Petros, mankasp,....προφανώς και ο Μιχάλης, συντονιστείτε......και αν θέλετε και μπορώ, βοηθάω και εγώ.

Υ.Γ ο Στάθης μιλάει για έκδοση βιβλίου με πειρατικά κείμενα, όχι φυλλάδιο.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό mankasp » 18 Νοέμ 2013, 23:51

-mesitiko- έγραψε:Ωραία έχουμε ήδη την ομάδα, Στάθης, Θανάσης, Petros, mankasp,....προφανώς και ο Μιχάλης, συντονιστείτε......και αν θέλετε και μπορώ, βοηθάω και εγώ.

Υ.Γ ο Στάθης μιλάει για έκδοση βιβλίου με πειρατικά κείμενα, όχι φυλλάδιο.


Yeap. Είμαστε οκ από μέλη. Φυσικά όποιος άλλος θέλει είναι ευπρόσδεκτος. Προς το παρών αναμένουμε τον Μιχάλη για τα οικονομοτεχνικά.
https://twitter.com/e_kastrinakis

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 19 Νοέμ 2013, 00:46

Ότι έχει σχέση με χαρτί ... είναι δική μου υπόθεση.
Και η εφημεριδούλα είναι καλή ιδέα.
Αύριο κιόλας θα στείλω ότι χρειάζεται γιατί βλέπω ζεστό ενδιαφέρον και γουστάρω.

Στάθης Λειβαδίτης
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 23 Απρ 2012, 00:27

Re: Ομάδα Εργασίας για έκδοση εντύπου

Δημοσίευσηαπό Στάθης Λειβαδίτης » 19 Νοέμ 2013, 01:08

Το θέμα έκδοσης εντύπου έχει πέσει σαν ιδέα εδώ και ενάμιση χρόνο, αλλά δεν υλοποιήθηκε ποτέ (για διάφορους λόγους) και ο προτεινόμενος τίτλος ήταν "Pirate Press". Αν θυμάμαι καλά, έγινε και κατοχύρωση του piratepress.gr (και παραλλαγών του) και κάπου υπάρχουν και σχέδια για το στήσιμο, την ύλη του κλπ. Η ιδέα αυτή μετατράπηκε συν τω χρόνω σε έκδοση βιβλίου με στόχο την ενίσχυση του κόμματος. Σε μια πρώτη έρευνα που έκανα, εντόπισα εκδοτικό οίκο που τυπώνει 1000 αντίτυπα ενός βιβλίου 80 σελίδων με περίπου 1400 ευρώ.

Οπωσδήποτε, είναι διαφορετικό να προτείνεις σε ένα φίλο σου την αγορά ενός περιοδικού ή βιβλίου και παράλληλα την ενίσχυση του κόμματος, από το να τον πιέζεις να πάρει κουπόνια. Είμαι μέσα για το πρότζεκτ και καλό θα είναι να συνδυάσουμε την έκδοση εντύπου με την ενέργεια για το crowdfunding.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες