περί hosting των πειρατών 2

Ερωτήσεις, συζήτηση, ιδέες και προτάσεις για την κεντρική σελίδα, το φόρουμ, το wiki και τις υπόλοιπες ψηφιακές υποδομές.

Re: περί hosting των πειρατών 2

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 25 Οκτ 2013, 12:36

agelos έγραψε:[
γι αυτα εχω αμφιβολίες. εσεις δεν εχετε παραυτα?

Κοίτα... και εγώ δουλεύω σε εταιρία πληροφορικής που συνεργάζεται με την Singular η οποία έχει στήσει σε συνεργασία με την Unisystems, Datacenter για το Ελληνικό δημόσιο που έχουν προσωπικά δεδομένα Ελλήνων πολιτών (στο ίδιο Project)! Τι σημαίνει αυτό; Ότι τα δίνουμε επί πληρωμή ή ότι έχω πρόσβαση σε αυτά; Αν έβαζα στους Server της εταιρίας μου δωρεάν το site μας και τα έβρισκες όλα αυτά στο διαδίκτυο (δεν είναι κρυφά) θα μου έλεγες τα ίδια;

Η διαχείριση προσωπικών δεδομένων από Κρατικές οντότητες είναι όχι μόνο γεγονός, αλλά 100% λογικό και απαιτούμενο (μαζί με την προστασία τους). Το υποννοούμενό σου ότι τα πουλάει ή τα χρησιμοποιεί εναντίων κάποιου και έτσι εμπλεκόμαστε και εμείς δεν είναι. Αυτό το καταλαβαίνεις; Το πρώτο είναι θέμα public record το δεύτερο είναι αστείο συμπέρασμα που ΔΕΝ μπορούμε να στο καταρρίψουμε γιατί απλά δεν αποδεικνύεται το αρνητικό. Η βλακεία (αναφέρομαι στην υπόθεση, όχι σε εσένα) πάντα κερδίζει λόγο εμπειρίας.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://twitter.com/#!/vasper
http://www.vasper.eu/blog/
Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 25 Οκτ 2013, 14:44

Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm
SilindeElendil

Δημοσίευσηαπό baskin » 25 Οκτ 2013, 17:04

Κομπειλάδας έγραψε:Πολύ ωραία aggelos, και αναζητήσεις στο διαδίκτυο και μεταφράσεις από τα αγγλικά, και μπόλικο χρόνο διαθέσιμο για όλα αυτά, κτλ. κτλ. Για ένα ανύπαρκτο θέμα, τελικά....

Μα δεν τα έκανε αυτός. Το troll του τα έδωσε...
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...
baskin

Δημοσίευσηαπό baskin » 25 Οκτ 2013, 17:53

Μόλις βρήκα αυτό: http://wso2.com/cloud/stratos/

Και cloud και stratos. Ψάξτε το εεεεεε.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...
baskin

Δημοσίευσηαπό agelos » 25 Οκτ 2013, 18:36

Vassilis Perantzakis έγραψε:
agelos έγραψε:[
γι αυτα εχω αμφιβολίες. εσεις δεν εχετε παραυτα?

Κοίτα... και εγώ δουλεύω σε εταιρία πληροφορικής που συνεργάζεται με την Singular η οποία έχει στήσει σε συνεργασία με την Unisystems, Datacenter για το Ελληνικό δημόσιο που έχουν προσωπικά δεδομένα Ελλήνων πολιτών (στο ίδιο Project)! Τι σημαίνει αυτό; Ότι τα δίνουμε επί πληρωμή ή ότι έχω πρόσβαση σε αυτά; Αν έβαζα στους Server της εταιρίας μου δωρεάν το site μας και τα έβρισκες όλα αυτά στο διαδίκτυο (δεν είναι κρυφά) θα μου έλεγες τα ίδια;

Η διαχείριση προσωπικών δεδομένων από Κρατικές οντότητες είναι όχι μόνο γεγονός, αλλά 100% λογικό και απαιτούμενο (μαζί με την προστασία τους). Το υποννοούμενό σου ότι τα πουλάει ή τα χρησιμοποιεί εναντίων κάποιου και έτσι εμπλεκόμαστε και εμείς δεν είναι. Αυτό το καταλαβαίνεις; Το πρώτο είναι θέμα public record το δεύτερο είναι αστείο συμπέρασμα που ΔΕΝ μπορούμε να στο καταρρίψουμε γιατί απλά δεν αποδεικνύεται το αρνητικό. Η βλακεία (αναφέρομαι στην υπόθεση, όχι σε εσένα) πάντα κερδίζει λόγο εμπειρίας.

καταλαβαίνω τι λές κι οπως εχω ξαναπεί είμαι άσχετος. είχα εναν προβληματισμό που θεώρησα σημαντικό να μοιραστώ με τα άλλα μέλη για να αποφύγω ζημιες προς τα έξω στο όνομα του κόμματος. γι αυτό και παρέθεσα ότι βρηκα για να σηζητηθεί. δεν ειναι απαραίτητο ότι συνδέονται άλλα όταν υπάρχουν έστω αυτές οι ενδείξεις δεν αξίζει να το κοιτάξουμε και πιο επίσημα. να το σιγουρέψουμε ρε αδερφε?

Κομπειλάδας έγραψε:Πολύ ωραία aggelos, και αναζητήσεις στο διαδίκτυο και μεταφράσεις από τα αγγλικά, και μπόλικο χρόνο διαθέσιμο για όλα αυτά, κτλ. κτλ. Για ένα ανύπαρκτο θέμα, τελικά....

Μα δεν τα έκανε αυτός. Το troll του τα έδωσε...

εχεις αποδείξεις γι αυτό? ή δημιουργείς θεωριες συνομωσίας μόνος σου (υπάρχει troll πίσω απο όλα τα παράδοξα) ή κάτι άλλο συμβαίνει...
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.
agelos

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 25 Οκτ 2013, 19:24

@aggelos
παραδέξου ότι μπερδεύτηκες με την συνωνυμία και το γεγονός ότι κάποιος, κάπου, κάποτε συνεργάστηκε/εργάστηκε με μία "αμαρτωλή" εταιρεία. Δεν ευθύνεται ο ίδιος για τις πρακτικές του πρώην εργοδότη του, ούτε για το γεγονός ότι έχουν δεκάδες εταιρείες παρόμοια ονόματα (stratus, stratus5, stratus/8, stratus-167 κ.λ.π)
και σε αυτά που σου απάντησε η ekfrasi να προσθέσω, έχω και εγώ 10 συμμαθητές στην αστυνομία, 3 γιατρούς, 2 στην φυλακή για κλοπές και 2 στο ψυχιατρείο, εγώ τι από όλα αυτά είμαι ? Με μερικούς από αυτούς καθόμουν και στο ίδιο θρανίο 29 ! χρόνια πριν, τώρα τι να κάνω ? να σε συλλάβω, να σε χειρουργήσω ή να σε κλέψω ?
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.
Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)

Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Δημοσίευσηαπό Petros » 26 Οκτ 2013, 00:15

baskin έγραψε:Άγγελε πρέπει να διαβάσεις λίγο Αριστοτέλη, περί των λογικών σφαλμάτων.

Απολαύστε υπεύθυνα

Εικόνα

Εικόνα
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM
Petros

Δημοσίευσηαπό agelos » 26 Οκτ 2013, 00:35

-mesitiko- έγραψε:@aggelos
παραδέξου ότι μπερδεύτηκες με την συνωνυμία και το γεγονός ότι κάποιος, κάπου, κάποτε συνεργάστηκε/εργάστηκε με μία "αμαρτωλή" εταιρεία. Δεν ευθύνεται ο ίδιος για τις πρακτικές του πρώην εργοδότη του, ούτε για το γεγονός ότι έχουν δεκάδες εταιρείες παρόμοια ονόματα (stratus, stratus5, stratus/8, stratus-167 κ.λ.π)
και σε αυτά που σου απάντησε η ekfrasi να προσθέσω, έχω και εγώ 10 συμμαθητές στην αστυνομία, 3 γιατρούς, 2 στην φυλακή για κλοπές και 2 στο ψυχιατρείο, εγώ τι από όλα αυτά είμαι ? Με μερικούς από αυτούς καθόμουν και στο ίδιο θρανίο 29 ! χρόνια πριν, τώρα τι να κάνω ? να σε συλλάβω, να σε χειρουργήσω ή να σε κλέψω ?

μα δεν μπερδεύτηκα, αναρωτήθηκα αν το κοιτάξαμε καν ΑΝ ειναι συνωνυμια και να τελιωσει εκει το θεμα. αλλα τοσο καιρό το μόνο που βλέπω είναι όρεξη για κουβεντούλα (προσωπικες επιθέσεις αλλα δεν θα πτοηθώ ποτέ) και καθόλου όρεξη για μερικές πράξεις που θα αποδείξουν στον ηλίθιο και άσχετο άγγελο ότι αυτα που λέει είναι απλά βλακείες.
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.
agelos

Δημοσίευσηαπό Petros » 27 Οκτ 2013, 13:05

agelos έγραψε:μα δεν μπερδεύτηκα, αναρωτήθηκα αν το κοιτάξαμε καν ΑΝ ειναι συνωνυμια και να τελιωσει εκει το θεμα. αλλα τοσο καιρό το μόνο που βλέπω είναι όρεξη για κουβεντούλα (προσωπικες επιθέσεις αλλα δεν θα πτοηθώ ποτέ) και καθόλου όρεξη για μερικές πράξεις που θα αποδείξουν στον ηλίθιο και άσχετο άγγελο ότι αυτα που λέει είναι απλά βλακείες.

Είναι ξεκάθαρο το ότι είναι συνωνυμία ρε Άγγελε. Βλέπεις εσύ πουθενά καμία σύνδεση μεταξύ των δύο εταιρειών;

Έλεος πια που με το κοντό και το μακρύ του καθενός βρίσκονται πάντα θέματα από το πουθενά!

Ούτε τα στοιχειώδη* δεν σέβεσαι προκειμένου να πετάξεις την βλακεία σου και να δημιουργήσεις καταστάσεις από το πουθενά...

* Πηγή
Βασικές αρχές της Ποινικής Δικονομίας είναι οι ακόλουθες: [...]

Το τεκμήριο αθωότητας του κατηγορουμένου. Το τεκμήριο αθωότητας καθιερώθηκε για πρώτη φορά μετά τη Γαλλική Επανάσταση στη Διακήρυξη των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου και του Πολίτη του 1789 στο άρθρο 9. Σήμερα κατοχυρώνεται στο άρθρο 6 παρ. 2 της Ευρωπαϊκής Συνθήκης για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου. Το τεκμήριο αυτό σημαίνει ότι κάθε άνθρωπος θεωρείται αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου και η Πολιτεία μέσω των οργάνων της οφείλει να αποδείξει την ενοχή του κατηγορουμένου, όχι ο κατηγορούμενος την αθωότητά του. Απόρροια του τεκμηρίου αθωότητας είναι η αρχή της επιείκειας προς τον κατηγορούμενο. Η αρχή αυτή επιβάλλει το δικαστήριο εν αμφιβολία να αποφανθεί υπέρ του κατηγορουμένου (in dubio pro reo).
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM
Petros

Δημοσίευσηαπό agelos » 28 Οκτ 2013, 12:46

Petros έγραψε:Είναι ξεκάθαρο το ότι είναι συνωνυμία ρε Άγγελε. Βλέπεις εσύ πουθενά καμία σύνδεση μεταξύ των δύο εταιρειών;

Έλεος πια που με το κοντό και το μακρύ του καθενός βρίσκονται πάντα θέματα από το πουθενά!

Ούτε τα στοιχειώδη* δεν σέβεσαι προκειμένου να πετάξεις την βλακεία σου και να δημιουργήσεις καταστάσεις από το πουθενά...

συνδεση μεταξύ των δυο εταιριών? βλέπω αυτήν:

a) Ο κύριος Κ. ήταν επικεφαλής για την υλοποίηση προγραμμάτων για την εταιρία Salesforce.com

b) Η εταιρία Salesforce.com θα φτιάξει μια βάση δεδομένων στην αγγλία, όπου θα φυλλάσονται τα προσωπικά δεδομένα των Ευρωπαίων πολιτών.

αρα εφόσον ο επικεφαλης της saleforce ειναι συνιδιοκτήτης της εταιρίας s. ποιος μου λέει ότι η τελευταία δεν ασχολείται με τέτοια έργα?
τωρα για το αν ειναι συνωνυμια ο συνιδικοτήτης της εταιρίας που συνεργαζόμαστε με τον επικεφαλή της salesforce.com το εχουμε τσεκαρει? και αν ναι ΠΟΥ είναι οι αποδείξεις?

τωρα για το αν σεβομαι η οχι εφόσον πήγα ΠΡΩΤΑ στην δε να μου απαντησει και η ιδια με έγραψε στα άγραφα εγω εχω καθε δικαίωμα να μιλησω με την υπόλοιπη βάση. αν δεν σου αρέσει μη με διαβάζεις. καλό θα μου κάνεις...
agelos

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Διαδικτυακές υποδομές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης