Θέλετε να υπάρχει ανάθεση ψήφου?

Δημοσκοπήσεις Πολιτών - Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη και φίλοι του κόμματος.

Θέλετε να υπάρχει ανάθεση ψήφου?

Ναι
25
48%
Όχι
27
52%
 
Σύνολο ψήφων: 52

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Θέλετε να υπάρχει ανάθεση ψήφου?

Δημοσίευσηαπό mankasp » 04 Ιουν 2013, 11:56

3kai56 έγραψε:
Vassilis Perantzakis έγραψε:
3kai56 έγραψε:θεωρεί τα απλά μέλη του κόμματος σαν να είναι δημόσια διοίκηση, και θέλει να τους φακελώσει με ονοματεπώνυμα για τα πάντα που λένε, κάνουν ή ψηφίζουν στο κόμμα.


Λοιπόν, η φανερή ανάθεση και η φανερή ψήφος (εκτός από πρόσωπα) είναι ΒΑΣΙΚΑ θεμέλια της διαφάνειας στην δημοκρατία. Χωρίς αυτά υπάρχουν υπόγειες διαδρομές τις οποίες προφανώς θες να προωθήσεις. Πρόβλημά σου αν είσαι υποχθόνιος. Ανώνυμος πάντως δεν είσαι έτσι όπως τα λες. Απλά θες να μην γνωρίζουν τι σκαρώνεις.


Στο ίντερνετ και στην ψηφιακή δημοκρατία μπορεί να υπάρχει φανερή ανάθεση και φανερή πιστοποιημένη ψήφος χωρίς αυτή να συνδέεται με ονοματεπώνυμο.
Μέσω μιας διαδικασίας ζωντανών συνελεύσεων και ανταλλαγής κωδικών πρόσβασης , ανακατεύοντας τους και ανωνυμοποιώντας τους σε μια κάλπη.
Έτσι έχουμε και διαφάνεια στο τι γίνεται στο κόμμα (λόγω της πιστοποίησης των ψηφοφόρων) και προστασία των προσωπικών δεδομένων του πολίτη-μέλους του κόμματος.

Φυσικά εσείς θέλετε να διευκολύνετε τους χαφιέδες, όσους φακελώνουν συμπεριφορές και απόψεις, και όσους δεν έχουν μούτρα να εμφανιστούν σε συνελεύσεις. Γιαυτό και η παραπάνω λύση δεν σας ταιριάζει. Υποχθόνιοι είστε και φαίνεστε.


Ανώνυμη ψήφος = ανεύθυνη ψήφος
https://twitter.com/e_kastrinakis

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Θέλετε να υπάρχει ανάθεση ψήφου?

Δημοσίευσηαπό Petros » 04 Ιουν 2013, 11:59

τελικά είσαι χειρότερος από κουκουές...
Έχεις μπερδέψει την ανωνυμία με την ανευθυνότητα...
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Θέλετε να υπάρχει ανάθεση ψήφου?

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 04 Ιουν 2013, 11:59

3kai56 έγραψε:
Στο ίντερνετ και στην ψηφιακή δημοκρατία μπορεί να υπάρχει φανερή ανάθεση και φανερή πιστοποιημένη ψήφος χωρίς αυτή να συνδέεται με ονοματεπώνυμο.
Μέσω μιας διαδικασίας ζωντανών συνελεύσεων και ανταλλαγής κωδικών πρόσβασης , ανακατεύοντας τους και ανωνυμοποιώντας τους σε μια κάλπη.
Έτσι έχουμε και διαφάνεια στο τι γίνεται στο κόμμα (λόγω της πιστοποίησης των ψηφοφόρων) και προστασία των προσωπικών δεδομένων του πολίτη-μέλους του κόμματος.

Φυσικά εσείς θέλετε να διευκολύνετε τους χαφιέδες, όσους φακελώνουν συμπεριφορές και απόψεις, και όσους δεν έχουν μούτρα να εμφανιστούν σε συνελεύσεις. Γιαυτό και η παραπάνω λύση δεν σας ταιριάζει. Υποχθόνιοι είστε και φαίνεστε.


Είσαι τελείως μαλάκας! Που θα ξέρω εγώ μωρέ ποιον θα εμπιστευθώ αν δεν μπορώ να συνδέσω την ψήφο με πρόσωπο; ΠΟΣΟ βλάκας δηλαδή μπορείς να είσαι;

Αν εσύ ΦΟΒΑΣΑΙ, είναι δικό σου πρόβλημα. ΓΚΕΓΚΕ;
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

3kai56
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 12:35

Re: Θέλετε να υπάρχει ανάθεση ψήφου?

Δημοσίευσηαπό 3kai56 » 04 Ιουν 2013, 12:24

Vassilis Perantzakis έγραψε:
3kai56 έγραψε:
Στο ίντερνετ και στην ψηφιακή δημοκρατία μπορεί να υπάρχει φανερή ανάθεση και φανερή πιστοποιημένη ψήφος χωρίς αυτή να συνδέεται με ονοματεπώνυμο.
Μέσω μιας διαδικασίας ζωντανών συνελεύσεων και ανταλλαγής κωδικών πρόσβασης , ανακατεύοντας τους και ανωνυμοποιώντας τους σε μια κάλπη.
Έτσι έχουμε και διαφάνεια στο τι γίνεται στο κόμμα (λόγω της πιστοποίησης των ψηφοφόρων) και προστασία των προσωπικών δεδομένων του πολίτη-μέλους του κόμματος.

Φυσικά εσείς θέλετε να διευκολύνετε τους χαφιέδες, όσους φακελώνουν συμπεριφορές και απόψεις, και όσους δεν έχουν μούτρα να εμφανιστούν σε συνελεύσεις. Γιαυτό και η παραπάνω λύση δεν σας ταιριάζει. Υποχθόνιοι είστε και φαίνεστε.


Είσαι τελείως μαλάκας! Που θα ξέρω εγώ μωρέ ποιον θα εμπιστευθώ αν δεν μπορώ να συνδέσω την ψήφο με πρόσωπο; ΠΟΣΟ βλάκας δηλαδή μπορείς να είσαι;

Αν εσύ ΦΟΒΑΣΑΙ, είναι δικό σου πρόβλημα. ΓΚΕΓΚΕ;


Ρε καραγκιοζάκι, γιατί πρέπει εσύ να εμπιστευτείς εμένα, και όχι εμείς εσένα; Ποιος νομίζεις ότι είσαι και πρέπει να σου εμπνέουμε την εμπιστοσύνη;
Αρχηγός είσαι ή ιδιοκτήτης της επιχείρησης;

Στην ζωντανές συνελεύσεις βλέπεις ανθρώπους πραγματικούς, μιλάς μαζί τους και καταλαβαίνεις το κλίμα.
Και αφού καταλάβεις το κλίμα, τότε φυσικά εμπιστεύεσαι και την πλειοψηφία, ακόμα και αν έχει αποφασίσει να ανωνυμοποιηθεί (για προφανείς λόγους, όλοι γνωρίζουμε την ψηφιακή χούντα των μπασκίνων εδώ μέσα στο κόμμα)

Εσύ όμως και ο άλλος ο μπασκίνας φοβάστε τις ζωντανές συνελεύσεις. Θέλετε δημοκρατία αποκλειστικά ψηφιακή, για να μπορείτε να εγγράφετε μαιμούδες από τα ΚΕΠ και να κατευθύνετε το κόμμα όπου εσάς σας βολεύει. Ψηφιακή δημοκρατία χωρίς να υπάρχει κάποια αρχικοποίηση από ζωντανή συνέλευση δεν υφίσταται.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και 3kai56, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Θέλετε να υπάρχει ανάθεση ψήφου?

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 04 Ιουν 2013, 12:30

3kai56 έγραψε:Ρε καραγκιοζάκι, γιατί πρέπει εσύ να εμπιστευτείς εμένα, και όχι εμείς εσένα; Ποιος νομίζεις ότι είσαι και πρέπει να σου εμπνέουμε την εμπιστοσύνη;
Αρχηγός είσαι ή ιδιοκτήτης της επιχείρησης;


Αχαχαχαχαχαχα!!! 0 αντίληψη!!! Εγώ θα σε εμπιστευθώ για παραγωγή πολιτικού έργου. Αυτό είναι συνεργασία στην δημοκρατία. Τι σχέση έχει αυτό που λες εσύ;

3kai56 έγραψε:Στην ζωντανές συνελεύσεις βλέπεις ανθρώπους πραγματικούς, μιλάς μαζί τους και καταλαβαίνεις το κλίμα.
Και αφού καταλάβεις το κλίμα, τότε φυσικά εμπιστεύεσαι και την πλειοψηφία, ακόμα και αν έχει ανωνυμοποιηθεί.


!!! Ποιες ζωντανές συνελεύσεις ΡΕ; Κόμμα του διαδικτύου είμαστε!!! Εσύ θες πηγαδάκια με όσους έχουν τους πόρους και τον χρόνο για να σπαταλάνε;

3kai56 έγραψε:Εσύ όμως και ο άλλος ο μπασκίνας φοβάστε τις συνελεύσεις. Θέλετε δημοκρατία ψηφιακή, για να μπορείτε να εγγράφετε μαιμούδες από τα ΚΕΠ και να κατευθύνετε το κόμμα όπου εσάς σας βολεύει. Ψηφιακή δημοκρατία χωρίς να υπάρχει κάποια αρχικοποίηση από ζωντανή συνέλευση δεν υφίσταται.


Ναι, το ξέρουμε ότι είσαι τεχνοφοβικός!!! Αχαχαχαχαχαχα. Το ΚΕΠ ρε είναι υπογραφή με την ταυτότητα! Πως είναι μαϊμού ρε ΒΛΑΚΑ;
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

3kai56
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 12:35

Re: Θέλετε να υπάρχει ανάθεση ψήφου?

Δημοσίευσηαπό 3kai56 » 04 Ιουν 2013, 12:34

Vassilis Perantzakis έγραψε:
3kai56 έγραψε:Εσύ όμως και ο άλλος ο μπασκίνας φοβάστε τις συνελεύσεις. Θέλετε δημοκρατία αποκλειστικά ψηφιακή, για να μπορείτε να εγγράφετε μαιμούδες από τα ΚΕΠ και να κατευθύνετε το κόμμα όπου εσάς σας βολεύει. Ψηφιακή δημοκρατία χωρίς να υπάρχει κάποια αρχικοποίηση από ζωντανή συνέλευση δεν υφίσταται.


Ναι, το ξέρουμε ότι είσαι τεχνοφοβικός!!! Αχαχαχαχαχαχα. Το ΚΕΠ ρε είναι υπογραφή με την ταυτότητα! Πως είναι μαϊμού ρε ΒΛΑΚΑ;


ΦΑΕ ΤΗΝ ΜΠΑΝΑΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΠ!
ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ ΑΠΟ ΜΑΙΜΟΥΔΕΣ.

Αλήθεια, τους ανθρώπους που θα δεις ζωντανά στην συνέλευση δεν θα τους εμπιστεύεσαι, αν αποφασίσουν να γίνουν ανώνυμοι στο διαδίκτυο για να προστατευτούν από τα μπασκίνια.

Οι συγκεκριμένες μαιμούδες του ΚΕΠ, πόσο επώνυμοι είναι δηλαδή για να τους εμπιστεύεσαι;
Τελευταία επεξεργασία από 1 και 3kai56, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Θέλετε να υπάρχει ανάθεση ψήφου?

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 04 Ιουν 2013, 12:37

3kai56 έγραψε:ΦΑΕ ΤΗΝ ΜΠΑΝΑΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΠ!
ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ ΑΠΟ ΜΑΙΜΟΥΔΕΣ.

Αλήθεια, τους ανθρώπους που θα δεις ζωντανά στην συνέλευση δεν τους εμπιστεύεσαι αν θελήσουν να γίνουν ανώνυμοι.
Οι συγκεκριμένες μαιμούδες του ΚΕΠ, πόσο επώνυμοι είναι δηλαδή για να τους εμπιστεύεσαι;


Περισσότερο από εσένα που δεν ξέρω καν αν είσαι μέλος και λες τα αντίθετα ακριβώς ως μέλος. Εξάλλου τα μισά από αυτά που λες έρχονται σε σύγκρουση με την λειτουργία της δημοκρατίας και είναι ακριβώς ότι συμβαίνει πίσω από κλειστές πόρτες σήμερα στα άλλα κόμματα. Από όσο ξέρω μπορεί να είσαι ένας βαλτός ΠΑΣΟΚος (υπάρχουν πολλοί) από κάποιο πανεπιστήμιο (για να έχεις τόσο χρόνο ελεύθερο) της Κρήτης (εκεί είναι οι περισσότεροι ΠΑΣΟΚοι) και το επώνυμό σου να τελειώνει σε -άκης (στατιστικά πιθανό).
Τελευταία επεξεργασία από 1 και Vassilis Perantzakis, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

3kai56
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 12:35

Re: Θέλετε να υπάρχει ανάθεση ψήφου?

Δημοσίευσηαπό 3kai56 » 04 Ιουν 2013, 12:40

Vassilis Perantzakis έγραψε:
3kai56 έγραψε:ΦΑΕ ΤΗΝ ΜΠΑΝΑΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΠ!
ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ ΑΠΟ ΜΑΙΜΟΥΔΕΣ.

Αλήθεια, τους ανθρώπους που θα δεις ζωντανά στην συνέλευση δεν τους εμπιστεύεσαι αν θελήσουν να γίνουν ανώνυμοι.
Οι συγκεκριμένες μαιμούδες του ΚΕΠ, πόσο επώνυμοι είναι δηλαδή για να τους εμπιστεύεσαι;


Περισσότερο από εσένα που δεν ξέρω καν αν είσαι μέλος και λες τα αντίθετα ακριβώς ως μέλος.


ΜΑ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΑΝ ΕΙΧΑ ΑΝΩΝΥΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ ΘΑ ΗΞΕΡΕΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΘΑ ΗΞΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΕΩ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΤΩΝ ΛΕΓΟΜΕΝΩΝ ΜΟΥ ME ΤΙΣ ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΨΗΦΟΥΣ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
το μόνο που δεν θα ήξερες είναι το ονοματεπώνυμό μου.

τι δεν καταλαβαίνεις γαμώ το μπελά μου, τόσο στόκος είσαι;
Τελευταία επεξεργασία από 1 και 3kai56, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Θέλετε να υπάρχει ανάθεση ψήφου?

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 04 Ιουν 2013, 12:42

3kai56 έγραψε:
Vassilis Perantzakis έγραψε:
3kai56 έγραψε:ΦΑΕ ΤΗΝ ΜΠΑΝΑΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΠ!
ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ ΑΠΟ ΜΑΙΜΟΥΔΕΣ.

Αλήθεια, τους ανθρώπους που θα δεις ζωντανά στην συνέλευση δεν τους εμπιστεύεσαι αν θελήσουν να γίνουν ανώνυμοι.
Οι συγκεκριμένες μαιμούδες του ΚΕΠ, πόσο επώνυμοι είναι δηλαδή για να τους εμπιστεύεσαι;


Περισσότερο από εσένα που δεν ξέρω καν αν είσαι μέλος και λες τα αντίθετα ακριβώς ως μέλος.


ΜΑ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΑΝ ΕΙΧΑ ΑΝΩΝΥΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ ΘΑ ΗΞΕΡΕΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΘΑ ΗΞΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΕΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΤΩΝ ΛΕΓΟΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΚΑΙ ΨΗΦΩΝ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


ΜΠΟΥΡΔΕΣ. Πες μου ποιος είσαι και θα σου πω αν σε ξέρω... Αν δεν μου πεις, είσαι ο βλάκας που λέει ανοησίες και δεν τον ενδιαφέρει η δημοκρατία και τα πειρατικά, αλλά η "ιδεοληψία" του με την ανωνυμία. Στα @@ μου η ιδεοληψία σου. Η ανωνυμία είναι σεβαστή, αλλά για να συμμετέχεις σε κόμμα δεν κάνει. Τέρμα.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

3kai56
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 12:35

Re: Θέλετε να υπάρχει ανάθεση ψήφου?

Δημοσίευσηαπό 3kai56 » 04 Ιουν 2013, 12:48

Vassilis Perantzakis έγραψε:ΜΠΟΥΡΔΕΣ. Πες μου ποιος είσαι και θα σου πω αν σε ξέρω... Αν δεν μου πεις, είσαι ο βλάκας που λέει ανοησίες και δεν τον ενδιαφέρει η δημοκρατία και τα πειρατικά, αλλά η "ιδεοληψία" του με την ανωνυμία. Στα @@ μου η ιδεοληψία σου. Η ανωνυμία είναι σεβαστή, αλλά για να συμμετέχεις σε κόμμα δεν κάνει. Τέρμα.


Και για να έχουμε και καλό ρώτημα, δηλαδή εσύ άτομα που δεν ξέρεις ή που δεν εμπιστεύεσαι, δεν δέχεσαι να γραφτούν στο κόμμα;;;; Δεν δέχεσαι την ψήφο τους ως ισότιμη με την δική σου;;;; (για την πραγματική άμεση ψήφο μιλάω, όχι για αυτή μέσω των αναθέσεων ή με τις ελεγχόμενες μαριονέτες από τα μαιμουδοΚΕΠ)

Πες μας ναι τώρα, για να σε (ξανά) κατατάξουμε στην "προσφιλή" ομάδα των φασιστών.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και 3kai56, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες