«Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Δημοσκοπήσεις Πολιτών - Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη και φίλοι του κόμματος.

«Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Αποδεχόμαστε τον τίτλο του κόμματος
6
12%
Προτείνουμε τον τίτλο «Κόμμα Πειρατών FYROM».
22
42%
Προτείνουμε άλλον τίτλο.
6
12%
Δεν ασχολούμαστε με το θέμα.
6
12%
Δημιουργούμε επιτροπή, που θα επιληφθεί άμεσα του θέματος.
12
23%
 
Σύνολο ψήφων: 52

mike1966
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 10:52
Τοποθεσία: Πάτρα

«Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Δημοσίευσηαπό mike1966 » 25 Νοέμ 2012, 09:56

Πως πιστεύετε ότι πρέπει να αντιδράσει το Κόμμα Πειρατών Ελλάδας, όταν αιτηθεί ένταξη στο ΡΡΙ, το «Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;
Όπως θα παρατήρησαν πολλοί φίλοι πειρατές, ξεκίνησαν οι διαδικασίες δημιουργίας πειρατικού κόμματος στη γειτονική χώρα. Έχουν δημιουργήσει και ιστοσελίδα με τον πηχιαίο τίτλο «Pirate Party Macedonia». Ιδιαίτερα αξιόπιστες πηγές, μας ενημέρωσαν ότι, ήδη, αρκετοί Έλληνες έχουν κάνει «like» στην συγκεκριμένη ιστοσελίδα, μεταξύ των οποίων και πειρατές.
Καλό είναι να είμαστε έτοιμοι, όταν ζητηθεί από τους Σκοπιανούς να ενταχθούν στο ΡΡΙ, ώστε να έχουμε έτοιμοι τη δική μας στάση.
Από τον Μανώλη έχει ανοιχτεί και στο liquid σχετικό θέμα: https://liquid.pirateparty.gr/issue/show/70.html.
Ας κάνουμε εδώ μια πρώτη ψηφοφορία για το θέμα και τη συνεχίζουμε, πιο επίσημα, στο liquid.
Δυστυχώς, απ' ότι φαίνεται, θα κληθούμε να εμπλακούμε σύντομα κι εμείς σ' ένα δύσκολο και ευαίσθητο θέμα.
Χρόνου φείδου. Σπεύδε βραδέως.

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: «Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Δημοσίευσηαπό James » 25 Νοέμ 2012, 11:23

Εχω πληρώσει πολύ ακριβά τη στάση μου ενάντια στη FYROM στα πλαίσια της Διεθνής ένωσης μπαρτέντερ, ούτε λοιπόν και εδώ δε θα επιτρέψω στους γείτονες εθνικιστές να καπηλεύονται την ελληνική και ιστορία, η Μακεδονία ειναι ελληνικό γεωγραφικό διαμέρισμα, τέλος.
Σαν κόμμα πειρατών δε πιστεύουμε στη κατοχύρωση ονομάτων, ιδεών και λ.π. Σε αυτή τη περίπτωση όμως έχουμε να κάνουμε με ζήτημα που ξεπερνάει τις ιδέες περί ελευθεριών και κατα πατάει τις ιδέες περί αξιοπρέπειας και νοημοσύνης .
Παρακαλώ να προσεχουμε το τρόπο που γράφουμε το γειτονικό κρατίδιο, ο τίτλος τους είναι FYROM και δε δέχομαι εκπτώσεις σε αυτα τα θέματα.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: «Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Δημοσίευσηαπό chprokop » 25 Νοέμ 2012, 11:38

υπαρχει εδαφικη διεκδικηση απο μερους τους και αρνηση των προτασεων ΟΗΕ για διευθετηση
(ο,τι καναμε εμεις το 1992 δλδ).

Νομιζω οτι ειναι εναντια στην πειρατικη ιδεα για αμοιβαια κατανοηση και διεθνη συνεργασια...

Yiannis Motsakos
Δημοσιεύσεις: 204
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 06:07
Τοποθεσία: Ulm Deutschland/ Δημότης Περιστεριου- Αττικής

Re: «Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Δημοσίευσηαπό Yiannis Motsakos » 25 Νοέμ 2012, 11:40

James έγραψε:Εχω πληρώσει πολύ ακριβά τη στάση μου ενάντια στη FYROM στα πλαίσια της Διεθνής ένωσης μπαρτέντερ, ούτε λοιπόν και εδώ δε θα επιτρέψω στους γείτονες εθνικιστές να καπηλεύονται την ελληνική και ιστορία, η Μακεδονία ειναι ελληνικό γεωγραφικό διαμέρισμα, τέλος.
Σαν κόμμα πειρατών δε πιστεύουμε στη κατοχύρωση ονομάτων, ιδεών και λ.π. Σε αυτή τη περίπτωση όμως έχουμε να κάνουμε με ζήτημα που ξεπερνάει τις ιδέες περί ελευθεριών και κατα πατάει τις ιδέες περί αξιοπρέπειας και νοημοσύνης .


+1

James έγραψε:Παρακαλώ να προσεχουμε το τρόπο που γράφουμε το γειτονικό κρατίδιο, ο τίτλος τους είναι FYROM και δε δέχομαι εκπτώσεις σε αυτα τα θέματα.


Αναφέρεται πάντα σύμφωνα με αυτό:
https://www.facebook.com/piratskapartija
Master Logistic/Ψυχολογία πώλησης & Marketing
Sic semper tyrannis
Facebook--->Yiannis Motsakos
Skype------->yiannis_motsakos

petrogazz
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 321
Εγγραφή: 06 Ιαν 2012, 15:58
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Σύρος
Επικοινωνία:

Re: «Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Δημοσίευσηαπό petrogazz » 25 Νοέμ 2012, 12:14

Εγώ προτείνω πριν πράξουμε να έρθουμε σε επικοινωνία μαζί τους για να συζητήσουμε και να δούμε τις απόψεις τους.

Επίσης καλό θα ήταν να συζητήσουμε και μεταξύ μας για το πως το σκεφτόμαστε εμείς το θέμα.

Εθνικιστικές τάσεις και κορώνες (από οποιαδήποτε πλευρά) δεν ταιριάζουν με την πειρατική ιδέα.

bucaneros A
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 16 Φεβ 2012, 19:05

Re: «Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Δημοσίευσηαπό bucaneros A » 25 Νοέμ 2012, 12:19

Απο το 1962 η ελληνικη εγκυκλοπαιδεια ΘΗΣΑΥΡΟΣ των ΓΝΩΣΕΩΝ αναφερει οτι
η γεωγραφικη περιοχη ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ περιεχει ενα τμημα της βουλγαριας ενα τμημα
της πρωην γιουγκοσλαβιας(φυρομ) και της ελλαδας.
Επισημως δεν εχει βρεθει ακομα ονομα και συνεχιζονται οι διαβουλευσεις.
Προσωπικα ας ονομαζονται οπως θελουν,αλλα αν θελουν μακεδονια να το
προσδιορισουν με αυστηρα γεωγραφικα ΚΡΙΤΗΡΙΑ.

nerfe
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2012, 23:24

Re: «Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Δημοσίευσηαπό nerfe » 25 Νοέμ 2012, 12:20

Copyright το όνομα της Μακεδονίας;
Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα! Είναι ενάντια στις αρχές μας!

ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑ ΠΕΙΡΑΤΕΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ.
έτσι δεν είμαστε ενάντια στις αρχές μας, και αφήνουμε τους σκοπιανούς να βγάλουν το φίδι από την τρύπα των δικών τους αρχών.
στο κάτω κάτω, και ιστορικά εμείς δεν το διαλέξαμε πρώτοι το όνομα;
ας το διαλέξουμε πρώτοι και πειρατικά.

VI. Multiple applicants from one country

Only one Organization from any one country can be recognized for Ordinary Membership in Pirate Parties International. A National Pirate Organization may consist of more than one Pirate Party participating in a Federation based on the common Pirate purpose. It is the responsibility of each Federation to ensure that all its constituent Associations meet the requirements of these statutes.


κατά συνέπεια. δύο κόμματα, ενωμένα σε ένα εθνικό κορμό.

Και ο τίτλος στο Ppi θα είναι. Συνομοσπονδία Πειρατών Ελλάδας και Μακεδονίας. Pirate Federation of Greece and Macedonia.

Παρακαλώ η επιλογή να φτιαχτεί κόμμα πειρατών μακεδονίας, να μπει στις επιλογές, για να μπορέσω και εγώ ως πολίτης να ψηφίσω.
Αλλιώς μου κλέβετε την ψήφο! :evil:
ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΜΕ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΝΑ ΦΑΝΕ ΤΟ ΠΡΟΒΑΤΟ ΟΙ ΛΥΚΟΙ;;;
ΑΦΟΥ ΑΝ ΤΟ ΦΑΝΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΨΗΦΙΖΕΙ !!!

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5107
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: «Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 25 Νοέμ 2012, 12:44

Διεθνώς το κράτος αυτό είναι αναγνωρισμένο ως FYROM. Έτσι αναφέρεται στον ΟΗΕ. Δεν μπορούμε να αναγνωρίσουμε κόμμα με όνομα χώρας που ΔΕΝ υπάρχει. Αυτή πρέπει να είναι και η μόνη στάση μας.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Yiannis Motsakos
Δημοσιεύσεις: 204
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 06:07
Τοποθεσία: Ulm Deutschland/ Δημότης Περιστεριου- Αττικής

Re: «Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Δημοσίευσηαπό Yiannis Motsakos » 25 Νοέμ 2012, 13:06

nerfe έγραψε:
κατά συνέπεια. δύο κόμματα, ενωμένα σε ένα εθνικό κορμό.

Και ο τίτλος στο Ppi θα είναι. Συνομοσπονδία Πειρατών Ελλάδας και Μακεδονίας. Pirate Federation of Greece and Macedonia.

Παρακαλώ η επιλογή να φτιαχτεί κόμμα πειρατών μακεδονίας, να μπει στις επιλογές, για να μπορέσω και εγώ ως πολίτης να ψηφίσω.
Αλλιώς μου κλέβετε την ψήφο! :evil:


...Εδώ μου τα έκανες μαντάρα! Σε περίπτωση που δημιουργούμε δικό μας "κόμμα Πειρατών Μακεδονίας", αναγνωρίζουμε ότι η Μακεδονία μας, δεν είναι Ελληνική, αλλα ένα αυτόνομο κράτος ενσωματωμένο στην Ελληνική επικράτεια.
Που χειρότερη κίνηση δεν θα μπορούσαμε να κάνουμε!
Είναι σαν να λέμε, Να φτιάξουμε "Κόμμα Πειρατών θράκης", "Κόμμα Πειρατών Ελεύθερης Κρήτης" και αλλα.
Μην μπαίνεις στο τρυπάκι να διαχωρίσεις σε κομμάτια την Ελληνική Επικράτεια.
Master Logistic/Ψυχολογία πώλησης & Marketing
Sic semper tyrannis
Facebook--->Yiannis Motsakos
Skype------->yiannis_motsakos

Yiannis Motsakos
Δημοσιεύσεις: 204
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 06:07
Τοποθεσία: Ulm Deutschland/ Δημότης Περιστεριου- Αττικής

Re: «Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Δημοσίευσηαπό Yiannis Motsakos » 25 Νοέμ 2012, 13:08

Vassilis Perantzakis έγραψε: Δεν μπορούμε να αναγνωρίσουμε κόμμα με όνομα χώρας που ΔΕΝ υπάρχει. Αυτή πρέπει να είναι και η μόνη στάση μας.


Είναι και το θέμα της Καταλονίας, ως ξεχωριστό κόμμα από τους Πειρατές της Ισπανίας, αλλα σε αυτό πρέπει να ανοίξουμε καινούργιο θέμα.
Master Logistic/Ψυχολογία πώλησης & Marketing
Sic semper tyrannis
Facebook--->Yiannis Motsakos
Skype------->yiannis_motsakos


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες