Δημιουργία Ομάδας Εκπροσώπων Τύπου

Δήλωσε συμμετοχή στις ομάδες εργασίας και βοήθησε στην λειτουργία του κόμματος.
Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Δημιουργία Ομάδας Εκπροσώπων Τύπου

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 19 Ιούλ 2012, 13:12

Προτείνω την δημιουργία ομάδας εκπροσώπων Τύπου,αποτελούμενη από 3-5 άτομα για μεγαλύτερη ευελιξία,ανεξάρτητη από την Δ.Ε,με εσωτερικό κανονισμό,υποκείμενη σε έλεγχο για τα πεπραγμένα της,με την λήξη της προσδιορισμένης της θητείας ή κατά την διάρκειά της από τα θεσμοθετημένα όργανα του κόμματος(π.χ. Δ.Ε ή Ε.Δ).
Στόχος η προβολή των θέσεων του κόμματος για τρέχοντα θέματα επικαιρότητας,(με δελτία τύπου,ανακοινώσεις κ.λ.π.) βασισμένη σε γρήγορα αντανακλαστικά και υπεύθυνη στάση με σκοπό την συνεχή και καλύτερη παρουσία μας στα ΜΜΕ.
Η πρόταση υπάρχει και εδώ:

https://liquid.pirateparty.gr/initiative/show/42.html
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Δημιουργία Ομάδας Εκπροσώπων Τύπου

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 19 Ιούλ 2012, 14:20

Συζήτηση στο Κουμπάσο:
Λειτουργίες #169, Δημιουργία Ομάδας Εκπροσώπων Τύπου https://teams.pirateparty.gr/issues/169
Πρωτοβουλία στο LiquidFB:
Πρωτοβουλία i42: Δημιουργία Ομάδας Εκπροσώπων Τύπου https://liquid.pirateparty.gr/initiative/show/42.html
здравствуйте

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Δημιουργία Ομάδας Εκπροσώπων Τύπου

Δημοσίευσηαπό crisal » 20 Ιούλ 2012, 08:16

Υποτιθεται η ομάδα επικοινωνίας και αυτό δεν κάνει?

Ξανα μανα συζητησεις απο την αρχη?

αντε να εφευρουμε και τον τροχο παλι..!!!!!

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Δημιουργία Ομάδας Εκπροσώπων Τύπου

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 20 Ιούλ 2012, 10:40

Όχι, Χρήστο, δεν είναι το ίδιο διότι, τώρα, η ομάδα επικοινωνίας δεν είναι ΟΡΓΑΝΟ, με συνέπεια να μην έχει αυτοτέλεια.
Δηλαδή, όταν επείγει να έχει ένα κείμενο προς δημοσίευση (παράδειγμα), πρέπει να το βάλει προς ψήφιση, να περιμένει, να το ανασυνθέσει ώστε να ικανοποιήσει τις όποιες διαφωνίες και τέλος, μετά από δύο μέρες
να εκδώσει το ανακοινωθέν!!!!!
Αν θεσμοθετηθεί σαν όργανο, θα έχει περισσότερη ελευθερία κινήσεων και δράσης. Γι` αυτό και θα πρέπει να απαρτίζεται από άτομα που έχουν την εμπιστοσύνη του σώματος των μελών.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Δημιουργία Ομάδας Εκπροσώπων Τύπου

Δημοσίευσηαπό mankasp » 20 Ιούλ 2012, 13:11

laskaris_vasilis έγραψε:Όχι, Χρήστο, δεν είναι το ίδιο διότι, τώρα, η ομάδα επικοινωνίας δεν είναι ΟΡΓΑΝΟ, με συνέπεια να μην έχει αυτοτέλεια.
Δηλαδή, όταν επείγει να έχει ένα κείμενο προς δημοσίευση (παράδειγμα), πρέπει να το βάλει προς ψήφιση, να περιμένει, να το ανασυνθέσει ώστε να ικανοποιήσει τις όποιες διαφωνίες και τέλος, μετά από δύο μέρες
να εκδώσει το ανακοινωθέν!!!!!
Αν θεσμοθετηθεί σαν όργανο, θα έχει περισσότερη ελευθερία κινήσεων και δράσης. Γι` αυτό και θα πρέπει να απαρτίζεται από άτομα που έχουν την εμπιστοσύνη του σώματος των μελών.


Συμφωνώ, βέβαια δεν είναι ανάγκη να κάτσουμε να γεμίζουμε το καταστατικό με όργανα και ξεχωριστούς κανονισμούς για το καθένα. Μπορεί αργότερα να χρειαστούμε κάποια αλλαγή ή κάποιο καινούργιο όργανο ή ομάδα κτλ. Μπορούμε να το δούμε λίγο πιο ολοκληρωτικά το θέμα και να συζητήσουμε αυτή την πρόταση; https://teams.pirateparty.gr/issues/171
https://twitter.com/e_kastrinakis

hrsfpgyjrnptrd

Re: Δημιουργία Ομάδας Εκπροσώπων Τύπου

Δημοσίευσηαπό hrsfpgyjrnptrd » 20 Ιούλ 2012, 13:52

Παλι νεα όργανα και όνειρα για συγκεντρωτικές δομές...
Συγκεντρωτικα οργανα εχουν τα παλια κομματα, εμεις εχουμε 3 οργανα και τα 2 μονο για εκτακτες αναγκες, αρκουν, ειμαστε κομμα p2p.
Άμα θέλουμε με το ζορι ας χρίζουν εκπρόσωπους με οποιον τροπο θελουν τα τοπικά γραφεία* που προβλέπεται ήδη, και το έχουμε δει στην πράξη.

* Αν θα πρότεινα κατι θα ήταν τα τοπικά γραφεία να μεγαλωσουν σαν ενοοια και να μπορουν να ιδρυθουν εκτος απο γεωγραφικα και με αλλα (θεματικα πχ) κριτιτρια.

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Δημιουργία Ομάδας Εκπροσώπων Τύπου

Δημοσίευσηαπό mankasp » 20 Ιούλ 2012, 14:12

headofthebored έγραψε:Παλι νεα όργανα και όνειρα για συγκεντρωτικές δομές...
Συγκεντρωτικα οργανα εχουν τα παλια κομματα, εμεις εχουμε 3 οργανα και τα 2 μονο για εκτακτες αναγκες, αρκουν, ειμαστε κομμα p2p.
Άμα θέλουμε με το ζορι ας χρίζουν εκπρόσωπους με οποιον τροπο θελουν τα τοπικά γραφεία* που προβλέπεται ήδη, και το έχουμε δει στην πράξη.

* Αν θα πρότεινα κατι θα ήταν τα τοπικά γραφεία να μεγαλωσουν σαν ενοοια και να μπορουν να ιδρυθουν εκτος απο γεωγραφικα και με αλλα (θεματικα πχ) κριτιτρια.


Μπορείς να εξηγήσεις πως θα λειτουργεί αυτό το p2p μοντέλο πρακτικά;
https://twitter.com/e_kastrinakis

hrsfpgyjrnptrd

Re: Δημιουργία Ομάδας Εκπροσώπων Τύπου

Δημοσίευσηαπό hrsfpgyjrnptrd » 20 Ιούλ 2012, 14:38

mankasp έγραψε:Μπορείς να εξηγήσεις πως θα λειτουργεί αυτό το p2p μοντέλο πρακτικά;


To εχω πει σε καθε ευκαιρια, αν καποια ατομα θελουν να κανουν κατι βαζουν το ονομα τους μπορστα συνεργαζονται, ενοιμερωνουν και το κανουν. Φτοιαχνουν δηλαδη μια ad hoc ομαδα (ad hoc network?) για αυτο που θελουν να κανουν. Φυσικα οι υπολιποι εχουν τη υποχρεωση να τους κρινουν και να τους συχαρουν ή να τους κραξουν.
Οταν το scope της δρασης περασει, αυτοδιαλυονται και συνεχιζουν. Ετσι δεν δημιουργουμε οργανα που θα κουβαλαμε για παντα και που εχουν την ταση να ζουν περισσοτερο απο οσο ειναι χρησημα.

Αν υπαρχει ενδιαφερον και απο αλλους για κατι τετοιο πειτε το μου να το ανοιξω στο κουμπασο για περαιτερω μελετη/ιδεες.

Για πολυ μεγαλες δρασεις (εθνικες εκλογες) εχουμε την ομαδα εκλογων που αποτελει και παραδειγμα αυτου που λεω.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και hrsfpgyjrnptrd, έχει επεξεργασθεί 20 φορά/ες συνολικά

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Δημιουργία Ομάδας Εκπροσώπων Τύπου

Δημοσίευσηαπό kailor » 20 Ιούλ 2012, 14:40

headofthebored έγραψε:
mankasp έγραψε:Μπορείς να εξηγήσεις πως θα λειτουργεί αυτό το p2p μοντέλο πρακτικά;


To εχω πει σε καθε ευκαιρια, αν καποια ατομα θελουν να κανουν κατι βαζουν το ονομα τους μπορστα συνεργαζονται, ενοιμερωνουν και το κανουν. Φτοιαχνουν δηλαδη μια ad hoc ομαδα (ad hoc network?) για αυτο που θελουν να κανουν. Φυσικα οι υπολιποι εχουν τη υποχρεωση να τους κρινουν και να τους συχαρουν ή να τους κραξουν.
Οταν το scope της δρασης περασει, αυτοδιαλυονται και συνεχιζουν. Ετσι δεν δημιουργουμε οργανα που θα κουβαλαμε για παντα και που εχουν την ταση να ζουν περισσοτερο απο οσο ειναι χρησημα.

Αν υπαρχει ενδιαφερον και απο αλλους για κατι τετοιο πειτε το μου να το ανοιξω στο κουμπασο για περαιτερω μελετη/ιδεες.

Για πολυ μεγαλες δρασεις (εθνικες εκλογες) εχουμε την ομαδα εκλογων που αποτελει και παραδειγμα αυτου που λεω.


μου αρέσει η ιδέα σου....

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Δημιουργία Ομάδας Εκπροσώπων Τύπου

Δημοσίευσηαπό mankasp » 20 Ιούλ 2012, 15:30

headofthebored έγραψε:
mankasp έγραψε:Μπορείς να εξηγήσεις πως θα λειτουργεί αυτό το p2p μοντέλο πρακτικά;


To εχω πει σε καθε ευκαιρια, αν καποια ατομα θελουν να κανουν κατι βαζουν το ονομα τους μπορστα συνεργαζονται, ενοιμερωνουν και το κανουν. Φτοιαχνουν δηλαδη μια ad hoc ομαδα (ad hoc network?) για αυτο που θελουν να κανουν. Φυσικα οι υπολιποι εχουν τη υποχρεωση να τους κρινουν και να τους συχαρουν ή να τους κραξουν.
Οταν το scope της δρασης περασει, αυτοδιαλυονται και συνεχιζουν. Ετσι δεν δημιουργουμε οργανα που θα κουβαλαμε για παντα και που εχουν την ταση να ζουν περισσοτερο απο οσο ειναι χρησημα.

Αν υπαρχει ενδιαφερον και απο αλλους για κατι τετοιο πειτε το μου να το ανοιξω στο κουμπασο για περαιτερω μελετη/ιδεες.

Για πολυ μεγαλες δρασεις (εθνικες εκλογες) εχουμε την ομαδα εκλογων που αποτελει και παραδειγμα αυτου που λεω.


Προχώρα το, μου αρέσει και εμένα
https://twitter.com/e_kastrinakis


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες