e-συνέδρια και εσφαλμένες αντιλήψεις

Φίλοι και μέλη γνωριζόμαστε και συζητάμε για τα θέματα που μας απασχολούν.
baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: e-συνέδρια και εσφαλμένες αντιλήψεις

Δημοσίευσηαπό baskin » 16 Ιούλ 2012, 02:01

Χρήστο με συγχωρείς, αλλά ακούγονται ΤΡΑΓΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

Αυτό που είπε ο Μισούλης (το έχω επαναλάβει και εγώ πριν και μετά), φαίνεται ότι δεν συγκινεί κανέναν.

10. Εαν οντως ειμαστε το Νεο Λειτουργικο Συστημα της κοινωνιας, οπως "κοκκορευομαστε" , δεν θαπρεπε ΟΛΟΙ μας να εχουμε πεσει με τα μουτρα για να μαθουμε να χρησιμοποιουμε ΟΛΑ τα αναγκαια ψηφιακα εργαλεια που εχουμε διαθεσιμα ;;; και να αφηνουμε στην ακρη δικαιολογιες "ειναι δυσκολο και δεν ειναι κατανοητο απο τα μελη", "χρειαζομαστε ευκολες πλατφορμες", "ξεχναμε να κοιταξουμε το μεηλ μας" κλπ. ΑΥΤΑ ταιριαζουν σε μικρα παιδια, οχι σε ενηλικες που ιδρυσαν κομμα για να ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΗ ΧΩΡΑ ! Εαν οι ψηφιακες πλατφορμες φαινονται δυσκολες, ας φανταστουμε μονο ποσο απειρως πιο δυσκολη ειναι η διακυβερνηση μιας χωρας ...


Δεν θα αποδεικνύω κάθε φορά ότι δεν είμαι ελέφαντας. Αυτά που γράφονται είναι ΑΞΙΟΠΟΙΝΑ.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: e-συνέδρια και εσφαλμένες αντιλήψεις

Δημοσίευσηαπό baskin » 16 Ιούλ 2012, 02:04

Καλά Μιχάλη με κοροϊδεύεις. Εσύ δεν το γράφεις αυτό:

Όσοι προτιμούν συνειδητά να απέχουν αυτή τη στιγμή από το συνέδριο που έχει οργανωθεί και κοινοποιηθεί έγκαιρα, δίνουν το δικαίωμα στους μετέχοντες να ψηφίζουν και να αποφασίζουν


Η υπονόμευση μιας διαδικασίας, που είναι κοινός τρόπος επικοινωνίας στα άλλα πειρατικά κόμματα του εξωτερικού, δημιουργεί απορίες και προβληματισμούς...


Άλλα λες και άλλα καταλαβαίνω; Νομίζω ότι είσαι αρκούντως κυριολεκτικός.

Για την παρερμηνεία του καταστατικού που κάνετε και εσύ και ο Σίμος, αν θέλεις ας απαντήσει η Δ.Ε. ή η Ε.Δ.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: e-συνέδρια και εσφαλμένες αντιλήψεις

Δημοσίευσηαπό pav » 16 Ιούλ 2012, 02:10

Χρήστο σε άλλη σου ανάρτηση ρώτησες γιατί δεν κάνει για ψηφοφορίες το Mumble, ανάμεσα σε μομφές του στυλ δεν απαντάει κανείς ή θα κάνει 5 μέρες κτλ.
Σου απάντησα, δεν ξαναρώτησες και θεώρησα κατάλαβες. Γιατί δεν ενημερώνεις και τους άλλους που αρνούνται να χρησιμοποιήσουν οτιδήποτε άλλο εκτός του τηλεφώνου;

Έλεος με το καταστατικό που "νομιμοποιεί το Mumble" για ψηφοφορίες. Θα μπορούσα να σας τα εξηγήσω ακόμη μια φορά αλλά δεν θα τα διαβάσει κανείς... ξέρω, με το που βλέπετε ποστ πάνω από 3 γραμμές, που μάλιστα διαφωνεί με εσάς, το αγνοείτε και πάτε παρακάτω. Κι ας μην θυμόμαστε το τι κάνουν οι Γερμανοί μόνο όταν μας συμφέρει... και φόρουμ έχουν, και wiki έχουν, και κουμπάσο έχουν και liquid feedback έχουν.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και pav, έχει επεξεργασθεί 16 φορά/ες συνολικά

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: e-συνέδρια και εσφαλμένες αντιλήψεις

Δημοσίευσηαπό baskin » 16 Ιούλ 2012, 02:12

mike1966 έγραψε:Το φόρουμ απέτυχε παταγωδώς, τα άλλα εργαλεία διαρκώς δοκιμάζονται και ακόμα περιμένουμε. Και εμείς;


Μιχάλη δυστυχώς είσαι ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ και η ευθύνη είναι ΟΛΗ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ.

ΠΟΙΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙΣ ΜΙΧΑΛΗ. ΔΕΝ ΣΕ ΕΙΔΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΡΓΑΛΕΙΟ.

10. Εαν οντως ειμαστε το Νεο Λειτουργικο Συστημα της κοινωνιας, οπως "κοκκορευομαστε" , δεν θαπρεπε ΟΛΟΙ μας να εχουμε πεσει με τα μουτρα για να μαθουμε να χρησιμοποιουμε ΟΛΑ τα αναγκαια ψηφιακα εργαλεια που εχουμε διαθεσιμα ;;; και να αφηνουμε στην ακρη δικαιολογιες "ειναι δυσκολο και δεν ειναι κατανοητο απο τα μελη", "χρειαζομαστε ευκολες πλατφορμες", "ξεχναμε να κοιταξουμε το μεηλ μας" κλπ. ΑΥΤΑ ταιριαζουν σε μικρα παιδια, οχι σε ενηλικες που ιδρυσαν κομμα για να ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΗ ΧΩΡΑ ! Εαν οι ψηφιακες πλατφορμες φαινονται δυσκολες, ας φανταστουμε μονο ποσο απειρως πιο δυσκολη ειναι η διακυβερνηση μιας χωρας ...


Και το forum σαν forum μια χαρά δουλεύει. ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ή τι μπορεί και δεν μπορεί να κάνει.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: e-συνέδρια και εσφαλμένες αντιλήψεις

Δημοσίευσηαπό baskin » 16 Ιούλ 2012, 02:22

Η κατηγορία την "υπονόμευσης" πρέπει να ανακληθεί τουλάχιστον με δημόσια δήλωση.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ένα μέλος να κατηγορεί ως "υπονομευτές" σωρηδόν άλλα μέλη, χωρίς αποδείξεις. ΕΙΝΑΙ FOUL, δεν χρειάζεται ανάλυση.

Όλα τα άλλα Χρήστο είναι αμπελοφιλοσοφίες.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

hrsfpgyjrnptrd

Re: e-συνέδρια και εσφαλμένες αντιλήψεις

Δημοσίευσηαπό hrsfpgyjrnptrd » 16 Ιούλ 2012, 02:48

Πρώτα πρώτα να καλωσορίσω την κρίση που έχουμε. Σοβαρά χρειάζονται κατι τέτοια για να βλέπουμε που είμαστε και που παμε.

Το να υποστηρίζουμε οτι το mumble ειναι πλατφόρμα άμεσης δημοκρατίας ειναι γελοίο. Ενα εργαλείο που ειναι φτιαγμένο για να μιλάνε ΜΙΚΡΕΣ ομάδες δεν μπορεί να ειναι εργαλείο άμεσης δημοκρατίας. Στην άμεση δημοκρατία έχουν λόγο (και ψηφο) ολοι. Και αν ολοι εμφανιστουν στο mumble ενα βράδυ το σύστημα θα καταρρεύσει (ισως να πρέπει κάποια μερα να μπούμε ολοι μέσα για demo)
Φυσικά και ειναι αλήθεια οτι είμαστε στάσιμοι, όπως επίσης και οτι αν έπαιρναν κάποιες αποφάσεις για το κομμα τα 30 (σωστα τα λεω?) ατομα που μιλάνε τακτικά στο mumble κατι θα γινόταν, θα προχωραγαμε καπως(*). Άλλα αυτο δεν θα ηταν άμεση δημοκρατία.
Οπότε λύση ειναι μόνο στα ασύγχρονα εργαλεία που μπορούν να διαμορφώσουν πλειοψηφίες αναμεσα οχι σε δεκαδες αλλα σε δεκαδες χιλιαδες μελη, χωρις περιορισμους χρονου/τοπου κτλ.

(*) Αν κάποιοι θέλουν να κάνουν κατι που προτάθηκε/αποφάσισαν στο mumble και δεν γουστάρουν να το υποβάλουν για συζήτηση/εγγύηση και αλλού, προσωπική μου άποψη ειναι να το κάνουν σαν αυτο που ειναι: ενα μερος του συνολου. Ας βαλουν τα ονόματα τους μπροστά (ειτε ατομικά ειτε σαν συλλογικότητα, οχι ομως σαν κομμα) και ας το κάνουν. Ή που θα δώσουν το παράδειγμα και θα ακολουθήσουν και άλλοι ή που θα αποδειχθεί μαλακια και θα γινει χαμος. Ετσι παει ο κοσμος μπροστα.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και hrsfpgyjrnptrd, έχει επεξεργασθεί 16 φορά/ες συνολικά

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: e-συνέδρια και εσφαλμένες αντιλήψεις

Δημοσίευσηαπό baskin » 16 Ιούλ 2012, 02:53

Παρακαλώ για το θέμα των κατηγοριών μιας και αφορούν εσωκομματικές διαδικασίες σε κλειστό χώρο εδώ: https://teams.pirateparty.gr/issues/152

Για τα υπόλοιπα (π.χ. αυτά που λέει ο headofthebored) μπορούμε και εδώ.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: e-συνέδρια και εσφαλμένες αντιλήψεις

Δημοσίευσηαπό James » 16 Ιούλ 2012, 03:32

Καλημέρα σε όλους,
Συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω, μα σε όλα και ότι λέει ο Στράτος και ότι λέει ο Μιχάλης.
Διαφωνώ στην ονομασία e-Συνέδριο, το θεωρώ τραγικά λάθος, e-συζητήσεις θα πήγαινε καλύτερα.
Λόγω υποχρεώσεων επαγγελματικών δε μπορώ να συμμετάσχω στις συζητήσεις στο mumble, τι να κάνω εγώ και κάποιοι άλλοι που δεν μπορούν αυτή τη περίοδο? να ορίσω εγώ συνομιλία στις 03.00 το πρωί που μπορώ να μιλήσω?

Κάποια επιστολή αναρτήθηκε στο φόρουμ απο τους mumble talkers με αποδ´εκτη την ΔΕ με αυτό τη έγινε?

Ακούστε τι λέει ο Στράτος και ο Παύλος, οι οποίοι εδω και πολύ καιρό αγωνίζονται να πάνε το κόμμα σε άλλη διάσταση, στη μετάβαση στο νέο λειτουργικό, σε αυτό που θέλουμε όλοι μας, δε μπορώ να καταλάβω τι σκατά σας έπιασε, τα ίδια θέλουμε όλοι, απλά κάποιοι κολλήσατε στο mumble, πάμε παρακάτω, προσωπικά με δυσκολεύουν τα εργαλεία Κουμπάσο και LF, λόγω iPad αλλά ρποσπάθησα και το έφερα εκεί που θ´ελει και παρακολουθώ- συμμετέχω όσο μπορω. Λόγω χρόνου έχω το πρόβλημα εγώ, αλλά όσοι μιλάτε στο mumble μη τρελένεστε και μη ξεχνάτε ποιοί σας παρακινούσαν τόσο καιρό να μπαινετε στο mumble....

Μιχάλη μιλάς γιά αδράνεια και έχεις δίκιο, απλά υπάρχουν κάποιες ομάδες εργασιας που λειτουργούν, και η λειτουργία τους οφείλετε στα μέλη των ομάδων, αν θέλεις εσύ και όποιος άλλος μπορείτε να κινήσετε τις ομάδες και να τις κάνετε πιό δυναμικές, Σχετικά με τη λειτουργία του mumble συμφωνώ ότι δίνει αμεσότητα σε επικέιμενες ενέργειες μας, αλλά τα εργαλεία μας πρέπει να γίνουν το Κουμπάσο και το LF αυτο είναι ξεκάθαρο.

Γιά να τελείωνουμε με την αντιπαράθεση, κοφτε τις μαλακίες και πάμε γερά να οργανωθούμε. Ζητώ συγνώμη που δε μπορώ να είμαι ενεργός αυτο το διάστημα, αλλά δε θα χαθεί το πειρατικό από κάποιες απουσίες, να ενεργοποιηθεί η ομάδα δράσης με σκοπό την διοργάνωση του συνεδρίου, τέλος αυτό είναι, αυτά να συζητήσετε στο mumble και να μπείτε όλοι στο κουμπάσο να αρχίσουμε να περνάμε προύασεις γιά το συνέδριο.

Άντε και δεν έχω και κλιματισμό και έχει 30 βαθμούς 03.30 το πρωί........

Υ.σ.
Τι σας πιάνει ώρες ώρες????
Υ.σ.2
Μόλις είδα και την απάντηση του Μάνου, συγνώμη Μάνο αλλά αυτο το κόλλημα με το wiki......
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: e-συνέδρια και εσφαλμένες αντιλήψεις

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 16 Ιούλ 2012, 09:16

Σαν ένας από αυτούς που έχουν βάλει την υπογραφή τους και στα τρία κείμενα που έχουν βγει μέσα από κουβέντες που προηγήθηκαν στο mumble, θα προσπαθήσω να πάρω θέση:
Το mumble ποτέ, τον τελευταίο καιρό, δεν χρησιμοποιήθηκε για ψηφοφορίες, επίσημες. Όποια ψηφοφορία έγινε, ήταν της μορφής: Μιχάλη, Σύμο, Βασίλη, συμφωνείτε να βγάλουμε
ένα κείμενο στο forum και να λέμε αυτό και το άλλο; ........... Το φτιάχνουμε, το υπογράφουμε, τέλος.
Κανείς και ποτέ δεν είπε πως κάνουμε ψηφοφορίες που δεσμεύουν άλλα μέλη πλην ημών. Και αν κάπου δόθηκε (όντως) λάθος εντύπωση, γλώσσα λανθάνουσα (συμβαίνει και στα γραπτά και λέγεται "δαίμων του πληκτρολογίου").
Και η δέσμευση ακόμα, αυτή που επέρχεται, είναι δέσμευση μεταξύ "κυρίων" και όχι νομικής ή καταστατικής φύσης.
Σαν να μαζευόμαστε στα γραφεία (την φυσική έδρα) του κόμματος, να κουβεντιάζαμε κάτι και να αποφασίζαμε, μεταξύ μας, να βγάλουμε μία ανακοίνωση προς τα υπόλοιπα μέλη, που να εκφράζει κάποιες ανησυχίες/επιθυμίες μας.
Τι το μεμπτό;;;
Και φυσικά, σε αυτό το επίπεδο (και τα μεγέθη), δεν τίθεται θέμα πιστοποίησης. Είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ, πως αυτός που μιλάει είναι ο Μιχάλης ο Πετρόπουλος, ο Σύμος ο Δαλκυριάδης, ο Γιώργος ο Μαριότι.....
Δεν καταλαβαίνω, Στράτο, Παύλο ή όποιος άλλος, τέλος πάντων, να επιχειρηματολογείτε συνεχώς, πάνω στην λογική "το mumble, κάποιοι προσπαθούν να το επιβάλλουν σαν εργαλείο ψηφοφορίας"
ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.
Ταύτα και μένω! :D :D :D
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: e-συνέδρια και εσφαλμένες αντιλήψεις

Δημοσίευσηαπό baskin » 16 Ιούλ 2012, 09:22

Περιττό να ξανατονίσω ότι τα δύο εργαλεία που έχουν τεθεί σε λειτουργία (liquid feedback και redmine) και σνομπάρονται από τον(τους) κατήγορο(ους) ΑΝΤΙΓΡΑΦΤΗΚΑΝ απο το οργανόγραμμα του PPI, δεν μας ήρθε επιφοίτηση για να τα χρησιμοποιήσουμε.

Οι ατάκες λοιπόν για συστήματα που χρησιμοποιούνται στο εξωτερικό, καλύτερα να εκτοξεύονται μετά από λίγη έρευνα και όχι αβίαστα.

Βασίλη, τι λέει εδώ:

Όσοι προτιμούν συνειδητά να απέχουν αυτή τη στιγμή από το συνέδριο που έχει οργανωθεί και κοινοποιηθεί έγκαιρα, δίνουν το δικαίωμα στους μετέχοντες να ψηφίζουν και να αποφασίζουν


Ή εγώ δεν ξέρω ελληνικά ή κάτι άλλο συμβαίνει.

Το ζήτημα των κατηγοριών περί υπονόμευσης που δεν μπορούν εκτοξεύονται αβίαστα το αφήνεις ασχολίαστο;

Και όχι Βασίλη, εγώ και ο Παύλος το μόνο που λέμε είναι ΝΑ ΞΕΚΟΛΗΣΕΤΕ από το mumble και να ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΤΕ σε ουσιαστικές πλατφόρμες εργασίας, διαβούλευσης και ψήφισης. Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερα. Η στάση του Μιχάλη και κάποιων άλλων που ΣΝΟΜΠΑΡΟΥΝ και απέχουν από κάθε προσπάθεια είναι το πρόβλημα και όχι το mumble.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες