Κουμπάσο, σύστημα οργάνωσης ομάδων (και όχι μόνο)

Όλες οι πληροφοριακές υποδομές μας, το software και η διαχείρισή του.
ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Κουμπάσο, σύστημα οργάνωσης ομάδων (και όχι μόνο)

Δημοσίευσηαπό ergoil » 03 Ιούλ 2012, 02:11

baskin έγραψε:Άνοιξα και μία διαβούλευση στο δοκιμαστικό liquid για την αποδοχή μη-επιβεβαιωμένων επώνυμων μελών στο Κουμπάσο.

https://liquid.pirateparty.gr/initiative/show/17.html


και καλά έκανες, γιατί το γεγονός ότι κάποιος βάζει το όνομά του στο κουμπάσο, αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι θέλει κιόλας να απαγορέψει σε κάποιον άλλο να βάλει ψευδόνυμο. Είναι λάθος αυτή η συνεπαγωγή σου, όπως την διετύπωσες στο προηγούμενο μύνημα. Μπορεί βέβαια τελικά να έχεις μαντέψει σωστά από αίσθηση την άποψη της αρχικοποιημένης κοινότητάς των επωνύμων του κουμπάσου. Αλλά που ξέρεις, καμία φορά η αίσθηση ξεγελάει, οπότε καλά κάνεις και τους ρωτάς, για να υπάρχει και η απαραίτητη δημοκρατική νομιμότητα (των επωνύμων) στην όποια απόφαση.

Από την άλλη βέβαια δεν παύει το κουμπάσο να είναι μια αρχικοποιημένη επώνυμη κοινότητα, και όχι μια ελεύθερη κοινότητα όπου οποιοσδήποτε, ανώνυμος ή επώνυμος, μπορούσε εξ' αρχής ελεύθερα να γραφτεί. Και αυτή η αρχικοποίηση μιας πλειοψηφίας επωνύμων, όπως βεβαίως και οποιαδήποτε άλλη αρχικοποίηση της πλειοψηφίας (π.χ. αρχικοποίηση με εγγραφή ατόμων μόνο με στραβή μύτη, αρχικοποίηση με εγγραφή ατόμων μόνο με πράσινα πόδια κλπ κλπ) , φέρει από μέσα της το σπέρμα της αντιδημοκρατικότητας.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και ergoil, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Κουμπάσο, σύστημα οργάνωσης ομάδων (και όχι μόνο)

Δημοσίευσηαπό baskin » 03 Ιούλ 2012, 02:20

Μην προτρέχεις στο έχω ξαναπεί...
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

hrsfpgyjrnptrd

Re: Κουμπάσο, σύστημα οργάνωσης ομάδων (και όχι μόνο)

Δημοσίευσηαπό hrsfpgyjrnptrd » 03 Ιούλ 2012, 05:14

Θα υποθεσω οτι ξερω γιατί δεν εχω λαβει κάποιο ενημερωτικό μήνυμα πριν δω αυτές τις αναρτήσεις.
Αν λοιπόν ζήταγα την συμμετοχή των μελών, και αυτα τα μέλη έρχονταν να βοηθήσουν δεν θα τα εδιωχνα γιατι δεν σεβάστηκαν εναν κανόνα που δεν υπάρχει πουθενά. Ειδικά με αφορμή την επώνυμη (!!!) ανωνυμία σε ενα project management tool που το εχω κανει προσυνεδριακη πλατφόρμα, στεροντας τους ετσι και την συμετοχη.
Και για να μην παρεξηγηθώ η επιλογή κοινου ονόματος σε mumle/forum /liquid κτλ δεν είναι ανωνυμία, ειναι συνέπεια. Ελπιζω η πλειοψηφία να πάρει την σωστή απόφαση αν και πιστεύω οτι αν χρειαζόταν ψηφοφορία θα ηταν για να επιβληθεί η επωνυμία και οχι για να επιτραπεί η ανωνυμία.

Οσο για το αν καποιος ειναι ευγενής ή οχι δεν θα το σχολιάσω.
baskin έγραψε: κάποιος που θέλει να γραφτεί ανώνυμα, πρέπει να πρώτα ρωτήσει και μετά να κάνει εγγραφή σαν ένδειξη ευγένειας προς αυτούς που εκθέτουν τα πραγματικά τους στοιχεία.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Κουμπάσο, σύστημα οργάνωσης ομάδων (και όχι μόνο)

Δημοσίευσηαπό baskin » 03 Ιούλ 2012, 09:42

headofthebored έγραψε:Και για να μην παρεξηγηθώ η επιλογή κοινου ονόματος σε mumle/forum /liquid κτλ δεν είναι ανωνυμία, ειναι συνέπεια. Ελπιζω η πλειοψηφία να πάρει την σωστή απόφαση αν και πιστεύω οτι αν χρειαζόταν ψηφοφορία θα ηταν για να επιβληθεί η επωνυμία και οχι για να επιτραπεί η ανωνυμία.


Δεν ζήτησε κανείς να μην επιλέξεις κοινό username. Όταν 45 χρήστες όμως στα πεδία "Όνομα" και "Επώνυμο" έχουν τα πραγματικά τους στοιχεία (αυτοβούλως) δεν μπορώ εγώ (και κανένας διαχειριστής) να εγκρίνει τον λογαριασμό κάποιου που γράφει "Μαύρος Άρχοντας". Εφόσον συμφωνήσουν και οι 45 που εκθέτουν τα πραγματικά του ονοματεπώνυμα, δεν έχω κανένα πρόβλημα. Αν είχα εγκρίνει τον "ανώνυμο" λογαριασμό, πάλι εγώ θα τα άκουγα.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Κουμπάσο, σύστημα οργάνωσης ομάδων (και όχι μόνο)

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 03 Ιούλ 2012, 09:51

baskin έγραψε:
headofthebored έγραψε:Και για να μην παρεξηγηθώ η επιλογή κοινου ονόματος σε mumle/forum /liquid κτλ δεν είναι ανωνυμία, ειναι συνέπεια. Ελπιζω η πλειοψηφία να πάρει την σωστή απόφαση αν και πιστεύω οτι αν χρειαζόταν ψηφοφορία θα ηταν για να επιβληθεί η επωνυμία και οχι για να επιτραπεί η ανωνυμία.


Δεν ζήτησε κανείς να μην επιλέξεις κοινό username. Όταν 45 χρήστες όμως στα πεδία "Όνομα" και "Επώνυμο" έχουν τα πραγματικά τους στοιχεία (αυτοβούλως) δεν μπορώ εγώ (και κανένας διαχειριστής) να εγκρίνει τον λογαριασμό κάποιου που γράφει "Μαύρος Άρχοντας". Εφόσον συμφωνήσουν και οι 45 που εκθέτουν τα πραγματικά του ονοματεπώνυμα, δεν έχω κανένα πρόβλημα. Αν είχα εγκρίνει τον "ανώνυμο" λογαριασμό, πάλι εγώ θα τα άκουγα.


Προσωπική μου άποψη είναι πως αν ο "Μαύρος Άρχοντας" είναι γνωστό και επιβεβαιωμένο μέλος για τους διαχειριστές, θα πρέπει να του επιτραπεί.
Έχω αναφέρει και άλλοτε πως κάποιοι άνθρωποι έχουν αντικειμενικά προβλήματα ως προς την επωνυμία τους (ιδίως μέσα σε πολιτικό σχηματισμό).
Αυτά τα άτομα θα πρέπει να προστατευτούν!
Άλλωστε (προσωπική άποψη) αν δεν υπάρχουν λόγοι, μόνος του θα το αναιρέσει κάποια στιγμή.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Κουμπάσο, σύστημα οργάνωσης ομάδων (και όχι μόνο)

Δημοσίευσηαπό baskin » 03 Ιούλ 2012, 09:56

Βασίλη δεν διαφωνώ μαζί σου, αλλά αν έστω και ένας που εκθέτει το πραγματικό του ονοματεπώνυμο έχει πρόβλημα να βλέπει ψευδώνυμα σε χώρο συνεργασίας, υπάρχει θέμα.

Έλα και στην δική μου θέση. Να απορρίψω την εγγραφή του "ψευδώνυμου" και να τα ακούσω από αυτόν ή να την επιτρέψω και να τα ακούσω από τους (ή τον) "επώνυμο";

Γι' αυτό είπα ότι σε αυτήν την περίπτωση η ενημέρωση των υπολοίπων είναι η πρώτη κίνηση, ώστε οι διαχειριστές να μην έρχονται σε δύσκολη θέση να βγάζουν το φίδι από την τρύπα, εκτιθέμενοι και στις δύο περιπτώσεις.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Κουμπάσο, σύστημα οργάνωσης ομάδων (και όχι μόνο)

Δημοσίευσηαπό baskin » 03 Ιούλ 2012, 10:10

headofthebored έγραψε: Ειδικά με αφορμή την επώνυμη (!!!) ανωνυμία σε ενα project management tool που το εχω κανει προσυνεδριακη πλατφόρμα, στεροντας τους ετσι και την συμετοχη.


Προς αποφυγή παρεξηγήσεων. Το Κουμπάσο είναι σύστημα στο οποίο καταλήξαμε κάποια μέλη της Ομάδας ΙΤ και αφού εκφράστηκαν θετικά οι περισσότεροι της ομάδας, ώστε να προσπαθήσουμε να οργανώσουμε την εργασία με ένα δομημένο και αποδοτικό περιβάλλον, στο οποίο η πληροφορία είναι πάντα διαθέσιμη και ενσωματώνει ουσιαστικές λειτουργίες που βοηθούν στην οργάνωση.

Δεν το έκανε κανείς προσυνεδριακή πλατφόρμα. Κάποιοι βολεύονται να μιλάνε με το mumble και οργανώνουν e-συνέδρια. Κάποιοι άλλοι, βολεύονται να γράφουν και να λειτουργούν με φιλοσοφία project management. Ο αρχικός λόγος ήταν για να δουλέψουμε την μετάφραση και τα ζητήματα του liquid feedback σε ένα περιβάλλον που είναι φτιαγμένο για τέτοιου τύπου projects και κρίναμε ότι μπορεί να βοηθήσει στην οργάνωση πολλών διαδικασιών του κόμματος.

Η συμμετοχή είναι προαιρετική.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Κουμπάσο, σύστημα οργάνωσης ομάδων (και όχι μόνο)

Δημοσίευσηαπό ergoil » 03 Ιούλ 2012, 10:44

Πάντως αν η απόφαση γείρει στο να επιτρέπονται τελικα τα ψευδώνυμα, ελπίζω κάποιος με ψευδώνυμο να ανοίξει την πόρτα και σε εμάς τους ανώνυμους.

Δηλαδή να βάλει μια ψηφοφορία στο liquid, και να ζητάει όχι μόνο να μπορούμε να χρησιμοποιούμε ψευδώνυμο, αλλά ακόμα περισσότερο να έχουμε το δικαίωμα, αφού πιστοποιηθούμε, να διαλέξουμε ένα ψευδώνυμο το οποίο κανείς δεν θα μπορεί να συσχετίσει με το πραγματικό μας όνομα, ούτε καν οι ίδιοι οι διαχειριστές του κουμπάσο και του Liquid. Η κακή πίστη που έχω απέναντι στους διαχειριστές είναι πάντα δεδομένη. Ακόμα και εγώ ο ίδιος να ήμουν διαχειριστής, δεν θα εμπιστευόμουνα τον εαυτό μου.

Ά και επίσης, μιας και μιλάμε για πιστοποίηση, για να πάρει η κοινωνία στα σοβαρά τις ηλεκτρονικές ψηφοφορίες σας (ειδικά όσον αφορά το Pirategov) πρέπει οπωσδήποτε, είτε να χρησιμοποιήσετε κάποιον ΠΥΠ, ή ακόμα καλύτερα να γίνει το ίδιο το κόμμα ΠΥΠ, επίσημα αναγνωρισμένος από την ΕΕΤΤ. Νομίζω αυτό είναι πολύ βασικό, γιατί αν κάποιοι επώνυμοι έχουν πρόβλημα με τα ψευδώνυμα, είναι γιατί δεν εμπιστεύονται τους διαχειριστές ότι πιστοποιούν σωστά. Ποιός μας εξασφαλίζει ότι οι διαχειριστές δεν θα εγγράψουν ψευδώνυμα με όλα τα ανενεργά μέλη, και θα επηρεάζουν έτσι το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας; Το πρόβλημα αυτό, το λύνει ο ΠΥΠ.
Τελευταία επεξεργασία από 5 και ergoil, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Κουμπάσο, σύστημα οργάνωσης ομάδων (και όχι μόνο)

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 03 Ιούλ 2012, 11:03

baskin έγραψε:Βασίλη δεν διαφωνώ μαζί σου, αλλά αν έστω και ένας που εκθέτει το πραγματικό του ονοματεπώνυμο έχει πρόβλημα να βλέπει ψευδώνυμα σε χώρο συνεργασίας, υπάρχει θέμα.

Έλα και στην δική μου θέση. Να απορρίψω την εγγραφή του "ψευδώνυμου" και να τα ακούσω από αυτόν ή να την επιτρέψω και να τα ακούσω από τους (ή τον) "επώνυμο";

Γι' αυτό είπα ότι σε αυτήν την περίπτωση η ενημέρωση των υπολοίπων είναι η πρώτη κίνηση, ώστε οι διαχειριστές να μην έρχονται σε δύσκολη θέση να βγάζουν το φίδι από την τρύπα, εκτιθέμενοι και στις δύο περιπτώσεις.


Την θέση και τον προβληματισμό σου τον καταλαβαίνω, όπως θα πρέπει όμως να καταλάβουν και όσοι (τυχόν) διαμαρτυρηθούν πως, είναι πιθανό, να είναι μέλος μας και κάποιος ένστολος (η πρώτη ομάδα που έρχεται στο μυαλό μου),
ο οποίος αν κάνει αναρτήσεις με το όνομά του, πιθανόν να έχει πρόβλημα με την υπηρεσία του. Πρέπει να αποκλείσουμε τους ένστολους από το Κουμπάσο;
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Κουμπάσο, σύστημα οργάνωσης ομάδων (και όχι μόνο)

Δημοσίευσηαπό ergoil » 03 Ιούλ 2012, 11:17

laskaris_vasilis έγραψε:Πρέπει να αποκλείσουμε τους ένστολους από το Κουμπάσο;


Όχι δεν πρέπει να τους αποκλείσουμε. Από την άλλη όμως οποιοσδήποτε φέρει ψευδώνυμο, θα πρέπει να είναι σε θέση ανά πάσα στιγμή να αποδεικνύει σε οποιοδήποτε μέλος ότι είναι σωστά πιστοποιημένος, και όχι κάποιο sockpuppet των (ένστολων :P :mrgreen: ) διαχειριστών της πειρατικής πλατφόρμας.

Δηλαδή θα του λέει κάποιος: "δεν είσαι πιστοποιημένος από ΠΥΠ, είσαι το κουκλάκι του baskin !". Και τότε αυτός, με χρήση του δημόσιου και ιδιωτικού του κλειδιού που του παρέχει ο ΠΥΠ, θα πρέπει να αποδείξει ότι είναι πιστοποιημένος, χωρίς όμως να αποκαλύψει και το όνομά του. Θα προσπαθήσω να το βρω αυτό πως γίνεται, αργότερα...(zero-knowledge-proof, andos)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες