Σύλληψη 3 ηθοποιών για βλάσφημο έργο!

Κείμενα, Δελτία Τύπου, Newsletters, Μεταφράσεις, προώθηση του κόμματος σε "κλασικά" και νέα Μέσα.
ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Σύλληψη 3 ηθοποιών για βλάσφημο έργο!

Δημοσίευσηαπό ergoil » 11 Ιουν 2012, 11:32

djlk έγραψε:
Dimitris Zappas έγραψε:Το Διάβασα νωρίς το πρωί, και βέβαια είμαστε υπέρ της ελευθερίας της έκφρασης , αλλά και του σεβασμού των θρησκευτικών πεποιθήσεων και των θρησκευτικών συμβόλων αυτών.
Ως γνωστό από αλλά θέματα στο φόρουμ είμαι Άθεος, αλλά δε ξέρω πως μπορεί να αισθάνεται καποιος Χριστιανός όταν κάποιοι παρουσίαζουν τον Χριστό σαν ομοφυλόφιλο, ή ένας Μουσουλμάνος όταν γελοιοποιείται το κοράνι?
Επομένως τι λέω? να υποστηρίξουμε την ελευθερία της έκφρασης και ταυτόχρονα να υποστηρίξουμε το δικαίωμα στην ανεξιθρησκεία και το σεβασμό στις ιδιαιτερότητες του κάθε ανθρώπου όποιες και να είναι αυτές.


Εγώ Δημήτρη μου δεν διάβασα κάπου να λέει ότι υποχρεώθηκαν κάποιοι χριστιανοί να παρακολουθήσουν τη συγκεκριμένη παράσταση άρα το έργο απευθύνονταν σε αυτούς που ήθελαν να το δουν!!!


Αν κάνω εγώ μια παράσταση, και σου βρίζω την μάνα και τον πατέρα, και λέω ότι η κόρη σου κάνει πιάτσα στην συγγρού, έχει σημασία αν θα πας να την δεις ή όχι, για να κρίνουμε αν σε πείραξε ή αν σε προσέβαλε;

Δεν είναι λοιπόν κριτήριο το ποιός παρακολουθεί ή όχι κάτι, για να κρίνουμε αν κάτι είναι προσβλητικό ή όχι.
Αν κάτι είναι προσβλητικό ή όχι, καταρχήν και ως πρώτο κριτήριο λαμβάνουμε υπόψην την δήλωση αυτού που προσβλήθηκε.
Και σε δεύτερο βαθμό, κρίνεται αν αυτή η δήλωση έχει λογική βάση, ή αν αυτός που προσβλήθηκε είναι μυγιάγκιχτος.

djlk
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 31 Μαρ 2012, 21:29

Re: Σύλληψη 3 ηθοποιών για βλάσφημο έργο!

Δημοσίευσηαπό djlk » 11 Ιουν 2012, 11:44

Πιστεύω ότι τα έχεις μπερδέψει και πάλι φιλαράκο. Άλλο είναι να σε προσβάλλει κάποιος σε προσωπικό ή οικογενειακό θέμα και άλλο η θρησκεία. Στο κάτω - κάτω γιατί οι ΧΟ νομιμοποιούμαστε να στολίζουμε με διάφορα επίθετα τις άλλες θρησκείες ενώ για τη δική μας δεν ανεχόμαστε το παραμικρό; Το θεωρείς αυτό δημοκρατικό; και σε τι ξεχωρίζουμε από τους μουσουλμάνους που ανατινάζουν αθώο κοσμάκη επειδή κάποιος πρόσβαλλε το Μωάμεθ;
(Ask not what your country can do for you, ask what you can do for your country.
John F. Kennedy)
Κύρου Ηλίας

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Σύλληψη 3 ηθοποιών για βλάσφημο έργο!

Δημοσίευσηαπό ergoil » 11 Ιουν 2012, 11:49

djlk έγραψε: Άλλο είναι να σε προσβάλλει κάποιος σε προσωπικό ή οικογενειακό θέμα και άλλο η θρησκεία.


Όχι δεν είναι έτσι.
Η προσβολή είναι προσβολή και έχει να κάνει με το συναίσθημα, και όχι με τον λόγο για τον οποίο δημιουργήθηκε το συναίσθημα αυτό.
Για οποιοδήποτε λόγο κάποιος αισθάνεται προσβεβλημένος, αυτό πρέπει να το λαμβάνουμε καταρχήν υπόψη.

Προσωπικά είμαι της θέσης ότι ακόμα και για χαζό λόγο αν κάποιος αληθινά αισθάνεται προσβεβλημένος (και δεν το παίζει προσβεβλημένος), τότε πρέπει να αποσύρουμε ή να εξομαλύνουμε αυτό που είπαμε.

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: Σύλληψη 3 ηθοποιών για βλάσφημο έργο!

Δημοσίευσηαπό chprokop » 11 Ιουν 2012, 12:00

Η προσωπικη σου σταση δεν υιοθετειται από το νομικο συστημα που
εχει δομηθει σε τελειως διαφορετικες βασεις...

Αλίμονο αν η ποινικη προστασια ασχολιοταν με τις υποκειμενικες κρισεις των ανθρωπων...

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Σύλληψη 3 ηθοποιών για βλάσφημο έργο!

Δημοσίευσηαπό ergoil » 11 Ιουν 2012, 12:03

.
Τελευταία επεξεργασία από 2 και ergoil, έχει επεξεργασθεί 11 φορά/ες συνολικά

djlk
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 31 Μαρ 2012, 21:29

Re: Σύλληψη 3 ηθοποιών για βλάσφημο έργο!

Δημοσίευσηαπό djlk » 11 Ιουν 2012, 12:11

ergoil έγραψε:
djlk έγραψε: Άλλο είναι να σε προσβάλλει κάποιος σε προσωπικό ή οικογενειακό θέμα και άλλο η θρησκεία.


Όχι δεν είναι έτσι.
Η προσβολή είναι προσβολή και έχει να κάνει με το συναίσθημα, και όχι με τον λόγο για τον οποίο δημιουργήθηκε το συναίσθημα αυτό.
Για οποιοδήποτε λόγο κάποιος αισθάνεται προσβεβλημένος, αυτό πρέπει να το λαμβάνουμε καταρχήν υπόψη.

Προσωπικά είμαι της θέσης ότι ακόμα και για χαζό λόγο αν κάποιος αληθινά αισθάνεται προσβεβλημένος (και δεν το παίζει προσβεβλημένος), τότε πρέπει να αποσύρουμε ή να εξομαλύνουμε αυτό που είπαμε.


Με την ίδια έννοια εγώ που είμαι φανατικός οπαδός ενός rock star και προσβάλλομαι όταν κάποιος πει ή γράψει γι αυτόν μια κακή κριτική ή όταν σατιριστεί σε κάποιο κωμικό έργο πρέπει να πάω στα δικαστήρια και να ζητήσω να επιβληθεί λογοκρισία; Νομίζω ότι αυτά που υποστηρίζεις ανοίγουν την πόρτα σε ολοκληρωτικές απόψεις που είναι επικίνδυνες για τη δημοκρατία!!!
(Ask not what your country can do for you, ask what you can do for your country.
John F. Kennedy)
Κύρου Ηλίας

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Σύλληψη 3 ηθοποιών για βλάσφημο έργο!

Δημοσίευσηαπό ergoil » 11 Ιουν 2012, 12:12

djlk έγραψε:
ergoil έγραψε:
djlk έγραψε: Άλλο είναι να σε προσβάλλει κάποιος σε προσωπικό ή οικογενειακό θέμα και άλλο η θρησκεία.


Όχι δεν είναι έτσι.
Η προσβολή είναι προσβολή και έχει να κάνει με το συναίσθημα, και όχι με τον λόγο για τον οποίο δημιουργήθηκε το συναίσθημα αυτό.
Για οποιοδήποτε λόγο κάποιος αισθάνεται προσβεβλημένος, αυτό πρέπει να το λαμβάνουμε καταρχήν υπόψη.

Προσωπικά είμαι της θέσης ότι ακόμα και για χαζό λόγο αν κάποιος αληθινά αισθάνεται προσβεβλημένος (και δεν το παίζει προσβεβλημένος), τότε πρέπει να αποσύρουμε ή να εξομαλύνουμε αυτό που είπαμε.


Με την ίδια έννοια εγώ που είμαι φανατικός οπαδός ενός rock star και προσβάλλομαι όταν κάποιος πει ή γράψει γι αυτόν μια κακή κριτική ή όταν σατιριστεί σε κάποιο κωμικό έργο πρέπει να πάω στα δικαστήρια και να ζητήσω να επιβληθεί λογοκρισία; Νομίζω ότι αυτά που υποστηρίζεις ανοίγουν την πόρτα σε ολοκληρωτικές απόψεις που είναι επικίνδυνες για τη δημοκρατία!!!


chprokop έγραψε:Η προσωπικη σου σταση δεν υιοθετειται από το νομικο συστημα που
εχει δομηθει σε τελειως διαφορετικες βασεις...

Αλίμονο αν η ποινικη προστασια ασχολιοταν με τις υποκειμενικες κρισεις των ανθρωπων...


Ναι είναι προσωπική μου θέση να ασχολούμαι με τις υποκειμενικες κρισεις των ανθρωπων, και με το συναίσθημα τους όταν είναι να κρίνω την προσβολή. Και αυτό είναι το σωστότερο κατά την γνώμη μου, αλλά συμφωνώ ότι σε επίπεδο κράτους είναι σχεδόν ανέφικτο να υλοποιηθεί.

Όμως λίγο παραπάνω θα δείτε ότι είπα κάτι που δεν είναι άλλο από αυτό που λετε και εσείς. Το νομικό σύστημα ακολουθεί κατά γράμμα την παρακάτω αρχή που προείπα.

ergoil έγραψε:Αν κάτι είναι προσβλητικό ή όχι, καταρχήν και ως πρώτο κριτήριο λαμβάνουμε υπόψην την δήλωση αυτού που προσβλήθηκε.
Και σε δεύτερο βαθμό, κρίνεται αν αυτή η δήλωση έχει λογική βάση, ή αν αυτός που προσβλήθηκε είναι μυγιάγκιχτος.


Δηλαδή κάνεις μήνυση για προσβολή (είναι αυτό που λέω, για οποιοδήποτε λόγο κάποιος αισθάνεται προσβεβλημένος, αυτό πρέπει να το λαμβάνουμε καταρχήν υπόψη), και μετά με κάποιο αντικειμενικό σύστημα (είναι αυτό που λέω αν είναι ή όχι μυγιάγκιχτος) κρίνεται η προσβολή αυτή.

djlk έγραψε: Άλλο είναι να σε προσβάλλει κάποιος σε προσωπικό ή οικογενειακό θέμα και άλλο η θρησκεία.

Στο συγκεκριμένο θέμα τώρα, νομίζω η προσβολή της οικογένειας στο αντικειμενικό σύστημα του νόμου έχει ίδια βαρύτητα με την προσβολή της θρησκείας.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και ergoil, έχει επεξεργασθεί 11 φορά/ες συνολικά

djlk
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 31 Μαρ 2012, 21:29

Re: Σύλληψη 3 ηθοποιών για βλάσφημο έργο!

Δημοσίευσηαπό djlk » 11 Ιουν 2012, 12:23

Προς ergoil
Κρίμα που πέθανε ο πρώην Φλωρίνης κος Καντιώτης θα ήσουν φανατικός οπαδός του. Τα πράγματα είναι απλά:
1ον Αν πιστεύεις σε κάποια θρησκεία αυτό αφορά εσένα και κανέναν άλλο.
2ον Αν παίζεται κάποιο θεατρικό έργο ή κινηματογραφική ταινία ή σ' αρέσει και πας και το βλέπεις ή δεν το γουστάρεις και απλά το αγνοείς.

Όλα τα άλλα είναι για να έχουμε να λέμε.

Και εγώ επιμένω στην ερώτηση που σου είχα κάνει και την προηγούμενη φορά μήπως είσαι εγκάθετος;
(Ask not what your country can do for you, ask what you can do for your country.
John F. Kennedy)
Κύρου Ηλίας

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Σύλληψη 3 ηθοποιών για βλάσφημο έργο!

Δημοσίευσηαπό ergoil » 11 Ιουν 2012, 12:27

djlk έγραψε:Προς ergoil
Κρίμα που πέθανε ο πρώην Φλωρίνης κος Καντιώτης θα ήσουν φανατικός οπαδός του. Τα πράγματα είναι απλά:
1ον Αν πιστεύεις σε κάποια θρησκεία αυτό αφορά εσένα και κανέναν άλλο.
2ον Αν παίζεται κάποιο θεατρικό έργο ή κινηματογραφική ταινία ή σ' αρέσει και πας και το βλέπεις ή δεν το γουστάρεις και απλά το αγνοείς.


Σου είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις ότι είναι άσχετο το αν θα δεις ή όχι την ταινία, με το αν σε προσβάλει ή όχι;

Σου είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις ότι το υπάρχον αντικειμενικό σύστημα του νόμου προστατεύει τον πολίτη από την προσβολή της θρησκείας του (στον ίδιο σχεδόν βαθμό με αυτή της οικογένειας του)

Αν είναι να πάρεις θέση, πες να καταργηθεί με νόμο η βλασφημία και η προσβολή της θρησκείας.
Αλλά όσο η πλειοψηφία υποστηρίζει να παραμένει ο νόμος, η βλασφημία πρέπει να τιμωρήται.

djlk
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 31 Μαρ 2012, 21:29

Re: Σύλληψη 3 ηθοποιών για βλάσφημο έργο!

Δημοσίευσηαπό djlk » 11 Ιουν 2012, 12:39

ergoil έγραψε:
djlk έγραψε:Προς ergoil
Κρίμα που πέθανε ο πρώην Φλωρίνης κος Καντιώτης θα ήσουν φανατικός οπαδός του. Τα πράγματα είναι απλά:
1ον Αν πιστεύεις σε κάποια θρησκεία αυτό αφορά εσένα και κανέναν άλλο.
2ον Αν παίζεται κάποιο θεατρικό έργο ή κινηματογραφική ταινία ή σ' αρέσει και πας και το βλέπεις ή δεν το γουστάρεις και απλά το αγνοείς.


Σου είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις ότι είναι άσχετο το αν θα δεις ή όχι την ταινία, με το αν σε προσβάλει ή όχι;

Σου είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις ότι το υπάρχον αντικειμενικό σύστημα του νόμου προστατεύει τον πολίτη από την προσβολή της θρησκείας του (στον ίδιο σχεδόν βαθμό με αυτή της οικογένειας του)

Αν είναι να πάρεις θέση, πες να καταργηθεί με νόμο η βλασφημία και η προσβολή της θρησκείας.
Αλλά όσο η πλειοψηφία υποστηρίζει να παραμένει ο νόμος, η βλασφημία πρέπει να τιμωρήται.


Δεν ξέρω αν έχει μεγάλη σημασία αλλά θέλω να σε ενημερώσω ότι ο νόμος περί βλασφημίας και προσβολής της θρησκείας νομοθετήθηκε από τη χούντα. Αν είσαι από αυτούς που θέλουν να γυρίσουν την Ελλάδα στη 10ετία του 60 πέστο ανοιχτά μην ντρέπεσαι!!!
(Ask not what your country can do for you, ask what you can do for your country.
John F. Kennedy)
Κύρου Ηλίας


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες