iznogood wrote:

myself
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: 21 Απρ 2012, 19:55

Re: Τι δεν σας άρεσε από την προεκλογική διαδικασία ; (Αυτοκ

Δημοσίευσηαπό myself » 10 Μάιος 2012, 11:55

zerokill έγραψε:Δεν μου αρεσε οτι στο καταστατικο δεν εχουμε σαφεις θεσεις για την εξωτερικη πολιτικη... (Μακεδονικο μεταναστευτικο ελληνοτουρκικα κτλ κτλ)
Θεσεις και προγραμμα αναπτυξης.. μειωση ανεργιας επενδυσεις κτλ κτλ.. τουρισμος φορολογικο ειναι θεματα που ενδιαφερουν αμεσα


να μην λέμε τα ίδια δεν χρειάζονται θέσεις.
Θέσεις θα αποκτήσει το κόμμα όταν μπει στην βουλή, και όταν η κυβέρνηση αποφασίσει-θέσει το θέμα του μακεδονικού στον πειρατικό βουλευτή.
μέχρι τότε δεν χρειάζεται να τρώμε τις σάρκες μας, και πρέπει να επικεντρωθούμε στο τεχνικό ζήτημα.
αυτά θα δώσουν ώθηση στο κόμμα, και θα μειώσουν την πλειοψηφία των μεσήλικων.


edit σβησ'το Γιατί; περνιέσαι για τεκνό Βασίλη;

myself
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: 21 Απρ 2012, 19:55

Re: Τι δεν σας άρεσε από την προεκλογική διαδικασία ; (Αυτοκ

Δημοσίευσηαπό myself » 10 Μάιος 2012, 11:59

myself έγραψε:edit σβησ'το Γιατί; περνιέσαι για τεκνό Βασίλη;



κάτω οι βρωμόγεροι! :P

Nick Manolas
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 05 Μάιος 2012, 13:11
Τοποθεσία: ΑΘήνα

Re: Πιο ολοκληρωμένο πρόγραμμα

Δημοσίευσηαπό Nick Manolas » 10 Μάιος 2012, 12:11

myself έγραψε:
Kotsos έγραψε:Φίλε μου δεν μπορείς να είσαι ένα κόμμα που ευαγγελίζεται σαν πολιτική πρόταση για την επίλυση των προβλημάτων της χώρας την άμεση δημοκρατία, και σαν κόμμα να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις την πολιτική σου πρόταση αυτή για να διαμορφώσεις λύσεις με τα μέλη σου για τα προβλήματα του τόπου.
Δηλαδή πιστεύεις ότι ο μέσος πολίτης έχει περισσότερο χρόνο από τα μέλη του κόμματος, ώστε αν ξαφνικά εφαρμοστεί η άμεση δημοκρατία σε εθνικό επίπεδο όλοι με ένα μαγικό τρόπο από εκεί που δεν συμμετάσχουν στις επιτροπές του κόμματος θα συμμετάσχουν στην εθνική αμεσοδημοκρατία.
Φάσκουμε και αντιφάσκουμε αν ζούμε σε τέτοιο φανταστική Never-neverland.


Νομίζω ότι δεν χρειάζονται επιτροπές, ούτε να προτείνει το ΠΕΙΡ ολοκληρωμένο πρόγραμμα και λύσεις, με την έννοια ότι το πειρατικό κόμμα δεν είναι κόμμα κυβέρνησης. Το ΠΕΙΡ είναι κόμμα αντιπολίτευσης και ως κόμμα αντιπολίτευσης δεν προτείνει ούτε διαμορφώνει λύσεις.
Τις λύσεις τις προτείνει η κυβέρνηση, η κυβέρνηση προτείνει τα νομοσχέδια, και οι βουλευτές της αντιπολίτευσης (άρα και του ΠΕΙΡ) το μόνο που κάνουν είναι να απαντάνε ναι ή όχι....


Πειρατικά πάντα, αλλά αυτό μου θυμίζει ΚΚΕ, για την ακρίβεια ένα ΚΚΕ του καναπέ... Οποιοσδήποτε ασχολήται με τα κοινά, πρέπει να έχει και πρόταση φίλε Πειρατή...

Πειρατικά
Nick

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Επαληθευσιμοτητα vs Μυστικοτητα ψηφου - μια καλη προσεγγ

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 10 Μάιος 2012, 17:34

Σπύρο, ότι γράφει "myself" μην ασχολείσαι!!
Πειρατικά!!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

myself
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: 21 Απρ 2012, 19:55

Re: Επαληθευσιμοτητα vs Μυστικοτητα ψηφου - μια καλη προσεγγ

Δημοσίευσηαπό myself » 10 Μάιος 2012, 18:42

Σπύρος Σαββανής έγραψε:Η προσωπική μου άποψη, την οποία μάλιστα θα την πρότεινα και ως θέση των Πειρατών, είναι ότι οι μυστικές ψηφοφορίες είναι ένα φαινόμενο του παλιού κόσμου που φεύγει. Η μυστική ψηφοφορία για το οποιοδήποτε θέμα μπορεί να υποκρύπτει μυστικές και συνήθως δόλιες συμφωνίες που γίνονται κάτω από το τραπέζι. Η διαφάνεια που ευαγγελιζόμαστε δεν χωράει στις μυστικές ψηφοφορίες. Οι θέσεις των πολιτών πρέπει να είναι καθαρές και ξάστερες και κανένας δεν θα έπρεπε να φοβάται για την ανοιχτή εκδήλωση της άποψής του, αν η μελλοντική κοινωνία που θέλουμε θα είναι πραγματικά ελεύθερη.


Η ψήφος, σημαίνει μικρό άσπρο ή μαύρο πετραδάκι, ψηφίδα. Από μόνη της η λέξη έχει την έννοια της μυστικότητας και της ανωνυμίας. Οι αρχαίοι έλληνες "ψηφίζανε", ρίχνανε δηλαδή άσπρα ή μαύρα πετραδάκια (ή όστρακα όπου γράφανε κάτι) σε πιθάρια, ή αποφασίζανε δια βοής, δηλαδή μέσα στο ανώνυμο πλήθος. Η "ονομαστική" ψηφοφορία,η επώνυμη ψήφος είναι διαστρέβλωση της ίδιας της έννοιας της ψήφου. Δεν υπάρχουν στην αθηναική δημοκρατία κατάλογοι ονομαστικής ψηφοφορίας. Δυστυχώς οι οπαδοί των επωνύμων ψηφοφοριών ατυχήσανε, να πάνε στους ξένους να πουλήσουν την προπαγάνδα τους. Η ίδια η λέξη ψήφος λοιπόν ετυμολογικως βοά μυστικότητα και ανωνυμία.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Επαληθευσιμοτητα vs Μυστικοτητα ψηφου - μια καλη προσεγγ

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 10 Μάιος 2012, 19:05

Οι αρχαίοι έλληνες "ψηφίζανε", ρίχνανε δηλαδή άσπρα ή μαύρα πετραδάκια (ή όστρακα όπου γράφανε κάτι) σε πιθάρια, ή αποφασίζανε δια βοής, δηλαδή μέσα στο ανώνυμο πλήθος. Η "ονομαστική" ψηφοφορία,η επώνυμη ψήφος είναι διαστρέβλωση της ίδιας της έννοιας της ψήφου. Δεν υπάρχουν στην αθηναική δημοκρατία κατάλογοι ονομαστικής ψηφοφορίας. Δυστυχώς οι οπαδοί των επωνύμων ψηφοφοριών ατυχήσανε

Το μόνο ενδιαφέρον που μου προκαλεί η ύπαρξή σου είναι το "τοπογραφικό"
Ψηφίζανε, ρίχνανε, γράφανε, αποφασίζανε, ατυχήσανε........
Δεν κατηγορώ την ντοπιολαλιά σου.......
Όμως, μην θαρρείς πως είσαι έξυπνος.
Υποτιμάς τους άλλους.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

myself
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: 21 Απρ 2012, 19:55

Re: Λογόκριναν το site της Χ.Α.

Δημοσίευσηαπό myself » 10 Μάιος 2012, 22:57

Thermaikos έγραψε:
sirfun2 έγραψε:προσπαθώ να το δω αντικειμενικά και δεν μπορώ.....

υπαρχει αντικειμενικη απαντηση, αλλα τα πονηρα μυαλα κανουν τις σκεψεις πονηρες.



θα μας την πεις την αντικειμενική απάντηση;
γιατί εγώ μόνο το 7% των εκλογών βλέπω.
η λογοκρισία πρέπει να καταδικάζεται από όπου και αν προέρχεται.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

«Σύνθεση!», για μια εκλογική συνεργασία νίκης

Δημοσίευσηαπό anestis » 11 Μάιος 2012, 00:39

Το καταστατικό έχουν αποδεχθεί ενυπογράφως εκατοντάδες Μέλη και έχει κατατεθεί στον Αρειο Πάγο(!)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

myself
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: 21 Απρ 2012, 19:55

Re: «Σύνθεση!», για μια εκλογική συνεργασία νίκης

Δημοσίευσηαπό myself » 11 Μάιος 2012, 00:41

anestis έγραψε:Το καταστατικό έχουν αποδεχθεί ενυπογράφως εκατοντάδες Μέλη και έχει κατατεθεί στον Αρειο Πάγο(!)


το καταστατικό προβλέπει ότι για να έχει ισχύ πρέπει να ψηφιστεί από συνέδριο.
για πήγαινε στον άρειο πάγο να ρωτήσεις.

Rainmaker

Re: «Σύνθεση!», για μια εκλογική συνεργασία νίκης

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 11 Μάιος 2012, 00:44

myself έγραψε:
anestis έγραψε:Το καταστατικό έχουν αποδεχθεί ενυπογράφως εκατοντάδες Μέλη και έχει κατατεθεί στον Αρειο Πάγο(!)


το καταστατικό προβλέπει ότι για να έχει ισχύ πρέπει να ψηφιστεί από συνέδριο.
για πήγαινε στον άρειο πάγο να ρωτήσεις.


13.1 Το παρόν Καταστατικό υποβάλλεται με την ιδρυτική πράξη του κόμματος στην Εισαγγελία του Αρείου Πάγου και ισχύει μέχρι το πρώτο Συνέδριο του, οπότε και θα τεθεί σε ψηφοφορία, για έγκριση, προσθήκες ή και τροποποιήσεις. Θέματα δημοκρατικής και πολιτικής λειτουργίας του κόμματος που τυχόν ανακύπτουν μπορούν να ρυθμίζονται με αποφάσεις της προσωρινής Διοικούσας Επιτροπής. Οι αποφάσεις αυτές έχουν ισχύ μέχρι το πρώτο Συνέδριο.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες