3η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: 3η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό baskin » 02 Απρ 2012, 17:54

Dimitris Zappas έγραψε:
omissman έγραψε:@kotsos
οδηγιες για το mumble εδω : http://www.pirateparty.gr/mumble-windows/

και εδω : http://www.pirateparty.gr/mumble/

θα ήθελα να εκφράσω μία επιφύλαξη σχετικα΄με τη συμμετοχή ανθρώπων με ιδέες εξώφθαλμα παρωχημένες και νεοφιλελέυθερες που δε συνάδουν με τις αρχές των πειρατών και δεν είναι μέλη του κόμματος.
Ξαναλέω εκφράζω επιφύλαξη και όχι τίποτα άλλο.


Δημήτρη, ας έρθει ο φίλος να ακούσουμε τι έχει πει. Μπορεί σε κάποιο θέμα να διαφωνούμε, σε άλλο μπορεί να έχει να δώσει άλλη διάσταση και πρόταση. Δεν είναι κακό.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: 3η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό omissman » 02 Απρ 2012, 18:00

Dimitris Zappas έγραψε:θα ήθελα να εκφράσω μία επιφύλαξη σχετικα΄με τη συμμετοχή ανθρώπων με ιδέες εξώφθαλμα παρωχημένες και νεοφιλελέυθερες που δε συνάδουν με τις αρχές των πειρατών και δεν είναι μέλη του κόμματος.
Ξαναλέω εκφράζω επιφύλαξη και όχι τίποτα άλλο.


Δημητρη, μη βιαζεσαι...
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: 3η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό James » 02 Απρ 2012, 18:12

δε βιάζομαι...
και πληροφοριακά να αναφέρω ότι υπάρχει εφαρμογή mumble γιά iphone και android
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: 3η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 02 Απρ 2012, 19:37

Dimitris Zappas έγραψε:θα ήθελα να εκφράσω μία επιφύλαξη σχετικα΄με τη συμμετοχή ανθρώπων με ιδέες εξώφθαλμα παρωχημένες και νεοφιλελέυθερες που δε συνάδουν με τις αρχές των πειρατών και δεν είναι μέλη του κόμματος.
Ξαναλέω εκφράζω επιφύλαξη και όχι τίποτα άλλο.


Δημήτρη αν νομίζεις ότι η ανάλυση που έκανα παραπάνω για τα Φ/Β είναι νεοφιλελεύθερη και στηρίζεται σε παρωχημένες απόψεις τότε δεν μπορώ να σου απαντήσω.
Αν πάλι μου κρατάς μανιάτικο για την προσωπική κόντρα που είχαμε σε άλλο νήμα, νομίζω ότι ευγενικά σου εξήγησα ότι δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου και είχαμε μία έντονη αντιπαράθεση απόψεων και προσωπικά το θέμα το θεωρώ λήξαν.
Αν πάλι έχεις επιφυλάξεις ότι δεν είμαι μέλος του κόμματος, νομίζω ότι έχω εξηγήσει επαρκώς ότι είναι αρκετά δύσκολο να γίνω μέλος στην Αγγλία που βρίσκομαι και είναι η πρώτη μου προτεραιότητα όταν θα κατέβω Ελλάδα. Ήδη έχω ζητήσει αν μπορώ να παρκάμψω τον κανονισμό να γίνω μέλος με απλή φωτοτυπία του διαβατηρίου μου και να παραδώσω θεωρημένο αντίγραφο ταυτότητος όταν κατέβω Ελλάδα, αλλά όπως μου ορθά και σωστά μου εξηγήσαν δεν είναι σωστό ο κανονισμός να εφαρμόζεται κατά το δοκούν.
Αν φοβάσαι ότι έχω ατζέντα που θέλω να προωθήσω χωρίς να συμμετάσχω στο κόμμα, θα σου πώ ότι οι φόβοι σου είναι αβάσιμοι γιατί ούτε μέλος κανενός κόμματος είμαι αλλά ούτε καμίας οργάνωσης, συλλόγου ή ΜΚΟ πέρα του επαγγελματικού μου συλλόγου. Απόψεις έχω που από προσωπικό ψώνιο τις κρατούσα σε ένα μπλοκάκι από το 1986 που απέκτησα πολιτική συνειδήση και τις διαμόρφωνα και τις εμπλούτιζα όλα αυτά τα χρόνια είτε από καταστάσεις που εντόπιζα γύρω μου, είτε από βιβλία που διάβαζα κατά καιρούς, είτε από συμμετοχή σε συζητήσεις όλα αυτά τα χρόνια. Αν φαίνεται ότι έχω ατζέντα είναι γιατί κάθε καταχώρηση στο μπλοκάκι μου έχει φάει τόσα σβησίματα και διορθώσεις που θεωρώ ότι είναι αρκετά επεξεργασμένη και έχει επιχειρήματα να υποστηριχθεί. Αυτή τη στιγμή δεν θέλω να τις παραδώσω σε ένα κόμμα να τις κάνει θέσεις του αλλά θέλω να τις υποβάλω στο wisdom of crowd και να υποστούν crowdsourcing για να βελτιωθούν ακόμα περισσότερο.

Από την άλλη αισθάνομαι έντονα την ανάγκη να τις υποβάλω σε αυτή την διαδικασία, γιατί βλέπω ότι πολλά από τα νέα κόμματα έχουν προτάσεις που έκανα σε διαδικτυακές συζητήσεις πρίν από λίγα χρόνια. Βλέπω πχ τρία νέα κόμματα που προσωπικά διαφωνώ με τις καταστατικές τους αρχές να έχουν θέσεις για την αγροτική πολιτική τις θέσεις που είχα εκφράσει τόσο στο InOut, όσο και σε διαμάχη με τους νεοφιλελεύθερους του e-rooster τις εποχές που παίζαμε ξεφουσκώνω τα λάστιχα των αγροτών στην εθνική. Παρόλο που δεν διεκδικώ την αποκλειστική ευφιία να έχω δεί εγώ μόνο αυτές τις λύσεις η συμμετοχή και στα τρία αυτά κόμματα ατόμων που δραστηριοποιούνταν στους δικτυακούς τόπους που συζητούσα με βάζει σε σκέψεις να διεκδικήσω το copyright lol.

Εφόσον μου έγινε η τιμή να κληθώ να εκφράσω τις απόψεις μου και προσωπικά στην επιτροπή θα τιμήσω την πρόταση αυτή και εφόσον παρόλη την διαφορά ώρας και ωραρίου εργασίας με βολεύει θα είμαι εκεί με ότι στοιχεία έχω τόσο δικτυακά όσο γνωσιακά.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: 3η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό James » 02 Απρ 2012, 21:22

@kotsos
σχετικά με τη τοποθέτηση σου γιά τα ΦΤ συμφωνώ σε γενικές γραμμές, αλλά όχι στα νούμερα.

Γιά το μανιάτικο όχι, αν και είμαι μανιάτης από μεριά της μητέρας μου.
Έχει να κάνει με τις απόψεις που δε συμβαδίζουν με τα πειρατικά κόμματα, ίσως να φταίει το σημειωματάριο που είναι 25 χρόνων και μέσα σαυτά τα χρόνια οι ιδέες και οι καταγραφές να έχουν μπερδευτεί - αναμιχθεί.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες