Απαγόρευση Κυνηγιού

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Απαγόρευση Κυνηγιού

Δημοσίευσηαπό kailor » 08 Ιουν 2012, 22:44

GIV έγραψε:
kailor έγραψε: ψαρεύω ερασιτεχνικά και μου αρέσει πολύ, αλλά με το χάλι που επικρατεί (δυναμίτιδα, τράτα, παραγάδια, κ.α.) καλύτερα να σταματήσει το ψάρεμα για κάποιο χρονικό διάστημα (π.χ. σε 1 με 2 μήνες), αλλά μετά ποιός θα πληρώσει τους ψαράδες που είναι χιλιάδες και αρκετές περιοχές όπως νησιά ζούν μόνο με αυτόν τον τρόπο? ενώ με το κυνήγι έχουν διαλύσει τα είδη εξαφανίζωντας τα και μπορούν να επιβιώσουν και χωρίς κυνήγι.


Να σταματήσει το ψάρεμα και το κυνήγι;;; Είναι πρόταση του κόμματος αυτή; Αν ναι, τότε γιατί να μη σταματήσει και η ιχθυοκαλλιέργεια, η κτηνοτροφία και η πτηνοτροφία;


GIV, διάβαζε τι γράφω. Δεν είναι γραμμή κόμματος, είναι προσωπική μου άποψη.

GIV
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 10:42

Re: Απαγόρευση Κυνηγιού

Δημοσίευσηαπό GIV » 08 Ιουν 2012, 22:53

Πολύ αυστηρό σε βλέπω φίλε μου, kailor! Διάβασα τον υπότιτλο των σχολίων σου, αλλά επειδή ο τίτλος "Απαγόρευση κυνηγιού" μου έκανε εντύπωση και το περιεχόμενο των σχολίων το βρήκα "ακραίο", ... τόλμησα να ρωτήσω, αν αυτά είναι και θέση του κόμματος. Συγγνώμη!

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Απαγόρευση Κυνηγιού

Δημοσίευσηαπό kailor » 08 Ιουν 2012, 22:59

GIV έγραψε:Πολύ αυστηρό σε βλέπω φίλε μου, kailor! Διάβασα τον υπότιτλο των σχολίων σου, αλλά επειδή ο τίτλος "Απαγόρευση κυνηγιού" μου έκανε εντύπωση και το περιεχόμενο των σχολίων το βρήκα "ακραίο", ... τόλμησα να ρωτήσω, αν αυτά είναι και θέση του κόμματος. Συγγνώμη!


Σόρρυ για το αυστηρό. Όχι δεν είναι γραμμή κόμματος.

Άμα διάβασες από την αρχή, δεν μπορούμε να πούμε απλώς "τέλος το κυνήγι", διότι π.χ. τα αγριογούρουνα που γεννοβολάνε χωρίς σταματημό θα καταστρέψουν καλλιέργειες και περιουσίες. Πρέπει να βρούμε την κατάλληλη δικλείδα, όπως π.χ. σε άλλες χώρες επιτρέπεται το κυνήγι μόνο για 1 μήνα τον χρόνο και σε λίγα είδη.

Άμα θές μπορείς να συμμετάσχεις και εσύ.

Απλώς τώρα ασχολούμαστε με την αλίεια. Πές την γνώμη σου σε ότι θες, και άμα δεν βρίσκεις κάτι άνοιξε καινούριο θέμα.

GIV
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 10:42

Re: Απαγόρευση Κυνηγιού

Δημοσίευσηαπό GIV » 09 Ιουν 2012, 11:21

Με την άδειά σας, επανέρχομαι στο θέμα "Απαγόρευση Κυνηγιού", που με προκάλεσε, αν και η σχετική "ειδίκευσή" μου, είναι τα ενεργειακά συστήματα.

Υπάρχουν μεγάλες περιοχές, όπου το κυνήγι απαγορεύεται γενικά για όλα τα είδη και όλες τις εποχές του χρόνου. Επειδή σε κάποιες από αυτές τις περιοχές μου αρέσει να περπατώ κάποια πρωινά, παρέα με τα 2 σκυλιά μου, εδώ και 5-6 χρόνια, παρατήρησα ότι τα τελευταία 3-4 χρόνια έχουν σχεδόν εξαλειφθεί τα ίχνη λαγών. Φταίνε οι κυνηγοί; Φταίνε οι λαθροκυνηγοί; Τουφεκιές στην περιοχή δεν άκουσα. Παγίδες για λαγούς δεν έτυχε να δω. Φταίνε οι αλεπούδες; Ίσως. Όταν έβλεπα λαγούς, έβλεπα και αλεπούδες. Τώρα δε βλέπω ούτε αλεπούδες. Δεν άκουσα όμως κανέναν να προτείνει να επιτραπεί το κυνήγι μόνο της ... αλεπούς στις συγκεκριμένες περιοχές, προκειμένου να προστατευθούν από αυτές οι λαγοί !!!

Με την παραπάνω αναφορά θέλω να δείξω, πόσο ακραία και ανεδαφική είναι η άποψη της πλήρους απαγόρευσης του Κυνηγιού.

Όπως αντίστοιχα, θα ήταν ακραία η τυχόν απαγόρευση του ψαρέματος, επειδή κάποιοι ... οργώνουν το βυθό της θάλασσας ή χρησιμοποιούν εκρηκτικά!

Όπως επίσης αντίστοιχα, θα ήταν ακραία η τυχόν απαγόρευση ανέγερσης νέων οικοδομών, επειδή κάποιοι ... κτίζουν αυθαίρετα!!!

Ο άνθρωπος εξελίχθηκε από συλλέκτη φρούτων (στον παράδεισο!) σε κυνηγό και ψαρά, κάποιες χιλιάδες χρόνια πριν. Αργότερα ανακάλυψε τη φωτιά, ... τη βιομηχανία, ... το διαδίκτυο, ...

Ξύπνησαν σήμερα οι αναθρεμένοι με βιομηχανικά χημικά προϊόντα στα φαστφουτάδικα και βολεμένοι στο αστικό βιομηχανικά τσιμεντοποιημένο περιβάλλον τους, να προτείνουν τη γενική απαγόρευση του κυνηγιού;

Κανόνες και Νόμοι υπάρχουν. Ενδεχομένως κάποιοι χρειάζονται αναθεώρηση, διόρθωση, συμπλήρωση ή και κατάργηση.

Το σημαντικότερο όμως είναι οι Νόμοι και οι Κανονισμοί να εφαρμόζονται, να ελέγχεται η εφαρμογή τους και να υπάρχουν άμεσες και αυστηρές ποινές σε κάθε παράβαση.

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Απαγόρευση Κυνηγιού

Δημοσίευσηαπό mankasp » 09 Ιουν 2012, 11:58

Συμφωνώ για την αλλαγή του τίτλου του θέματος αλλά και με την απόψη του GIV να γίνει συζήτηση για εφαρμογή/τροποποίηση νομοθεσίας και όχι για το να καταργηθεί το κυνήγι.
https://twitter.com/e_kastrinakis

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Απαγόρευση Κυνηγιού

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 09 Ιουν 2012, 12:17

Συμφωνώ με την άποψη των δύο προηγούμενων φίλων πως πρέπει να αλλάξει ο τίτλος.
Από εκεί και πέρα θα πρέπει, όντως, να γίνει κουβέντα για την εφαρμογή των νόμων και
ίσως την αναθεώρηση κάποιων αλλά, δεν είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος να συμμετάσχει.
Ούτε κυνηγός είμαι, ούτε ψαράς, ούτε βιολόγος, ούτε σχέση έχω με την ύπαιθρο.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες