Πρόγραμμα "Ήλιος" - Συζήτηση - Σχόλια - Προτάσεις

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Πρόγραμμα "Ήλιος" - Συζήτηση - Σχόλια - Προτάσεις

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 07 Απρ 2012, 21:38

Άγγελε, μάλλον δεν έγινα κατανοητός.
Πριν μπω στην διαδικασία να κρίνω το ενεργειακό/επενδυτικό πρόγραμμα ΗΛΙΟΣ, που σκοπός του είναι να ξεκινήσει η διαδικασία πώλησης ενέργειας που παράγεται από τον ήλιο,
κρίνω το κατά πόσο συμφέρει.
Όπως κατάλαβες, διαφωνώ κάθετα, οπότε δεν έχω να προτείνω κάτι........
Επιμένω, Δεν θέλω να γίνουμε το "μανιατό" των Γερμανών.
Αν θέλουν ενέργεια από τον ήλιο, ας πάνε στην Λιβύη και ας απλώσουν στην έρημο όσα στρέμματα panels τους αρέσει (Και μετά να το περάσουν από την Μεσόγειο)!!!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: Πρόγραμμα "Ήλιος" - Συζήτηση - Σχόλια - Προτάσεις

Δημοσίευσηαπό agelos » 07 Απρ 2012, 21:49

laskaris_vasilis έγραψε:Άγγελε, μάλλον δεν έγινα κατανοητός.
Πριν μπω στην διαδικασία να κρίνω το ενεργειακό/επενδυτικό πρόγραμμα ΗΛΙΟΣ, που σκοπός του είναι να ξεκινήσει η διαδικασία πώλησης ενέργειας που παράγεται από τον ήλιο,
κρίνω το κατά πόσο συμφέρει.
Όπως κατάλαβες, διαφωνώ κάθετα, οπότε δεν έχω να προτείνω κάτι........
Επιμένω, Δεν θέλω να γίνουμε το "μανιατό" των Γερμανών.
Αν θέλουν ενέργεια από τον ήλιο, ας πάνε στην Λιβύη και ας απλώσουν στην έρημο όσα στρέμματα panels τους αρέσει (Και μετά να το περάσουν από την Μεσόγειο)!!!!!


οι περισσοτεροι διαφωνουμε με αυτο. ομως πρεπει να εκφρασουμε με επιχειρηματα. να βρουμε τα κενα του νομοσχεδιου ωστε να τα κανουμε γνωστα παραεξω. γιατι η απαθεια και η αδρανεια ειναι αυτο που μας εφτασε εδω. ο κοσμος πρεπει να ξερει τι πραγματικα ειναι το προγραμμα ηλιος. γιατι ολοι θεωρουν οτι ειναι ενα καλο προγραμμα και καινοτομο που ετσι θα βγαλουμε λεφτα. δεν ξερουν ομως τα κενα που εχει και επιτρεπει τον οποιονδηποτε να βγαλει εκατομυρια ζημιωνοντας την ελλαδα. στο κατω κατω αυτο δεν υποστηριζουμε? το δικαιωμα στη γνωση? ας την προσφερουμε λοιπον
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Πρόγραμμα "Ήλιος" - Συζήτηση - Σχόλια - Προτάσεις

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 07 Απρ 2012, 21:52

Δηλαδή σύνεδρε, ένα "κατεβατό" που έγραψα προηγουμένως δεν είναι επιχειρήματα;;;
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: Πρόγραμμα "Ήλιος" - Συζήτηση - Σχόλια - Προτάσεις

Δημοσίευσηαπό agelos » 07 Απρ 2012, 22:00

laskaris_vasilis έγραψε:Δηλαδή σύνεδρε, ένα "κατεβατό" που έγραψα προηγουμένως δεν είναι επιχειρήματα;;;



φυσικα και ειναι αλλα δεν ειναι βασισμενο στο νομοσχεδιο. το συγκεκριμενο θεμα εχει ανοιχτει για να κρινουμε το νομοσχεδιο. οχι γενικες εννοιες αλλα κρισεις του τυπου αρθρο ταδε παραγραφος ταδε δεν ξεκαθαριζει αυτο ή υπονοει αυτο ή κατι αλλο.

για να συγκεντρωσουμε ολοι μαζι τα κενα του σημεια και να το δωσουμε προς τα εξω. και για να μην παρεξηγηθω ξεκινησα με το κειμενο του kotsos επειδη τα ειχε γραψει καπως ανα παραγραφους βασισμενος στο νομοσχεδιο που διαβασε και συζητησαμε στην επιτροπη. αν δηλαδη αυτα που λες μπορεις να τα στηριξεις μεσα απο τα κενα του νομοσχεδιου τοτε πολυ ευχαριστως να τα βαλουμε. αλλα για να γινει αυτο θα πρεπει καποιος να το διαβασει και να τα προσαρμοσει μεσα. και ποιος καλυτερος απο σενα που ειναι και αποψης που εσυ εχεις καταγραψει και σκεφτει.

υ.γ. μην νομιζεις οτισυμφωνουμε στο νομοσχεδιο. καθε αλλο μαλιστα. αλλα αυτο πρεπει να μαθευτει εξω και φυσικα να ειναι ετσι γραμμενο ωστε να καταλαβαινει και ο απλος αναγνωστης τι λεει το νομοσχεδιο και τι περιθωρια κερδοσκοπιας-μιζας-αδιαφανειας και δεν ξερω εγω τι αλλο αφηνει. αυτο φυσικα δεν μπορω να το κανω εγω δεν το εχω τοσο πολυ. εκανα την αρχη και ευχαριστω να ειμαι εδω να βοηθαω. αλλα δεν μπορω να παρω τις αποψεις σου και να ψαξω που μπορουν να χωρανε στο νομοσχεδιο για να το κανω.δεν ειναι και δικαιο δεν συμφωνεις?
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Πρόγραμμα "Ήλιος" - Συζήτηση - Σχόλια - Προτάσεις

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 08 Απρ 2012, 00:58

laskaris_vasilis έγραψε:Δηλαδή σύνεδρε, ένα "κατεβατό" που έγραψα προηγουμένως δεν είναι επιχειρήματα;;;


Φίλε Βασίλη άνθρωπος που να συμφωνεί περισότερο από εμένα με το κατεβατό σου δεν νομίζω να υπάρχει.

Στρατηγικά όμως φοβάμαι να αγγίξω το θέμα φωτοβολταϊκά και απόδωση για τρείς λόγους.
Α) Θα δεχθώ τεράστια επίθεση από τα οικολογίζοντα πράσινα παπαγαλάκια είτε πληρώνονται απο εργολάβους που βλέπουν μία νέα ευκαιρία για χωματουργικά όπως το econews είτε ΜΚΟ που είναι στο payroll εταιριών του κλάδου ή ξένων κυβερνήσεων.

Β) Ο περισσότερος κόσμος πιστεύει ότι τα φωτοβολταϊκά απλά τα εγκαθιστάς και κερδίζεις χρήματα. Για να έχει φτάσει μέχρι και ο τύπος που πουλάει βιομαγνητικές παντόφλες να πουλάει από την τηλεόραση φωτοβολταϊκά υποσχόμενος κέρδη για κάθε πάνελ 600 ευρώ άντε να πείσω εγώ ότι δεν είναι έτσι.

Γ) Υπάρχει η αίσθηση ότι το Ήλιος δεσμεύει την Γερμανία ότι θα αγοράσει όλο το ρεύμα. Οπότε στον περισσότερο κόσμο υπάρχει η εντύπωση έστω και αν βρίσκεται στο βάθος ότι οι Γερμανοί θα μας κλέψουν τον ήλιο και θα μας πουλήσουν τα φωτοβολτϊκά αλλά εμείς θα κερδίζουμε αν όχι τα 600 στο πάνελ που μας υπόσχεται ο βιομαγνητικός παντόφλας τουλάχιστο κάτι.

Γί αυτό στην επεξεργασία των πρακτικών της συνεδρίασης εστιάστηκα στο νομοσχέδιο.
Το επιχείρημά σου με τα καρπούζια έιναι φοβερά έξυπνο και αν μπορούσες να κάνεις τον κόπο να το προσθέσεις στην παράγραφο για την υποχρεωτική απαλοτρίωση υπό τον χαρακτήρα του δημοσίου συμφέροντος και άλλα όπου κρίνεις, η συμβολή σου να διαμορφώσουμε ένα τελικό κείμενο θα ήταν ανεκτίμητη.
Από την άλλη για τις δασικές εκτάσεις νομίζω ότι υπάρχει πρόβλεψη στον νόμο περί ΑΠΕ να μην μπορούν να χρησιμοποιηθούν εκτάσεις χαρακτηρισμένες δασικές πέρα από κάποια στρέμματα ανά δάσος.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

Gobis
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 24 Μαρ 2012, 20:47

Re: Πρόγραμμα "Ήλιος" - Συζήτηση - Σχόλια - Προτάσεις

Δημοσίευσηαπό Gobis » 30 Απρ 2012, 16:52

Εαν παρει η ευρώπη τον ήλιο μας πρεπει να μας δώσει κατι . :)
Επερώτηση : δέχεται η εύρώπη να στέλνει όλους τους συνταξιούχους της στην Ελλάδα για 3-4 μηνες για τα επόμενα 25 χρόνια ? , διαπραγματεύετε αυτη την πρόταση ?, μπορεί να μήν πέρνουμε την ενέργεια πρέπει να πληρώσει με πιο εύκολο τρόπο και για εμας αλλα και για εκείνη .

jammamon
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 16:51

Re: Πρόγραμμα "Ήλιος" - Συζήτηση - Σχόλια - Προτάσεις

Δημοσίευσηαπό jammamon » 06 Μάιος 2012, 16:11

παιδιά μην προβληματίζεστε άλλο, το Ήλιος ήταν απλά μια παπάντζα του Παπακωνσταντίνου για να κάνει τζέρτζελο στο εξωτερικό και να βάλει μερικούς δικούς του σε θέσεις συμβούλων. Με το που αλλάξει η ηγεσία του υπουργείου θα πάει κατευθείαν στο συρτάρι για πάντα. Αν θέλετε να μάθετε περισσότερα σχετικά με το γιατί δεν είναι ρεαλιστικό το πρόγραμμα (πέρα από το αν μας συμφέρει σαν χώρα) με την μορφή που προτάθηκε, σας παραπέμπω στην ανάλυση που έκανε το Ινσιτούτο Ενέργειας Νοτιοανατολικής Ευρώπης (ΙΕΝΕ) :

http://www.iene.gr/page.asp?pid=1585&lng=1
ΥΓ: Από τη θέση που εργάζομαι είμαι σε θέση να γνωρίζω πολύ καλά ότι τις παραπάνω διαπιστώσεις τις παραδέχονται off the record και υψηλόβαθμα στελέχη του ΥΠΕΚΑ, ενώ στη ΡΑΕ, τη ΔΕΗ και τον πρώην ΔΕΣΜΗΕ γελάνε μόνο και μόνο ακούγοντας τη λέξη Ήλιος...

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Πρόγραμμα "Ήλιος" - Συζήτηση - Σχόλια - Προτάσεις

Δημοσίευσηαπό kailor » 06 Μάιος 2012, 16:22

jammamon έγραψε:παιδιά μην προβληματίζεστε άλλο, το Ήλιος ήταν απλά μια παπάντζα του Παπακωνσταντίνου για να κάνει τζέρτζελο στο εξωτερικό και να βάλει μερικούς δικούς του σε θέσεις συμβούλων. Με το που αλλάξει η ηγεσία του υπουργείου θα πάει κατευθείαν στο συρτάρι για πάντα. Αν θέλετε να μάθετε περισσότερα σχετικά με το γιατί δεν είναι ρεαλιστικό το πρόγραμμα (πέρα από το αν μας συμφέρει σαν χώρα) με την μορφή που προτάθηκε, σας παραπέμπω στην ανάλυση που έκανε το Ινσιτούτο Ενέργειας Νοτιοανατολικής Ευρώπης (ΙΕΝΕ) :

http://www.iene.gr/page.asp?pid=1585&lng=1
ΥΓ: Από τη θέση που εργάζομαι είμαι σε θέση να γνωρίζω πολύ καλά ότι τις παραπάνω διαπιστώσεις τις παραδέχονται off the record και υψηλόβαθμα στελέχη του ΥΠΕΚΑ, ενώ στη ΡΑΕ, τη ΔΕΗ και τον πρώην ΔΕΣΜΗΕ γελάνε μόνο και μόνο ακούγοντας τη λέξη Ήλιος...


καλώς ήρθες jammamon, σε ευχαριστούμε για την συμμετοχή και θα ήταν ευχαρίστηση μας να συμμετέχεις και εσύ στην επιτροπή περιβάλλοντος.

jammamon
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 16:51

Re: Πρόγραμμα "Ήλιος" - Συζήτηση - Σχόλια - Προτάσεις

Δημοσίευσηαπό jammamon » 06 Μάιος 2012, 19:12

πίστεψέ με, θα το ήθελα πολύ γιατί εργάζομαι στον συγκεκριμένο χώρο της ενέργειας εδώ και χρόνια, αλλά είμαι μέχρι το λαιμό στη δουλειά :( παρόλα αυτά θα προσπαθήσω να έρθω σε κάποια συνάντηση να τα πούμε

sirfun2
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 15 Ιαν 2012, 22:26
Τοποθεσία: Σύρος

Re: Πρόγραμμα "Ήλιος" - Συζήτηση - Σχόλια - Προτάσεις

Δημοσίευσηαπό sirfun2 » 13 Μάιος 2012, 20:15

η επιτροπή περιβάλλοντος πάγωσε προσωρινά την live συζήτηση για το πρόγραμμα ήλιος μέχρι να σταθεροποιηθεί κυβέρνηση και να δούμε τι σκοπό έχει.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες