5η Συνάντηση Επιτροπής

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: 5η Συνάντηση Επιτροπής

Δημοσίευσηαπό agelos » 13 Μάιος 2012, 22:11

Kotsos έγραψε:Να προτείνω να ανοίξει ένα θέμα στην επιτροπή Περιβάλλοντος, με τίτλο διαμόρφωση προτάσεων για την Αλιεία όπου να όποιο μέλος ή μή μέλος θέλει να καταθέτει τις πληροφορίες και τις ιδέες που έχει. Προτείνω σε 15 μέρες να ξανασυναντηθεί η επιτροπή και να διαμορφώσουμε λαμβάνοντας υπόψη αυτές τις πληροφορίες ένα τελικό κείμενο που να κατατεθεί πρός ψηφοφορία από τα μέλη.



ειπαμε στην επιτροπη οτι εαν το κνοαυμε αυτο χαουμε χρονο. οποιος θελει κατι να προτεινει ανοιγει ενα θεμα και προετινει οτι θελει με επιχειρηματα. και μετα σαν επιτροπη το συζηταμε.
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: 5η Συνάντηση Επιτροπής

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 13 Μάιος 2012, 22:24

agelos έγραψε:
Kotsos έγραψε:Να προτείνω να ανοίξει ένα θέμα στην επιτροπή Περιβάλλοντος, με τίτλο διαμόρφωση προτάσεων για την Αλιεία όπου να όποιο μέλος ή μή μέλος θέλει να καταθέτει τις πληροφορίες και τις ιδέες που έχει. Προτείνω σε 15 μέρες να ξανασυναντηθεί η επιτροπή και να διαμορφώσουμε λαμβάνοντας υπόψη αυτές τις πληροφορίες ένα τελικό κείμενο που να κατατεθεί πρός ψηφοφορία από τα μέλη.



ειπαμε στην επιτροπη οτι εαν το κνοαυμε αυτο χαουμε χρονο. οποιος θελει κατι να προτεινει ανοιγει ενα θεμα και προετινει οτι θελει με επιχειρηματα. και μετα σαν επιτροπη το συζηταμε.


Θα χαθεί η όλη συζήτηση σε εκατοντάδες θέματα και θα αδυνατούμε σαν μέλη της επιτροπής να τα παρακολουθήσουμε. Από την άλλη αν κάθε ένας προτείνει και από μία πρόταση κατ´αρχήν δεν θα είναι ολοκληρωμένη, και δεύτερον δεν είναι δουλειά του να υποκαταστήσει την επιτροπή και τρίτον δεν θα περιλαμβάνει όλες τις παραμέτρους.

Δουλειά της επιτροπής συνήθως σε τέτοια project είναι να συλλέξει τις πληροφορίες, να συλλέξει όλες τις ιδέες, ναπροσπαθήσει να εκμαιεύσει στην συζήτηση το μακροχρόνιο πλάνο κάθε ιδέας και στο τέλος να κωδικοποιήσει όλες αυτές σε ένα τελικό κείμενο.
Αλλιώς δεν χρειαζόμαστε επιτροπή, ας βγαίνουν όλες οι προτάσεις πρός ψηφοφορία από όλα τα μέλη κατευθείαν.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

sirfun2
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 15 Ιαν 2012, 22:26
Τοποθεσία: Σύρος

Re: 5η Συνάντηση Επιτροπής

Δημοσίευσηαπό sirfun2 » 13 Μάιος 2012, 23:19

αυτό λέει κι ο άγγελος
αυτό είπαμε και στην συνάντηση
σε διαβούλευση θα βγει μια εισήγηση και θα συζητηθεί
ώστε να υπάρχει βάση για συζήτηση και να μην γεμίζουμε σελίδες
κοτσος για την ώρα ψάξτε την νομοθεσία περί αλιείας να γίνει γρήγορα η επόμενη συνάντηση ώστε να δουλέψουμε πιο ουσιαστικά

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: 5η Συνάντηση Επιτροπής

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 14 Μάιος 2012, 01:55

Whatever.
Αν είσαι διατεθειμένος να διαβάσεις τριακόσιες σελίδες νόμους αντί να διαβάσεις 50 σελίδες προτάσεις ώστε να διαμορφώσεις μία ολοκληρωμένη εισήγηση για συζήτηση τότε πάω πάσο.

Προσωπικά ψαράς δεν είμαι για να ξέρω τι προβλήματα πρέπει να λύσουν οι ψαράδες, νομικός δεν είμαι για να γνωρίζω πώς να ανατρέξω σε όλη την νομοθεσία, ιχθυοκαλιεργητής δεν είμαι για να γνωρίζω τον κύκλο ζωής των ψαριών, βιολόγος δεν είμαι για να έχω πλήρη επίγνωση του υποθαλάσιου οικοσυστήματος.
Για να αποκτήσω όλες τις παραπάνω γνώσεις ώστε να βγάλω μία εισήγηση πρέπει να σπουδάσω για άλλα δέκα χρόνια. Επειδή δεν μου φτάνει ο χρόνος της ζωής μου, αναθέτω σε αυτούς που σπουδάσαν όλα τα παραπάνω να μου κάνουν ένα executive summary για να διαμορφώσουμε μία σωστή εισήγηση.

Δεν μπορώ να κατανοήσω πώς η ανάγνωση και μόνο της νομοθεσίας θα μας βοηθήσει να διαμορφώσουμε μία αειφορική πρόταση για την αλιεία.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: 5η Συνάντηση Επιτροπής

Δημοσίευσηαπό kailor » 14 Μάιος 2012, 02:05

Kotsos έγραψε:Whatever.
Αν είσαι διατεθειμένος να διαβάσεις τριακόσιες σελίδες νόμους αντί να διαβάσεις 50 σελίδες προτάσεις ώστε να διαμορφώσεις μία ολοκληρωμένη εισήγηση για συζήτηση τότε πάω πάσο.

Προσωπικά ψαράς δεν είμαι για να ξέρω τι προβλήματα πρέπει να λύσουν οι ψαράδες, νομικός δεν είμαι για να γνωρίζω πώς να ανατρέξω σε όλη την νομοθεσία, ιχθυοκαλιεργητής δεν είμαι για να γνωρίζω τον κύκλο ζωής των ψαριών, βιολόγος δεν είμαι για να έχω πλήρη επίγνωση του υποθαλάσιου οικοσυστήματος.
Για να αποκτήσω όλες τις παραπάνω γνώσεις ώστε να βγάλω μία εισήγηση πρέπει να σπουδάσω για άλλα δέκα χρόνια. Επειδή δεν μου φτάνει ο χρόνος της ζωής μου, αναθέτω σε αυτούς που σπουδάσαν όλα τα παραπάνω να μου κάνουν ένα executive summary για να διαμορφώσουμε μία σωστή εισήγηση.

Δεν μπορώ να κατανοήσω πώς η ανάγνωση και μόνο της νομοθεσίας θα μας βοηθήσει να διαμορφώσουμε μία αειφορική πρόταση για την αλιεία.


Δεν θα βγάλουμε μια πρόταση για όλη την αειφορία αλλά για τα θαλάσσια καταφύγια και την αλίεια...

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: 5η Συνάντηση Επιτροπής

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 14 Μάιος 2012, 02:11

Τέλος πάντων.
Θα δώ τι μπορώ να διαβάσω στο λίγο χρόνο που έχω για τα θαλάσσια οικοσυστήματα και τι νομοθεσία μπορώ να βρώ στον γούγλη της ΕΕ για να την αναρτήσω.
Θα τα πούμε στην επόμενη συνάντηση.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες