Επιτροπη τουρισμου

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: Επιτροπη τουρισμου

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 05 Μαρ 2012, 02:18

Να δηλώσω και εγώ συμμετοχή στην ομάδα, επικουρικά μιας και έχω περιορισμένο χρόνο.

cometk79
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 01 Φεβ 2012, 00:52

Re: Επιτροπη τουρισμου

Δημοσίευσηαπό cometk79 » 07 Μαρ 2012, 21:16

Επειδη ο τουρισμος ειναι κατι που με ενδιαφερει παρα πολυ,θα ηθελα κι εγω να συμμετεχω.

bucaneros A
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 16 Φεβ 2012, 19:05

Re: Επιτροπη τουρισμου

Δημοσίευσηαπό bucaneros A » 22 Μαρ 2012, 20:04

Ειμαι οδηγος τουριστικων λεωφορειων στη σαντορινι
και η γυναικα μου επισημος ξενεγος του Ε.Ο.Τ
Δουλευουμε 20 χρονια για τον τουρισμο .ΜΠΟΡΩ
να

προσφερω αρκετη εμπειρια.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ MUMBLE.

bucaneros A
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 16 Φεβ 2012, 19:05

Re: Επιτροπη τουρισμου

Δημοσίευσηαπό bucaneros A » 25 Μαρ 2012, 22:56

Ελληνικός τουρισμός (προκλήσεις και σκέψεις)

Αναμφισβήτητα ο τουρισμός αποτελεί για την χώρα μας την βαριά της βιομηχανία. Λόγω της γεωγραφικής της θέσης, των ανθρώπων της, του κλίματος της, του περιβάλλοντος, της ιστορίας και του πολιτισμού της, η Ελλάδα έχει όλα τα χαρακτηριστικά για να ηγηθεί και για να αποτελέσει παράδειγμα προς μίμηση για άλλες χώρες. Δυστυχώς, όμως είναι πολύ μακριά από το να είναι ηγέτης. Η αλήθεια είναι ότι ο Ελληνικός τουρισμός έχει πολλαπλά προβλήματα και προκλήσεις οι οποίες πρέπει να γίνουν θέμα διαβούλευσης, μελέτης, συντονισμού και προσπάθειας για να μπορούμε να είμαστε αισιόδοξοι για το μέλλον. Κάποιες από αυτές τις προκλήσεις και σκέψεις είναι

Ανάγκη ενιαίου στρατηγικού σχεδιασμού για όλη την Ελ. Επικράτεια και σε διαφορετικούς χρονικούς ορίζοντες (5, 10 και 20 χρόνια)
Δημιουργία τοπικών, επιχειρησιακών σχεδίων τα οποία θα εντάσσονται στο στρατηγικό σχεδιασμό.
Στόχος του στρατηγικού σχεδιασμού θα πρέπει να είναι η ανάδειξη, προστασία των στρατηγικών πλεονεκτημάτων της χώρας μέσα σε ένα σχέδιο που θα καλύπτει όλη την επικράτεια και θα στοχεύει μια βιώσιμη ανάπτυξη η οποία θα εξυπηρετεί την Ελληνική κοινωνία και τον Έλληνα.
Διαβούλευση με όλους τους εμπλεκόμενους φορείς στον τουρισμό.. Επί της ουσίας με όλη την κοινωνία μιας και ο τουρισμός είναι πρωτίστως μία κοινωνική δραστηριότητα. Στόχος της διαβούλευσης θα πρέπει να είναι η καλλιέργεια της συνειδητότητας του τουρισμού σαν μία εθνική και κατεπέκταση προσωπική υπόθεση και η δημιουργία ενός οράματος για την κοινωνία και για τον τουρισμό το οποίο θα ενώνει όλη την κοινωνία σε ένα κοινό στόχο.
Πολιτικές προστασίας και ανάδειξης του περιβάλλοντος το οποίο αποτελεί ύψιστο στρατηγικό μας πλεονέκτημα και το οποίο κινδυνεύει από ενέργειες που στοχεύουν στο βραχυπρόθεσμο και μόνο κέρδος και οι οποίες θέτουν σε κίνδυνο το μέλλον.
Πολιτικές που θα στοχεύουν στην προστασία και ενθάρρυνση του μικρού επαγγελματία σε όλες τις δραστηριότητες του οικονομικού κύκλου του τουρισμού μιας και το ανθρώπινο κεφάλαιο (οι Έλληνες) είναι ο πιο σημαντικός παράγοντας στην επιτυχία.
Πολιτικές που θα στοχεύουν στην καλυτέρευση των υποδομών και της ενοποίησης προορισμών που μοιράζονται μία κοινή τουριστική ταυτότητα.

StathisZante
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 03 Μάιος 2012, 20:09
Τοποθεσία: Ζάκυνθος

Re: Επιτροπη τουρισμου

Δημοσίευσηαπό StathisZante » 29 Ιουν 2012, 01:03

Αν καποτε υπαρξει δραστηριοτητα στην επιτροπη τουρισμου θα μπορουσα να συμμετεχω και να βοηθησω οπως μπορω.

Ο τουρισμος ειναι η βασικη μου ασχολεια απο δω και μπρος στη ζωη οποτε ειναι χαζο να μην ασχοληθω και μεσα στο κομμα με αυτο

*υ.γ: επισης μολις γινουμε κυβερνηση θελω το υπουργιο τουρισμου..

sirfun2
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 15 Ιαν 2012, 22:26
Τοποθεσία: Σύρος

Re: Επιτροπη τουρισμου

Δημοσίευσηαπό sirfun2 » 29 Ιουν 2012, 16:14

δηλώνω κι εγώ στην επιτροπή
λόγο εμπειρίας πιστεύω ότι μπορώ να προσφέρω


*υ.γ: επισης μολις γινουμε κυβερνηση θελω το υπουργιο τουρισμου..


κι εγώ θέλω να κάνουμε επίσημη θρησκεία του κράτους τον Ολυμπιακό :D


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες