Ας Ξεκινησουμε..

Για κάθε άλλη Δράση η οποία χρειάζεται σχεδιασμό, οργάνωση και εκτέλεση.
anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Ας Ξεκινησουμε..

Δημοσίευσηαπό anestis » 27 Φεβ 2012, 01:24

Ισως δεν το είπα καλά. Καμία σχέση με αυτό που λες.

Στο εσωτερικό της η ομάδα/επιτροπή αυτο-συντονίζεται όπως θέλει.

Η αναφορά αφορούσε τον "ευρύτερο" συντονισμό μεταξύ των Ομάδων και Επιτροπών.

agelos έγραψε:νομιζω οτι ειναι κριμ για απλα πραγματα να συντινιζει η ΔΕ. φαντασουνα συντονιζει ολες τις ομαδς κι επιτροπες. αδυνατο. αςεχει 2-3 ατομα σαν απλους συντονιστες η καθε ομδα. τοθεωρω ποιο νορμαλ
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: Ας Ξεκινησουμε..

Δημοσίευσηαπό agelos » 27 Φεβ 2012, 13:05

ναι φιλε ανεστη κι εγω το ιδιο λεω. οτι δεν εχει σε πρωτη φαση η ΔΕ αρμοδιότητα να οργανωνει τις ομαδες και τις επιτροπες οσον αφορα την εσωτερική οργανωση τους. :)
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Ας Ξεκινησουμε..

Δημοσίευσηαπό crisal » 28 Φεβ 2012, 09:44

Λοιπον αντε πολλα λεμε.
Σημερα βραδυ (Τρίτη 28/2) ας βρεθουμε κατα τις 10 στο SKYPE για αρχη και αποφασιζουμε.


Skype name crisal_choctaw

θεοδοσης
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 17:26
Τοποθεσία: Πειραιας
Επικοινωνία:

Re: Ας Ξεκινησουμε..

Δημοσίευσηαπό θεοδοσης » 28 Φεβ 2012, 13:48

Skype name theodosis.k- Mumble name theodosis.k
Τελευταία επεξεργασία από 1 και θεοδοσης, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Είμαι στο Κόμμα Πειρατών Ελλάδος επειδή θεωρώ σημαντικά πράγματα την ελευθερία των προσώπων, τον περιορισμό του copyright και των πατεντών, τα ανθρώπινα δικαιώματα, την ψηφιακή άμεση δημοκρατία.
Ήρθε η ώρα να δράσουμε!

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Ας Ξεκινησουμε..

Δημοσίευσηαπό James » 28 Φεβ 2012, 15:17

Να ενημερώσουμε τα μέλη της ομάδας.
Μετά από πρωτοβουλία των Dimitris Zappas, Crisal, Kdev, Baskin, Θεοδοσης
αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε τη δράση στην ομάδα Δράσης, η πρωτοβουλία έχει χαρακτήρα εγρήγορσης των θεμάτων και όχι μόνιμο,
ξεκινάμε εμείς που γνωριζόμαστε μεταξύ μας να το τρέξουμε στην αρχή και αναλόγως στελέχωσης και των άλλων επιτροπών και ομάδων μπορούμε να έχουμε ανακατατάξεις.
τα μέλη που έχουν δηλώσει στην ομάδα είναι:
Crisal, Kdev, Baskin, Θεοδοσης, Dimitris Zappas για αρχή συντονιστές
andiguru
nellos siakavaras
pmkamb
laskaris_vasilis
Thanos Anastasiou

Αgelos επικουρικά
SpecialK επικουρικά
SilindeElendil επικουρικά

thita μή μέλος κόμματος

Σχετικά με τις συναντήσεις,
1. το SKYPE δε βαστάει πάνω απο τρείς ταυτόχρονα,
2. το Mumble είναι καλο μόνο γιά κουβέντα και θέλει καλό σετάρισμα αν και είναι πολύ εύκολο,
3. δεν έχουμε δοκιμάσει το open meetings ακόμα, αλλα΄φαίνεται ότι είναι πολύ καλό, έχει αναλάβει ο BASKIN να το υλοποιήσει, βρίσκεται σε καλό δρόμο.
Επομένως πρ'επει να κάνουμε μία δοκιμή με open meeting και προτείνω την τετάρτη το βράδυ στις 22.30,
προυπόθεση να έχετε στείλετε στον baskin με pm παράκληση να σας ανοίξει λογαριασμό(user name, pass) γιά την Oμάδα Δράσης
Πριν την ηλεκτρονική συνάντηση πρέπει να ρυθμίσουμε τα θέματα που θα ασχολείται η ομάδα δράσης,
παρακαλώ στέλνετε με πμ η
αναρτήστε εδώ προτάσεις και σκέψεις γιά το τι θέλουμε να υπολοιήσουμε με χρονική προτεραιότητα, γενικά αλλά και ειδικά για΄την πρώτη μας ηλ. συνάντηση.
Από τα ποσταρίσματα, και την επικαιρότητα, σαν πρώτα θ'εματα βλέπω,
την οργάνωση της Αθήνας - νοτίου ελλάδας 11/3,
Βόρεια ελλάδα - Θεσσαλονίκη 18/3,
διαμαρτηρία ACTA 24/3
Επίσης στείλτε μου με πμ ή αναρτήστε:
email,
skype ac,
mumble ac, παράκληση να χρησιμοποιείται το ιδιο όνομα με το φόρουμ
και όσοι θέλετε κινητό τηλέφωνο, το δικό μου τηλ 6945193804.
p.s. O Crisal εχει ζητήσει να μιλήσουμε σήμερα, αλλά όπως ανέφερα το skype δεν αντέχει πάνω από τρείς, όσοι θέλετε Μumble μετά τις 10.00 ή 10.30 γιά μία πρώτη επαφή.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: Ας Ξεκινησουμε..

Δημοσίευσηαπό agelos » 28 Φεβ 2012, 23:53

σαν "επικουρικα" που με εχετε βαλει εγω τι πρεπει να κανω? επεδη μπερδευτηκα λιγο.

τωρα στο θεμα acta ειχα πει μηπως να βγαζαμε ενα πιο συγκεκριμενο φυλλαδιο για καποια επικοιμενη πορεια διαμρτυριας. τουλαχιστον σε αθηνα θεσσαλονικηπου τρεχει πιο καλα. δεν εχω αποψη για τις συναντησεις αθηνα και θεσσαλονικη. εκει πιστευω ι ημρομηνιες ειναι καλα αλλα δεν πρεπει να ανατεθει σε οποιον μπορει να ασχοληθει με το θεμα τοπικα? εννοω πχ για την αθηνα δεν πρεπει καποιος απο αθηνα να μπορει να κλεισει το μερος κ.λ.π. ?
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Ας Ξεκινησουμε..

Δημοσίευσηαπό James » 29 Φεβ 2012, 00:46

agelos έγραψε:σαν "επικουρικα" που με εχετε βαλει εγω τι πρεπει να κανω? επεδη μπερδευτηκα λιγο.

τωρα στο θεμα acta ειχα πει μηπως να βγαζαμε ενα πιο συγκεκριμενο φυλλαδιο για καποια επικοιμενη πορεια διαμρτυριας. τουλαχιστον σε αθηνα θεσσαλονικηπου τρεχει πιο καλα. δεν εχω αποψη για τις συναντησεις αθηνα και θεσσαλονικη. εκει πιστευω ι ημρομηνιες ειναι καλα αλλα δεν πρεπει να ανατεθει σε οποιον μπορει να ασχοληθει με το θεμα τοπικα? εννοω πχ για την αθηνα δεν πρεπει καποιος απο αθηνα να μπορει να κλεισει το μερος κ.λ.π. ?

Επικουρικά από παραδρομή έγινε, κανονικά όποιος θελει.
Αυτά θα οργανώσουμε, τις δράσεις ανά περιοχή, ακολούθα τις οδηγίες για τηλεδιάσκεψη
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: Ας Ξεκινησουμε..

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 29 Φεβ 2012, 01:12

καλησπέρα παιδιά . ως διαχειριστής του facebook του κόμματος δηλώνω και εγώ επίσης συμμετοχή.
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Ας Ξεκινησουμε.. ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ

Δημοσίευσηαπό James » 01 Μαρ 2012, 14:54

Ηλεκτρονική συνάντηση 29/2 22.30
έγινε η πρώτη τηλεδιάσκεψη 29/2, 22.30 .Ξεκίνησε στο openmeeting και μεταφέρθηκε στο mumble.
Η πλατφόρμα openmeeting είναι πολύ καλή γιά τηλεδιασκέψεις, αλλά με πολλούς συμμετέχοντες είχαμε πρόβλημα(bandwidth) με το συγκεκριμένο δοκιμαστικό σερβερ που έχει σετάρει ο baskin, στο άμεσο μέλλον ελπίζουμε να στηθεί καλύτερα, υπάρχει ήδη συζήτηση με την ομάδα ΙΤ γιά την υλοποίηση του (baskin με pappasadrian).Η τηλεδιάσκεψη μεταφέρθηκε στο Mumble και διήρκησε 2 ώρες περίπου.
Στην πρώτη τηλεδιάσκεψη παρόντες ήταν:
dimzappas, baskin, agelos, sillindelelendil, kdev, specialK. παρατηρητής ο logi.
Τα υπόλοιπα μελη της ομάδος είχαν ειδοποιηθεί εγκαίρως και επαρκώς, ελπίζουμε σε περισσότερη συμμετοχή στην επόμενη τηλεδιάσκεψη.
Πρώτο θέμα ήταν η οργάνωση της ομάδος, ορίστηκαν συντονιστές της ομάδος ο DimitrisZappas και ο Sillindelellendil,
o ορισμός είναι προσωρινός και ανοικτός και έχει χαρακτήρα καθαρά οργανωτικό, στις επόμενες τηλεδιασκέψεις θα ξανασυζητηθεί.

Τα θέματα που συζητήθηκαν ήταν:
Οργάνωση ομάδος
Οργάνωση διάσκεψης της Αθήνας - νοτίου ελλάδας 11/3,
Οργάνωση διάσκεψης Βόρεια ελλάδα - Θεσσαλονίκη 18/3,
Οργάνωση διαμαρτυρίας ACTA 24/3
Συζήτηση γιά διάφορα θέματα.

Γιά την οργάνωση των παραπάνω έχουν αναρτηθεί στα αντίστοιχα θέματα οι αποφάσεισ και προτάσεις που πήραμε.
Επίσης συζητήθηκαν:
Ορισμός οικονομικού διαχειριστή του κόμματος.
Το θέμα αυτό είναι σε καλό δρόμο από την ΔΕ και αναμένουμε την ολοκλήρωση του, γιά τη συλλογή των συνδρομών.
ΑΦΜ, διαδικασίες στην εφορία.
Προτείνουμε στην ΔΕ ότι τα μέλη της ομάδος δράσης που είναι Αθήνα να βοηθήσουν όπου χρειαστεί.
Εκλογές 2012
Συζητήθηκε η προετοιμασία γιά τις επικείμενες εκλογές? , αποφασίστηκε να δημιουργηθεί ένα θέμα που θα πληροφορεί τα μελη του κόμματος σχετικά με τον εκλογικό νόμο μετά από συνεργασία με την Χριστίνα -Εκφραση.
Πρόγραμμα κόμματος
Συζητήθηκε να προωθηθεί από την ομάδα επικοινωνίας (το έχει ήδη) το άρθρο του kdev με το πρόγραμμα του κόμματος συνοπτικά viewtopic.php?f=90&t=523#p6003
mailing list
Ζητάμε τη δημιουργία mailinglist της ομάδος εργασίας, θέμα το οποίο ανέλαβε ο baskin να ολοκληρώσει.
Τα επόμενα πρακτικά των τηλεδιασκ'εψεων θα αναρτώνται στο θέμα ανακοίνωσης της εκάστοτε τηλεδιάσκεψης.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες