groups στο φόρουμ

vasilis89
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2011, 19:24
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

groups στο φόρουμ

Δημοσίευσηαπό vasilis89 » 28 Φεβ 2012, 23:24

αυτή την στιγμή έχουμε 7 ομάδες και 20 επιτροπές υπό δημιουργία. Αναρωτιέμαι αν αυτή θέλουμε να είναι η δομή μας, δηλαδή το στανταρ μοντέλο. Θα θέσω λοιπόν προς συζήτηση μια πρόταση που έκανα κάποια στιγμή για το πως θα μπορούσαμε να λειτουργούμε.

Αυτό λοιπόν που προτείνω είναι αντί να έχουμε όλες αυτές τις ομάδες εργασία και τις επιτροπές που στην τελική πολλές από αυτές μπορεί να μην στελεχοθούν αν δεν υπάρχει ενδιαφέρων να έχουμε ένα τελείως ανοιχτό σύστημα. Να μπορεί ο καθένας να δημιουργεί ότι ομάδα θέλει και να μπορεί να εργάζεται με άλλους πάνω σε αυτή. Φυσικά δεν θα ξεκινάει καμιά δράση χωρίς να βγει σε ψηφοφορία.

Τα πλενοκτήματα αυτής της δομής είναι ότι πρώτον ως κόμμα θα είμαστε ευέλικτοι, γρήγοροι. Δηλαδή σαν να προσαρμόζουμε το μοντέλο της ελεύθερης οικονομίας στους δημοκρατικούς θεσμούς.
Ένα άλλο πολύ μεγάλο πλεονέκτημα της πρότασης μου είναι to scalability του εγχειρήματος. Μόνο έτσι θα μπορούσαμε να έχουμε ένα πολύ μεγάλο κράτος χωρίς να χαθούμε στην γραφιοκρατία. Αφού έχουμε ως στόχο την άμεση δημοκρατία πρέπει να κινούμαστε προς αυτή την κατεύθηνση.
Τέλος νομίζω θα είναι σχετικά εύκολο να δημιουργήσουμε το σύστημα με mod sto phpbb και έτσι θα έχουμε άμεσα ένα demo της πρότασης προκειμένου να δούμε αν λειτουργεί και πρακτικά.

Υπάρχει βέβαια ήδη ένα demo. Το facebook. Οι ομάδες του facebook δημιουργούνται τόσο άμεσα που για κάθε τι που συμβαίνει υπάρχει μια ομάδα. Και αυτές που έχουν προοπτικές για να γίνει κάτι ουσιαστικό μαζεύουν πάρα πολύ κόσμο και όλο και πιο συχνά στις μέρες μας παράγουν και έργο.

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: groups στο φόρουμ

Δημοσίευσηαπό plessas » 29 Φεβ 2012, 14:59

Ακούγεται πολύ ενδιαφέρουσα η ιδέα αυτή!
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες