Ορισμός Ομάδων Εργασίας

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Ορισμός Ομάδων Εργασίας

Δημοσίευσηαπό anestis » 14 Φεβ 2012, 01:23

Μετά την Ίδρυση, η Οργάνωση.

Πέρα από τις Προγραμματικές Ομάδες (Επιτροπές) που ήδη ψηφίστηκαν και αυτήν την ώρα προστίθενται για να δούμε όλοι τα αποτελέσματα και να αποφασίσουμε, χρειάζονται Ομάδες Εργασίας.
Υπήρξαν προτάσεις, συζητήθηκε στη Δ.Ε. και ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ για ξεκίνημα τα εξής:

Ομάδα Εργασίας Information Technology. Όλες οι πληροφοριακές υποδομές μας, το software και η διαχείρισή του.
Ομάδα Εργασίας Διεθνών Σχέσεων. Διεθνείς mailing lists, επαφές με άλλους Πειρατές, ηλεκτρονική συμμετοχή σε διεθνείς ομάδες πειρατών για ανταλλαγή απόψεων κλπ.
Ομάδα Εργασίας Επικοινωνίας. Κείμενα, Δελτία Τύπου, Newsletters, προώθηση του κόμματος στα media
Ομάδα Εργασίας Δράσεων. Για κάθε Δράση που χρειάζεται σχεδιασμό και εκτέλεση.
Ομάδα Εργασίας Οπτικοακουστικού υλικού. Παραγωγή audio, video, animation, γραφικών.

Προτείνεται η υποδοχή νέων μελών να μη γίνει ειδική ομάδα, αλλά να γραφεί ένας οδηγός αρχαρίων (εθελοντές?)

Προτείνεται να μην οριστεί ομάδα Οικονομικών αλλά ένας Υπεύθυνος όπως ορίζει το καταστατικό, που ελέγχεται όπως ορίζει το καταστατικό, αλλά με την ευχέρεια όταν αυξηθεί η δουλειά του να ζητήσει να πλαισιωθεί από μερικά βοηθητικά πρόσωπα ακόμη.

Στα παραπάνω μπορούμε να προσθέσουμε ομάδες όταν χρειαστούν ή και αμέσως αν τα Μέλη το θέλουν/αποφασίσουν.
Πιθανά στο μέλλον όταν οι ανάγκες και τα άτομα αυξηθούν οι ομάδες να "σπάσουν" σε υποομάδες με σαφή διαχωρισμό.
Τα παραπάνω είναι τα minimum, αλλά παρά τα 550 εγγεγραμμένα μέλη μας δεν είναι όλοι ενεργοί ή διαθέσιμοι για να μετέχουν σε Ομάδα Εργασίας, ενώ κάποιοι ίσως μετέχουν σε ομάδα Προγράμματος, αλλά όχι Ομάδα Εργασίας και το αντίθετο.

Και πάλι τα παραπάνω είναι προτάσεις ανοιχτές σε κάθε συζήτηση και μετατροπή, παρακαλούμε για τις σκέψεις όλων μας.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Ορισμός Ομάδων Εργασίας

Δημοσίευσηαπό crisal » 14 Φεβ 2012, 01:53

Η επιτροπή οργάνωσης -συντονισμού ? θα υπάρξει?

Μπορώ χωρίς πρόβλημα να ενταχτω στην ομάδα δράσης.

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Ορισμός Ομάδων Εργασίας

Δημοσίευσηαπό James » 14 Φεβ 2012, 03:59

Προτείνω και την δημιουργία
Επιτροπή Ανθρωπινου Δυναμικού (υπεύθυνη να καθοδηγεί όποιον θέλει να βοηθήσει, να ενημερώνει τα νέα μέλη για τις διαδικασίες μας κτλ)(από τη πρόταση του manscap, μη με κατηγορήσει για πλαγιάρισμα) η οποία να επιμεληθεί και τον οδηγό.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

logi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 20:11
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ορισμός Ομάδων Εργασίας

Δημοσίευσηαπό logi » 14 Φεβ 2012, 06:09

Προτείνω και την δημιουργία
Επιτροπή Ανθρωπινου Δυναμικού (υπεύθυνη να καθοδηγεί όποιον θέλει να βοηθήσει, να ενημερώνει τα νέα μέλη για τις διαδικασίες μας κτλ)(από τη πρόταση του manscap, μη με κατηγορήσει για πλαγιάρισμα) η οποία να επιμεληθεί και τον οδηγό.


Συμφωνώ και εγώ ωστε να προστεθεί αυτή η ομάδα κυρίως σαν οδηγώς των νέων μελών.Κατα τα άλλα οι ομάδες είναι οκ

spqx
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 20:48
Τοποθεσία: Ξάνθη
Επικοινωνία:

Re: Ορισμός Ομάδων Εργασίας

Δημοσίευσηαπό spqx » 14 Φεβ 2012, 09:28

Dimitris Zappas έγραψε:Προτείνω και την δημιουργία
Επιτροπή Ανθρωπινου Δυναμικού (υπεύθυνη να καθοδηγεί όποιον θέλει να βοηθήσει, να ενημερώνει τα νέα μέλη για τις διαδικασίες μας κτλ)(από τη πρόταση του manscap, μη με κατηγορήσει για πλαγιάρισμα) η οποία να επιμεληθεί και τον οδηγό.


Δεν είναι κακό, η ονομασία του όμως "Επιτροπή Ανθρώπινου Δυναμικού" μήπως παραπέμπει αλλού, εννοώ σε μισθωμένο προσωπικό human resources κλπ; Μήπως θα ήταν καλύτερα "Επιτροπή Υποδοχής" ή "Επιτροπή Διαχείρισης Ανθρώπινου Δυναμικού";
SPQX: Ο λαός και η σύγκλητος της Ξάνθης

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Ορισμός Ομάδων Εργασίας

Δημοσίευσηαπό James » 14 Φεβ 2012, 12:54

spqx έγραψε:
Dimitris Zappas έγραψε:Προτείνω και την δημιουργία
Επιτροπή Ανθρωπινου Δυναμικού (υπεύθυνη να καθοδηγεί όποιον θέλει να βοηθήσει, να ενημερώνει τα νέα μέλη για τις διαδικασίες μας κτλ)(από τη πρόταση του manscap, μη με κατηγορήσει για πλαγιάρισμα) η οποία να επιμεληθεί και τον οδηγό.


Δεν είναι κακό, η ονομασία του όμως "Επιτροπή Ανθρώπινου Δυναμικού" μήπως παραπέμπει αλλού, εννοώ σε μισθωμένο προσωπικό human resources κλπ; Μήπως θα ήταν καλύτερα "Επιτροπή Υποδοχής" ή "Επιτροπή Διαχείρισης Ανθρώπινου Δυναμικού";

Αυτό εννοούμε, hr αλλά οχι μισθωμένο, και προσαρμοσμένο στις ανάγκες λειτιουργίας του κόμματος.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Ορισμός Ομάδων Εργασίας

Δημοσίευσηαπό anestis » 14 Φεβ 2012, 18:00

Χίλιοι καλοί χωρούν.
Σκεφτείτε ότι στο απόγειό του το κόμμα θα έπρεπε να έχει κάπου 20.000 στελέχη άρα πάνω από 100.000 μέλη!

Ετσι θα καλύπτουμε κάθε Ελληνικό θέμα. (Θα 'θελα να δω το ΙΤ να το σχεδιάζει αυτό... Είναι πρόκληση! :))

Το topic είναι για να καταθέσουμε σκέψεις, το μοίρασμα θα γίνει ΣΕ ΑΛΛΟ TOPIC, ελεύθερα, με βάση τη θέληση του καθενός, όσο αντέχουν οι δυνάμεις του να βοηθήσει...

ΑΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ / ΑΠΟΨΕΙΣ ?
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Ορισμός Ομάδων Εργασίας

Δημοσίευσηαπό anestis » 14 Φεβ 2012, 18:04

Για μη χαθούν (ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΜΗΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΤΕ, υπομονή 1-2 μέρες να κλείσει η συζήτηση)


Postby spqx » February 14th, 2012, 8:39 am
Εγώ εκδηλώνω ενδιαφέρον για την ομάδα IT, και εύχομαι η φυσική απόσταση που με χωρίζει από τους περισσότερους να μην αποτελέσει εμπόδιο.


Postby BradleyManning » February 14th, 2012, 11:49 am
Εκδήλωση ενδιαφέροντος για Ομάδα Εργασίας Οπτικοακουστικού υλικού.


Postby baskin » February 14th, 2012, 11:51 am
Ομάδα ΙΤ και εδώ, μιας και η απόσταση είναι δυσκολία για τις άλλες ομάδες (το βλέπουμε στον δρόμο περισσότερο).


Postby logi » February 14th, 2012, 4:08 pm
Εγώ δηλώνω για την IT.Υπάρχει η δυνατότητα κάποιος να υπάγεται σε παραπάνω απο μία ομάδες?


Postby zio_donnie » February 14th, 2012, 4:12 pm
Ενδιαφέρον για Ομάδα Εργασίας Διεθνών Σχέσεων ή Ομάδα Εργασίας Επικοινωνίας.


Postby Dimitris Zappas » February 14th, 2012, 4:21 pm
Ενδιαφέρον για ομάδα δράσης ή ανθρώπινου δυναμικού.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Ορισμός Ομάδων Εργασίας

Δημοσίευσηαπό anestis » 14 Φεβ 2012, 18:10

Ο "κίνδυνος" με το να υπάρχει HR είναι ότι θα αποτελούν το πρώτο "άτυπο φίλτρο"
και την πρώτη εικόνα που παίρνει κάποιος μπαίνοντας στο κόμμα
με ότι καλό (ως προς τη βοήθεια), αλλά και κακό (αν κάτι μέσα της πάει στραβά).

Αν δουλέψει καλά θα προσφέρει λίγα (όσα κι ο οδηγός), αν δεν δουλέψει καλά θα γίνει ζημιά.

just my 2 cents, πάντα ότι θέλει η πλειοψηφία...
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

despotak
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 09 Φεβ 2012, 13:18

Re: Ορισμός Ομάδων Εργασίας

Δημοσίευσηαπό despotak » 14 Φεβ 2012, 20:03

Προτείνω την δημιουργία Ομάδας Εργασίας Νομικών ζητημάτων. Τόσο νομική κάλυψη σε οργανωτικά ζητήματα όσο και σε προγραμματικά.
Δεσποτάκης Χρήστος
Ό,τι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirateparty.gr/arxes-programma/


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες