**ΛΑΓΟΥΔΕΡΑ**

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: **ΛΑΓΟΥΔΕΡΑ**

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 08 Μάιος 2012, 12:46

@baskin
Στο 'πα βρε baskin, θα τους μπερδέψει το "ΛΑΓΟΥΔΕΡΑ", καλύτερα να βάζαμε το "ΠΑΠΑΦΙΓΚΟΙ" :D

(παπαφίγκος ο (ουσιαστικό) [ ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΑ :παπαφιγκο (βενετ. λ. papafigo) -ς]
(ναυτ.) τετράγωνο πανί πλοίου, το τρίτο απ` το κατάστρωμα προς τα πάνω
(ειδ. φρ.) "βρήκες ναύτη για τον παπαφίγκο;", βρήκες άλλον να σου κάνει τη δουλειά; )
здравствуйте

Thermaikos
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012, 00:04
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: **ΛΑΓΟΥΔΕΡΑ**

Δημοσίευσηαπό Thermaikos » 08 Μάιος 2012, 12:51

SilindeElendil έγραψε:Δεν διαφωνω με την χρηση καλπης για ορισμενες ψηφοφοριες

Οπως γραφει και στο αρχικο κειμενο:
Η παραγωγή της ομάδας τίθεται σε διαβούλευση για την έγκριση του τελικού επίσημου υλικού.
Δηλαδη θα υπαρχει ψηφοφορια οπως διευκρινιστηκε χθες το βραδυ.
Απλα θα υπαρχει μια οργανωση για αμεση αντιδραση και οχι για χρονοβορα διαδικασια.
----Με κουράζουν τα κείμενα που είναι μόνο κεφαλαία γράμματα και greeklish----

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: **ΛΑΓΟΥΔΕΡΑ**

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 08 Μάιος 2012, 12:54

Thermaikos έγραψε:
SilindeElendil έγραψε:Δεν διαφωνω με την χρηση καλπης για ορισμενες ψηφοφοριες

Οπως γραφει και στο αρχικο κειμενο:
Η παραγωγή της ομάδας τίθεται σε διαβούλευση για την έγκριση του τελικού επίσημου υλικού.
Δηλαδη θα υπαρχει ψηφοφορια οπως διευκρινιστηκε χθες το βραδυ.
Απλα θα υπαρχει μια οργανωση για αμεση αντιδραση και οχι για χρονοβορα διαδικασια.


Δεν διευκρινιζει αν προκειται για μυστικη ψηφοφορια(καλπη) ή για φανερη.
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: **ΛΑΓΟΥΔΕΡΑ**

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 08 Μάιος 2012, 12:55

anestis έγραψε:Ως προς την ιδέα είμαι ουδέτερος, είμαι ταυτόχρονα πρόθυμος να τη δοκιμάσουμε κι αν είναι αποτελεσματική να την κρατήσουμε. Μου ακούγεται ως “συντονιστικό Ομάδων εργασίας”.
.....

ΥΓ2 Θα το λέω μέχρι να μαλλιάσει η γλώσσα μου το Mumble είναι εργαλείο επικοινωνίας, όπως το τηλέφωνο, είναι χρήσιμο εργαλείο για λίγα άτομα (π.χ. μια επιτροπή σε δικό της δωμάτιο) δεν είναι πλατφόρμα άμεσης δημοκρατίας, δεν είναι διάσκεψη, δεν είναι συνέδριο, δεν είναι Oργανο από μόνο του.


+1
Για το mumble δε ξέρω τι να πω παραπάνω απο τον Ανέστη!
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: **ΛΑΓΟΥΔΕΡΑ**

Δημοσίευσηαπό baskin » 08 Μάιος 2012, 13:08

pav έγραψε:Εγώ συμφωνώ. Να σημειώσω ότι λείπει ο "αρχισυντονιστής" που υπήρχε στην αρχική πρόταση, πράγμα που θεωρώ θετικό.

Θα ήθελα μόνο μια διευκρίνηση για να καταλάβω καλύτερα την πρόταση:
Αν (εγώ που δεν συμμετέχω στην ομάδα) έχω μια πρόταση για την ομάδα επικοινωνίας αλλά δεν θέλω την κάνω δημόσια (υπάρχουν περιπτώσεις), σε ποιον απευθύνομαι; Στον συντονιστή της ομάδας;

Στη συνέχεια, πώς ελέγχω το έργο της ομάδας και τους λόγους π.χ. απόρριψης της πρότασής μου; Σε ποιον κάνω κριτική και ζητώ εξηγήσεις;


Μιλάς κατευθείαν με την ομάδα και συτοοργανώνεστε, δεν υπάρχει "τυπική" διαδικασία. Δεν θεωρώ ουσιαστικό το να υπάρχει. Συμμετέχεις και εσύ στις αλλαγές και προτάσεις επί της προτάσεως σου και στο τέλος κρίνουν τα μέλη. Δεν σε κρίνει η ομάδα ή ο συντονιστής. Δεν παραδίδεις κάτι σε αυτούς για να το κάνουν ότι θέλουν.

Τα θεωρώ αυτονόητα τα παραπάνω, όσο θεωρώ αυτονόητη την ευελιξία και τον αυτο-συντονισμό των μελών ανά περίπτωση. Δεν πάμε να φτιάξουμε όργανο ελέγχου, οργανωτική δομή προτείνουμε.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: **ΛΑΓΟΥΔΕΡΑ**

Δημοσίευσηαπό mankasp » 08 Μάιος 2012, 13:08

Προτείνουμε αιρετούς και ολιγάριθμους συντονιστές κυρίως για τον εξής λόγο:

Για να μπορεί το σώμα των μελών να τους αλλάζει αν δεν κάνουν τι δουλεία τους η οποία είπαμε είναι καθαρά συντονιστική.
Ουσιαστικά η ψηφοφορία έχει νόημα για την αλλαγή του συντονιστή και όχι για την εκλογή του. Εξάλλου είναι τόσο υπεύθυνες θέσεις που δεν νομίζω να έχουμε και πολλούς προτεινόμενους.


Υ.Γ. Το mumble τι το αναφέρεται τώρα; Το χρησιμοποιήσαμε κάποια μέλη χθες για να συνεννοηθούμε και να κατεβάσουμε μια πρόταση ή οποία δεν έχει να κάνει ούτε με το καταστατικό ούτε με αρχές του κόμματος. Δεν έχουμε δικαίωμα να το κάνουμε; Αφού δεν μπορούμε να βρισκόμαστε από κοντά.
https://twitter.com/e_kastrinakis

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: **ΛΑΓΟΥΔΕΡΑ**

Δημοσίευσηαπό anestis » 08 Μάιος 2012, 13:36

Αρα όχι αιρετούς, απλά ανακλητούς.
Πολύ καλύτερο, γιατί η ψηφοφορία για πρόσωπα εκτός κάλπης έχει θέματα.
Η ανάκληση (ίσως?) μπορεί να γίνει με ηλεκτρονική ψηφοφορία...
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: **ΛΑΓΟΥΔΕΡΑ**

Δημοσίευσηαπό baskin » 08 Μάιος 2012, 13:41

anestis έγραψε:Αρα όχι αιρετούς, απλά ανακλητούς.
Πολύ καλύτερο, γιατί η ψηφοφορία για πρόσωπα εκτός κάλπης έχει θέματα.
Η ανάκληση (ίσως?) μπορεί να γίνει με ηλεκτρονική ψηφοφορία...


Σωστά. Η δικιά μου θέση είναι οι συντονιστές να είναι προτεινόμενοι από τις ίδιες τους τις ομάδες. Ουσιαστικά αυτό είναι. Η ομάδα αποφασίζει, όπως γουστάρει, ποιος είναι ο συντονιστής της και αυτόματα αυτός πάει και την Λαγουδέρα. Μην βάζουμε άσκοπες διαδικασίες εκεί που δεν υπάρχει ανάγκη.

Αν το σώμα αποφασίσει ότι κάτι δεν πάει καλά με μια ομάδα, να είστε σίγουροι ότι δεν θα φταίει μόνο ο συντονιστής.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: **ΛΑΓΟΥΔΕΡΑ**

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 08 Μάιος 2012, 13:43

baskin έγραψε:
anestis έγραψε:Αρα όχι αιρετούς, απλά ανακλητούς.
Πολύ καλύτερο, γιατί η ψηφοφορία για πρόσωπα εκτός κάλπης έχει θέματα.
Η ανάκληση (ίσως?) μπορεί να γίνει με ηλεκτρονική ψηφοφορία...


Σωστά. Η δικιά μου θέση είναι οι συντονιστές να είναι προτεινόμενοι από τις ίδιες τους τις ομάδες. Ουσιαστικά αυτό είναι. Η ομάδα αποφασίζει, όπως γουστάρει, ποιος είναι ο συντονιστής της και αυτόματα αυτός πάει και την Λαγουδέρα. Μην βάζουμε άσκοπες διαδικασίες εκεί που δεν υπάρχει ανάγκη.

Αν το σώμα αποφασίσει ότι κάτι δεν πάει καλά με μια ομάδα, να είστε σίγουροι ότι δεν θα φταίει μόνο ο συντονιστής.



Εκει ακριβως ειναι και η ενστανση μου.Διαφορετικο προσωπο να ειναι συντονιστης στην λαγουδερα και διαφορετικος στην ομαδα.
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: **ΛΑΓΟΥΔΕΡΑ**

Δημοσίευσηαπό baskin » 08 Μάιος 2012, 13:53

SilindeElendil έγραψε:Εκει ακριβως ειναι και η ενστανση μου.Διαφορετικο προσωπο να ειναι συντονιστης στην λαγουδερα και διαφορετικος στην ομαδα.


Γιατί ρε Πάνο, δεν την καταλαβαίνω αυτή την γραφειοκρατία. Για να χρειάζεται να μιλάνε παραπάνω άτομα για την ίδια δουλειά;

Να πρέπει κάποιος που γνωρίζει την λειτουργία της ομάδας του (ο συντονιστής) να μεταφέρει σε άλλον, που θα πρέπει να συντονιστεί με άλλους, που τους έχουν μεταφέρει οι συντονιστές των ομάδων τα ζητήματα, για να αποφασίσουν και να πάνε πίσω σε κάθε συντονιστή μετά, για να τα μεταφέρει στις ομάδες και πάμε πάλι από την αρχή.

Δεν θα λειτουργήσει έτσι ποτέ. Οι ίδιοι υπεύθυνοι (συντονιστές) των ομάδων θα πρέπει να συντονίζονται μεταξύ τους στην Λαγουδέρα. Γιατί να βάζουμε και άλλα επίπεδα; Δεν το κατανοώ πραγματικά.

Γιατί να προσθέτουμε επιπλέον ενδιάμεσους; KISS. Τείνουμε να γίνουμε δημόσιο με τους μηχανισμούς που προτείνουμε και τις "δικλείδες" που βάζουμε. Ας λειτουργήσουμε Πειρατικά και στην οργάνωση. Απλά και εφόσον υπάρξει πρόβλημα σαμουράι. Εκτός κι αν φοβάστε ότι πρέπει να γίνουμε ΚΚΕ για να μπορούν να ελεγχθούν τα πάντα
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες