**ΛΑΓΟΥΔΕΡΑ**

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: **ΛΑΓΟΥΔΕΡΑ**

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 08 Μάιος 2012, 14:04

+1 baskin
Τι ημέρα που θα χρειαστεί να συμπηρώσω μια αίτηση, να βάλω χαρτόσημο, να πάρω αριθμό πρωτοκόλλου, να πάω στο γραφείο 4 να πάρω υπογραφή, στο γραφείο 10 για έγκριση από τον προϊστάμενο, πίσω στο 4 για επικύρωση, μέτα στην γραμματεία για κατάθεση στον φάκελλο, και τέλος στον αρμόδιο για να μου πει "Ελάτε σε κανα τέρμηνο να σας δώσουμε την αποδοχή της αίτησης και να ορίσουμε μια μακρυνή ημερομηνία για να δούμε την ουσία της αίτησης σας", εγώ από το πρωτόκολλο θα έχω φύγει για άλλο ασκέρι....
ΥΓ. Ανάμεσα στα βήματα, βάλτε και από ένα 20λεπτο στήσιμο στην ουρά minimum
Πειρατικά & Πυραυλικά, γιατί και οι Πειρατές είναι updated
Τελευταία επεξεργασία από 1 και Κομπειλάδας, έχει επεξεργασθεί 8 φορά/ες συνολικά
здравствуйте

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: **ΛΑΓΟΥΔΕΡΑ**

Δημοσίευσηαπό James » 08 Μάιος 2012, 14:06

Πάμε να το τελειώνουμε μη καθυστερούμε πάλι.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: **ΛΑΓΟΥΔΕΡΑ**

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 08 Μάιος 2012, 14:37

Φαντάζομαι, πως αφού το έχω υπογράψει, είναι αυτονόητη η συμφωνία μου.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: **ΛΑΓΟΥΔΕΡΑ**

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 08 Μάιος 2012, 14:53

baskin έγραψε:
SilindeElendil έγραψε:Εκει ακριβως ειναι και η ενστανση μου.Διαφορετικο προσωπο να ειναι συντονιστης στην λαγουδερα και διαφορετικος στην ομαδα.


Γιατί ρε Πάνο, δεν την καταλαβαίνω αυτή την γραφειοκρατία. Για να χρειάζεται να μιλάνε παραπάνω άτομα για την ίδια δουλειά;

Να πρέπει κάποιος που γνωρίζει την λειτουργία της ομάδας του (ο συντονιστής) να μεταφέρει σε άλλον, που θα πρέπει να συντονιστεί με άλλους, που τους έχουν μεταφέρει οι συντονιστές των ομάδων τα ζητήματα, για να αποφασίσουν και να πάνε πίσω σε κάθε συντονιστή μετά, για να τα μεταφέρει στις ομάδες και πάμε πάλι από την αρχή.

Δεν θα λειτουργήσει έτσι ποτέ. Οι ίδιοι υπεύθυνοι (συντονιστές) των ομάδων θα πρέπει να συντονίζονται μεταξύ τους στην Λαγουδέρα. Γιατί να βάζουμε και άλλα επίπεδα; Δεν το κατανοώ πραγματικά.

Γιατί να προσθέτουμε επιπλέον ενδιάμεσους; KISS. Τείνουμε να γίνουμε δημόσιο με τους μηχανισμούς που προτείνουμε και τις "δικλείδες" που βάζουμε. Ας λειτουργήσουμε Πειρατικά και στην οργάνωση. Απλά και εφόσον υπάρξει πρόβλημα σαμουράι. Εκτός κι αν φοβάστε ότι πρέπει να γίνουμε ΚΚΕ για να μπορούν να ελεγχθούν τα πάντα





Ναι καταλαβαινω ακριβως τι λες και θα συμφωνησω για τωρα αλλα το βλεπω κομματακι δυσκολο στο μελλον να γινει αποδεκτο απο 2000 μελη που θα θελουν να συμμετασχουν ενεργα και αυτα.Ας γινει για τωρα.+1.



Επισης αν μπορει να ξεκλειδωθει το θεμα ωστε να δουμε πως θα δουλεψουν ολα τα αναφερομενα.
VIEW http://www.pirateparty.gr/forum/viewtopic.php?f=74&t=447


Οι παρατηρησεις μου γινονται με μονο σκοπο την ευρυθμη λειτουργια του κομματος καθως και την τηρηση των αρχων και του καταστατικου μας.Εnough said.Πειρατικα παντα. :D
Τελευταία επεξεργασία από 1 και SilindeElendil, έχει επεξεργασθεί 8 φορά/ες συνολικά
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

effie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 01:43
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: **ΛΑΓΟΥΔΕΡΑ**

Δημοσίευσηαπό effie » 08 Μάιος 2012, 15:16

Καλησπερα και από εμενα,

Η προσωπικη μου αποψη συνοψιζεται στα εξης:

Καποιοι ανθρωποι ξοδεψαν χρονο και φαια ουσια και κατεληξαν σε ένα γενικο πλανο το οποιο μπορει να δωσει αποτελεσματα σε οποιοδηποτε θεμα και μαλιστα αμεσα. Οι λεπτομερειες είναι κατι που ετσι κι αλλιως πρεπει να το δουμε κατά την εφαρμογη του. Και επειδη μιλαμε για συνεργασια ανθρωπων με κοινο στοχο, το μονο που εχω να προτεινω είναι να διατηρηθει η ελευθερια της οργανωσης κάθε ομαδας και υποομαδας κατά την κριση της (π.χ. μπορει στην ομαδα δρασεων τα ατομα που συμμετεχουν να εχουν καλυτερα αποτελεσματα αν εχουν καποιον σαν υπευθυνο, ενώ στην ομαδα επικοινωνιας να δουλευουν καλυτερα ολοι μαζι..)

Νομιζω ότι πρεπει να οργανωθουμε αμεσα αφενός γιατι τα νεα μελη θα ακολουθησουν την κατασταση που θα βρουν μπροστα τους (αν βρουν οργανωση θα συμμετεχουν σε αυτην, αν βρουν χαος θα φερθουν αναλογα) και αφετερου γιατι το ηθικο και η δυναμη των ανθρωπων που συμμετεχουν ενεργα μεχρι τωρα δεν μπορουν να είναι για παντα αυτοτροφοδοτουμενα.

+1

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: **ΛΑΓΟΥΔΕΡΑ**

Δημοσίευσηαπό mankasp » 08 Μάιος 2012, 15:28

Ναι καταλαβαινω ακριβως τι λες και θα συμφωνησω για τωρα αλλα το βλεπω κομματακι δυσκολο στο μελλον να γινει αποδεκτο απο 2000 μελη που θα θελουν να συμμετασχουν ενεργα και αυτα.Ας γινει για τωρα.+1.


Πάνο, ο σκοπός μας πιστεύω είναι όταν γίνουμε 2000 ενεργά μέλη, αυτά να ασχολούνται κυριώς με τη πολιτική πλευρά του κόμματος, δηλαδή με τις επιτροπές. Δεν χρειάζεται να έχουμε 300 γραφίστες.
https://twitter.com/e_kastrinakis

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: **ΛΑΓΟΥΔΕΡΑ**

Δημοσίευσηαπό baskin » 08 Μάιος 2012, 16:18

SilindeElendil έγραψε:Επισης αν μπορει να ξεκλειδωθει το θεμα ωστε να δουμε πως θα δουλεψουν ολα τα αναφερομενα.
VIEW http://www.pirateparty.gr/forum/viewtopic.php?f=74&t=447


Πάνο θεωρώ ότι είναι καλύτερο να αφήσουμε τις ομάδες να αυτο-οργανωθούν εσωτερικά. Να επιλέξουν συντονιστές (είτε ψηφίζοντας είτε όχι) και να δουλέψουν όπως τα μέλη της καθεμίας κρίνουν καλύτερα.

Ας είμαστε ανοιχτοί, εκεί. Το πως θα πάει το βλέπουμε στην πορεία και αναπροσαρμόζουμε. Αυτός δεν είναι πειρατικός δρόμος;

Από εκεί και πέρα, κάποιες υποδομές που χρειάζονται, θα γίνουν από την IT. Κάποιες άμεσα, κάποιες αργότερα.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Thermaikos
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012, 00:04
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: **ΛΑΓΟΥΔΕΡΑ**

Δημοσίευσηαπό Thermaikos » 08 Μάιος 2012, 17:25

Μετα απο τεσσερις μηνες λειτουργιας το κομμα επρεπε να εχει μια συγκεκριμενη δομη για την οργανωση και λειτουργια του.
Το συντονιστικο οργανο ή "Λαγουδερα" ειναι μονο ενα μέρος της δομης του κομματος.
Χθες προτεινα να δημιουργηθει και ενα οργανογραμμα ωστε να υπαρχει σαφης και ξεκαθαρη απεικονιση ολοκληρης της δομης του κομματος.(θα προσπαθησω να το δημιουργησω οσο πιο συντομα αποφασιστει η δομη)
Δειτε για παραδειγμα το οργανογραμμα των Αγγλων http://www.pirateparty.org.uk/wiki/Organisation_chart

Ολα αυτα ειναι απαραιτητα για να μην αντιμετωπισουμε τα προσφατα προβληματα των εκλογων οπως τα ζησαμε οι περισσοτεροι. Φυσικα, ειναι κατι που δεν γινετε μονο για τις εκλογες, αλλα ειναι κατι που θα μεινει για παντα.
Οι τροποποιησεις του θα μπορουν να γινονται με βαση τις εκάστοτε συνθηκες και μετα την συμφωνη γνωμη των μελων.

Με πειρατικο σεβασμο προς τα μελη του κομματος :)
----Με κουράζουν τα κείμενα που είναι μόνο κεφαλαία γράμματα και greeklish----

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: **ΛΑΓΟΥΔΕΡΑ**

Δημοσίευσηαπό adrian » 08 Μάιος 2012, 17:38

το οργανογραμμα ειναι κατι που πρεπει να γινει αμεσα. ειναι οντως χαοτικο, και δεν νομιζω να ξερει κανεις ολους τους ρολους...

για τα αιρετα μελη, υπαρχει προβλεψη στο καταστατικο
7.2 [...]Το Σώμα των Μελών δεν μπορεί να αποφασίσει την εκλογή προσώπων, εκτός των περιπτώσεων αναπλήρωσης όπου αυτό προβλέπεται από το παρόν καταστατικό.


αυτο που προτεινω ειναι η καθε ομαδα να ειναι υπευθυνη για αναδειξη του συντονιστη της, με δικιες της διεργασιες, οπως κρινουν τα μελη της καθεμιας, και αν προκυψει θεμα, λυνεται καθολικα
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: **ΛΑΓΟΥΔΕΡΑ**

Δημοσίευσηαπό baskin » 08 Μάιος 2012, 18:11

Αυτό λέω και εγώ από την αρχή. Μην θυσιάζουμε την αυτο-οργάνωση στον βωμό της τυπικότητας.

Κάθε ομάδα θα βγάλει τον συντονιστή της, ο οποίος θα συμμετέχει στην Λαγουδέρα. Εφόσον προκύψει ζήτημα που δεν μπορεί να το λύσει η κάθε ομάδα μόνη της, ζητάει την συνδρομή του σώματος.

Πάνο, όταν γίνουμε 2000 μέλη ΕΝΕΡΓΑ, ξανα-συζητάμε τον τρόπο οργάνωσης.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες