Σύλληψη 3 ηθοποιών για βλάσφημο έργο!

Κείμενα, Δελτία Τύπου, Newsletters, Μεταφράσεις, προώθηση του κόμματος σε "κλασικά" και νέα Μέσα.
LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Σύλληψη 3 ηθοποιών για βλάσφημο έργο!

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 10 Ιουν 2012, 18:26

headofthebored έγραψε:Οσο και να προσπαθώ δεν βρίσκω άλλο σενάριο που να εχω πρόβλημα και ΔΕΝ έχει αλλο κακούργημα κατα την παραγωγή του. Βοηθας αν έχεις.
Και ναι τα συναισθήματά ολων ειναι σεβαστά, αλλα στην ιεραρχία των αξιων της κοινωνίας η άποψή μου ειναι οτι η ελευθερία του λόγου ειναι πιο ψηλά. Αλλιώς η πλειοψηφία μπορεί παντα να απαγορεύει οτι θέλει, και αυτο για μενα είναι φασισμός.


Ακριβώς.

laskaris_vasilis έγραψε:Κατ` εμέ: Η ΠΙΣΤΗ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΙΕΡΗ!


Κατ' εμέ πάλι δεν είναι. Αν ο άλλος πιστεύει στο Ουράνιο Τσαγερό, γιατί πρέπει να σεβαστό την πίστη του; Τον σέβομαι ως άνθρωπο και θα υπεραμηνθώ με πάθος του δικαιώματός του να πιστεύει στο Ουράνιο Τσαγερό. Παρομοίως όμως θα υπεραμηνθώ του δικαιώματος των άλλων να διακωμωδήσουν και να σχολιάσουν την πίστη στο Ουράνιο Τσαγερό, και το Τσαγερό το ίδιο. Το ίδιο μπορεί να κάνει κι ο οπαδός του Ουράνιου Τσαγερού για τις πεποιθήσεις των άλλων ανθρώπων. Αυτό σημαίνει να έχεις ελευθερία λόγου και έκφρασης.
Για σκέψου τί έγραφε ο Αριστοφάνης για τους Θεούς. Απίστευτα βλάσφημα πράγματα. Στα πλαίσια του θεάτρου και της κωμωδίας ήταν όμως όχι μόνο απολύτως αποδεκτά, αλλά έπαιρναν και βραβεία.
Η γνώμη μου είναι, όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται.

laskaris_vasilis έγραψε:Ο καλλιτέχνης, όταν έχει έμπνευση και τεχνική, μπορεί να παράγει έργα τέχνης ακόμα και όταν είναι υποχρεωμένος να ακολουθήσει περιοριστικούς κανόνες.
Απόδειξη; Τα αραβουργήματα!!!


Ναι, εντάξει. Πολύ περιορισμένη τέχνη, όπως είναι φυσικό. Δεν είναι όλες οι τέχνες ίσες όσον αφορά την αισθητική τους αξία και το ενδιαφέρον τους. Φαντάσου τί παραπάνω θα μπορούσαν να έχουν δημιουργήσει αν δεν υπήρχε αυτός ο περιορισμός!

laskaris_vasilis έγραψε:Γνώμη μου: Καλλιτέχνης που δεν σέβεται τίποτα, προκειμένου να δημιουργήσει "ντόρο", είναι "φτηνιάρης" ή εξυπηρετεί αλλότρια συμφέροντα.


Μπορεί και να'ναι φτηνιάρης και επίσης και ατάλαντος. Δεν μπορούμε όμως να νομοθετούμε τί είναι φτηνιάρικο και ατάλαντο. Τα προϊόντα της τέχνης που αξίζουν αντέχουν στον χρόνο και δεν χρειάζονται νομοθετική βοήθεια από το κράτος. Αυτά που δεν αξίζουν, έχουν ξεχαστεί μέχρι την επόμενη σαιζόν. (Εκτός κι αν κάποιοι θρησκόληπτοι κάνουν φασαρία για αυτά και δημιουργούν οι ίδιοι ντόρο και διαφήμιση. Θα ήξερε κανείς από 'μας γι' αυτό το έργο αν δεν είχαν πάει οι ηλίθιοι να συλλάβουν 3 ηθοποιούς;)

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Σύλληψη 3 ηθοποιών για βλάσφημο έργο!

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 10 Ιουν 2012, 18:27

headofthebored έγραψε:Μπορούμε (θέλουμε) να πούμε κατι για αυτο το θεμα σαν κομμα?
Έστω συγχαίροντας την αστυνομια για την δουλεια της να συλλάβει τους ηθοποιούς εντος του αυτόφωρου αλλα οχι αλλο γνωστό πρόσωπο ;-)


Πάαααρα πολύ καλό!!! :D
Έτσι πρέπει να το πούμε!

hrsfpgyjrnptrd

Re: Σύλληψη 3 ηθοποιών για βλάσφημο έργο!

Δημοσίευσηαπό hrsfpgyjrnptrd » 10 Ιουν 2012, 19:15

Προτείνω αυτό, μικρο και λιτό:
Το Κόμμα Πειρατών συγχαίρει την ΕΛ.ΑΣ. που, αντίθετα με άλλη γνωστή υπόθεση, κατάφερε εντός 48 ώρων να συλλάβει 3 συντελεστές βλάσφημου έργου, προστατεύοντας μας από ότι θα παθαίναμε αν πληρώναμε και βλέπαμε την παράσταση. DAFUQ we just said?


Αν βγουν και άλλοι 80 χαρακτήρες μπαίνει και σε tweet
Pad url: http://piratepad.net/k1PK0bxB6y

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Σύλληψη 3 ηθοποιών για βλάσφημο έργο!

Δημοσίευσηαπό kailor » 10 Ιουν 2012, 19:33

Διαφωνώ κάθετα. Με ποιό δικαίωμα βγάζουμε ανακοίνωση που απαγορεύει την έκφραση λόγου. Άμα ήταν έτσι ας βγάλουμε και για τον Λαζόπουλο και τους άλλους.

Για αυτό η κοινωνία δεν προχωράει μπροστά, γιατί μερικοί στενόμυαλοι κριτικάρουν κάποια πράγματα...

Αφήστε τον κόσμο να πει και να δείξει ότι θέλει...

hrsfpgyjrnptrd

Re: Σύλληψη 3 ηθοποιών για βλάσφημο έργο!

Δημοσίευσηαπό hrsfpgyjrnptrd » 10 Ιουν 2012, 19:42

Διαφωνώ κάθετα. Με ποιό δικαίωμα βγάζουμε ανακοίνωση που απαγορεύει την έκφραση λόγου


Το ακριβώς αντίθετο προσπάθησα να πω μέσω της ειρωνείας. Προφανώς απέτυχα.
Βοήθα στο pad να βγάλουμε κατι καλο.

dizzyk
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 17 Απρ 2012, 11:21

Re: Σύλληψη 3 ηθοποιών για βλάσφημο έργο!

Δημοσίευσηαπό dizzyk » 10 Ιουν 2012, 22:25

Προφανώς αν δεν είχε γίνει η καταδίκη από την Ιερά Σύνοδο δε θα είχε πάρει κανείς είδηση ότι υπάρχει αυτή η παράσταση, έτσι δεν είναι;

Στην ουσία του θέματος, η τέχνη σαφώς εξερευνά πάντα τη θεματολογία της θρησκείας είτε "ορθόδοξα" είτε "αιρετικά". Η αξία ενός τέτοιου έργου δε μπορεί να κριθεί πάντα από τους σύγχρονούς του. Πχ ο Καζαντζάκης παραλίγο να τρέχει στα δικαστήρια για "αθεϊσμό", κάποιες χώρες είχαν απαγορέψει το "Jesus Christ Superstar", κάποιοι ακόμα κατηγορούν το "Life of Brian", κλπ. Χωρίς να βάζω το συγκεκριμένο έργο στην ίδια κατηγορία με αυτά (δεν το έχω δει άλλωστε), θεωρώ ότι απαγόρευση έργου τέχνης μόνο και μόνο για θρησκευτικούς λόγους είναι ανεπίτρεπτη. Αν δεν αξίζει θα χαθεί από μόνο του χωρίς να επεμβαίνει η αστυνομία για να προστατέψει το θρησκευτικό μας αίσθημα - αν αξίζει, θα ανεβαίνουν παράνομες παραστάσεις σε υπόγεια ακόμα κι αν μπουν οι συντελεστές φυλακή.

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Σύλληψη 3 ηθοποιών για βλάσφημο έργο!

Δημοσίευσηαπό pav » 11 Ιουν 2012, 10:02

laskaris_vasilis έγραψε:Γνώμη μου: Καλλιτέχνης που δεν σέβεται τίποτα, προκειμένου να δημιουργήσει "ντόρο", είναι "φτηνιάρης" ή εξυπηρετεί αλλότρια συμφέροντα.

Έστω ότι έχεις δίκιο (αν και διαφωνώ). Έστω ότι θέλει να δημιουργήσει "ντόρο" και είναι φτηνιάρης: Ε, και;

Έστω ότι εξυπηρετεί αλλότρια συμφέροντα: Τι εννοείς "αλλότρια", για να καταλάβω. Αλλότρια για ποιους!!;;;

laskaris_vasilis έγραψε:Και οι ηθικές, πνευματικές, πολιτιστικές αξίες των επί μέρους κοινοτήτων;
Τις πετάμε στα σκουπίδια;


Γιατί θεωρείς προσβλητική την υπόθεση ότι ο Χριστός κι κάποιοι Απόστολοι ήταν ομοφυλόφιλοι;

Αν πω ότι ο Χριστός ήταν μαύρος, προσβάλω; (ποιους;)

Αν πω ότι ήταν χοντρός; Τεμπέλης; Κανονικός άνθρωπος κι όχι υιός του Θεού;

Τι είναι επιτρεπτό τελικά;

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Σύλληψη 3 ηθοποιών για βλάσφημο έργο!

Δημοσίευσηαπό ergoil » 11 Ιουν 2012, 10:16

pav έγραψε:
Τι είναι επιτρεπτό τελικά;


επιτρεπτό είναι ότι δεν προσβάλει και δεν στεναχωρεί κάποιον άλλο.
ότιδήποτε στεναχωρεί και προσβάλει κάποιον άλλον, δεν είναι επιτρεπτό και θα πρέπει αν όχι να λογοκρίνεται, τουλάχιστον να εξομαλύνεται.
Τελευταία επεξεργασία από 3 και ergoil, έχει επεξεργασθεί 11 φορά/ες συνολικά

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Σύλληψη 3 ηθοποιών για βλάσφημο έργο!

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 11 Ιουν 2012, 10:18

Τι εννοείς "αλλότρια", για να καταλάβω. Αλλότρια για ποιους!!;;;

Το να κατηγορείται και να διαστρεβλώνεται συλήβδην το Ισλάμ επειδή εξυπηρετούνται κάποιες δυνάμεις πως σου φαίνεται;
Είναι αρκετά "αλλότριο" συμφέρον;
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

djlk
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 31 Μαρ 2012, 21:29

Re: Σύλληψη 3 ηθοποιών για βλάσφημο έργο!

Δημοσίευσηαπό djlk » 11 Ιουν 2012, 11:30

Dimitris Zappas έγραψε:Το Διάβασα νωρίς το πρωί, και βέβαια είμαστε υπέρ της ελευθερίας της έκφρασης , αλλά και του σεβασμού των θρησκευτικών πεποιθήσεων και των θρησκευτικών συμβόλων αυτών.
Ως γνωστό από αλλά θέματα στο φόρουμ είμαι Άθεος, αλλά δε ξέρω πως μπορεί να αισθάνεται καποιος Χριστιανός όταν κάποιοι παρουσίαζουν τον Χριστό σαν ομοφυλόφιλο, ή ένας Μουσουλμάνος όταν γελοιοποιείται το κοράνι?
Επομένως τι λέω? να υποστηρίξουμε την ελευθερία της έκφρασης και ταυτόχρονα να υποστηρίξουμε το δικαίωμα στην ανεξιθρησκεία και το σεβασμό στις ιδιαιτερότητες του κάθε ανθρώπου όποιες και να είναι αυτές.


Εγώ Δημήτρη μου δεν διάβασα κάπου να λέει ότι υποχρεώθηκαν κάποιοι χριστιανοί να παρακολουθήσουν τη συγκεκριμένη παράσταση άρα το έργο απευθύνονταν σε αυτούς που ήθελαν να το δουν!!!
(Ask not what your country can do for you, ask what you can do for your country.
John F. Kennedy)
Κύρου Ηλίας


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες