Σύλληψη 3 ηθοποιών για βλάσφημο έργο!

Κείμενα, Δελτία Τύπου, Newsletters, Μεταφράσεις, προώθηση του κόμματος σε "κλασικά" και νέα Μέσα.
hrsfpgyjrnptrd

Σύλληψη 3 ηθοποιών για βλάσφημο έργο!

Δημοσίευσηαπό hrsfpgyjrnptrd » 10 Ιουν 2012, 13:11

Χτες συνελήφθησαν 3 ηθοποιοί που έπαιζαν σε έργο που εχει καταγγελθεί ως βλάσφημο από την ΙΣ.
Το έργο παρουσιάζει τον Χριστό και τους αποστόλους σαν gay (αν και αυτο ειναι ασχετο κατα την γνωμη μου, το βαζω για να ξερουμε το "λογο")
Αργότερα οι ηθοποιοί αφέθηκαν ελεύθεροι αφού πρώτα σε βάρος τους σχηματίστηκε δικογραφία.
Μας νοιάζει να πούμε οτι είμαστε μαζί με τους καλλιτέχνες? μαζι με την ελευθέρια του λόγου?
Αν μας νοιάζει θα καταφέρουμε να πούμε κάτι?
Ι ελευθερία στην διακίνηση ιδεών ειναι core value για εμάς στο ιντερνετ, στον πραγματικό κόσμο είναι; η ανεχόμαστε την λογοκρισία για να μην θίξουμε την φωνασκούσα μειοψηφία;


Παραδείγματα κάλυψης του θέματος
http://www.lifo.gr/now/culture/11353
http://www.tanea.gr/politismos/article/?aid=4728421
http://www.newsnow.gr/article/122304/synelifthisan-ithopoioi-theatrikis-parastasis-pou-parousiazan-xristo-kai-tous-mathites-tou-os-omofylofilous.html

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Σύλληψη 3 ηθοποιών για βλάσφημο έργο!

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 10 Ιουν 2012, 13:37

Να πούμε κάτι οπωσδήποτε, γιατί είναι απαράδεκτο.
Βέβαια, θα πρέπει να αναφερθούμε στο γεγονός πως δεν υπάρχει ελευθερία του λόγου στην Ελλάδα, εφόσον η νομοθεσία επιτρέπει την σύλληψη καλλιτεχνών για «προσβολή στα Θεία». Λες και τα οποιαδήποτε υποτιθέμενα «Θεία» μπορούν να προσβληθούν. Μόνο οι άνθρωποι προσβάλλονται και επειδή είναι απολύτως αδύνατον να καθοριστεί με ακρίβεια τί μπορεί να προσβάλλει τον καθένα την κάθε στιγμή, δεν θα έπρεπε να υπάρχει νομοθεσία που να επιχειρεί να προστατεύσει από «προσβολή». Μετά λέμε για τους Μωαμεθανούς που προσβάλλονται από cartoon του Μωάμεθ. Σε τί ακριβώς διαφέρουμε εν Ελλάδι, θα ήθελα εγώ να ξέρω, όταν γίνονται τέτοια πράγματα. Δεν θα εκτελέσουμε τους ηθοποιούς. Ε, πάλι καλά. Αλλά αυτό δεν είναι καθόλου αρκετό.

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Σύλληψη 3 ηθοποιών για βλάσφημο έργο!

Δημοσίευσηαπό James » 10 Ιουν 2012, 13:46

Το Διάβασα νωρίς το πρωί, και βέβαια είμαστε υπέρ της ελευθερίας της έκφρασης , αλλά και του σεβασμού των θρησκευτικών πεποιθήσεων και των θρησκευτικών συμβόλων αυτών.
Ως γνωστό από αλλά θέματα στο φόρουμ είμαι Άθεος, αλλά δε ξέρω πως μπορεί να αισθάνεται καποιος Χριστιανός όταν κάποιοι παρουσίαζουν τον Χριστό σαν ομοφυλόφιλο, ή ένας Μουσουλμάνος όταν γελοιοποιείται το κοράνι?
Επομένως τι λέω? να υποστηρίξουμε την ελευθερία της έκφρασης και ταυτόχρονα να υποστηρίξουμε το δικαίωμα στην ανεξιθρησκεία και το σεβασμό στις ιδιαιτερότητες του κάθε ανθρώπου όποιες και να είναι αυτές.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: Σύλληψη 3 ηθοποιών για βλάσφημο έργο!

Δημοσίευσηαπό chprokop » 10 Ιουν 2012, 14:31

Απαράδεκτη κινηση... Αν εισαι Χριστιανός, ξερεις οτι το εργο του Θεου δεν το εμποδισαν Αυτοκρατοριες, θα το εμποδισουν θεατρικά εργα? Αγνωστη η βουληση του Κυριου... Και οπωσδηποτε δεν χρειαζεται δικαστικες αποφασεις ή την αστυνομικη βια..
Αν παλι δεν εισαι, γιατι να εμποδιζεις την ελευθερια της εκφρασης, οταν δεν προσβαλλεται ενα εννομο αγαθο?

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Σύλληψη 3 ηθοποιών για βλάσφημο έργο!

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 10 Ιουν 2012, 15:39

Εν πρώτοις, δεν γνωρίζουμε τα ακριβή αίτια της σύλληψής τους. Δηλαδή, τι ακριβώς τους καταλογίζεται.
Κατά δεύτερον, στο μυαλό μου, η τέχνη δεν έχει το ακαταλόγιστο. Σαν διαδικασία εκπορευόμενη από ανθρώπους, που απευθύνεται σε ανθρώπους, πρέπει να λαμβάνει υπ` όψιν τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους.
Δεν πρέπει να απευθύνεται στο συναίσθημα ή την φαντασία μόνο για να κεντρίσει το ενδιαφέρον. Θα πρέπει το ίδιο συναίσθημα να το σέβεται και να χρησιμοποιεί την ίδια φαντασία για να προβλέψει τις αντιδράσεις.
Και φυσικά, πρέπει να έχουμε κατά νου και περιπτώσεις (άπειρες) όπου η "τέχνη" γίνεται επίτηδες προκλητική, διότι ελλείψει άλλων στοιχείων (έμπνευση, τεχνική....), προσπαθεί με παρόμοιους τρόπους να
δημιουργήσει κλίμα "υπέρ" ή "κατά", προκειμένου να εξυπηρετήσει τους όποιους σκοπούς του "καλλιτέχνη".
Κατά τα άλλα, συμφωνώ απόλυτα με τον Ζάππα.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: Σύλληψη 3 ηθοποιών για βλάσφημο έργο!

Δημοσίευσηαπό chprokop » 10 Ιουν 2012, 16:31

Η "κακή" τέχνη δεν μπορει να ειναι ομως παρανομη. Γιατι τοτε τα αισθητικα κριτηρια (που ειναι τελειως υποκειμενικα)
μετατρεπονται σε νομικα κριτηρια και εχουν εννομες συνεπειες.

Με τετοιες προϋποθεσεις η τεχνη ειναι ΜΟΝΟ στρατευμενη και οπωσδηποτε ανελευθερη (αφου ο,τιδηποτε εκτος των
στοχων ειναι κακη τεχνη και απαγορευεται).

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Σύλληψη 3 ηθοποιών για βλάσφημο έργο!

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 10 Ιουν 2012, 16:55

Είμαι πολύ περίεργος να έβλεπα τις αντιδράσεις όλων των "τιμητών" της τέχνης σε ένα φρικιαστικό σενάριο που σκέφτηκα.
Δεν θέλω ούτε να το καταγράψω αλλά έχει συμβεί. Είναι σχετικό με κάτι που σε όλους μας προκαλεί απέχθεια!!!!
Τότε τι θα πούμε; Πως είναι τέχνη και έχει το ακαταλόγιστο;
Ήμαρτον!!!!!!!
Κατ` εμέ: Η ΠΙΣΤΗ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΙΕΡΗ!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

hrsfpgyjrnptrd

Re: Σύλληψη 3 ηθοποιών για βλάσφημο έργο!

Δημοσίευσηαπό hrsfpgyjrnptrd » 10 Ιουν 2012, 17:37

Οσο και να προσπαθώ δεν βρίσκω άλλο σενάριο που να εχω πρόβλημα και ΔΕΝ έχει αλλο κακούργημα κατα την παραγωγή του. Βοηθας αν έχεις.
Και ναι τα συναισθήματά ολων ειναι σεβαστά, αλλα στην ιεραρχία των αξιων της κοινωνίας η άποψή μου ειναι οτι η ελευθερία του λόγου ειναι πιο ψηλά. Αλλιώς η πλειοψηφία μπορεί παντα να απαγορεύει οτι θέλει, και αυτο για μενα είναι φασισμός.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Σύλληψη 3 ηθοποιών για βλάσφημο έργο!

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 10 Ιουν 2012, 18:05

..... η ελευθερία του λόγου ειναι πιο ψηλά

Και οι ηθικές, πνευματικές, πολιτιστικές αξίες των επί μέρους κοινοτήτων;
Τις πετάμε στα σκουπίδια;
Η στάση αυτή είναι εγωκεντρική. Αυτός είναι ο πολιτισμός μου, αυτά αποδέχεται, αυτά εκτιμώ σαν ιδανικά, τελείωσε!!!
Αμ δε! Υπάρχουν και άλλοι πολιτισμοί (από βορρά μέχρι νότο και από ανατολή μέχρι δύση), άλλες μορφές "οπτικής", άλλες ευαισθησίες.
Καλώ, όποιον νομίζει, να μου απαντήσει: Πόσο "πολιτισμένος", ικανός να παράγει τέχνη, είναι κάποιος που δεν σέβεται τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά των άλλων πολιτισμών;
Ο καλλιτέχνης, όταν έχει έμπνευση και τεχνική, μπορεί να παράγει έργα τέχνης ακόμα και όταν είναι υποχρεωμένος να ακολουθήσει περιοριστικούς κανόνες.
Απόδειξη; Τα αραβουργήματα!!!
Γνώμη μου: Καλλιτέχνης που δεν σέβεται τίποτα, προκειμένου να δημιουργήσει "ντόρο", είναι "φτηνιάρης" ή εξυπηρετεί αλλότρια συμφέροντα.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

hrsfpgyjrnptrd

Re: Σύλληψη 3 ηθοποιών για βλάσφημο έργο!

Δημοσίευσηαπό hrsfpgyjrnptrd » 10 Ιουν 2012, 18:20

laskaris_vasilis έγραψε:Και οι ηθικές, πνευματικές, πολιτιστικές αξίες των επί μέρους κοινοτήτων;
Τις πετάμε στα σκουπίδια;


Οχι τις προστατεύουμε Βασίλη, Αυτο λεμε, ΟΛΟΙ μπορούν να πουν οτι θέλουν.
Δεν τις προστατεύουμε οταν βαζουμε εμποδια.
Ο πολιτισμός δεν ειναι ο δικος μου, ειναι ολων, και θελω να διασφαλίζω οτι ολοι μπορούν να κάνουν αυτο που τους εκφράζει (ειδικά οταν μιλάμε για ιδιωτικούς χώρους!)
Αλήθεια ποσα μεγάλα εργα απο (πιθανά) μεγαλους αραβες ζωγράφους χάθηκαν από εξαιτίας των περιορισμών του Ισλάμ που λες?
Γιατι έπρεπε να μην υπάρχουν συμπληρωματικά στα αραβουργήματα?

Επανερχόμενος στο αρχικό ερώτημα:
Μπορούμε (θέλουμε) να πούμε κατι για αυτο το θεμα σαν κομμα?
Έστω συγχαίροντας την αστυνομια για την δουλεια της να συλλάβει τους ηθοποιούς εντος του αυτόφωρου αλλα οχι αλλο γνωστό πρόσωπο ;-)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες