ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Διεθνείς mailing lists, επαφές με άλλους Πειρατές, ηλεκτρονική συμμετοχή σε διεθνείς ομάδες πειρατών για ανταλλαγή απόψεων κλπ.
adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Δημοσίευσηαπό adrian » 01 Μαρ 2012, 10:49

Μου αρέσει η πρόταση για zio συντονιστή.
Αν ο ίδιος πιστεύει ότι θα μπορει μόνος του να συντονίσει, οκ. Αλλιώς ίσως χρειαστεί συντονιστική ομάδα απο περισσότερους. Σε κάθε περίπτωση, καλή θέληση να υπάρχει, και τα βρίσκουμε τα υπόλοιπα.

Όσο για την Γαλλία, +1 για την συνάντηση.
Και να αναφέρω σε αυτο το σημείο ότι πολυ ωραίο σημείο συνάντησης με ξένους Πειρατες είναι το irc
Στον σερβερ όπου φιλοξενείται το δικό μας κανάλι (pirateirc.net) υπάρχει κόσμος απο διάφορες χώρες, ενώ οι Γερμανοί χρησιμοποιούν τον freenode.
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 01 Μαρ 2012, 12:08

Ok αφού συμφωνείτε όλοι, κάνω εγώ τον συντονιστή. Άνοιξα ένα gmail: prpiratepartygr(at)gmail(dot)com για να στέλνετε ότι αφορά τις δράσεις της ομάδας, ενδιαφέροντα, προτάσεις και λοιπά. Αν μετά αναλάβει άλλος του δίνω το password, αν και καλύτερα θα ήταν μελλοντικά να υπάρχει mail στο @pirateparty.gr. Επίσης όποιος θέλει και τον βολεύει καλύτερα ας με βάλει στο facebook (βάλτε "πειρατής" στο friend request): zio(dot)donnie(at)gmail(dot)com

Κάποιος από την συντονιστική θα πρέπει να μου πει που θα αναφέρω, και συνεχίζουμε από εκεί.

Για το συντονισμό του φόρουμ δεν κατάλαβα ακριβώς τι χρειάζεται. Θα ποστάρουμε εδώ τα πάντα και θα πρέπει να τα παρακολουθώ, θα πρέπει να κάνω τον moderator, κάτι άλλο? Θα πρότεινα οι δράσεις μας να συζητούνται μόνο μέσω email, τα μη μέλη ας ποστάρουν εδώ και μετά κρίνουμε τυχόν προτάσεις ή οτιδήποτε.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 01 Μαρ 2012, 12:24

καλημέρα zio,

για διάβασε λίγο το post μου/ χρειάζεται και συντονιστής και moderator. εξηγώ της διαδικασίες. λίγο πιο πάνω

@pappasadsrian. σύμφωνο με την ομάδα. αλλά όταν θα είμαστε περισσότερη. επίσης και με περισσότερους mod, εφόσον είναι αναγκαίο.

εφόσον είναι ο "ππαππασαδριαν" στην ομάδα μας διευκολύνει πολλά. είναι επίσης διαχειριστής του φόρουμ και μπορείτε να απευθυνθείτε αντί στον Γιάννη στον παππασσαδριαν.

εγώ προσωπικά θα έλεγα ότι αφορά την δική μας δουλειά να γίνετε στο mumble. εάν θέλετε να συνομιλείτε με ξένους στο irc, καλός.

έχουμε άνοιξη 3 meeting rooms στο mumble για την χρήση ομάδων μας.
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 01 Μαρ 2012, 12:31

Καλημέρα, έβαλα και το μούμπλε, στο Irc θα μπαίνω αν χρειαστεί να μιλήσουμε με άλλους.

Το διαβασα το ποστ σου, αλλά πες μου αν κατάλαβα καλά. Θα έχουμε μια ενότητα δικιά μας, με δικό μας moderator στην οποία θα πόσταρουν μόνο τα μέλη της ομάδας?
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Δημοσίευσηαπό anestis » 01 Μαρ 2012, 12:53

Μπορείτε να έχετε όποιον ψηφιακό πόρο χρειάζεστε, φτάνει να τον ζητήσετε :) :D
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 01 Μαρ 2012, 14:14

zio_donnie έγραψε:Καλημέρα, έβαλα και το μούμπλε, στο Irc θα μπαίνω αν χρειαστεί να μιλήσουμε με άλλους.

Το διαβασα το ποστ σου, αλλά πες μου αν κατάλαβα καλά. Θα έχουμε μια ενότητα δικιά μας, με δικό μας moderator στην οποία θα πόσταρουν μόνο τα μέλη της ομάδας?


εάν σε κατάλαβα καλά...ναι! η ενότητα θα αποτελείται από τα μέλη της ομάδας μας. θα δουλεύουμε αυτοδύναμα και αυτοελεγχόμενα. με δικούς μας mod κλπ.

μπορούμε να το αφήσουμε ανοιχτό το πλάνο μας για όλους να γράφουν. όπως νομίζετε. θα ύπαρξη όμως μπορεί και τουρλού εάν εμπλέκονται πολλά μέσα στης εργασίες μας. εγώ θα προτιμούσα κλειστό στο γράψιμο για επισκέπτες. για olla τα ενεργά μέλη τα οποία μπορούν να είναι και μην μέλη του κόμματος, θα είναι φυσικά ανοιχτό. η επισκέπτες οι οποίοι δεν συμμετάσχουν στο έργο μας θα έχουν την δυνατότητα να ποστάρουν σε ένα thρeαd επισκεπτών. από εκεί μπορούν να κάνουν και την αίτηση συμμετοχής. τι λες;
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

Victor_W3
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 16 Φεβ 2012, 09:38

Re: ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Δημοσίευσηαπό Victor_W3 » 01 Μαρ 2012, 20:40

Κι εγώ θα ήθελα να δηλώσω συμμετοχή. Είμαι νομικός και γνωρίζω άριστα Αγγλικά και σχετικά καλά Γαλλικά.

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 01 Μαρ 2012, 21:40

μπορούμε να το αφήσουμε ανοιχτό το πλάνο μας για όλους να γράφουν. όπως νομίζετε. θα ύπαρξη όμως μπορεί και τουρλού εάν εμπλέκονται πολλά μέσα στης εργασίες μας. εγώ θα προτιμούσα κλειστό στο γράψιμο για επισκέπτες. για olla τα ενεργά μέλη τα οποία μπορούν να είναι και μην μέλη του κόμματος, θα είναι φυσικά ανοιχτό. η επισκέπτες οι οποίοι δεν συμμετάσχουν στο έργο μας θα έχουν την δυνατότητα να ποστάρουν σε ένα thρeαd επισκεπτών. από εκεί μπορούν να κάνουν και την αίτηση συμμετοχής. τι λες;


Πιστεύω πως δεν πρέπει να κάνουμε πολλές υποενότητες, μόνο threads για ζητήματα σε εξέλιξη, κλειστά σε μη μέλη για να μην γίνεται μπάχαλο με τα off topic. Τα μη μέλη του κόμματος, αλλά μέλη του forum ας έχουν μια ενότητα να ποστάρουν κατά βούληση και αν είναι άσχετα με το θέμα της ομάδας, o mod τα μεταφέρει ή τα διαγράφει. Αλλιώς το moderation θα παιρνει περισσοτερη ώρα από την δράση καθε αυτή.

Όπως και να έχει συμφωνώ, όποιος είναι να το κάνει ας το αρχίσει και βλεπουμε και εν κινήσει τι βολεύει καλύτερα.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 01 Μαρ 2012, 23:45

zio_donnie έγραψε:
μπορούμε να το αφήσουμε ανοιχτό το πλάνο μας για όλους να γράφουν. όπως νομίζετε. θα ύπαρξη όμως μπορεί και τουρλού εάν εμπλέκονται πολλά μέσα στης εργασίες μας. εγώ θα προτιμούσα κλειστό στο γράψιμο για επισκέπτες. για olla τα ενεργά μέλη τα οποία μπορούν να είναι και μην μέλη του κόμματος, θα είναι φυσικά ανοιχτό. η επισκέπτες οι οποίοι δεν συμμετάσχουν στο έργο μας θα έχουν την δυνατότητα να ποστάρουν σε ένα thρeαd επισκεπτών. από εκεί μπορούν να κάνουν και την αίτηση συμμετοχής. τι λες;


Πιστεύω πως δεν πρέπει να κάνουμε πολλές υποενότητες, μόνο threads για ζητήματα σε εξέλιξη, κλειστά σε μη μέλη για να μην γίνεται μπάχαλο με τα off topic. Τα μη μέλη του κόμματος, αλλά μέλη του forum ας έχουν μια ενότητα να ποστάρουν κατά βούληση και αν είναι άσχετα με το θέμα της ομάδας, o mod τα μεταφέρει ή τα διαγράφει. Αλλιώς το moderation θα παιρνει περισσοτερη ώρα από την δράση καθε αυτή.

Όπως και να έχει συμφωνώ, όποιος είναι να το κάνει ας το αρχίσει και βλεπουμε και εν κινήσει τι βολεύει καλύτερα.



στο χέρι σας .όπως νομίζετε . δεν έχω καμιά αντίρρηση. ο συντονιστής και ο moderator να υπάρχουν από εκεί και πέρα το δείχνει η πορεία. ξεκινάμε λυπών .:-)
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Δημοσίευσηαπό anestis » 02 Μαρ 2012, 00:16

piratiko.org έγραψε:
zio_donnie έγραψε:
μπορούμε να το αφήσουμε ανοιχτό το πλάνο μας για όλους να γράφουν. όπως νομίζετε. θα ύπαρξη όμως μπορεί και τουρλού εάν εμπλέκονται πολλά μέσα στης εργασίες μας. εγώ θα προτιμούσα κλειστό στο γράψιμο για επισκέπτες. για olla τα ενεργά μέλη τα οποία μπορούν να είναι και μην μέλη του κόμματος, θα είναι φυσικά ανοιχτό. η επισκέπτες οι οποίοι δεν συμμετάσχουν στο έργο μας θα έχουν την δυνατότητα να ποστάρουν σε ένα thρeαd επισκεπτών. από εκεί μπορούν να κάνουν και την αίτηση συμμετοχής. τι λες;


Πιστεύω πως δεν πρέπει να κάνουμε πολλές υποενότητες, μόνο threads για ζητήματα σε εξέλιξη, κλειστά σε μη μέλη για να μην γίνεται μπάχαλο με τα off topic. Τα μη μέλη του κόμματος, αλλά μέλη του forum ας έχουν μια ενότητα να ποστάρουν κατά βούληση και αν είναι άσχετα με το θέμα της ομάδας, o mod τα μεταφέρει ή τα διαγράφει. Αλλιώς το moderation θα παιρνει περισσοτερη ώρα από την δράση καθε αυτή.

Όπως και να έχει συμφωνώ, όποιος είναι να το κάνει ας το αρχίσει και βλεπουμε και εν κινήσει τι βολεύει καλύτερα.



στο χέρι σας .όπως νομίζετε . δεν έχω καμιά αντίρρηση. ο συντονιστής και ο moderator να υπάρχουν από εκεί και πέρα το δείχνει η πορεία. ξεκινάμε λοιπόν .:-)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες