Mailing lists ομάδων και επιτροπών

Όλες οι πληροφοριακές υποδομές μας, το software και η διαχείρισή του.
baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Mailing lists ομάδων και επιτροπών

Δημοσίευσηαπό baskin » 02 Μαρ 2012, 13:07

djart για το phplist τι γνώμη έχεις. Επειδή ενδέχεται να υπάρχει δυνατότητα να το βάλω σε ένα shared hosting που έχω (χωρίς περιορισμούς κίνησης ή πλήθους email), ρωτάω αν το έχεις δει εσύ (ή κάποιος άλλος). Με μια γρήγορη ματιά το είδα αρκετά συμπαθές και εύκολο.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

djart
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 00:11
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: Mailing lists ομάδων και επιτροπών

Δημοσίευσηαπό djart » 02 Μαρ 2012, 13:44

baskin έγραψε:djart για το phplist τι γνώμη έχεις. Επειδή ενδέχεται να υπάρχει δυνατότητα να το βάλω σε ένα shared hosting που έχω (χωρίς περιορισμούς κίνησης ή πλήθους email), ρωτάω αν το έχεις δει εσύ (ή κάποιος άλλος). Με μια γρήγορη ματιά το είδα αρκετά συμπαθές και εύκολο.


Είναι αρκετά διαδεδομένο, κι εγώ αυτό θα χρησιμοποιούσα (είναι και GPL), δεν έχω υπόψιν μου κάποιο άλλο (πέρα από κάποια plugins εργαλεία για Joomla/Drupal/κλπ) για μαζική αποστολή newsletter.

Απλώς μην σε μπερδεύει το όνομα list, είναι για newsletter (one-way επικοινωνία), όχι για mailing list :) Και μάλιστα το κόμμα ήδη αυτό χρησιμοποιεί για να στέλνει τα newsletters!

Δες και το πρώτο bullet στις λεπτομέρειες για το phplist.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Mailing lists ομάδων και επιτροπών

Δημοσίευσηαπό baskin » 02 Μαρ 2012, 13:48

Ναι έχεις δίκιο τώρα το πρόσεξα!.

Το mailman τι απαιτήσεις έχει για να δούμε που μπορούμε να το βάλουμε.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

djart
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 00:11
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: Mailing lists ομάδων και επιτροπών

Δημοσίευσηαπό djart » 02 Μαρ 2012, 14:11

baskin έγραψε:Το mailman τι απαιτήσεις έχει για να δούμε που μπορούμε να το βάλουμε.


Οι απαιτήσεις του είναι κατ' αρχάς Unix/Linux/Posix/OSX λειτουργικό (δηλαδή όλα εκτός από Windows, ελπίζω να μην είναι πρόβλημα αυτό :P ), web server με CGI για το web interface, κάποιον από τους διαδεδομένους mailservers (Postfix, Exim, Sendmail, qmail), η βασική λειτουργία του στηρίζεται στα mail aliases και, τέλος, Python (2.4.4 και μεταγενέστερη).

Αν πρόκειται για Debian server συνήθως ένα apt-get install mailman είναι επαρκές (και οι άλλες διανομές συνήθως το έχουν σαν πακέτο, οπότε αντίστοιχα yum install mailman, port install mailman, κλπ).

Yπάρχει και το Installation Manual για όλες τις λεπτομέρειες.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Mailing lists ομάδων και επιτροπών

Δημοσίευσηαπό baskin » 02 Μαρ 2012, 14:18

Ρωτάω για να δω αν είναι δυνατόν να μπει σε shared hosting server ή χρειαζόμαστε κάποιο virtual ή κανονικό μηχάνημα κάπου. Θα το κοιτάξω παραπάνω.

Thanks.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

djart
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 00:11
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: Mailing lists ομάδων και επιτροπών

Δημοσίευσηαπό djart » 02 Μαρ 2012, 14:47

baskin έγραψε:Ρωτάω για να δω αν είναι δυνατόν να μπει σε shared hosting server ή χρειαζόμαστε κάποιο virtual ή κανονικό μηχάνημα κάπου. Θα το κοιτάξω παραπάνω.


Α, σωστά, εγώ μιλούσα για custom installation (παρασύρθηκα).

Βασικα, εξαρτάται από τον Provider. Έχω δεί providers που παρέχουν πρόσβαση σε υποδομή mailman. Αυτό συνήθως είναι προσβάσιμο μέσα από το Control Panel (cPanel, Plesk) του εκάστοτε provider.

Αν υποθέσω πως μιλάμε για τον hostgator (το πήρε το μάτι μου στο διπλανό thread), τότε σύμφωνα με αυτή τη σελίδα παρέχουν unlimited mailing lists σε όλα τα πακέτα, το γράφει προς τα κάτω στην ομάδα Email features, καθώς και στο Compare All Hosting Plans. Ας ψάξει όποιος έχει πρόσβαση εκεί τί μπορεί να κάνει μέσα από το cPanel. Μπαίνω στο cPanel demo της hostgator, βλέπω στο group Mail υπάρχει το εικονίδιο Mailing Lists με τις αντίστοιχες επιλογές Create κλπ.

Οπότε μάλλον είμαστε τυχεροί και δε χρειάζεται να κάνουμε κάτι το ιδιαίτερο πέρα από μερικά κλικς! :) Για δείτε το οι κατέχοντες την πρόσβαση! ;)

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5110
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Mailing lists ομάδων και επιτροπών

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 02 Μαρ 2012, 15:14

Έχω στην κατοχή μου χώρο για hosting στο Hostmonster και μπορώ να βάλω οποιοδήποτε site χρειάζεται το κόμμα μέχρι να βρούμε μόνιμη λύση. Επίσης έχω διαθέσιμα και κάποια domain names στο όνομά μου που μπορώ να δώσω στο κόμμα, όπως το evivliothiki.gr, για χρήση όπως αυτή που συζητάμε εδώ.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Mailing lists ομάδων και επιτροπών

Δημοσίευσηαπό baskin » 02 Μαρ 2012, 15:34

Εγώ έχω ένα χώρο στην dnhost και το domain aegean-pirates.gr!!! Θα τσεκάρω αν παίζει mailing list υποδομή και θα ενημερώσω.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

tvelocity
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:37

Re: Mailing lists ομάδων και επιτροπών

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 02 Μαρ 2012, 20:04

Εγώ πάντως θα ψηνόμουν περισσότερο να πάρουμε ένα αποκλειστικά δικό μας deticated :P Αν τσοντάρουμε αρκετοί θα είναι πολύ μικρό το κόστος.
Verba volant, scripta manent

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Mailing lists ομάδων και επιτροπών

Δημοσίευσηαπό baskin » 02 Μαρ 2012, 20:06

tvelocity έγραψε:Εγώ πάντως θα ψηνόμουν περισσότερο να πάρουμε ένα αποκλειστικά δικό μας deticated :P Αν τσοντάρουμε αρκετοί θα είναι πολύ μικρό το κόστος.


Και εγώ ψήνομαι, αλλά από την άλλη μου αρέσει και το μοντέλο τον αποκεντρωμένων υπηρεσιών. Δεν γίνεται να πέσουν όλα μαζί!
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 10 και 0 επισκέπτες