Δηλώσεις συμμετοχής στην ομάδα Information Technology

Όλες οι πληροφοριακές υποδομές μας, το software και η διαχείρισή του.
tvelocity
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:37

Δηλώσεις συμμετοχής στην ομάδα Information Technology

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 19 Φεβ 2012, 04:19

+1 λοιπόν από μένα.

Γνώστης κυρίως C, με εμπειρία σε embedded/ARM, Linux, kernel programming etc (κυρίως στον χώρο των Virtual Machines)... αλλά επίσης κάποια μικρή εμπειρία σε php/web. Γενικά έτοιμος να λερώσουμε τα χέρια μας σε ότι χρειαστούμε.

Μερικά keywords: C, Python, Perl, PHP, VHDL, Java, SciPy, και φυσικά latex

Σκοπεύω να επικεντρωθώ κυρίως στην ομάδα ΙΤ, και με ενδιαφέρουν κυρίως θέματα ψηφιακής δημοκρατίας. Το όραμα μου είναι να αναπτύξουμε μαζί τα εργαλεία για decentrilized e-governance που θα υλοποιούν και την πλατφόρμα άμεσης ψηφιακής δημοκρατίας των πειρατών. Αλλά έχουμε ακόμα πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μας για αυτά τα «όνειρα» :)

Νομίζω το πρώτο μέλημα μας θα είναι φυσικά... PHP, και η σελίδα των πειρατών, και να στήσουμε wikimedia (κατά προτίμηση χρησιμοποιώντας τα ίδια usernames που έχουμε και για το phpbb...)

Αυτά από μένα,
Αντώνιος Μοτάκης,
Υποψήφιο μέλος για την ομάδα IT
Verba volant, scripta manent

logi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 20:11
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Δηλώσεις συμμετοχής στην ομάδα Information Technology

Δημοσίευσηαπό logi » 19 Φεβ 2012, 09:50

+1 και εγώ.

Είμαι αυτοματιστής(φοιτητής ακόμη).Ξέρω προγραμματισμό και γνωρίζω απο γλώσσες C++,Python,lua, λίγη java,Visual Basic και λίγη Gambas.Γνωρίζω επήσεις βασικά από mysql.Γνωρίζω απο linux και γενικά απο hardware(Μπορεί να χρειαστεί κάπου οπότε το αναφέρω.)

Σκοπέυω να ασχοληθώ κατα 90% στην ομάδα IT.Αυτά...

Αν μετράει υπέρ μου γνωρίζω word,exel,λίγη access. :P

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Δηλώσεις συμμετοχής στην ομάδα Information Technology

Δημοσίευσηαπό baskin » 19 Φεβ 2012, 11:26

Αν και φαντάζομαι ότι αυτή η ομάδα θα είναι υπερπλήρης, δηλώνω και εγώ το ενδιαφέρον μου, μην τυχόν χρειαστεί κάτι από τις γνώσεις. Διαθέτω σημαντική εμπειρία σε δίκτυα (ενσύρματα, ασύρματα, δρομολογητές, firewalls κλπ), διαχείριση και υλοποίηση συστημάτων servers (και clusters), μεγάλη εμπειρία σε linux και hardware κλπ κλπ.

Θα δηλώσω λογικά και σε άλλη ομάδα, αλλά θα ήθελα να είμαι ενήμερος για ότι χρειαστεί και εδώ.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

rath
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 15 Φεβ 2012, 00:04

Re: Δηλώσεις συμμετοχής στην ομάδα Information Technology

Δημοσίευσηαπό rath » 19 Φεβ 2012, 21:28

+1 και απο μενα.

Φοιτητής πληροφορικής, γνωρίζω C (POSIX), Java και PHP, αλλα οπως και ο tvelocity, σκοπεύω να λερώσω τα χέρια μου με ότι χρειαστεί. Κατι ψιλα απο web design. Ας μην ξεχάσω και τη latex.

Μιας και ειμαι στο θεμα, θα ήθελα να προτείνω και τη δημιουργία ενος ανοιχτου repository server, git η mercurial, οτι θελετε (μολις αποκτησουμε δικο μας server).

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Δηλώσεις συμμετοχής στην ομάδα Information Technology

Δημοσίευσηαπό crisal » 19 Φεβ 2012, 22:01

Διατεθιμενος για επικουρική δράση σχετικά με δικτυα γενικα. Στην διάθεση μας και οι τεχνικοί της εταιρείας μου.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και crisal, έχει επεξεργασθεί 20 φορά/ες συνολικά

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Δηλώσεις συμμετοχής στην ομάδα Information Technology

Δημοσίευσηαπό pav » 19 Φεβ 2012, 22:39

+1 επικουρικά.

Έχω σημαντική επαγγελματική εμπειρία στην ανάπτυξη λογισμικού.

vasilis89
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2011, 19:24
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Δηλώσεις συμμετοχής στην ομάδα Information Technology

Δημοσίευσηαπό vasilis89 » 19 Φεβ 2012, 23:28

και εγώ είμαι διαθέσιμος.
Είμαι φοιτητής ηλεκτρολογίας ξέρω αρκετά καλά τα βασικά των ιστοσελίδων, δηλαδή έχω φτιάξει στο παρελθών ολόκληρη δυναμική ιστοσελίδα χρησιμοποιόντας php, mysql, css, javascript.. έχω και μια ψυλοεμπειρία σε content managment.. δηλαδή είμαι αρκετά καλός για το web αλλά δεν ξέρω αν θα μπορώ να ανταπεξέλθω σε ανάπτυξη client kai server

spqx
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 20:48
Τοποθεσία: Ξάνθη
Επικοινωνία:

Re: Δηλώσεις συμμετοχής στην ομάδα Information Technology

Δημοσίευσηαπό spqx » 20 Φεβ 2012, 08:45

Υπολογίζετε πάντα και εμένα εδώ. Είμαι πληροφορικός, έχω ασχοληθεί με δίκτυα, web, cms, web design, web development, βάσεις δεδομένων, έμπειρα συστήματα και τεχνητή νοημοσύνη. 15 χρόνια στο χώρο.
SPQX: Ο λαός και η σύγκλητος της Ξάνθης

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Δηλώσεις συμμετοχής στην ομάδα Information Technology

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 20 Φεβ 2012, 15:36

+1 κάτι ξέρω...
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

Nassos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 12:59
Τοποθεσία: Athens

Re: Δηλώσεις συμμετοχής στην ομάδα Information Technology

Δημοσίευσηαπό Nassos » 21 Φεβ 2012, 10:47

Πολλές πειρατικές καλημέρες !!

Μπορώ να βοηθήσω στην ομάδα IT, γνώσεις υπάρχουν ανάλογα με τα projects που θα ξεκινήσουμε αλλά ακόμα και αν δεν υπάρχουν, δεν έχω κανένα πρόβλημα να ρίξω διάβασμα και να βοηθήσω όπου μπορώ.
Γνωρίζω από σχεδιασμό και υλοποίηση δικτύων υπολογιστών (από το μηδέν και με το κλειδί στο χέρι), βάσεις δεδομένων (mysql, oracle, mssql), κάτι ολίγον από web developing (html, dhtml, flash as2,3), joomla, drupal.

Η εξειδίκευση πάντως στην πληροφορική αφορά την ασφάλεια δικτύων υπολογιστών όπου έχω μεταπτυχιακό.
Religion is just synthetic frippery. Unnecessary in our expanding global culture efficiency.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες