ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΡΧΕΙΟΥ

Οι Ομάδες Εργασίας Μελών ασχολούνται με συγκεκριμένα πρακτικά ζητήματα
omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΡΧΕΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό omissman » 12 Απρ 2012, 18:14

Μεσα σε ολο αυτον τον ορυμαγδο των εκλογων και την τρεχαλα που μας εχει φεσωσει, προλαβα να σκεφτω το εξης που νομιζω ειναι σημαντικο για την θεμελιωση της πολιτικης λειτουργιας των ΠΕΙΡ.

Νομιζω οτι ειναι αναγκαιο να ξεκινησουμε την οργανωση ενος ΑΡΧΕΙΟΥ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗΣ , με συλλογη απο αρχεια Τυπου [ηλεκτρονικα / links και εντυπα αρθρα κλπ] , βιβλια, δημοσιευσεις [web ή και εντυπες] και ο,τι αλλο χρειαζεται για να παρακολουθουμε αφ' ενος την πολιτικη , οικονομικη κλπ κινηση, να τεκμηριωνουμε τις αποψεις μας , να ανατρεχουμε για στηριξη στα απαιτουμενα ζητηματα κλπ.. Κατι σαν Ηλεκτρονικη Βιβλιοθηκη δλδ και οχι μονο.

Αυτο μπορει να μπει σε καποιο σημειο του forum με δυνατοτητα αναγνωσης απο ολους αλλα επεξεργασιας μονο απο τα μελη.
Ενδεχομενως θα υπαρχει αμεσα η δυνατοτητα ατομου που μπορει να το αναλαβει και να το οργανωσει απο την αρχη , με την καταλληλη καθοδηγηση - επιβλεψη. {το ατομο αυτο υπαρχει ηδη !]

Μπορει μαλιστα αρχικα να στηθει στον Η/Υ του γραφειου και ολο το υλικο να μαζευεται εκει ωστε να ειναι διαθεσιμο και on line αλλα και σε φυσικη μορφη για τα μελη που επισκεπτονται το γραφειο.
Απλα ριχνω την ιδεα και αναμενω παρατηρησεις...
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΡΧΕΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 12 Απρ 2012, 18:39

Γιώργο, δεν υπάρχει πιο ένθερμος υποστηρικτής της ιδέας σου από εμένα.
+1
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

kdev
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 22:56

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΡΧΕΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό kdev » 12 Απρ 2012, 18:57

+1 και απο μενα

Yiannis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 12:47
Τοποθεσία: Athens

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΡΧΕΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό Yiannis » 12 Απρ 2012, 21:06

omissman έγραψε:Αυτο μπορει να μπει σε καποιο σημειο του forum με δυνατοτητα αναγνωσης απο ολους αλλα επεξεργασιας μονο απο τα μελη.
Ενδεχομενως θα υπαρχει αμεσα η δυνατοτητα ατομου που μπορει να το αναλαβει και να το οργανωσει απο την αρχη , με την καταλληλη καθοδηγηση - επιβλεψη. {το ατομο αυτο υπαρχει ηδη !]

Καλή η ιδέα! Όπως το ακούω ταιριάζει περισσότερο να στηθεί σε wiki..
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές.

Γουδέος Κώστας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 04 Φεβ 2012, 11:33

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΡΧΕΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό Γουδέος Κώστας » 12 Απρ 2012, 21:07

+1000 μετά από 25 μέρες.
<μόνοι γὰρ τόν τε μηδὲν τῶνδε μετέχοντα οὐκ ἀπράγμονα, ἀλλ' ἀχρεῖον νομίζομεν>
Γιατί είμαστε ο μόνος λαός που αυτόν που δε μετέχει στα κοινά δεν τον θεωρούμε φιλήσυχο αλλά άχρηστο.
Περικλέους επιτάφιος λόγος.

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΡΧΕΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 16 Απρ 2012, 11:14

συμφωνω και εγω παιδια εχει απολυτο δικιο ο γιωργος. αν μπορω να βοηθησω σε κατι ειμαι μεσα
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΡΧΕΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό agelos » 16 Απρ 2012, 12:53

ειχαμε συζητησει καποτε οτι ακομη για τους υποψηφιους βουλευτες αλλα και τους μελλοντικους να υπαρχει ομαδα που θα ψαχνει τον τυπο εντυπο και μη και θα βρισκει τα πιο σημαντικα θεματα στα οποια θα δινουμε και βρυτητα. κατι παρομοιο αλλα σε ποιο γενικη γραμμη ειναι . αυτο για να γινει χρειαζεται μια ομαδα ανθρωπων που να ψαχουλευουν τα μμε και να κανουν μονο ατο, μιας και απο μονο του ειναι ποθυ δουλεια, ακομη δεν ειμαστε ετοιμοι απο πλευρα ανθρωπινουν δυναμικου αλλα ειμαι συμφωνως 100% μαζι σου γωργο. μονο να δουμε σε τι πλαισιο θα κινηθει αυτη η ομμαδα. πολυ σημαντικο αυτο. και πως θα καλυωουμε ενα τοσο μεγαλο αριθμο τυπου. δε θελει χρηματα? δηλαδη δεν θα πρεπει να αγοραζονται πχ ολοι οι εντυποι τυποι? υπάρχει καποιος εναλακτικος τροπος να ειμαστε μεσα στην επικαιροτητα?

απλα θετω ερωτηματα για προβληματισμο.
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

Z53
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 20:50

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΡΧΕΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό Z53 » 16 Απρ 2012, 13:03

+1 Kαι από μένα. Πολύ σωστή ιδέα.
Να μη ξεχνάμε και το Αρχείο του Κόμματος αυτό καθ'αυτό. Δηλαδή πρακτικά συνεδριάσεων, συνεδρίων κλπ
Αν χρειάζεται βοήθεια είμαι διαθέσιμος.
Ζαννής Φραγκάκης (Αρχιτέκτονας)

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΡΧΕΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 24 Μάιος 2012, 15:57

Είναι ένα σημαντικότατο κομμάτι και στον σκοπό και στην λειτουργία της Ομάδα Επικοινωνίας.
Ήδη το έχω βάλει στο ανοιχτό κείμενο που έχει τον τίτλο "οδηγίες προς ναυτιλλομένους" βλ. pad εργασίας: http://piratepad.eu/aZjSzOKY61 (στο τμήμα του κειμένου με το τίτλο: "ΑΡΧΙΚΕΣ ΙΔΕΕΣ/ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ")
Η αποδελτίωση και αρχειοθέτηση σε online εργαλείο βιβλιοθήκης με δυνατότητες για linkρίσματα είναι και μια ακόμα δουλεία που θα πρέπει να αναλάβει η ΟΜ.ΕΠ, με την συνδρομή και βοήθεια όλων των μελών φυσικά, για την συλλογή και τακτοποιημένη αρχειοθέτηση όλων των θεμάτων που θα ψαρεύουν από την επικαιρότητα και το διαδίκτυο.

Ήδη βρήκα ένα πολύ σοβαρό υλικό (ως προς την δουλειά και τον όγκο του υλικού που έχει βγει) στο: ΔΙΕΘΝΗΣ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΕΛΛΑΣ (οργάνωση κατά της διαφθοράς) http://www.transparency.gr/Home.aspx
Έχω κατεβάσει όλο το υλικό που βρήκα εκεί (κυρίως αρχεία PDF) και ψάχνω να βρώ τρόπους και online εργαλεία για να κάνω ένα beta testing για αρχειοθέτηση και κοινοποίηση σε όλους μας... Ψάχνομαι και θα ζητήσω και την συνδρομή των ITδων...
Όποιος μπορεί να βοηθήσει με ιδέες και προτάσεις, καλοδεχούμενος. :)
здравствуйте

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΡΧΕΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό baskin » 24 Μάιος 2012, 16:01

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το wiki (http://www.pirateparty.gr/wiki) για την δημιουργία του αρχείου, ώστε να βάζετε και links.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες