Επιστολή απο την ΕΕΛ/ΛΑΚ

Yiannis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 12:47
Τοποθεσία: Athens

Επιστολή απο την ΕΕΛ/ΛΑΚ

Δημοσίευσηαπό Yiannis » 10 Απρ 2012, 14:35

Σήμερα λάβαμε την παρακάτω επιστολή από την Εταιρεία Ελεύθερου Λογισμικού / Λογισμικού Ανοιχτού Κώδικα (ΕΕΛ/ΛΑΚ - http://www.eellak.gr)
Συνημμένα
Epistoli_Peirates.pdf
(186.87 KiB) Έχει μεταφορτωθεί 224 φορές
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές.

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Επιστολή απο την ΕΕΛ/ΛΑΚ

Δημοσίευσηαπό plessas » 10 Απρ 2012, 14:51

Πολύ ευχάριστο το ότι δεχόμαστε αυτή την επιστολή. Καλό θα ήταν να τους απαντήσουμε και στη συνέχεια να μελετήσουμε τις προτάσεις τους και να υιοθετήοσυμε όσες συμφωνούμε.
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

Γουδέος Κώστας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 04 Φεβ 2012, 11:33

Re: Επιστολή απο την ΕΕΛ/ΛΑΚ

Δημοσίευσηαπό Γουδέος Κώστας » 10 Απρ 2012, 14:53

Επειγόντως.εντός εβδομάδας.Άρχισα το διαβαζμα και το συζητάμε.

Ποιος είναι καλός στον γραπτό λόγο για ένα προσχέδιο απαντητικής επιστολής?
<μόνοι γὰρ τόν τε μηδὲν τῶνδε μετέχοντα οὐκ ἀπράγμονα, ἀλλ' ἀχρεῖον νομίζομεν>
Γιατί είμαστε ο μόνος λαός που αυτόν που δε μετέχει στα κοινά δεν τον θεωρούμε φιλήσυχο αλλά άχρηστο.
Περικλέους επιτάφιος λόγος.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Επιστολή απο την ΕΕΛ/ΛΑΚ

Δημοσίευσηαπό anestis » 10 Απρ 2012, 15:33

Οντως κάνουν αρκετά πράγματα.

Ο κ.Καρούνος ήταν συντονιστής της ομάδας ICT του ΠΑΣΟΚ, σύμβουλος του ΓΑΠ για θέματα ανοιχτού λογισμικού, ήταν στη συζήτηση των Πράσινων μαζί με την Amelia, ενώ πρόσφατα η ΕΕΛ/ΛΑΚ βοήθησε την ΟΝΝΕΔ(!) (σύμφωνα με το Δελτίο Τύπου της ΟΝΝΕΔ) να κάνει ημερίδα στα στελέχη της για τη wikipedia.

Η επιστολή φαίνεται σαν να γράφηκε για κάθε κόμμα copy/paste και άλλαξε την προσφώνηση κάθε φορά αλλιώς δεν θα μας καλούσε να υιοθετήσουμε τις ΙΔΡΥΤΙΚΕΣ ΜΑΣ ΘΕΣΕΙΣ!!!

σας καλούμε να υιοθετήσετε τις αρχές αυτές και να τις συμπεριλάβετε στο πρόγραμμά σας.
Μέσα από την υποστήριξη του ανοιχτού λογισμικού, του ανοιχτού περιεχομένου και τον ανοιχτών τεχνολογιών προωθείται η διαφάνεια, η καταπολέμηση της διαφθοράς, ενισχύεται η πρόσβαση του πολίτη στη δημόσια πληροφορία και δημιουργούνται νέες θέσεις εργασίας, θέτοντας τις βάσεις για ένα μοντέλο βιώσιμης ανάπτυξης που αποτελεί και το κύριο ζητούμενο των καιρών μας.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Επιστολή απο την ΕΕΛ/ΛΑΚ

Δημοσίευσηαπό plessas » 10 Απρ 2012, 16:15

Σαφώς, αλλά στο κείμενο περιλαμβάνονται και κάποιες συγκεκριμένες προτάσεις που μπορούμε να δούμε.
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: Επιστολή απο την ΕΕΛ/ΛΑΚ

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 10 Απρ 2012, 16:24

Όπως και να έχει, από την στιγμή που έχουμε πολλές κοινές θέσεις με την ΕΕΛ/ΛΑΚ, θα πρέπει να στείλουμε μια απαντητική επιστολή, αναφέροντας τα κοινά μας σημεία.
Ας φτιάξουμε ένα pad, να διαβάσουμε την επιστολή και να αρχίσουμε βήμα βήμα τα σχόλια.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Επιστολή απο την ΕΕΛ/ΛΑΚ

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 10 Απρ 2012, 20:48

Τιμή μας η επιστολή τους!
Θεωρώ πως πρέπει να απαντήσουμε.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες