Για τη μείωση της Ανεργίας

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Για τη μείωση της Ανεργίας

Δημοσίευσηαπό anestis » 19 Μαρ 2012, 21:21

Προτάσεις για την μείωση της ανεργίας

http://greekrider.blogspot.com/2012/03/ ... st_19.html

Αν θελήσει να το αξιολογήσει η Επιτροπή.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: Για τη μείωση της Ανεργίας

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 22 Μαρ 2012, 21:50

απο μια αποψη δεν ειναι ασχημο αυτο οταν γλυτωνουμε την γραφειοκρατεια και το φακελακι οποσδηποτε.. μενω ομως περσοτερο στα λογια του ανωνυμου... εχει δικιο.. ισως επιδη δουλευω απο τα 12,5 χρονια ( 1975) και εχω δει πολλα χρειαζωνται πολλα για να αλαξουν καποια πραγματα.. εχω δει βιομηχανους να κυρισουν loc aut για να εκβιασουν κυβερνησεις για να τους παρεχουν εστω και μια αδεια που δεν ειχαν σε προιον ευρειας κυκλοφορειας ( π.χ Υπουργειο Γεωργειας 1989 με μεγαλη γαλακτοβιομηχανια) υπαρχουν καποια πραγματα που πρεπει να επημεινουμε να αλαξουν και οταν θα γινει καποτε το ονειρο να τα αλαξουμε ριζικα
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

sirfun2
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 15 Ιαν 2012, 22:26
Τοποθεσία: Σύρος

Re: Για τη μείωση της Ανεργίας

Δημοσίευσηαπό sirfun2 » 22 Μαρ 2012, 22:26

έχεις σωστές βάσης το κείμενο αλλά κάποια τεχνικά επαγγέλματα δεν μαθαίνονται εξ αποστάσεως με τίποτα (lol) χρειάζονται εργαστήρια σύγχρονα και πολλά άλλα
άρα μόνο σε εκπαίδευση από ιδιώτη που θα απορροφήσει ένα μέρος μαθητών και θα δίνει και μια "πιστοποίηση" μπορεί να στηριχθεί
αν και αυτό το σύστημα που περιγράφει μου θυμίζει ΤΕΣ (στα χρόνια μου) ΤΕΕ αργότερα και ειδικότητες ΙΕΚ που δεν έδιναν πτυχία αλλά εξειδίκευση
επίσης αρκετά από αυτά (όπως του μαραγκού) εκτός του ότι πέθαναν με το σύστημα αγοράς των τελευταίων 15 χρόνων ("ετοιματζίδικα" βιοτεχνίες που όλο και μεγάλωναν) στηρίζονται επί το πλείστον στην ανοικοδόμηση που έχει πιάσει πάτο και πάει και πιο κάτω από ότι φαίνεται
τέλος για να μην κουράζω, θεωρώ άδικο να βγαίνει κάποιος από μια τέτοιου τύπου εκπαίδευση και κατευθείαν να μπορεί να κάνει ότι θέλει
ελεύθερη αγορά ναι μεν αλλά όχι ανεξέλεγκτη

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Για τη μείωση της Ανεργίας

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 23 Μαρ 2012, 01:38

Εμένα γιατί η όλη πρόταση μου θυμίζει τα "επιδοτούμενα" παλαιοτέρων εποχών.
Και όλοι γνωρίζουμε ότι δεν έγινε τίποτα με τα επιδοτούμενα. Έφαγαν πολλοί λεφτά και κανένας δεν απέκτησε δεξιότητες.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: Για τη μείωση της Ανεργίας

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 23 Μαρ 2012, 22:26

Λες για την μεγαλη απατη των Stages . επηδη πολυ φιλικο μου προσωπο περασε τρια χρονια αυτη την φαση, δουλευε 8ωρω για 350 ευρω , αλλα δουλευε ομως ... ειμαι πολυ εναντια σε αυτο το συστημα./. ειναι οι θεσεις εργασιας που ειχε ταξει η νεα δημοκρατια οταν ηταν κυβερνηση και εβαλε 160000 εργαζωμενους ετσι που δεν ειχαν ουτε ασφαληση ουτε δικαιωμα γιατρου ουτε δωρο χριστουγεννων ,πασχα και επιδωμα αδειας η αδειες... η μεγαλυτερη απατη κατα του λαου που αγωνιζετε για να μην πεινασει να βρει μια θεση εργασιας.. και το εκμεταλευτηκαν με τον χειροτερο τροπο.
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Για τη μείωση της Ανεργίας

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 24 Μαρ 2012, 03:21

Όχι. Λέω για τον πρόδρομο των stage που σου δίναν το επίδομα ανεργίας και πληρώναν κέντρα σπουδών και φροντιστήρια να σου μάθουν υπολογιστές, βασικά οικονομικά και κάποιες άλλες ειδικότητες που δεν τις θυμάμαι. Είχαν αρχίσει τέλος του 90 και μετα για να μην πληρώνουν φροντιστήρια μετονομάστηκαν σε stage και έγιναν εργασιακή εμπειρία στο δημόσιο.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: Για τη μείωση της Ανεργίας

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 24 Μαρ 2012, 16:52

οπου η εργατικη εστια χρησιμοποιησε πολα ατομα σαν εργαζωμενους ( ιδικα στους βρεφονηπιακους σταθμους) επι 4 χρονια και ενω στον 5ο χρονο δικαιουταν νομικα να γινουν δημοσιοι υπαληλοι ξαφνικα δεν τους ανανεωνανε τις συμβασεις οποτε μετα το εξαμηνο εχαναν το δικαιωμα . στον οπαπ πηγαν πολλα ατομα, στις εφορειες και στο υπουργειο εσωερικων .. ολοι για φροντισηριο .. μετεπειτα χρονολογιων.. μαθανε απο τοτε να ειναι με χαμηλο μισθο χωρις δωρα και αδειες.. και ηταν οι ιδιοι που ειχαν ψηφισει Ν.Δ γιατι και σε αυτα μονο κομματικα εμπενες ..
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

James Belogiannis
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 11:13

Re: Για τη μείωση της Ανεργίας

Δημοσίευσηαπό James Belogiannis » 26 Μαρ 2012, 11:42

Δεν θα προτειμουσα επιδοτουμενα προγραμματα οσο θα προτειμουσα κατι παρομοιο στο επιπεδο του ΟΑΕΔ. Να μπορεσει να δωσει τις απαιτουμενες δυνατοτητες στον κοσμακι ετσι ωστε να μπορεσει να διεκδηκισει μια θεση στο χωρω τις εργασιας και να εχει τις δεξιοτητες που απαιτητε. 8-)

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: Για τη μείωση της Ανεργίας

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 26 Μαρ 2012, 12:08

ΣΕ ΑΥΤΟ συνφωνουμε ολοι . ειναι μια σωστη αρχη
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Για τη μείωση της Ανεργίας

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 26 Μαρ 2012, 14:59

Tzouvekas Theodoros έγραψε:ΣΕ ΑΥΤΟ συνφωνουμε ολοι . ειναι μια σωστη αρχη


Γιατί συνεχίζεις να μπλέκεις τα επιδοτούμενα με τα Stage;
Άλλο τα επιδοτούμενα και άλλο τα Stage.
Και τα επιδοτούμενα ήταν προγράμματα από τον ΟΑΕΔ και πάλι αποτύχαν.
Και αποτύχαν γιατί οι περισσότεροι τα αντιμετωπίσαν σαν δωρεάν μισθό από το κράτος με μόνη υποχρέωση την φυσική σου παρουσία σε κάποιο ΚΕΚ για 4 ώρες μέχρι να βρείς την δουλειά της αρεσκείας σου στο κύριο αντικείμενο που σπούδασες. Και από όσο θυμάμαι για να μπείς σε επιδοτούμενο γινόταν το σώσε από τηλέφωνα σε βουλευτές.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες