Αρθρογραφία μελών (προσωπικές απόψεις)

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Αρθρογραφία μελών (προσωπικές απόψεις)

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 14 Απρ 2012, 01:40

Apolitic έγραψε:Φίλοι η οικονομία είναι η ποιο δύσκολη εξίσωση αυτή την εποχή.
Ότι ιδέα και να υπάρχει, ίσως την χρειαστούμε στο μέλλον μιας και μπορεί να ξαναρχίσουμε από την "εποχή των παγετώνων".
Έχει ο Θεός...

ΥΓ. Όποια οικονομική ανάλυση (Κωστή και η μισθωτή εργασία μέσα) γίνεται αυτή την εποχή, χωρίς τα μακροοικονομικά δεδομένα είναι άκυρη.

ΥΓ2 Και τα νέα είναι άσχημα κυρίως για την Ελλάδα.


Η εξίσωση νομίζω ότι είναι αρκετά απλή.
M(oney)*V(elocity)=Q(uantity)*P(rice)
Οποιαδήποτε αύξηση στα χρήματα εφόσον δεν υπάρχει πρόβλεψη να αυξηθεί η ποσότητα αγαθών εκ των πραγμάτων αυξάνει τις τιμές. Όλοι μέχρι σήμερα παίζουν με τα χρήματα και αποτυγχάνουν από τον Ανδρέα το 80 με το 40% αύξηση του βασικού, μέχρι και τις μέρες μας με τις μειώσεις μισθών.
Εγώ προσπαθώ να συνδέσω τα χρήματα με την ποσότητα αρκετά σταθερά ελπίζοντας ότι θα κρατήσω την τιμή σταθερή με την βοήθεια της Κίνας ή να ωθήσω σε προϊόντα που η τιμή μπορεί να είναι μεγάλη.

Μακροοικονομικά έχεις ελάχιστα εργαλεία να παίξεις στο σήμερα.
Νομισματικά, είσαι συνδεδεμένος με ένα νόμισμα το οποίο βρίσκεται στην μέση ενός οικονομικού πολέμου επικράτησης. Ή παραμένεις σε αυτό και όποιον πάρει ο χάρος ή πας με τον αντίπαλο ή βγαίνεις εκτός και επιστρέφεις στο 1946.
Δημόσιες Επενδύσεις, εφόσον ήσουν γρόθος και δεν είχες πλεόνασμα στις παχιές αγελάδες τώρα είναι αδύνατο να κάνεις δημόσιες επενδύσεις να τονώσεις την αγορά γιατί απλά ποιός θα σου δανείσει;
Επιτόκια και φτηνό χρήμα, είναι το σημείο που δεν έχει αναπτυχθεί στην παραπάνω συζήτηση γιατί ασχολούμασταν με το μισθολογικό. Αν και αναφορές γίναν σε άτοκο crowd funding αλλά υπάρχουν και άλλα.

Σε περίοδο παγκόσμιας ύφεση όπως η τωρινή, και συμμετέχοντας νομισματικά σε ένα οικονομικό πόλεμο, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι η παραγωγή σου να καταστήσει την εσωτερική αγορά όσο το δυνατό πιο αυτάρκη, να στρέψεις το εγχώριο εργατικό δυναμικό προσωρινά σε άλλες ασχολίες και να εισέλθεις σε υπηρεσίες που πραγματικά δεν τις αγγίζει η ύφεση (πχ μεταφορές) και όχι σε έντονα επηρρεάσιμες υπηρεσίες από την ύφεση (πχ τουρισμός).
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

Apolitic
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 21:38

Re: Αρθρογραφία μελών (προσωπικές απόψεις)

Δημοσίευσηαπό Apolitic » 14 Απρ 2012, 02:10

Στην εξίσωση που έβαλες Κωστή, για να το δούμε χονδρικά σε περίοδο αποπληθωρισμού (άρα οι τιμές κάτω) τι θα πείραζες για να διατηρήσεις ισορροπία στην αξία του χρήματος στην περίπτωση που για την οικονομία της κουβέντας ας πούμε ότι η ΕΚΤ δεν κόβει ευρώ;

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Αρθρογραφία μελών (προσωπικές απόψεις)

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 14 Απρ 2012, 02:42

Apolitic έγραψε:Στην εξίσωση που έβαλες Κωστή, για να το δούμε χονδρικά σε περίοδο αποπληθωρισμού (άρα οι τιμές κάτω) τι θα πείραζες για να διατηρήσεις ισορροπία στην αξία του χρήματος στην περίπτωση που για την οικονομία της κουβέντας ας πούμε ότι η ΕΚΤ δεν κόβει ευρώ;


Την ταχύτητα ή/και θα επιχειρήσεις το πλεόνασμα προϊόντων να φέρει άλλα "χαρτάκια" να μπούν στην οικονομία σου.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

Apolitic
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 21:38

Re: Αρθρογραφία μελών (προσωπικές απόψεις)

Δημοσίευσηαπό Apolitic » 14 Απρ 2012, 02:52

Ακριβώς την κυκλοφορική ταχύτητα.
Πάνω σε αυτή την απλή παραδοχή θα αναρτήσω αύριο πρόταση οικονομικού προγράμματος εκτάκτου ανάγκης για την έξοδο από την κρίση.

Θα χαρώ να το κουβεντιάσουμε μιας και θέλει δουλειά στην λεπτομέρεια.
Θα προσπαθήσω να προσελκύσω και άλλους ευφυής επιστήμονες, για να έχει περισσότερο ενδιαφέρον και ουσία, ώστε να πάρει την μορφή νομοθετήματος

Την καληνύχτα μου.

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Αρθρογραφία μελών (προσωπικές απόψεις)

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 14 Απρ 2012, 03:19

Με το σύστημα μισθοδοσίας που προτείνω, σε φάση αποπληθωρισμού, εκ των πραγμάτων μειώνεται η ταχύτητα χωρίς κρατική παρέμβαση, λόγω του ότι
ελλατώνονται τα εισοδήματα των εργαζομενων, και αναγκάζει τις επιχειρήσεις να εισβάλουν σε νέες αγορές για να διευρύνουν την καταναλωτική τους βάση.

Η λογική είναι απλή. Αποπληθωρισμός - μείωση κερδών - μείωση ποσού από τα κέρδη των εργαζομένων (μείωση αγοραστικής τους δύναμης)- αναζήτηση αύξησης κερδοφορίας - νέες αγορές κλπ.
Στην αύξηση της κερδοφορίας δεν παίζει η δυνατότητα υπέρμετρης αύξησης των τιμών, όπως γίνεται στην ελλάδα σήμερα, γιατί η αγορά θα πιέζει προς τα κάτω οπότε η νέα ισορροπία θα επέλθει με τον εξαγωγικό χαρακτήρα της οικονομίας.

Καλό σου βράδυ.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Αρθρογραφία μελών (προσωπικές απόψεις)

Δημοσίευσηαπό James » 14 Απρ 2012, 11:55

Apolitic έγραψε:...........
Θα χαρώ να το κουβεντιάσουμε μιας και θέλει δουλειά στην λεπτομέρεια.
Θα προσπαθήσω να προσελκύσω και άλλους ευφυής επιστήμονες, για να έχει περισσότερο ενδιαφέρον και ουσία,..............
Την καληνύχτα μου.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Αρθρογραφία μελών (προσωπικές απόψεις)

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 14 Απρ 2012, 17:44

Παιδιά, εγώ οικονομολόγος δεν είμαι. Δεν είμαι καν επιστήμονας για να μπορώ να πω και ότι είμαι και ευφυής επιστήμονας. Ξέρω όμως ότι 1 και 1 κάνουν δύο. Ξέρω ότι αυξάνοντας τους φόρους και μειώνοντας τους μισθούς δεν επιτυγχάνεις ανάπτυξη και φυσικά ξέρω ότι η καινοτομία δεν είναι παρά μόνο μικρό κομμάτι της αγοράς. Η χώρα που ζούμε έχει πεπερασμένο αριθμό κατοίκων οπότε η αγορά είναι μικρή. Μπορούμε μόνο να ελπίζουμε σε αύξηση εξαγωγών για μεγέθυνσή της. Ούτε αυτό όμως μπορεί να γίνει όταν η οικονομία μας συρρικνώνεται.

Εδώ χρειάζεται σοκ. Η οικονομία θέλει επανεκκίνηση. Και αυτό δεν γίνεται με ημίμετρα. Ούτε γίνεται με μισθούς Βουλγαρίας. Το κράτος κατά την γνώμη μου πρέπει να εξοφλήσει αυτά που οφείλει στις επιχειρήσεις άμεσα, πρέπει να μειώσει γενναία τους συντελεστές φορολογίας και να αυξήσει τους ελέγχους με όσο το δυνατόν αυτόματους ηλεκτρονικούς εισπρακτικούς μηχανισμούς δίνοντας ταυτόχρονα την δυνατότητα στον επιχειρηματία και τον πολίτη να σταματήσει άμεσα την αυθαιρεσία τους όπου στην μέση μπαίνει κρατικός υπάλληλος που ζητάει μίζες. Η μείωση των κρατικών δαπανών είναι απόλυτης σημασίας και πρέπει να προχωρήσουν άμεσα ξεκινώντας όμως τουλάχιστον στον μισθοδοτικό τομέα από τις κεφαλές που ακόμα συνεχίζουν και έχουν αυξήσεις αποδοχών.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Apolitic
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 21:38

Re: Αρθρογραφία μελών (προσωπικές απόψεις)

Δημοσίευσηαπό Apolitic » 15 Απρ 2012, 03:37

Ευφυής μπορεί να είναι ο καθένας, και ακόμα και αν δεν είναι, πιστεύω ότι έχει ίσα δικαιώματα στην συζήτηση και στην ψηφοφορία αρκεί να μπορεί να τεκμηριώνει τις απόψεις του και να δέχεται αντίλογο.
Ευφυής επιστήμονας είναι αυτός, που έχει και την επιστημονική επάρκεια να κάνει και λογαριασμούς. Μη ευφυής κατ΄εμέ θα ήταν ένας επιστήμονας πχ. που για πολιτικούς λόγους δεν θα συμμετείχε σε αυτή την τόσο δημοκρατική και συνάμα ωφέλιμη για το κοινωνικό σύνολο προσπάθεια, σαν και αυτήν των πειρατών. (πολιτική απάντηση χεχε)

Ένα νέο κίνημα θα πρέπει να το αγκαλιάσει όλη η κοινωνία σε κάθε επίπεδο για να έχει διάρκεια και ρόλο στις εξελίξεις.
Θέλει δουλειά και υπομονή και φαντασία και σοφία. Πιστεύω ότι υπάρχουν απ' όλα και θα το εκτιμήσουν πολλοί. Ας είναι το κόμμα των Πειρατών αυτό που επαναφέρει την αξιοπρέπεια στο πολιτικό σύστημα. (μεγάλο πρόβλημα, η δημοκρατία έχει μετατραπεί σε κλεπτοκρατία)

Εκλογικές αναμετρήσεις θα υπάρξουν πολλές από εδώ και πέρα. Κάθε φορά θα είμαστε και καλύτεροι. Θα θελα πολύ να βρεθούμε να γνωριστούμε από κοντά και να δω φάτσες.
Η κίνηση αυτή ήταν στο μυαλό μου μια δεκαετία τώρα και την ετοίμαζα. Έχω και το χώρο στο tophost για την αρχή από πέρυσι το καλοκαίρι μάλλον δεν θα χρειαστεί... Θα μπορούσα να πω ότι διαβάζοντας την διακήρυξη σας βρήκα το alter ego μου.
Που είσαστε τόσα χρόνια;

Καλή αρχή

ΥΓ.1 Θα ανοίξω μεγάλη συζήτηση για την διαμόρφωση οικονομικού προγράμματος και θέλω να απευθυνθώ σε ΟΛΑ τα μέλη αρχικά αν και δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί τόσο περιορισμένος αριθμός ενεργών συμμετεχόντων στο φόρουμ όταν εγώ είμαι 810το μέλος (θα έπρεπε να γίνεται χαμός με τα μηνύματα). Ελπίζω να γίνουμε σύντομα πιο ελκυστικοί.
Στην συνέχεια σε εκπαιδευτικά ιδρύματα (αλήθεια υπάρχουν μέλη - φοιτητές οικονομικής κατεύθυνσης να παρακινήσουν ομάδες εργασίας;) και φίλους από άλλους ιστοχώρους με εξειδίκευση σε ειδικά θέματα που μπορούν να φωτίσουν αθέατα σημεία.

ΥΓ.2 Το ΠΕΙΡ δεν μου πάει να το γράψω, γιατί μου θυμίζει την συντομογραφία της τραπέζης Πειραιώς στο ταμπλό του χρηματιστηρίου. Θα αρκεστώ στο ΚΠΕ για συντομία. Γούστα είναι αυτά.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες