ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

Δημοσίευσηαπό agelos » 29 Μαρ 2012, 12:25

Εδώ θα σταθω γιατι νοιωθω την αναγκη να πω δυο κουβεντες για την περιλαλητη «οικονομια» που τοσο πολύ την σνομπαρουν εδώ μεσα ολοι οσοι νομιζουν ότι τα ζητηματα είναι απλα τεχνικα ή και μονο τεχνολογικα, αρα και η συζητηση για οτιδηποτε άλλο είναι απλα ανουσια. Εχουν αναρωτηθει οι λατρεις του πληκτρολογιου και της οθονης ότι τα αντικειμενα της λατρειας τους οφειλονται αποκλειστικα σε οικονομικους λογους ;; εχουν αναρωτηθει οσοι νομιζουν ότι για να κερδισουμε υποστηρικτες, νεους ή και παλιους μου είναι αδιαφορο, αρκει να περιοριστουμε μονο σε ότι αφορα καποιους ειδικους στοχους π.χ. copyright, patents, ACTA κλπ καθαρα «πειρατικου» ενδιαφεροντος ;;; εχουν καταλαβει σε ποια χωρα ζουν και ποια είναι τα προβληματα υπαρξης που αντιμετωπιζουν οι πολιτες της ; εχουν καταλαβει ότι δεν ζουν στη Σουηδια, ουτε καν στη Γερμανια ή στο Σααρ ; εχουν καταλαβει ότι όταν επικαλουμαστε το Ελβετικο «μοντελο αμεσοδημοκρατιας» μιλαμε στην ουσια για μια χωρα που δεν εχει γνωρισει κανενα πολεμο τα τελευταια πεντακοσια χρονια και αυτό επειδη είναι το Θησαυροφυλακιο του κοσμου ;;; εχουν κατανοησει ότι οποιαδηποτε συγκριση με αυτές τις χωρες είναι τουλαχιστον ΓΕΛΟΙΑ και γι’ αυτό ακριβως δεν μπορουμε να τις επικαλουμαστε παρα μονον σαν «υποδειγματα» προς τα οποια θελουμε να τεινουμε, σαν στοχους τους οποιους θελουμε να φτασουμε και όχι σαν ρετσετες αμεσης εφαρμογης ;

Πως λοιπον θα απευθυνθουμε στους πολιτες της χωρας, γιατι σε αυτους απευθυνομαστε και όχι στους Σουηδους, εφ’οσον επιλεξαμε να φτιαξουμε κομμα και όχι κινημα ή λεσχη ή ΜΚΟ και επομενως εχουμε παρει ΜΟΝΟΙ μας την ευθυνη να μιλησουμε με λογο ΠΟΛΙΤΙΚΟ ; με τι τροπο θα τους πλησιασουμε ΟΛΟΥΣ, και φυσικα πρωτα από ολους τους νεους , μιλωντας τους στη γλωσσα που κατανοουν, τι θα τους προτεινουμε που θα δειξει τη διαφορετικοτητα μας από ολους εκεινους που εχουμε απορριψει ; πως θα παμε στον ανεργο νέο να του μιλησουμε για τη σπουδαιοτητα της ACTA ;;; δεν θα φανουμε αμεσως αν οχι γραφικοι τουλαχιστον ανεδαφικοί και περιορισμένοι ; δεν θα γινουμε αμεσως καταγελαστοι ; δεν θα θαψουμε ΑΜΕΣΩΣ την πολιτικη μας προοπτικη για τα επομενα 10 ~ 15 χρονια ;


συμφωνω απολυτα.


Αυτο ακριβως ηταν το νόημα της προτασης μου για συγκροτηση ενος χωρου πολιτικης - ιδεολογικης ζυμωσης αποκλειστικα για τα μελη, και οχι η μετατροπη του κομματος σε λεσχη συζητησεων επιπεδου καφενειου

είχες προτείνει κάπου αυτο και δέχτηκες κάποια προσωπική επίθεση? (επειδη δεν ειμουν παρων στην διαμαχη οπου κι αν ηταν αυτη.

αφηνοντας την ευθυνη του συντονισμου της επιτροπης σε οποιον επιθυμει να την αναλαβει, ακριβως για να δοθει η ευκαιρια σε καποιον νεοτερο να εκφραστει και να τολμησει…


σε αυτο δεν μπορω εγω να απαντησω μιας και δεν ειμαι στην οικονομια. κρινοντας ομως απο το περιβαλλον οπου και συμετεχω θα πω οτι ο συντονισμος ειναι καθαρα τεχνικου χαρακτηρα. η δουλεια θεωρω του συντονιστη εχει να κανει με την δυνατοτητα να διατηρη την συζητηση μεσα στα πλαισια του εκαστωτε θεματος. ασχετα αν εισαι συντονιστης η οχι εφοσον εισαι μελος μπορεις να εκφερεις αποψη και γνωμη για κατι. αυτη θα συυζητηθει απο τους υπολοίπους και το συνολο θα αποφασίσει.

κλεινωντας να πω οτι καταλαβα οτι προφανως εβγαλες καποιο κείμενο σαν οδηγο για συζητηση οπως στο περιβαλλον. κινηση που ασχετα με το περιεχομενο θεωρω αξιέπαινη. κι αυτο γιατι δυστυχως εχουμε δει οτι πολλοι λίγοι παίρνουν πρωτοβουλία στο κόμμα(κάτι που προσωπικα με στεναχωρει οπως κι εχω δηλωσει αλλου). πόσο μάλλον πρωτοβουλία απο έναν άνθρωπο που μπορεί να βοηθήσει ουσιαστικά. μην ξεχνάμε ότι στο περιβάλλον εσυ έτρεξες την επιτροπή και είχες ιδέες που έδωσαν τρφή για συζήτηση.

ετσι δεν θα πω μεινε η φύγε. αυτό είναι προσωπική σου επιλογή και σεβαστή φυσικα απο μένα όποια και αν είναι. όμως ξέρωντας την ποιότητα σου απο όσο έχουμε μιλήσει η σε έχω ακούσει να μιλάς θα έλεγα και σαν μεγαλύτερος που είσαι να σκέφτεσαι με σύνεση και σοφία και αν πραγματικά ηρθες για να βοηθήσεις για τους επόμενους απο εμας τότε να μείνεις.


φιλικά πάντα

άγγελος
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες