Φορολογικό σύστημα

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Φορολογικό σύστημα

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 02 Απρ 2012, 23:59

baskin έγραψε:
Kotsos έγραψε:Συνεχίζετε να μπαίνετε σε θέματα που είναι εκτός θέματος και χάνουμε τον στόχο που είναι το ΦΠΑ.

Ας αρχίσουμε με τα εντός θέματος.
Ο εργαζόμενος στον τουρισμό εφόσον πληρώνεται τον βασικό ή μισθό μαθητείας φορολογείται από τον ΦΠΑ. Εφόσον δεν έχουμε ΦΠΑ όλοι αυτοί οι εργαζόμενοι δεν φορολογούνται. Ακόμα οι οικογενειακοί, μικροί και μικρομεσαίοι επιχειρηματίες του αλλά και οι μεγάλοι επιχειρηματίες χώρου εφόσον τα εισοδήματα τους που χρησιμοποιούνται για κατανάλωση δεν φορολογούνται μέσω του ΦΠΑ πάλι νόμιμα εξαιρούνται της φορολόγησης αν νόμιμα κόψουμε τον ΦΠΑ.
Απλά λογικά πράγματα. Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες για να δημιουργούν σύγχιση.


Kαταλαβαίνεις τι λες; Δεν φορολογείται το εισόδημα;;;;;; Τι σχέση έχει ο ΦΠΑ με την φορολόγηση του εισοδήματος του μισθωτού ή των κερδών ενός επιχειρηματία;;;;;;;

Η σύγχυση υπάρχει στο μυαλό σου.



Γνωρίζεις τι είναι ΦΠΑ;;;;;;;
Οι εργαζόμενοι στις επιχειρήσεις δεν ψωνίζουν από το νησί;
Δεν φορολογούνται από τον ΦΠΑ;;;;;;; Το αφορολόγητο εισόδημα του άμεσου φόρου από που φορολογείται;;;;;;;;
Σωστά από τον ΦΠΑ.

Μάλλον εσύ έχεις πλήρη σύγχιση και παραπληροφόρηση για το τι είναι ο ΦΠΑ.

Τα υπόλοιπα δεν τα σχολιάζω καν. Μάλλον τα συμπεράσματά σου οφείλονται στις ίδιες παραπληροφορήσεις.
Αλλιώς μπορείς να μου πείς ποιό είναι το profit margin σε όλα τα νησιά γιατί οι πληροφορίες μου λέν για 200% (50% profit για να μην σε μπερδέψω με τους οικονομικούς όρους που από ότι φαίνεται αγνοείς).

Δημήτρη τα νούμερα μου παρόλο που επιμένεις δεν νομίζω οτι είναι λάθος. Μπορεί να έχουν διαφορά ενός ή δύο ετών αλλά δεν είναι λάθος.
Προσπαθώ να συγκεκριμενοποιήσω γιατί σε ένα χαώδες, "ξέρεις πόσα έξοδα έχω", κρύβεται πάντα μια παγαποντιά που προσπαθεί να κρυφτεί στην σύγχιση του χαώδους.
Ας μας πει ο baskin ή εσύ πόσο είναι το περιθώριο κέρδους στις επιχειρήσεις που δραστηριοποιείστε.
Εγώ όταν δούλευα καφετέρια ήξερα 300%. Εσύ μπορείς να πείς πόσο έχεις;

Από την άλλη μην συγκρίνεις καφετέρια που η πρακτική είναι πληρώνω κάτι ψιλά στο υγειονομικό και κάτι ψιλά στην νομαρχία και στην πυροσβεστική και την έφτιαξα.
Γνωρίζεις πόσα ζητάει ο γιδοβοσκός κοινοτάρχης, κάτω από το τραπέζι για να εγκρίνει άδεια εγκατάστασης ανεμογεννήτριας;
Ούτε αν υπολογίσεις και το κόστος προστασίας ενός καφέμπαρ δεν θα το πιάσεις. Στην πραγματικότητα είναι ψιλά πράγματα. Οπότε άστο γνωρίζω αρκετά καλα τι συμβαίνει στην πιάτσα, αρκετά ώστε να γνωρίζω τις δικαιολογίες από την πραγματικότητα. Και επειδή δεν έχω προσωπικό όφελος από το οποιοδήποτε ισχύον καθεστώς και επειδή ο στόχος μου είναι το κοινωνικό σύνολο και όχι οι συντεχνείες ή συγκεκριμένες κοινωνικές ομάδες δεν χρησιμοποιώ και δεν δέχομαι όλες αυτές τις προφάσεις εν αμαρτίες.

Choprokop, προσπαθώ να παρουσιάσω τις θέσεις μου όσο πιο απλοϊκά γίνεται ώστε να μπορύν να γίνονται κατανοητές και από κάποιον που δεν γνωρίζει γρί από οικονομικά. Από την άλλη η πολιτική είναι θέμα ηθικής και αισθήματος δικαίου και όχι τεχνικών γνώσεων που χρειάζονται μόνο ορισμένοι ορισμοί για να μπείς στην συζήτηση.
Δες την σύγχιση πχ που υπάρχει στο παρόν νήμα για ποιόν φορολογεί και τι τύπος φόρου είναι ο ΦΠΑ.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και Kotsos, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Φορολογικό σύστημα

Δημοσίευσηαπό baskin » 03 Απρ 2012, 00:26

Kotsos έγραψε:Το αφορολόγητο εισόδημα του άμεσου φόρου από που φορολογείται;;;;;;;;


:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Τα υπόλοιπα δεν τα σχολιάζω καν. Μάλλον τα συμπεράσματά σου οφείλονται στις ίδιες παραπληροφορήσεις.
Αλλιώς μπορείς να μου πείς ποιό είναι το profit margin σε όλα τα νησιά γιατί οι πληροφορίες μου λέν για 200% (50% profit για να μην σε μπερδέψω με τους οικονομικούς όρους που από ότι φαίνεται αγνοείς)


Μάλλον οι πληροφορίες είναι από τα ίδιες πηγές με τα παραδείγματα σου. Άστο αν δεν μπορείς να ξεκολλήσεις από την κοσμοθεωρία που έχεις κάνει στο κεφάλι σου, δεν έχει νόημα.

Έλα να ζήσεις ένα χρόνο σε νησί (και σε μεγάλο δεν χρειάζεται να πας στην Σχοινούσα) και το ξανασυζητάμε, μετά το πέρας της εμπειρίας. Μέχρι τότε μπορείς να γράφεις σεντόνια με αρλούμπες και "πλαστικές" θεωρίες.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Φορολογικό σύστημα

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 03 Απρ 2012, 02:10

Κοίταξε φίλε μου δεν υπαρχει μέρος στην Ελλάδα που να έχω πάει, όπου οι κάτοικοι να μην πιστεύουν ότι συντρέχουν ειδικοί λόγοι να τύχουν προνομιακής μεταχείρησης από άποψης φορολογίας και άλλων επιδοτήσεων. Όλοι αυτοί πιστεύουν απόλυτα και ακράδαντα ότι έχουν απόλυτο δίκαιο και ότι το Κράτος και οι υπόλοιποι είναι τυφλοί γιατί δεν μπορούν να δούν το δίκαιό τους. Και έχουν πληθώρα επιχειρημάτων που πιστεύουν ότι είναι ατράνταχτα, που αν τα ακούσεις είναι ουσιαστικά τα ίδια σε όλες τις γωνιές της Ελλάδος.

Από την άλλη επέτρεψέ μου να ζώ στην φαντασιακή μου κοσμοθεωρία και να αδυνατώ να κατανοήσω πώς το Isle of White, το Guersney και τα Falklands μπορούν και επιβιώνουν χωρίς φορολογικές ελαφρύνσεις ακόμα και αν κάποια από αυτά βρίσκονται στην μέση του ωκεανού και 2000 μίλια από την μητρόπολη και τα νησιά του Αιγαίου αδυνατούν να επιβιώσουν με το πιο απομακρυσμένο να βρίσκεται 200 μίλια από την μητρόπολη. Και να ακούω λεχθέντα του τύπου τι θέλουν να μας στείλουν στην αγγαλιά της Τουρκίας. Αυτό λέει πολλά για την κοινωνίας μας και για την κοινωνική μας συνοχή.

Αν δεν μπορείς να κατανοήσεις ότι η εποχή που η κάθε κοινωνική ή τοπική ομάδα μπορούσε να διεκδικήσει προνόμια και το κράτος να τα καλύπτει με εξωτερικό δανεισμό μας τελείωσε, και με αυτο το δεδομένο να δούμε πώς μπορούμε να κάνουμε ένα πιο δίκαιο φορολογικό σύστημα ξεκινώντας από μηδενική βάση χωρίς κεκτημένα τότε ότι και να κάνουμε εκ των πραγμάτων θα είναι άδικο.

Η σωστή φορολογικη συνείδηση ορίζει ότι όλοι πρέπει να συνεισφέρουν φόρους, προοδευτικά ανάλογα με τα εισοδήματά τους, χωρίς να γίνονται διακρίσεις για κανένα.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Φορολογικό σύστημα

Δημοσίευσηαπό baskin » 03 Απρ 2012, 09:33

Μάλλον ζεις σε άλλο πλανήτη!!!! ΤΑ FALKLANDS ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΦΠΑ!!!!! zero 0%.

To Isle of Man θεωρείτε tax heaven (μέγιστη φορολόγηση με 10%).

Στο Guersney επίσης ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΠΑ και υπάρχει μεγάλο αφορολόγητο όριο 0% για τις επιχειρήσεις!!!!!

Επίσης στο Isle of Wight, ισχύουν ειδικές φορολογικές ελαφρύνσεις!!!!

Βλέπεις λοιπόν ότι ο μειωμένος ή καθόλου ΦΠΑ είναι συνήθης πρακτική, εκεί που υπάρχει φορολογική συνείδηση (αυτήν που ευαγγελίζεσαι και θεωρείς ότι δεν έχουν οι νησιώτες) και αυτός ο μηχανισμός (μαζί και με άλλες φορολογικές ελαφρύνσεις) θεωρείτε ως πολιτική στήριξης των νησιωτικών περιοχών.

Επειδή εσύ έχεις αντίθετη άποψη, δεν σημαίνει ότι είναι σωστή και η πραγματικότητα σε διαψεύδει.

Γι' αυτό καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς με φανταστικά σενάρια του κεφαλιού σου.

Άσε το σημειωματάριο στην άκρη δεν δουλεύει.....
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Φορολογικό σύστημα

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 03 Απρ 2012, 10:26

@kotsos, ενώ έχεις δίκιο για την κακή φορολογική συνείδηση μπερδεύεις κάποια πράγματα. Σε προηγούμενο post είπες π.χ. ότι δεν φορολογούνται τα εισοδήματα από Τουριστικά επαγγέλματα!!!

Επίσης στο θέμα αυτό δεν μιλάμε μόνο για τον ΦΠΑ.

Απλά ο ΦΠΑ αυτή την στιγμή είναι ο υψηλότερος φόρος μετά τον φόρο εισοδήματος και μπαίνει παντού με αποτέλεσμα η αγοραστική δύναμη να είναι πολύ μικρή. Επίσης ο ΦΠΑ περνάει απευθείας στον καταναλωτή. Δεν επιβαρύνει τον πωλητή. Μπορείς να δεχτείς αυτές τις δύο βασικές αρχές για να συζητήσουμε μετά θέματα που άπτονται της είσπραξης και του ύψους του ΦΠΑ;
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

bucaneros A
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 16 Φεβ 2012, 19:05

Re: Φορολογικό σύστημα

Δημοσίευσηαπό bucaneros A » 03 Απρ 2012, 10:38

Οταν το καλοκαιρι η κυβερνηση εβαλε πλαφον στα καυσιμα 2 φορες το δικαιολογησε ως σωστο γιατι υπαρχει
και η επιπλεον χρεωσει των μεταφορικων.
Προσκαλω τον φιλο κοτσο να ερθει σην σαντορινι χειμωνα και να δει το κοστος ζωης?
Εχω μειωσει μισθου 30τις εκατο αυξηση φπα 23 και ολα μελι γαλα.
ΓΕΝΙΚΑ Η ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ ΦΠΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΟ ΠΑΝΙΚΟΥ.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Φορολογικό σύστημα

Δημοσίευσηαπό baskin » 03 Απρ 2012, 11:01

@kotsos Πάμε και μερικά άλλα:

Ισπανικά νησιά:

VAT is not applied in the Canary Islands; instead there is a specific Sales Tax (IGIC) which has a general rate of 5%. In addition to increased and reduced rates of IGIC, there is a zero tax rate for certain basic need products and services (eg telecommunications).


http://ec.europa.eu/taxation_customs/ta ... dex_en.htm

Η ευρωπαϊκή ένωση, θεωρεί τις φορολογικές ελαφρύνσεις και τον μειωμένο (ή καθόλου) ΦΠΑ ουσιαστικό μέτρο στήριξης της νησιωτικότητας. Το έχω πει δέκα φορές μέχρι τώρα και δεν δίνεις καμία σημασία. Το αφήνεις ασχολίαστο και συνεχίζεις τις φαντασιώσεις σου με τις θέσφατες πληροφορίες σου, που δεν χωράνε αμφισβήτηση.

Τέλος κάνεις γαργάρα το μεταφορικό ισοδύναμο για το οποίο υπάρχει τεράστια βιβλιογραφία και συνεχίζει να λες τις αρλούμπες σου με τι πράξεις επιπέδου "λόλα να ένα μήλο".

Οι διεθνής πρακτική σε βγάζει λάθος, αλλά εσύ συνεχίζεις να το παίζεις ελληναράς φωστήρας που έχει βρει το holy grail της φορολόγησης.

Δεν αντέχω παρά να ξαναβάλω την θεϊκή ατάκα!!!

Το αφορολόγητο εισόδημα του άμεσου φόρου από που φορολογείται;;;;;;;;


KERNEL PANIC.SYSTEM HALTED.

PS. Αν συνεχίσεις στο ίδιο τροπάριο, να είσαι σίγουρος ότι θα κερδίσεις το τίτλο του πρώτου φορολογικού troll στο forum!!
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Φορολογικό σύστημα

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 03 Απρ 2012, 11:07

baskin έγραψε:
Το αφορολόγητο εισόδημα του άμεσου φόρου από που φορολογείται;;;;;;;;


KERNEL PANIC.SYSTEM HALTED.


Η απάντηση εδώ είναι μία. ΜΠΛΕ...!!!
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Φορολογικό σύστημα

Δημοσίευσηαπό baskin » 03 Απρ 2012, 11:17

Vassilis Perantzakis έγραψε:Δεν επιβαρύνει τον πωλητή.


Βασίλη, αυτό δεν είναι 100% ορθό. Ο ΦΠΑ αποδίδεται μηνιαίως με ότι συνεπάγεται αυτό για την ρευστότητα του πωλητή. Και ναι μεν στην λιανική, εισπράττεις τον ΦΠΑ κατευθείαν από τον καταναλωτή για τον αποδώσεις, αλλά σε χιλιάδες άλλες περιπτώσεις αναγκάζεσαι να καταβάλεις τον ΦΠΑ για τιμολόγια για τα οποία έχουν εκδοθεί επί πιστώση και εισπράττονται μεταγενέστερα (πλέον και σε πάνω από 12 μήνες). Αυτό σε αναγκάζει να μεγαλώσεις το περιθώριο κέρδος σου, γιατί αλλιώς λειτουργείς σαν άτοκη τράπεζα.

Αναγκάζεσαι λοιπόν να καταβάλεις στο τέλος του μήνα ποσά τα οποία θα εισπράξεις μπορείς και ένα χρόνο μετά (και παραπάνω πλέον). Αντιλαμβάνεσαι ότι αυτό δημιουργεί ένα επιπρόσθετο κόστος στον πωλητή, με αποτέλεσμα την αύξηση των τιμών.

Τα πράγματα δεν είναι μετρημένα κουκιά όπως τα παρουσιάζει ο kotsos.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Φορολογικό σύστημα

Δημοσίευσηαπό baskin » 03 Απρ 2012, 11:26

baskin έγραψε:
VAT is not applied in the Canary Islands; instead there is a specific Sales Tax (IGIC) which has a general rate of 5%. In addition to increased and reduced rates of IGIC, there is a zero tax rate for certain basic need products and services (eg telecommunications).


Να συμπληρώσω στην προηγούμενη ανάρτηση μου. Ότι οι ηλίθιοι Ισπανοί που δεν έχουν το σημειωματάριο του kotsos, επειδή έχουν ανακαλύψει την σημασία των τηλεπικοινωνιών (του internet ουσιαστικά) στην οικονομική ανάπτυξη των νησιωτικών περιοχών, εντάσσουν αυτές τις υπηρεσίες σε καθεστώς μηδενικού ΦΠΑ, όπως και με τα βασικά ήδη διατροφής, φάρμακα και άλλα.

Εμείς εδώ στα νησιά πληρώνουμε κανονικό ΦΠΑ 23% για αυτές τις υπηρεσίες γιατί σύμφωνα με το φορολογικό μας σύστημα ισχύει το καθεστώς ΦΠΑ της έδρας της επιχείρησης (της κινητής, του ISP κλπ).
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες