Πρέπει να έχουμε θέση για την οικονομική κρίση?

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Πρέπει να έχουμε θέση για την οικονομική κρίση?

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 22 Φεβ 2012, 18:53

Πατριώτες, η ερώτηση ήταν σαφής: Πρέπει ή δεν πρέπει το κόμμα των πειρατών να έχει θέση στην οικονομική κρίση;
Από εκεί και πέρα, προτάσεις, κρίσεις ή και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο με βάζουν στην θέση να σκέφτομαι ακόμα και διαδικασίες trolling (κατά πως ανέφερε άλλος σύνεδρος σε ανύποπτο χρόνο).
Δεν θέλω να προσβάλλω κανένα και ούτε προφανώς να υποτιμήσω καμμία άποψη.
Απλά, οι προτάσεις, κρίσεις, απόψεις, πρέπει να συγκλίνουν στο εξής: Κατάθεση άποψης και όχι "κοκορομαχίες"
Και αν κάποιος προσβλήθηκε, ζητώ συγνώμη, εγώ έκανα λάθος εκτίμηση.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Πρέπει να έχουμε θέση για την οικονομική κρίση?

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 22 Φεβ 2012, 19:08

laskaris_vasilis έγραψε:Πατριώτες, η ερώτηση ήταν σαφής: Πρέπει ή δεν πρέπει το κόμμα των πειρατών να έχει θέση στην οικονομική κρίση;
Από εκεί και πέρα, προτάσεις, κρίσεις ή και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο με βάζουν στην θέση να σκέφτομαι ακόμα και διαδικασίες trolling (κατά πως ανέφερε άλλος σύνεδρος σε ανύποπτο χρόνο).
Δεν θέλω να προσβάλλω κανένα και ούτε προφανώς να υποτιμήσω καμμία άποψη.
Απλά, οι προτάσεις, κρίσεις, απόψεις, πρέπει να συγκλίνουν στο εξής: Κατάθεση άποψης και όχι "κοκορομαχίες"
Και αν κάποιος προσβλήθηκε, ζητώ συγνώμη, εγώ έκανα λάθος εκτίμηση.


Κανένα πρόβλημα. Αντίθετα ξεκινήσαμε συζητήσεις γιατί πρέπει να έχουμε θέση και να την διαμορφώσουμε.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: Πρέπει να έχουμε θέση για την οικονομική κρίση?

Δημοσίευσηαπό agelos » 22 Φεβ 2012, 20:09

ΦΥΣΙΚΑ και ΠΡΕΠΕΙ να εχουμε αποψη για την οικονομικη κριση τουλαχιστον για το σκελος που ανακατευει την ελλαδα. μπορει οπως αναφερε φιλος να εχουμε ιδρυθει με αλλο προσψημα οπως η αμμεση δημοκρατια η η ελευθερια του ιντερνετ. αλλα μην ξεχναμε. ΕΙΜΑΣΤΕ κομμα. αν θελουμε να μας δουν σοβαρα αλλα πρωτα απο ολα να θεωρουμε εμεις σοβαρους τους εαυτους μας πρέπει να εχουμε αποψη για ολα. αποψη βεβαια που θα περασει απο πλλες συζητησεις και ψηφοφοριες κι ετσι θα αντιπροσωπευει την πληοψηφια των μελλων του κομματος, αυτη ειναι και η λειτουργια του στο κατω κατω της γραφης. φυσικα και ΔΕΝ θα ειναι η της λογικης ναι η οχι σε μηνομνιο και δανεια. ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΤΑ ΜΗΝΟΝΙΑ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΡΥΘΜΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ 4-7% ΕΝΩ ΕΧΟΥΜΕ ΥΦΕΣΗ 6,8% αρα απαιτειται να εχουμε αποψη αλλα πιο ψαγμενη και εμπεριστατομενη απο οποιοδηποτε κομμα. να εχουμε προτεινομενες λυσεις που θα υποστηριζονται απο τα μελη αρα και ενα κομματι του ελληνικου λαου.
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: Πρέπει να έχουμε θέση για την οικονομική κρίση?

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 29 Φεβ 2012, 23:12

baskin έγραψε:Το έχω ξαναπεί πάλι εδώ στο forum.

Ναι μπορούμε να έχουμε θέση για την οικονομική κρίση, αλλά διαφορετική από τους υπόλοιπους και έτη φωτός μακρυά από το ΝΑΙ ή ΟΧΙ στο μνημόνιο.

Η θέση μας πρέπει να εστιάζει σε πανευρωπαϊκή θεσμική αλλαγή του τρόπου που λειτουργεί το χρηματοπιστωτικό σύστημα και ο δανεισμός των κρατών μελών της ΕΕ.

Όπως καταλαβαίνεται η προσωπική μου άποψη δεν χωράει δραχμές και εξόδους από την ΕΕ, γιατί θεωρώ ότι μόνο συνολικά και πανευρωπαϊκά υπάρχει ελπίδα για ένα καλύτερο σύστημα.

Αν συμφωνούμε σε αυτό μπορούμε να χαράξουμε μία θέση, χωρίς πολλές λεπτομέρειες.

Επίσης πρέπει να μελετήσουμε (και να ζητήσουμε) την άποψη των άλλων ευρωπαϊκών πειρατικών κομμάτων.



αυτη την στιγμη στην ευρωπη γινετε ενα μπαχαλο. ιδη σημερα ειδαμε οτι οι γερμανοι ουδεν σχεδιο εχουν για την αναπτυξη των χωλουντων κρατων παρα μονο να δωσουν και να παρουν τοκους. θελω να ελπιζω οτι σε μια ευρωπη με ομοιδεατες στην πληθωρα των πειρατικων κοματων να υπαρχει ιδια αντιετωπηση σε καθε χωρα , σαν να ειμαστε ενα κρατος. ουσιαστικα αυτο σημενει ενωμενη ευρωπη ενα κρατος με τις πρωην χωρες νυν πολειτιες να ευημερουν για το καλο ολης της χωρας, κατι που στην τωρινη Ε.Ε δεν γινετε οπως φενετε απο τα μεχρι τωρα γεγωνοτα
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Πρέπει να έχουμε θέση για την οικονομική κρίση?

Δημοσίευσηαπό baskin » 01 Μαρ 2012, 02:15

Σωστά.

Επειδή θεωρώ δύσκολο ως επικίνδυνο, αλλά συνάμα και απαραίτητο το ζήτημα της θέσης για την οικονομία, προσωπικά θα ήθελα να το προσεγγίσουμε σε "ευρωπαϊκά" πλαίσια.

Τι δεν λειτουργεί και γιατί στο αποτυχημένο ευρωπαϊκό μοντέλο;
Πως πρέπει να αλλάξει αυτό;

Η διάλυση του (βλέπε και εθνικά νομίσματα μέσα σε όλα) είναι λύση όπως ευαγγελίζονται διάφοροι "σωτήρες"; (τους λέω σωτήρες γιατί δεν με έχουν πείσει και γιατί εκφράζονται με "εθνικές" κορώνες)

Μήπως πρέπει να δώσουμε μία ώθηση στην δημιουργία ευρωπαϊκής πρότασης για την οικονομία από όλα τα πειρατικά κόμματα, αντί να βγάλουμε τα μάτια μας μόνοι μας;

Είναι ερωτήσεις που κάνω και στον εαυτό μου και όχι θέσεις τα παραπάνω (προς αποφυγή παρανοήσεων).
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Πρέπει να έχουμε θέση για την οικονομική κρίση?

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 01 Μαρ 2012, 10:09

Από την μεριά μου ο προβληματισμός μου έγκειται στα εξής:
Για να έχεις ενάπτυξη σε ένα κράτος, οργανισμό ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, θα πρέπει να έχεις αύξηση της πραραγωγής είτε ποιοτική είτε ποσοτική. Ή ελκυστικό νόμισμα (Δεν έχει να κάνει σε τίποτα με το ισχυρό).
Με ποιό τρόπο όμως, χώρες όπως η Πορτογαλία, Ελλάδα, Βουλγαρία ή δεν ξέρω και εγώ ποιές άλλες, θα ανταγωνιστούν βιομηχανικούς γίγαντες όπως η Βρετανία, Γαλλία, Γερμανία, ιδίως μάλιστα από την στιγμή που δεν διαθέτουν ούτε αξιόλογο ορυκτό πλούτο; Μόνο με ένα ελκυστικό νόμισμα που σε συνεργασία με τις πολιτικές επιλογές, θα κάνει τα προϊόντα τους πιο ανταγωνιστικά. Όμως, ούσες μέσα σε ένα ισχυρό νόμισμα, αυτό δεν είναι εφικτό. Το νόμισμα είναι "εργαλείο".
Μπορείς όταν το διαχειρίζεσαι κατά πως σε συμφέρει/βολεύει να επιτύχεις πράγματα, που δεν μπορείς να πετύχεις όταν είσαι "δεμένος" σε ένα γιγαντιαίο "λεωφορείο" που λέγεται Ευρώ και το οποίο ακολουθεί την διαδρομή που ορίζει ο "οδηγός" του, κάνει "στάσεις" όταν και όπου τον βολεύει και κατευθύνεται, συχνά, σε μέρη που δεν σε ενδιαφέρουν σε τελική ανάλυση.
Αυτό το "εργαλείο" λοιπόν εμείς το απεμπολύσαμε ακολουθώντας το ισχυρό Ευρώ του οποίου τις ισοτιμίες άλλοι ορίζουν χωρίς καν να μας ρωτήσουν.
Ισχυρότερο παράδειγμα από την Ιταλία που εγκαταλείποντας την Λιρέτα την πήρε η κάτω βόλτα υπάρχει; (Αυτοί έχουν και μία βιομηχανία που θα τους στηρίξει και θα αντέξουν, εμείς;)
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Πρέπει να έχουμε θέση για την οικονομική κρίση?

Δημοσίευσηαπό baskin » 01 Μαρ 2012, 19:46

Σωστά αυτά που λες, αλλά αν η Ευρώπη (ως ένωση λαών) είχε συγκροτημένη πολιτική ανάπτυξης θα έβαζε την BMW να κάνει το εργοστάσιο της στην Ελλάδα (Πορτογαλία κλπ κλπ) και όχι στην Γερμανία που έχει ήδη και αυτό δεν έχει σχέση με το νόμισμα.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι σωστά και δίκαια τα ζητήματα που τίθονται σε σχέση με το νόμισμα, αλλά κατά την άποψη μου, το πρόβλημα είναι αλλού (όπως στο παράδειγμα που έβαλα παραπάνω).
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Πρέπει να έχουμε θέση για την οικονομική κρίση?

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 01 Μαρ 2012, 20:40

(αλλά αν η Ευρώπη (ως ένωση λαών) είχε συγκροτημένη πολιτική ανάπτυξης)
Σύνεδρε, έδωσες μόνος σου την απάντηση. Η Ευρωπαϊκή ένωση ΔΕΝ έχει συγκροτημένη πολιτική ανάπτυξης αλλά είναι ένα μόρφωμα "ισχυροκεντρικό" (επέτρεψέ μου την λεξιπλασία αλλά προσπαθώ να αποδώσω τον "άξονα" που κάνει κουμάντο).
Όσο για τα εργοστάσια της BMW μην γελιέσαι. Αυτοί έσπρωξαν τα πράγματα εκεί που έφτασαν. Ούτε εγώ πάντως, στο σπίτι που πρόκειται να γκρεμίσω, δεν θα έκανα ανακαίνιση στην κουζίνα του ένα μήνα πριν....... Και ο νοών.... νοείτω
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Πρέπει να έχουμε θέση για την οικονομική κρίση?

Δημοσίευσηαπό baskin » 01 Μαρ 2012, 21:30

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Το θέμα είναι αν γκρεμίζοντας συθέμελα υπάρχει μέλλον (και ποιο) για μία "κανονική" Ευρώπη ή μπορούμε να αλλάξουμε π.χ. τις τοιχοποιίες.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Πρέπει να έχουμε θέση για την οικονομική κρίση?

Δημοσίευσηαπό anestis » 02 Μαρ 2012, 00:24

Μας θέλουν στην Ευρώπη, ή μια νέα "Γιάλτα" μας έδωσε στη ζώνη του δολαρίου;

Διαβάστε τα νεα emails στο wιkιleaκs που λένε ότι έχουμε πετρέλαιο νότια της Κρήτης
και ότι εμπλέκεται πάλι η Νόμπλε-κάπως-έτσι(που εμπλέκεται και στην Κύπρο-Ισραήλ)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες