Σύλληψη για πειρατεία τηλεοπτικών συνδρομητικών υπηρεσιών

Νέα και ειδήσεις από τον χώρο των Πειρατών
hrsfpgyjrnptrd

Re: Σύλληψη για πειρατεία τηλεοπτικών συνδρομητικών υπηρεσιώ

Δημοσίευσηαπό hrsfpgyjrnptrd » 15 Ιουν 2012, 01:24

Δεν ειναι η πραξη του που διώκεται. Δεν διώκεται γιατι επερνε χρήματα, διώκεται γιατι εσπασε το σημα και το μοιραζε. Δεν μπορω να το πω πιο απλα.

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Σύλληψη για πειρατεία τηλεοπτικών συνδρομητικών υπηρεσιώ

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 15 Ιουν 2012, 02:56

Crisal και baskin, γιατί είναι διαφορετικό το να σπάσεις τον κώδικα της nova και να το μοιράζεις, από το να σπάσεις τον κώδικα του καινούριου FIFA ή των windows και να τα μοιράζεις ή να βιντεοσκοπήσεις στο σινεμά μία ταινία και να την βγάλεις στα πανέρια στην Ομόνοια ή σε μπλόγκ με 25 ευρώ ετήσια συνδρομή;;;;;;

Το προϊόν που πουλάει η εταιρία είναι οι ταινίες της τις οποίες τις κωδικοποιεί για να μην τις βλέπουν αυτοί που δεν πληρώσαν. Εμείς σαν πειρατές που είμαστε ενάντια στο να εμποδίζονται τα πολιτιστικά προϊόντα από την ελεύθερη πρόσβαση και ουσιαστικά στηρίζουμε όποιον σπάει τους περιορισμούς που βάζουν τα μονοπώλια-εταιρίες στην ελεύθερη πρόσβαση, μήπως είμαστε εκτός αρχών όταν λέμε ότι εφόσον δεν έχει να κάνει με το διαδίκτυο δεν μας αφορά;
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Σύλληψη για πειρατεία τηλεοπτικών συνδρομητικών υπηρεσιώ

Δημοσίευσηαπό anestis » 15 Ιουν 2012, 14:14

Ακόμη κι αν είναι προσεκτικός και η αστυνομία δεν μπορεί να το στοιχειοθετήσει
οι περιπτώσεις όπου στήνονται τέτοιοι μηχανισμοί είναι καθαρές "μπίζνες".
Οσο ξέρω, κανείς τους δεν το κάνει δωρεάν, άλλο τα torrents, άλλο αυτό.
Εκτιμώ ότι δεν είναι από τις περιπτώσεις που αξίζουν την στήριξή μας.

Αν είχαμε στοιχεία από τον δικηγόρο του ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως φαίνονται,
αλλά κάτι άλλο, θα το έβλεπα αλλιώς.

Επίσης ευχαρίστως να δούμε προσεκτικά το θέμα και να "χτίσουμε" τη θέση μας για το θέμα
"σπάω και μοιράζω δορυφορικά κανάλια"
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Σύλληψη για πειρατεία τηλεοπτικών συνδρομητικών υπηρεσιώ

Δημοσίευσηαπό James » 15 Ιουν 2012, 19:59

Είναι ξεκάθαρη η θέση μας γιά τη μη εμπορική χρήση, τώρα τι να πούμε? δεν γνωρίζουμε τις λεπτομέρειες, προφανώς υπήρχε αντίτιμο στην διανομή του σήματος, αποδεδειγμένα, γιά να στοιχειοθετηθούν οι κατηγορίες.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

hrsfpgyjrnptrd

Re: Σύλληψη για πειρατεία τηλεοπτικών συνδρομητικών υπηρεσιώ

Δημοσίευσηαπό hrsfpgyjrnptrd » 15 Ιουν 2012, 20:28

Δεν το καταλαβαίνω.
Έχουμε μια υπέροχη ανακοίνωση της αστυνομίας με γελοιότητες σε στιλ:

Όπως διαπιστώθηκε από την ψηφιακή διαδικτυακή έρευνα, ο 40χρονος την 2-9-2011 διαμοίραζε το κωδικοποιημένο τηλεοπτικό σήμα σε απροσδιόριστο αριθμό χρηστών του διαδικτύου, που κατείχαν ειδικές συσκευές αποκωδικοποίησης.


Ενώ ταυτόχρονα στην ιδια ανακοίνωση η αστυνομία αναπαράγει τους ισχυρισμούς της εταιρίας για

οικονομική ζημιά που έχει υποστεί το Ελληνικό Δημόσιο, τα έτη 2008, 2009 και 2010, από παράνομη διανομή τηλεοπτικού συνδρομητικού σήματος μέσω διαδικτύου, ανέρχεται στο ποσό των -17.089.920- ευρώ.


Οταν δεν ξερουν ουτε καν ποσοι ηταν σε αυτον που επιασαν. Ουτε καν lost sale!! ακομα ενα νούμερο που εβγαλαν απο τον κωλο τους.

Και εμεις τι απαντάμε? Τίποτα γιατι καλα εκανε η εταιρια γατι νομίζουμε οτι αυτος εβγαζε λεφτα! (και αν το streemαρε δωρεάν και γιαυτό δεν ξέρουν?
Α οχι σε εμας θα πρεπει να μας το αποδείξει πρωτα)

Οσο για το αν βγάζει λεφτα απο την πειρατεία κανένας δεν σκέφτηκε οτι και το piratebay βγάζει, αλλα του ανοίξαμε mirror. Έχει υποχρεωτικά pop-up για να πληρώνει υποδομές θα πει κάποιος. Ισως. εγω απολογισμό δεν εχω δει. Και καλα κανεμε και το ανοίξαμε ΧΩΡΙΣ να ζητήσουμε πρωτα απολογισμό που πανε τα λεφτα,
Αν και παλι ξαναλέω οτι δεν ειναι το θεμα το αν έβγαζε λεφτα, που δεν το ξέρουμε, αλλα το γεγονος οτι τον έπιασαν για παραβίαση της Πνευματικής Ιδιοκτησίας της εταιρίας, με εναν νομο που λεμε οτι ειναι κατάπτυστος.

Δεν ζηταω να τον υπερασπισουμε αλλα το να μην μιλαμε γιατι νοιωθουμε αβολα ειναι καπως περιεργο. Εχουμε θεσεις, θα ηθελα να εστω και με αφορμη αυτο να της πουμε.

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Σύλληψη για πειρατεία τηλεοπτικών συνδρομητικών υπηρεσιώ

Δημοσίευσηαπό James » 15 Ιουν 2012, 20:58

Συμφωνώ με τα περισσότερα που γράφεις, τονίζω το μη εμπορική χρήση, αν η αστυνομία και ο ανακριτής δε μπορεί να τα αποδείξει δε νομίζω ότι θα κινούσαν τη διαδικασία.
Παρόλαυτα από Τρίτη δεσμέυομαι προσωπικά και όποιος άλλος θέλει, να γίνει εμπεριστατομ´ενη έρευνα γία την υπόθεση.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Σύλληψη για πειρατεία τηλεοπτικών συνδρομητικών υπηρεσιώ

Δημοσίευσηαπό anestis » 15 Ιουν 2012, 21:49

Σε μια χώρα όπου π.χ. η πορνεία είναι παράνομη,
μπουκάρουν και πιάνουν κάποιον σε ένα "φτηνό" ξενοδοχείο γιατί πήγε με μια "εκδιδόμενη".
Αν αυτός ισχυριστεί ότι δεν πλήρωσε και ότι η άλλη πήγε επειδή γούσταρε, πόση τύχη θα έχει;

Θα υπερασπιστούμε και όσους πουλάνε αντιγραμμένα CD/DVD στις καφετέριες και στους δρόμους
επειδή κάποιοι ονομάζουν τα DVD τους "πειρατικά";
Εγώ δεν θα τους υπερασπιζόμουν, κάνουν εμπόριο.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Eruyome
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 15 Ιουν 2012, 23:48

Re: Σύλληψη για πειρατεία τηλεοπτικών συνδρομητικών υπηρεσιώ

Δημοσίευσηαπό Eruyome » 16 Ιουν 2012, 00:00

Καλησπέρα απο εδώ.

Παρακολουθώ αρκετά το φόρουμ. Αλλα είναι η πρώτη φορά που ένιωσα την ανάγκη να γράψω.

Σε ότι αφορά το θέμα, πιστεύω οτι ένα κόμμα Πειρατών (έχοντας δει τις αρχές και τις συνεντέυξεις) θα έπρεπε
τουλάχιστον να λάβει θέση για το θέμα:

«Μια ιδιωτική Α-Χ-Ψ εταιρεία κάνει καταγγελία για το οτι παρέχω/κάνω κάτι πειρατικό και η Αστυνομία έρχεται και ψάχνει το σπίτι μου.»

Πέρα απο το πως και τι οδήγησε τον συγκεκριμένο στο να πειρατεύει (δεν γνωρίζω το τι γίνεται αλλα το να υπάρχει μια γενική προκατάληψη και γενίκευση επειδή «οι περισσότεροι αυτό κάνουν», θυμίζει λίγο πρακτικές άλλων κομμάτων, όχι δημοκρατικών ) νομίζω οτι στην παραπάνω πρόταση τουλάχιστον θα χρειαζόταν μια τοποθέτηση.

Αν κάποιος της ΑΕΠΙ αύριο μεθάυριο με ακούσει να παίζω μουσική με τους φίλους μου (πχ σε πάρτυ σπίτι μου, ξέρωγω) και αποφασίσει να έρθει να μου κάνει έρευνα στο σπίτι, θα μπορεί να το κάνει; Όπως το καταλαβαίνω αν γίνεται αυτό για την δορυφορική πειρατεία, δεν βλέπω λόγο να μην γίνεται με κάτι τόσο απλό όπως τις μουσικές της ΑΕΠΙ.

Σε συνεντεύξεις σας έχετε υποστηρίξει την "αδιαφάνεια" του ατόμου. Καλό θα ήταν κατα την γνώμη μου να πάρετε θέση σε αυτό. Όποιος και να ήταν ο σκοπός του συγκεκριμένου "Πειρατή".

Σημείωση: Δεν είμαι μέλος, πρόκειται να φύγω φαντάρος σύντομα οπότε δεν βλέπω την αξία προς το παρόν. Έχετε σχεδόν σίγουρη την ψήφο μου την Κυριακή, αλλά θα θελα να πειστώ (σαν πολίτης πλέον) οτι στηρίζετε αυτά που λέτε και με πράξεις και όχι μόνο με λόγια.

Ευχαριστώ.

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Σύλληψη για πειρατεία τηλεοπτικών συνδρομητικών υπηρεσιώ

Δημοσίευσηαπό James » 16 Ιουν 2012, 00:20

Η ουσία είναι στην εμπορία ή όχι και τι διαδικασίες έγιναν, όταν μάθουμε περισσότερα θα έχουμε κάτι να πούμε με στοιχεία.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

Eruyome
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 15 Ιουν 2012, 23:48

Re: Σύλληψη για πειρατεία τηλεοπτικών συνδρομητικών υπηρεσιώ

Δημοσίευσηαπό Eruyome » 16 Ιουν 2012, 00:37

Απλά πιστεύω οτι ανεξάρτητα απο αυτό αξίζει προσοχής.
Γιατί ακόμα και το περι "εμπορικής εκμετάλλευσης" ουσιαστικά είναι κάτι που νομίζω οτι δεν μπορεί να καθοριστεί σαφώς (όπως είπε παραπάνω κάποιος, και το piratebay έχει pop-ups όμως το υποστηρίζετε - και ο ίδιος ο Falkvinge το έχει υποστηρίξει σε συνέντευξη του). Γνώμη μου, αλλα κατ'εμέ πρέπει να αναφερθεί κάτι πάνω στην ευκολία που έχει εισαγγελέας να μπεί σπίτι σου μετά απο «υπόδειξη» ιδιωτικής (ή και δημόσιας, γιατί όχι) εταιρίας.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες