Σύλληψη για πειρατεία τηλεοπτικών συνδρομητικών υπηρεσιών

Νέα και ειδήσεις από τον χώρο των Πειρατών
Eruyome
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 15 Ιουν 2012, 23:48

Re: Σύλληψη για πειρατεία τηλεοπτικών συνδρομητικών υπηρεσιώ

Δημοσίευσηαπό Eruyome » 16 Ιουν 2012, 00:37

Απλά πιστεύω οτι ανεξάρτητα απο αυτό αξίζει προσοχής.
Γιατί ακόμα και το περι "εμπορικής εκμετάλλευσης" ουσιαστικά είναι κάτι που νομίζω οτι δεν μπορεί να καθοριστεί σαφώς (όπως είπε παραπάνω κάποιος, και το piratebay έχει pop-ups όμως το υποστηρίζετε - και ο ίδιος ο Falkvinge το έχει υποστηρίξει σε συνέντευξη του). Γνώμη μου, αλλα κατ'εμέ πρέπει να αναφερθεί κάτι πάνω στην ευκολία που έχει εισαγγελέας να μπεί σπίτι σου μετά απο «υπόδειξη» ιδιωτικής (ή και δημόσιας, γιατί όχι) εταιρίας.

apolimer
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 20 Απρ 2012, 18:31
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Σύλληψη για πειρατεία τηλεοπτικών συνδρομητικών υπηρεσιώ

Δημοσίευσηαπό apolimer » 16 Ιουν 2012, 00:50

Dimitris Zappas έγραψε:Η ουσία είναι στην εμπορία .....

Χμμμ και δεν μου λες ως πειρατές δεχόμαστε την τρέχουσα μορφή εμπορίας?
Η μονοπωλιακή μορφή εμπορίας δεν είναι αντίθετη στις βασικές αρχές μας?
Όλες οι τρέχουσες συνδρομητικές μεθοδολογίες διακίνησης πληροφορίας (στην προκειμένη περίπτωση εικόνα) είναι το μέλλον
που οι πειρατές επιθυμούν?
Καλή αυτή η ατάκα "ότι έχει σχέση με το κέρδος άρα δεν μας αφορά", αλλά το κέρδος δεν είναι πάντα χρήμα παιδιά.........

Για παράδειγμα εάν ένα π.χ ντοκιμαντέρ που προβάλλεται σε ένα συνδρομητικό κανάλι χρειαζόταν να το διακινήσω υπό μορφή
live stream και να αποκτήσει πρόσβαση ένας συνάνθρωπος μου που δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να το δει, αλλά χρειαζόταν την
ενημέρωση που του παρείχε εγώ προσωπικά σαφέστατα και θα το έκανα.

Τέλος πάντων αυτά τα θέματα όντως πρέπει να ξεκαθαρίσουν.

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Σύλληψη για πειρατεία τηλεοπτικών συνδρομητικών υπηρεσιώ

Δημοσίευσηαπό pav » 16 Ιουν 2012, 04:40

Υπενθυμίζω ότι το piratebay ούτε έχει ούτε διακινεί υλικό. Είναι μία εξειδικευμένη μηχανή αναζήτησης.

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Σύλληψη για πειρατεία τηλεοπτικών συνδρομητικών υπηρεσιώ

Δημοσίευσηαπό James » 16 Ιουν 2012, 11:04

apolimer έγραψε:
Dimitris Zappas έγραψε:Η ουσία είναι στην εμπορία .....

Χμμμ και δεν μου λες ως πειρατές δεχόμαστε την τρέχουσα μορφή εμπορίας?
Η μονοπωλιακή μορφή εμπορίας δεν είναι αντίθετη στις βασικές αρχές μας?
Όλες οι τρέχουσες συνδρομητικές μεθοδολογίες διακίνησης πληροφορίας (στην προκειμένη περίπτωση εικόνα) είναι το μέλλον
που οι πειρατές επιθυμούν?
Καλή αυτή η ατάκα "ότι έχει σχέση με το κέρδος άρα δεν μας αφορά", αλλά το κέρδος δεν είναι πάντα χρήμα παιδιά.........

Για παράδειγμα εάν ένα π.χ ντοκιμαντέρ που προβάλλεται σε ένα συνδρομητικό κανάλι χρειαζόταν να το διακινήσω υπό μορφή
live stream και να αποκτήσει πρόσβαση ένας συνάνθρωπος μου που δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να το δει, αλλά χρειαζόταν την
ενημέρωση που του παρείχε εγώ προσωπικά σαφέστατα και θα το έκανα.

Τέλος πάντων αυτά τα θέματα όντως πρέπει να ξεκαθαρίσουν.


Τι ναξεκαθαρίσουμε ? κατά τη γνώμη μου ξεκάθαρα είναι, μην απομονώνεις εκφράσεις γιατί χάνεται η ουσία, σαν επίσημη θέση του κόμματος όλα είναι ξεκάθαρα.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Σύλληψη για πειρατεία τηλεοπτικών συνδρομητικών υπηρεσιώ

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 16 Ιουν 2012, 12:22

Dimitris Zappas έγραψε:Η ουσία είναι στην εμπορία ή όχι και τι διαδικασίες έγιναν, όταν μάθουμε περισσότερα θα έχουμε κάτι να πούμε με στοιχεία.


Εμπόριο είναι και το να παίζεις μουσική σε ένα μπάρ ( βγάζεις λεφτά από αυτό) ή να πουλάς ένα μιξαρισμένο κομμάτι, αλλά δεν παρατήρησα την ίδια ολιγωρία στο να καταδικάζουμε τα δικαιώματα της ΑΕΠΙ.

´Η έχουμε καταστατικές θέσεις ή απλά τσιρίζουμε κάθε φορά που δεν μας αφήνουν προσωπικά να "κλέβουμε".
Ώρες ώρες αναρωτιέμαι είμαι στο σωστό κόμμα;
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες