Χμμμ κοιμόμαστε?

Νέα και ειδήσεις από τον χώρο των Πειρατών
agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: Χμμμ κοιμόμαστε?

Δημοσίευσηαπό agelos » 08 Ιουν 2012, 09:53

εγω βλεπω ότ όλοι έχετε απαιτησεις αλλα την ουρα σας απ εξω. δεν μπορουν μια χουφτα ανθρωποι να τα κανουν όλα. κάποιοι λέτε ότι ήταν ανάλατο, κάποιοιλέτε να μην θίγουμε πρόσωπα, κάποια λέτε έχουμε αργήσει, κάποιοι άλλοι δεν έχει σημασια. καταλαβαίνετε ότι έτσι δεν πάμε μπροστά. όσοι πραγματικα θέλετε να βοηθήσετε ελάτε μαζι μας και την ώρα που γράφουμε το κείμενο και μόνο τότε να μιλήσετε. συγνώμη αλλά όταν τα πράγματα τρέχουν ή βοηθάς στην ώρα τους, ή αποσιωπεις.

βαρέθηκα να βλεπω χιλιες και δυο διαφορετικές απόψεις, όλοι να είναι δυσαρεστημένοι και όλοι να μένουν στην κριτική. ελεος πια.

θα μπορούσα να καθήσψ και να απαντήσω σε όλους σας. αλλά δεν θα το κάνω. δεν το κάνω πλέον. βαρέθηκα το χάσιμο χρόνου χωρίς ουσία. προτειμώ όσο μπορώ να προσφέρω...
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Χμμμ κοιμόμαστε?

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 08 Ιουν 2012, 10:16

Άγγελε, τι είναι αυτά που λες;
Το κείμενο κουβεντιάστηκε από όσους κουβεντιάστηκε, διαμορφώθηκε από όσους διαμορφώθηκε, όμως 16.00 ήταν έτοιμο.
Τι συνέβη και 18 ώρες μετά δεν έχει γίνει τίποτα;
Αν κάποιος το βρίσκει "ανάλατο", ρίξε μιά πρέζα "αλάτι", αν κάποιος το βρίσκει "μακροσκελές" κόψε 1-2 προτάσεις. Όμως ας γίνει κάτι!!!!
Δεν ψάχνω ευθύνες. Απλά προσπαθώ να εντοπίσω τα προβλήματα μήπως και βρούμε λύσεις.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Χμμμ κοιμόμαστε?

Δημοσίευσηαπό ergoil » 08 Ιουν 2012, 14:35

agelos έγραψε:βαρέθηκα να βλεπω χιλιες και δυο διαφορετικές απόψεις, όλοι να είναι δυσαρεστημένοι και όλοι να μένουν στην κριτική. ελεος πια.


Καλά να πάθετε! Όσο δεν βάζετε τα θέματα σε ψηφοφορία, τόσο θα μεγαλώνει η βαβούρα και η ακαταστασία.
Παρά τόση βαβούρα και τόση μελάνι και σάλιο χαμένα, δεν θα ήταν απλό να έμπαιναν δύο ψηφοφορίες;

Ψηφοφορία 1: Να βγάλουμε ή όχι ανακοίνωση;
Ψηφοφορία 2: Η ανακοίνωση θα είναι η εξής ...με επιλογές τις πιθανές ανακοινώσεις. Λινκ σε κείμενα από τον καθένα ή κείμενα από συνεργασίες με pad.

Κατηγορία και των δύο ψηφοφοριών: μη σημαντικές
παράμέτροι: ελάχιστο ποσοστό συμμετοχής 5% των ενεργών μελών, διάρκεια 1-2 μέρες, στην δεύτερη ψηφοφορία προκρίνεται η πρώτη επιλογή.

και θα τελείωνε εκεί το ζήτημα και η βαβούρα. Απλά πράγματα! Όλα σε ένα, νοικοκυρεμένα.

Antonis_T
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 01 Φεβ 2012, 19:37

Re: Χμμμ κοιμόμαστε?

Δημοσίευσηαπό Antonis_T » 08 Ιουν 2012, 15:06

Ergoil, αν και επί(του κόμματος)καθήμενος, ορθώς μιλάς... τολμώ να ομολογήσω!

Σε κάθε περίπτωση, μια ανακοίνωση δεν μας βγάζει στα ανοιχτά από το λιμάνι, η συμμετοχή που θέλουμε στο πλήρωμα δυστυχώς δεν υπάρχει.
Επί παραδείγματι, είχα δηλώσει ότι δεν θέλω να κατέβω στις εκλογές αλλά λόγω έλλειψης άλλου υποψηφίου, το επωμίστηκα.
Επίσης, κάποιες διαδικασίες έπρεπε να είναι αυτοματοποιημένες, ενώ, τέλος, δεν είναι ανάγκη να βγάζουμε ανακοίνωση για ότι προκύπτει.

Προτιμούσα να βγάζαμε μια ανακοίνωση για το φάρμακο και τον μεγάλο εκβιασμό που υφίσταται ο λαός λόγω τιμ. πολιτικής των φαρμ. εταιριών (πέρα της υπο-χρηματοδότησης της υγείας), παρά μια ανακοίνωση για το εν λόγω επεισόδιο.

Άποψη μου, εμείς πρέπει να καθορίζουμε την πολιτική ΜΑΣ ατζέντα, με μια σχετική ιεράρχηση βάσει θέσεων, συναρτήσει εσωτερικών και γεω-πολιτικών συνθηκών.

Μπορώ να δώσω πολλά παραδείγματα αλλά θα γράψω μόνο ένα αρκτικόλεξο: ΑΟΖ

Φιλικά και πειρατικά,

ΑΤ
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές.

dizzyk
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 17 Απρ 2012, 11:21

Re: Χμμμ κοιμόμαστε?

Δημοσίευσηαπό dizzyk » 08 Ιουν 2012, 16:12

Υπάρχουν πολύ σοβαρά αλλά μη επείγοντα ζητήματα (πχ δεν πρέπει να βγάλουμε ανακοίνωση για την ΑΟΖ σε μισή ώρα, μπορούμε να ετοιμάσουμε ένα κείμενο με προσοχή και λεπτομέρεια, το βγάζουμε σε ένα μήνα), σοβαρά τρέχοντα (πχ φάρμακα καρκινοπαθών, έχουμε χρονικό περιθώριο μερικών ημερών) και λιγότερο σοβαρά αλλά που χρήζουν άμεσης αντίδρασης-ανακοίνωσης (πχ βίαιο προεκλογικό συμβάν, σοβαρό ζήτημα εξωτερικής πολιτικής, επεισόδια σε τοπικές κοινωνίες).

Αυτό που συζητάμε εδώ ανήκει στην τελευταία κατηγορία. Επεισόδιο με πολιτική διάσταση, τεραστίων διαστάσεων για περιορισμένο χρονικό διάστημα, ασήμαντο την επόμενη μέρα. Ξεκινήσαμε πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου - κάποιος ξεκίνησε ένα pad, όσοι ήταν online μπήκαν (εγώ πχ χωρίς να είμαι στην ομάδα επικοινωνίας), έγιναν κάποια σχόλια, σβήσαμε/αλλάξαμε μεγάλο μέρος ώστε να καταλήξουμε σε ένα minimum συμφωνίας. Πλατφόρμα επείγουσας ψηφοφορίας δεν έχουμε (που θα μπορούσε να είναι πχ με SMS). Άρα όσοι είμαστε online θα έπρεπε να ήταν αρκετό να το στείλουμε.

Θεώρησα ότι υπήρχε (μάλλον) διάσταση απόψεων και αδυναμία ψηφοφορίας ή αδυναμία εύρεσης "υπεύθυνου" να το στείλει. Δε θα είχα κανένα πρόβλημα αν έμπαινα σήμερα και έβλεπα ότι δε βγήκε γιατί απορρίφθηκε σε ψηφοφορία. Για να δω τι πρόβλημα υπήρχε έπρεπε να γραφτώ στη mailing list (και να την κλείσω μετά γιατί το μόνο που ήθελα ήταν το archive). Διαπιστώνω κακή χρήση των mailing lists - υπάρχουν εκεί πράγματα που έπρεπε να είναι ανοιχτά στο forum (αυτό ισχύει και για την αντίστοιχη των εκλογών). Υπάρχουν άλλα που έπρεπε να είναι στο pad. Μικροπροβλήματα που όμως συνολικά κάνουν δύσκολη την επικοινωνία μεταξύ μας. Και αν η βασική μας αρχή είναι η άμεση δημοκρατία, πρέπει να αποδείξουμε ότι δουλεύει.

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Χμμμ κοιμόμαστε?

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 08 Ιουν 2012, 20:56

dizzyk έγραψε:Υπάρχουν πολύ σοβαρά αλλά μη επείγοντα ζητήματα (πχ δεν πρέπει να βγάλουμε ανακοίνωση για την ΑΟΖ σε μισή ώρα, μπορούμε να ετοιμάσουμε ένα κείμενο με προσοχή και λεπτομέρεια, το βγάζουμε σε ένα μήνα), σοβαρά τρέχοντα (πχ φάρμακα καρκινοπαθών, έχουμε χρονικό περιθώριο μερικών ημερών) και λιγότερο σοβαρά αλλά που χρήζουν άμεσης αντίδρασης-ανακοίνωσης (πχ βίαιο προεκλογικό συμβάν, σοβαρό ζήτημα εξωτερικής πολιτικής, επεισόδια σε τοπικές κοινωνίες)....

Δεν τα βάζω όλα για να μην λέμε τα ίδια και τα ίδια.

Στο κείμενο του dizzyk εγώ βλέπω απλά αυτό που λέγεται "διαβάθμιση προτεραιότητας". Απλά και όμορφα διακρίνω 3 κατηγορίες πχ. 1) Χαλαρά, 2) Τρέχοντα και 3) Επείγοντα

και συμφωνώ με τον τρόπο αντιμετώπισης της 3) Επείγοντα
για την 1) και 2) θεωρώ ότι είναι αυτονόητος ο τρόπος λειτουργίας μας αλλά μπορούμε να τους καθορίσουμε και αυτούς

dizzyk πήρα το θάρρος και έβαλα την δημοσίευσή σου στο "οδηγίες προς ναυτιλλομένους" pad εργασίας:

http://piratepad.eu/aZjSzOKY61

Και συμπλήρωσα και τις κατηγορίες που προτείνεις στις ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ στο 1. (Εκκίνηση) .
здравствуйте


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες