Πειρατές στα blogs...

Νέα και ειδήσεις από τον χώρο των Πειρατών
Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Πειρατές στα blogs...

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 16 Απρ 2012, 17:39

waste έγραψε:@SilindeElendil


3. δεν έχουν ουτε τα χρωματα της γερμανικης σημαίας. ο γερμανικός αετός είναι κλασικό σηματάκι όλων των δημοσιων υπαλληλων . Το λέω αυτό διότι η γερμανική σημαία στη γερμανία δεν έχει την ίδια σημασία με την καναδική σημαία στον καναδά. Το ίδιο λέω και για την ελλάδα.


@


Waste ελπίζω να γνωρίζεις το έμβλημα των πειρατών στην πόλη που ζείς.
Το λιονταράκι στο σήμα μήπως σημαίνει αναβίωση της βασιλείας της πόλης που ζείς;;;;;;;

Ήμαρτον, κολλάς σε μία λεπτομέρια που δηλώνει αυτό που είμαστε, Κόμμα Πειρατών Ελλάδος. Δεν είμαστε το PPI, δεν είμαστε το PPEu ακόμα για να είμαστε αμαρτωλοί που παραβιάζουμε την ομοιομορφία.

Πολύ περισσότερο δεν είμαστε μέλη της κομμουνιστικής διεθνούς σαν το ΚΚΕ να μας απαγορεύεται να αλλάξουμε το σφυροδρέπανο και το κόκκινο φόντο.

Αντί να μας προσφέρεις τις πολύτιμες γνώσεις σου καί την έντονη διορατικότητα της μαγικής σου σφαίρας να μας βοηθήσεις να χαράξουμε πορεία, κάθεσαι και κάνεις κριτική αν το φλάμπουρό μας είναι μπλε, αν το κάλυμα του ματιού του πειρατή είναι εμπριμέ και όχι μαύρο και αν το μαλί του άλλου πειρατή βρωμά από τη γλίτσα και δεν είναι αεράτο σαν του τζόνυ.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

orangebeard
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 16 Απρ 2012, 17:45

Re: Πειρατές στα blogs...

Δημοσίευσηαπό orangebeard » 16 Απρ 2012, 18:00

Kotsos έγραψε:Αντί να μας προσφέρεις τις πολύτιμες γνώσεις σου καί την έντονη διορατικότητα της μαγικής σου σφαίρας να μας βοηθήσεις να χαράξουμε πορεία, κάθεσαι και κάνεις κριτική ...


Αυτό κάνει ο άνθρωπας. Μπορεί να μην έχει τύχει να δεις τους υφάλους και τα ρεύματα για τα οποία προειδοποιεί, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν. Πολλοί πιθανοί πειρατές του αιγαίου αν δουν από μακριά το μπλε φλάμπουρο θα σας περάσουν για σκάφος του λιμενικού και θα τρέξουν να κρυφτούν.

bucaneros A
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 16 Φεβ 2012, 19:05

Re: Πειρατές στα blogs...

Δημοσίευσηαπό bucaneros A » 16 Απρ 2012, 19:25

Αγαπητοι φιλοι επισκεπτες σας ευχαριστω για τις οποιες συμβουλες μου δινεται .το κυριοτερο ομως ζητουμενο ειναι για τωρα
η συγκενρωσει ορισμενων χρηματων για να πληρωθει το τυπογραφειο, αν θελετε να μας βοηθησεται μπορειται αυριο
να καταθεσεται ορισμενα χρηματα στο λογαριασμο μας .
Μετα τις εκλογες συζηταμε χαλαρα τα παντα.
Υ.Γ. 1
σκεφτομαι στο συνεδριο να προτεινω στο εναλακτικο σημα , να βαλουμε την θρυλικη πατατα [καθαρισμενη ]
Υ.Γ. 2 αυριο τραπεζα
Υ.Γ. 3 Για οποιαδηποτε ΣΟΒΑΡΗ συζητηση σας παρακαλω μετα το συνεδριο.
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

suorm
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 03:08

Re: Πειρατές στα blogs...

Δημοσίευσηαπό suorm » 16 Απρ 2012, 19:39

SilindeElendil έγραψε:
suorm έγραψε:Δεν υπάρχει καμία ψηφοφορία να γίνει.

Το λογότυπο των Πειρατών είναι η μαύρη σημαία.

Απλά βγάλτε τα λογότυπα με την ελληνική σημαία από το site και το twitter και το ζήτημα τελειώνει εδώ.

Ηρθαν και οι ινστρουχτορες :roll: .Τι αλλο πρεπει να κανουμε;Πειρατικα παντα. ;)


Δε χρειάζεται νέα ψηφοφορία για κάτι που ψηφίστηκε τόσο πρόσφατα και είναι στο καταστατικό. Απλά καλώ να είμαστε συνεπείς στο τι παρουσιάζουμε. Προσωπικά το συγκεκριμένο θέμα είναι για μένα ένα non-issue. Η (άδικη) κριτική που δεχόμαστε προέρχεται από ένα υδατογράφημα που ούτε καν είχα δει και ένα twitter avatar...

suorm
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 03:08

Re: Πειρατές στα blogs...

Δημοσίευσηαπό suorm » 16 Απρ 2012, 20:27

waste έγραψε:όμως η έντονη χρήση της ελληνικής σημαίας δεν είναι ένα πολιτικά ουδέτερο γεγονός. όπως απάντησα και στον suorm , δεν είναι όλα τα ελληνικά κόμματα που ενεργητικά προτρέπουν στη χρήση ελληνικών σημαιών, κάτι που μπορούμε να δούμε και από τα προεκλογικά βίντεο (πχ πασόκ], http://www.youtube.com/watch?v=iVeIigkdt_Q και νδ http://www.youtube.com/watch?v=5PLDDw9584A και λαός http://www.youtube.com/watch?v=JCQn_IH9N-M ). Στα παραπάνω βίντεο είναι εμφανές από ποιους πολιτικούς χώρους χρησιμοποιείται η ελληνική σημαία. Το γεγονός πως οι ψηφοφόροι του πασοκ δεν παίρνουν ελληνικές σημαίες δεν τους κάνει λιγότερο έλληνες φυσικά.

άρα όταν ένας νεότατος πολιτικός σχηματισμός σαν τους πειρατές επιλέγει αυτό το σύμβολο, ανεξάρτητα με το πόσο αγαθές προθέσεις μπορεί να έχει, είναι αναμενόμενο να συσχετιστεί με δεξιούς πολιτικούς σχηματισμούς.
θα μου πεις ότι μπορεί να μην το εννοούν έτσι. Συμφωνώ, όμως επειδή ένα σύμβολο δεν έρχεται μαζί με δύο παραγράφους επεξήγησης του τι εννοεί κάποιος (αυτό είναι άλλωστε και η ιδέα του συμβόλου), η αυτόματη σύνδεση που θα κάνουν οι περισσότεροι άνθρωποι, είναι η ίδια αυτόματη σύνδεση που προυπήρχε του κομματικού σχηματισμού και η οποια όπως έδειξα και στην παραπάνω παράγραφο δεν είναι πολιτικά ουδέτερη.

συμφωνώ πως οι πειρατές μπορούν να δώσουν ένα νέο νόημα στην ελληνική σημαία. μέχρι όμως να το κάνουν αυτό η χρήση της θα σημαίνει διάφορα πράγματα πολιτικά μιλώντας. είναι σαν τη λέξη κεφάλαιο. Ο μαρξ κατάφερε και της έδωσε ένα πολύ καινούργιο νόημα, αλλά έγραψε 2000 σελίδες για να το καταφέρει. Μέχρι να καταφέρουν και οι πειρατές να κάνουν κάτι ανάλογο, το νόημα που θα έχει θα είναι το προηγούμενο.


Μισό λεπτό.

Τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη.

Η "κόντρα" μου και το σχόλιο που έκανα δεν έχει να κάνει με το αν η ελληνική σημαία εμφανίζεται σε σημεία. Σε αυτό έχεις δίκιο, είναι εκεί, δεν το αρνείται κανείς. Συμφωνώ επίσης με την ανάλυσή σου επί του συμβόλου - ανέκαθεν η λαϊκή δεξιά παράταξη άρμεγε το σύμβολο, και όντως εκεί έγινε φάουλ από τη μεριά των Πειρατών αν το πάμε έτσι. Απερισκεψία; Αφέλεια; Πες το όπως θες, έχεις δίκιο, δε στο αφαιρεί κανείς.

Εκεί όμως που εγώ κόμπλαρα είναι στο τρόπο που ανήγαγες αυτό το πράγμα σε κάτι που δεν έχει καμία σχέση με τη πραγματικότητα. Συγγνώμη κιόλας, αλλά θεωρώ εξαιρετικά άδικο να λες πως η πιθανότητα είναι ο Πειρατής βουλευτής να είναι ένας νέος Καμίνης ή Ψαριανός. Δηλαδή σκέψου το - κάνεις πρόβλεψη πως θα συμπεριφέρεται ο υποθετικός μέλλοντας βουλευτής ενός κόμματος που δύσκολα θα φτάσει το 3%.

Για να μην παρεξηγούμαστε, ΟΚ; Έχει μια τάση να γιγαντωθεί το συγκεκριμένο ζήτημα διότι πολώνει το κόσμο εύκολα. Δεν θέλω να το συζητήσουμε περισσότερο καθώς δε πιστεύω πως απασχολεί τους Πειρατές αυτή τη στιγμή όσο άλλα ζητήματα (χρηματοδότηση, να βρούμε γυναίκες να κατέβουν στις περιφέρειες, οργάνωση του κόμματος κτλ). Από μένα έχεις το τελευταίο λόγο, και ας το λήξουμε το συγκεκριμένο ζήτημα εκεί.

Και καλώς ήρθες στο forum :)
Πειρατικά!

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Πειρατές στα blogs...

Δημοσίευσηαπό anestis » 17 Απρ 2012, 00:24

Κάποιοι "αριστεροί" βλέπουν περισσότερα... :)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

waste
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 16 Απρ 2012, 12:53

Re: Πειρατές στα blogs...

Δημοσίευσηαπό waste » 17 Απρ 2012, 10:24

@Kotsos οι βερολινέζοι πειρατές (που πήραν 9,5% στις τοπικές εκλογές και 16% στον δημο μου που τους ψήφισα κιολας) πράγματι εχουν που και που την αρκουδίτσα που είναι το σήμα της πόλης. Αλλά πολύ πιο συχνά έχουν και κάτι μαυροκόκκινες σημαίες με τις οποιες κυκλοφορούν καθώς τα περισσότερα μέλη τους στο βερολίνο κλείνουν προς μαλλον αναρχικές θέσεις. επιπλέον κινουνται δυο χρονια περιξ της πολης, οπότε πράγματι δεν υπάρχει κανένας φόβος να ταυτιστούν με φιλοβασιλικά αισθήματα. Γιαυτό και λέω πως όταν οι πειρατές στην ελλάδα αποκτήσουν ταυτότητα και παρουσία, η σημαιούλα δεν θα σημαίνει τίποτα, αλλά αυτό ακόμα δεν έχει συμβει και άρα η προβολή της σημαιούλας προσλαμβάνει πολύ μεγαλύτερη σημασια (κατά τα 2cents μου).
αυτό εμένα μου λεει η δική μου διορατικότητα και μόλις ηρεμίσουν τα πράγματα απο τις εκλογές μπορούμε να συζητήσουμε νομίζω πολλά πραγματα που θα μπορούσαν να δώσουν στους πειρατές ταυτότητα που θα προέρχεται από πραγματικές παρεμβάσεις στην ελληνική κοινωνία κι όχι απο απλες θεωρητικές συζητήσεις :)

@Κατσιρης Διαμαντης χωρίς να θέλω να σας αποσπώ οι σοβαρές αποφάσεις δεν λαμβάνονται στο συνέδριο, κι οχι μετά από αυτό ? :) (kudos για την καθαρισμένη πατατα)

@suorm απο το γρήγορο διάβασμα που έκανα η εναλλακτική σημαία δεν είναι στο καταστατικό (αλλα σεβομαι τις προτεραιοτητες σου και δεν το συνεχίζω).
στο άλλο ζήτημα, λόγω του γεγονότος πως οι έδρες είναι ονομαστικές, ο φόβος να σου βγουν μερικοί καμινιδες, ψαριανοί (ως πολιτικές συμπεριφορές μιλώ) είναι πάντα υπαρκτος και υπάρχει σε όλα τα κόμματα, όχι μόνο στους πειρατές. Αλλωστε να μην ξεχνάμε πως ο ψαριανος επιλέχθηκε απο τον συριζα που υποτίθεται είναι και καποια χρονια στο κουρμπέτι.
υπό αυτή την εννοια η αμεσοδημοκρατική συμμετοχή πολλών μελων σενα κόμμα σαν τους πειρατές μπορεί να προσφέρει πραγματικά περισσότερα εχέγγια ( ή likes) για το κατά πόσο οι μελλοντικοί βουλευτές θα ακολουθούν την πολιτική βούληση της αμεσοδημοκρατικής πλειοψηφίας (το οποιο θα ειναι και πρωτοφανές και ριζοσπαστικό για τα ελληνικά δεδομένα, οι βουλευτές να ψηφίζουν αυτό που την προηγούμενη μέρα θα έχει αποφασίσει η βάση απευθείας). Αυτά τα εχέγγια όμως αρχίζουν και ισχύουν απο μια κρίσιμη μάζα μελών και πάνω.
Αυτή τη στιγμή τα μισά μέλη των πειρατών θα είναι και υποψήφιοι βουλευτές για αντικειμενικους λόγους. Παρότι δεν αμφισβητώ την καλή βούληση κανενός ως ατόμου ξεχωριστά (προσθεου), ως πολιτική στρατηγική δεν μπορώ να μην σκεφτώ ότι αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και μπουν οι πειρατές στη βουλή, δεν θα μπορούμε να είμαστε σίγουροι πως οι βουλευτές τους θα ακολουθήσουν τις αποφάσεις του κόμματος και δεν θα δελεαστουν καποιοι να ακολουθήσουν πιο παραδοσιακά πολιτικά σχήματα. Και κάτι τέτοιο αν συμβεί να είσαι σίγουρος πως θα γίνει αντικείμενο αμφισβήτησης "αυτών των φρικιών που το παίζουν και καλά αμεσοδημοκράτες" και θα έχει μεγαλυτερο αντίκτυπο στο πόσο νέος θα θεωρηθεί ο πολιτικός σχηματισμός απο το αν η σακοράφα έφυγα απο το πασοκ πχ. Και τότε δυστυχώς η σημαία θα γίνει ένα πραγματικό non-issue.
Παρολαυτά όλοι μας πορεύομαστε με τα λάθη μας και τις μαλακίες μας και τα ρίσκα που παίρνουμε, συγνώμη αν πρόλαβα να δω το πιθανό κακό και δεν ένιωσες πως έδωσα την ίδια βαρύτητα σε όλα τα πιθανά καλά που μπορεί να φέρει στην πολιτική μας ζωή :)


@anestis και μόνο η φράση σου υποδεικνύει πως πολιτικά συγκροτείσαι κάπου αλλου και είναι σεβαστό, αλλά γιατί δεν φοράς και τη δική σου ταμπέλα, αφού μου φόρεσες τη δικη μου? νομίζω έδειξα λίγο έμπρακτα και με βιντεάκια τι εννοω με τη σημαία, αν διαφωνείς διαφώνησε επί του προκειμένου, όχι για το αν είμαι "αριστερός"

καλό κουράγιο σε όλους κι όταν θα έχετε χρόνο και όρεξη, εδώ θα είμαστε να συζητάμε μέχρι το βαρέλι να γεμίσει τάπες (και οι κάλπες πειρατικά καράβια :)


Ahoy :)

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Πειρατές στα blogs...

Δημοσίευσηαπό anestis » 17 Απρ 2012, 11:56

@waste Ahoy λοιπόν! Χαρά μας και τιμή μας! (το εννοώ) :)

Πολύ γρήγορα: (για το εναλλακτικό logo και μόνο. Τα άλλα είναι εκτιμήσεις, πιθανά ακόμη και σωστές)

Το θέμα έχει συζητηθεί εδώ viewtopic.php?f=1&t=208#p1596 και νομίζω πως έχει εξαντληθεί.
Απλά όσοι δεν το ξέρουν επανέρχονται. It's OK.

Τώρα που είμαστε και ΕΠΙΣΗΜΑ στο PPI και θα βάλουμε το λογότυπο του PPI στο header του site
θα μπορούσε να φύγει το ημιδιαφανές, αν αυτό αποδεικνύει ότι δεν είμαστε ελέφαντες.

Αν και νομίζω πως θα ζητηθούν ακόμη 123.456 αποδείξεις ότι το μικρό δενδρύλιο δεν είναι ελέφαντας. Δεν φτάνει το ότι έχει φύλλα και οι ελέφαντες δεν έχουν :)

Περί "αριστερών": ΔΕΝ είμαστε Αριστεροί. Αλλά δεν είμαστε ούτε Σοσιαλιστές, ούτε δεξιοί, ούτε φιλελεύθεροι (liberals).
Αλλά έχουμε και αριστερές και σοσιαλιστικές και δεξιές και φιλελεύθερες ιδέες. Στον 21o αιώνα δουλεύει το sampling και βγάζει πετυχημένα τραγούδια και μουσικές :)

Επί του προσωπικού: Με όρους 20ού αιώνα με θεωρώ "κεντρώο", αλλά όχι σοσιαλιστή. Υποθέτω ότι το "κέντρο" που έχω στο μυαλό μου δεν υπάρχει σε άλλο κόμμα.
Οχι ο "μεσαίος χώρος"-σύνθημα, όχι το κεντρο-ελάχιστα αριστερό της νέας ΕΔΗΚ.
Πιστεύω στην εξαντλητική συζήτηση για να μαθαίνουμε πράγματα (για αυτό διαβάζω τεκι), τη διαβούλευση, την προσπάθεια να περάσουμε με γυαλόχαρτο τον βράχο και να φύγουνε μερικές γωνίες
και τελικά στις ψηφοφορίες. Ολα αυτά όχι στη θεωρία, αλλά στην πράξη που κάνει και τη διαφορά.

Αλλά βέβαια αυτά είναι ΚΑΙ αριστερές θέσεις :), οπότε λέω ότι δεν είμαι αριστερός, αλλα είμαι ? :D
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Πειρατές στα blogs...

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 18 Απρ 2012, 17:59

waste έγραψε:@suorm απο το γρήγορο διάβασμα που έκανα η εναλλακτική σημαία δεν είναι στο καταστατικό (αλλα σεβομαι τις προτεραιοτητες σου και δεν το συνεχίζω).
στο άλλο ζήτημα, λόγω του γεγονότος πως οι έδρες είναι ονομαστικές, ο φόβος να σου βγουν μερικοί καμινιδες, ψαριανοί (ως πολιτικές συμπεριφορές μιλώ) είναι πάντα υπαρκτος και υπάρχει σε όλα τα κόμματα, όχι μόνο στους πειρατές. Αλλωστε να μην ξεχνάμε πως ο ψαριανος επιλέχθηκε απο τον συριζα που υποτίθεται είναι και καποια χρονια στο κουρμπέτι.
υπό αυτή την εννοια η αμεσοδημοκρατική συμμετοχή πολλών μελων σενα κόμμα σαν τους πειρατές μπορεί να προσφέρει πραγματικά περισσότερα εχέγγια ( ή likes) για το κατά πόσο οι μελλοντικοί βουλευτές θα ακολουθούν την πολιτική βούληση της αμεσοδημοκρατικής πλειοψηφίας (το οποιο θα ειναι και πρωτοφανές και ριζοσπαστικό για τα ελληνικά δεδομένα, οι βουλευτές να ψηφίζουν αυτό που την προηγούμενη μέρα θα έχει αποφασίσει η βάση απευθείας). Αυτά τα εχέγγια όμως αρχίζουν και ισχύουν απο μια κρίσιμη μάζα μελών και πάνω.
Αυτή τη στιγμή τα μισά μέλη των πειρατών θα είναι και υποψήφιοι βουλευτές για αντικειμενικους λόγους. Παρότι δεν αμφισβητώ την καλή βούληση κανενός ως ατόμου ξεχωριστά (προσθεου), ως πολιτική στρατηγική δεν μπορώ να μην σκεφτώ ότι αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και μπουν οι πειρατές στη βουλή, δεν θα μπορούμε να είμαστε σίγουροι πως οι βουλευτές τους θα ακολουθήσουν τις αποφάσεις του κόμματος και δεν θα δελεαστουν καποιοι να ακολουθήσουν πιο παραδοσιακά πολιτικά σχήματα. Και κάτι τέτοιο αν συμβεί να είσαι σίγουρος πως θα γίνει αντικείμενο αμφισβήτησης "αυτών των φρικιών που το παίζουν και καλά αμεσοδημοκράτες" και θα έχει μεγαλυτερο αντίκτυπο στο πόσο νέος θα θεωρηθεί ο πολιτικός σχηματισμός απο το αν η σακοράφα έφυγα απο το πασοκ πχ. Και τότε δυστυχώς η σημαία θα γίνει ένα πραγματικό non-issue.
Παρολαυτά όλοι μας πορεύομαστε με τα λάθη μας και τις μαλακίες μας και τα ρίσκα που παίρνουμε, συγνώμη αν πρόλαβα να δω το πιθανό κακό και δεν ένιωσες πως έδωσα την ίδια βαρύτητα σε όλα τα πιθανά καλά που μπορεί να φέρει στην πολιτική μας ζωή :)


Ahoy :)


Waste την παρατήρηση που κάνεις την είχα κάνει και εγώ πρίν από κάποιο καιρό.
Εφόσον ευαγγελιζόμαστε την άμμεση δημοκρατία θα πρέπει επίσης το κόμα να εξασφαλίσει ότι η κοινοβουλευτική ομάδα θα εκφράζει τη βούληση όλων των μελών. Ο μόνος τρόπος για να γίνει αυτό είναι με το να γίνεται μεταξύ των μελών ψηφοφορία παράλληλα με την ψηφοφορία στην Βουλή και την Ευρωβουλή και η κοινοβουλευτική ομάδα σύσσωμη να ψηφίζει αυτό που αποφασίστηκε.
Επειδή οι ψηφοφορίες στην βουλή είναι ναι ή όχι προτείνεται η εξής διαδικασία.
α) Τοποθέτηση του προς συζήτηση νόμου σε ανοιχτό φόρουμ
β) Ανοιχτή συζήτηση στο φόρουμ όπου τα μέλη της κοινοβουλευτικής θα περνάν το παρασκήνιο αλλά και ξεχωριστές ομάδες των 6 έως 12 ατόμων όπου θα συζητάται το θέμα.
γ) ψηφοφορία πάλι με την μέθοδο όπως περιγράφτηκε παραπάνω και η μεγαλύτερη βαθμολογία θα θεωρείται η κυρίαρχη. Τα μέλη της κοινοβουλευτικής δεσμεύονται ότι θα ψηφήσουν σύσσωμα ότι αποφασίσει η ψηφοφορία.
Το μοντέλο αυτό το έχουν εφαρμόσει πολλοί βουλευτές στην Ιρλανδία και στην Αυστραλία και βγαίνουν πάντα πρώτοι στις περιφέρειές τους.

Τέλος για να ενισχυθεί η ειλικρίνια των εκπροσώπων το κόμματος και για να ενισχυθεί η εμπιστοσύνη όλων όσων θέλουν να έρθουν στο κόμμα θα πρέπει να προβλεφθούν τα εξής.
α) Οικονομικός έλεγχος όλων των μελών της κοινοβουλευτικής.
β) Όλα τα κόμματα δεσμεύουν τους βουλευτές τους ότι θα αποδίδουν μέρος(ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΣΥΡΙΖΑ) ή όλο το μισθό τους (ΚΚΕ) στο κόμμα. Εφόσον στο δικό μας κόμμα όλα τα μέλη θα συμμετέχουν στην λήψη αποφάσεων δεν θα έπρεπε να προβλεφθεί κάτι αντίστοιχο;
Αυτά για να εξασφαλίσουμε ότι δεν χρησιμοποιούν το κόμμα για προσωπικό όφελος.

Πιστεύω ότι αν υπάρχει μία σαφής δημοκρατικότατη πλατφόρμα λήψης αποφάσεων και εξασφαλισθει η δέσμευση ότι, αυτό που θα αποφασισθεί στην λήψη αποφάσεων, θα ψηφιστεί από όλη την κοινοβουλευτική δύναμη του κόμματος, ακόμα και χωρίς καμία θέση, η ζήτηση ενεργούς συμμετοχής στο κόμμα θα είναι αρκετά μεγάλη.

viewtopic.php?f=3&t=793&p=9362#p9362


Η απάντηση που έλαβα ότι αυτό θα τεθεί σαν θέμα στο συνέδριο και ότι πολλά μέλη το θεωρούν αυτονόητο θεωρώ επί του παρόντος ότι εφόσον είμαι μέλος και επιτέλους βρήκα έναν ανοικτό συνυποστηρικτή θα γίνει πραγματικότητα σύντομα. Οπότε θα έλεγα να μην αμφισβητείς το ότι μπορούμε να βγάλουμε πρωτοποριακές προτάσεις δημοκρατικότητας στην κοινωνία.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

waste
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 16 Απρ 2012, 12:53

Re: Πειρατές στα blogs...

Δημοσίευσηαπό waste » 19 Απρ 2012, 14:53

@kotsos νομιζω πως τη συγκεκριμένη πρόταση σου την υπερψηφίζω κι εγώ (μόλις γίνω μέλος) και γιαυτή τη δυνατότητα που προσφέρει η αμεσοδημοκρατία και η διαφάνια άλλωστε σκέφτομαι για πρώτη φορά να δοκιμάσω να γίνω μέλος ενός κόμματος :)

εκτός φυσικά αν βρεθεί κάποιος και φτιάξει μια πρόταση kotsos ver1.1 που υπερτερεί της δικής σου ;)

@anestis η χαρά είναι και δική μου, γιατί δεν ξέρω που θα μας βγάλει όλο αυτό, αλλά νομίζω αξίζει την προσπάθεια . διάβασα το thread, αν και δεν νομίζω πως εξαντλεί το θέμα, αλλά καταλαβαίνω την κούραση να απαντάς σε κάτι που επανέρχεται. Είναι από τα "προβλήματα" αλλά και τα καλά της αμεσοδημοκρατίας (ειδικά όταν σκέφτομαι να επανέλθει η συζήτηση για εκείνες τις ηθικές και νόμιμες πολυκατοικίες του βουλγαράκη, τώρα που θυμηθηκαμε τον ακη και το ρημάδι του στη διον.αεροπαγίτου).

φιλολογικά μιλώντας, η πολιτική μας συγκρότηση έχει την τάση να κατευθύνεται προς τα κάπου. Επειδή όμως δεν ήρθαμε στον κόσμο προχθές σαν τον σουπερμαν στη διαστημική του κάψουλα, η πολιτική μας συγκρότηση δεν είναι κάτι τόσο καινό υπό τον ήλιο. ακριβώς επειδή επηρεαστηκε από γονείς, φίλους, δασκάλους, μόρφωση, εμπειρία κλπ κλπ που κι αυτοί είχαν μια ανάλογη πολιτική συγκρότηση, τελικά η δική μας συγκρότηση τείνει να μπορεί να ομαδοποιηθεί σε γενικές γραμμές.
όπως έλεγε και ο παππούς χομπσμπάουμ, μέχρι τον ισπανικό εμφύλιο οι σοσιαλιστές στην αγγλία, ήταν διάφοροι τύποι που μαζεύονταν και διαφωνούσαν γύρω από το τζάκι. ήταν η εμπειρία του όργουελ από τον ισπανικό εμφύλιο (την περιγράφει στο homage to cataluna και κινηματογραφικά έχει κλέψει αρκετά στοιχεία το γη κι ελευθερία) που τον βοήθησε να διαμορφώσει αυτή του την απέχθεια απέναντι στον ολοκληρωτισμό των σοβιετικών και των σοβιετοκουμουνιστων που τόσο καλά έχουμε δει στο animal farm. Το 1984 είναι μια προειδοποίηση σε όλους (κι όχι μόνο στους κουμουνιστές) γιαυτό και απέκτησε τόση αναγνωρισημότητα μέχρι και σήμερα.
Τι θέλω να πω και κόβω την πολυλογία: ο όργουελ ήταν σαφέστατα σοσιαλιστής, παρόλαυτά οι περισσότεροι είμαστε οργουελικοί χωρίς ταυτόχρονα να είμαστε σοσιαλιστές. Το sampling που λες υπήρχε πάντα ακόμα και σε παραδοσιακούς πολιτικούς σχηματισμούς. αν προσφέρουν κάτι πραγματικά πρωτοποριακό οι πειρατές, είναι η εμπειρία για πρώτη φορά της αμεσοδημοκρατίας, εμπειρία που κανένας άλλος πολιτικός σχηματισμός δεν έχει τολμήσει.

και νομίζω πως το παράδειγμα των πειρατών θα ωθήσει και τους υπόλοιπους (πανευρωπαίκα) σε παρόμοια σχήματα, και εννοώ κάτι πιο ουσιαστικό από τα σόου της εκλογής αρχηγού που επαναλαμβάνονται στο πασοκ και τη νδ :)

ahoy ξαναμανα ;)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες