Δημοσιοποίηση στοιχείων οροθετικής γυναίκας

Νέα και ειδήσεις από τον χώρο των Πειρατών
baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Δημοσιοποίηση στοιχείων οροθετικής γυναίκας

Δημοσίευσηαπό baskin » 01 Μάιος 2012, 23:45

suorm έγραψε:Θα μου φαινόταν σωστότερο (και θα έδειχνε περισσότερο σεβασμό) να δημοσιευτούν οι διευθύνσεις των οίκων ανοχής στους οποίους δουλεύουν αυτές οι γυναίκες παρά οι φωτογραφίες τους. Αλλά τώρα... άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε.


Ακριβώς αυτός είναι ένας "κομψότερος" τρόπος. Αλλά το σύστημα δείχνει πως θέλει να κινηθεί.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Δημοσιοποίηση στοιχείων οροθετικής γυναίκας

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 01 Μάιος 2012, 23:53

Υπάρχει μία μικρή διαφορά ανάμεσα στην συγκεκριμένη περίπτωση και στα γενικά δικαιώματα προστασίας προσωπικών δεδομένων φορέων AIDS.
Οι νομικοί από ότι βλέπω πιάνουν τα γενικά δικαιώματα και δεν αναφέρουν ( σκοπίμως;;;; ) ότι αυτά δεν ισχύουν για συγκεκριμένες κατηγορίες εργαζομένων.
Δεν ξέρω αν ισχύει για τις ιερόδουλες αλλα για τους υγειονομικούς ( γιατρούς, νοσηλευτές, οδοντιάτρους κλπ) ισχύει σίγουρα ότι εάν είναι φορείς και κατά την διάρκεια της ιατρικής πράξης υπάρχει υπόνοια ότι μετέδωσαν τον ιό σε ασθενή οφείλουν να ενημερώσουν τον ασθενή και αν αρνηθούν το νοσοκομείο ή η αστυνομία να το ανακοινώσει στους ασθενείς και αν δεν μπορούν να ονοματισθούν οι ασθενείς ( πχ ανακαλύπτεται μετά από κάποιους ασθενείς πιθανή πηγή μολυνσης) να εκδοθεί γενική ανακοίνωση ότι όσοι έχουν δεχθεί νοσηλεία στη συγκεκριμένη ημερομηνία από τον συγκεκριμένο υγειονομικό να προσέλθουν για εξετάσεις AIDS.

Η όλη ιστορία είναι πολύ περίεργη.
Δεν ξέρουμε αν έδωσε την συγκατάθεσή της για την ανακοίνωση, πράγμα πολύ πιθανό για να λειτουργήσει σαν ελαφρυντικό στην κατηγορία πρόκληση σωματικής βλάβης εξ´αμελείας που αντιμετωπίζει.
Είμαι σίγουρος ότι όποιος είναι δικηγόρος της και στηρίζει ότι δεν γνώριζε ότι είχε τον ιό, να την έχει συμβουλεύσει ότι σαν ένδειξη ότι δεν είχε δόλο, εφόσον δεν μπορεί να ονοματίσει τους πελάτες της να συναινέσει να βγεί γενική ανακοίνωση στα ΜΜΕ για να κληθούν για εξετάσεις όλοι όσοι πήγαν μαζί της.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Δημοσιοποίηση στοιχείων οροθετικής γυναίκας

Δημοσίευσηαπό anestis » 02 Μάιος 2012, 10:14

Νικο δεν είδα το pad με το κείμενο στο οποίο αναφέρθηκες. link ?
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

hrsfpgyjrnptrd

Re: Δημοσιοποίηση στοιχείων οροθετικής γυναίκας

Δημοσίευσηαπό hrsfpgyjrnptrd » 02 Μάιος 2012, 12:29

Οριστε το pad με την εξτρα παραγραφο που ειπαμε χτες.

http://piratepad.net/o9Fb5XAK1w

Thermaikos
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012, 00:04
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Δημοσιοποίηση στοιχείων οροθετικής γυναίκας

Δημοσίευσηαπό Thermaikos » 02 Μάιος 2012, 13:10

Το θύμα κατέστη οροθετικό από τους θύτες, τους οποίους το σύστημα θέλει δήθεν να πληροφορήσει για τον κίνδυνο που διατρέχουν.

Μιλαμε για μια πορνη στο δρομο.
Ποσες πιθανοτητες υπαρχουν να μην ειχε το ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ σεξουαλικά μεταδιδόμενο νόσημα?

Υπάρχουν πολύ πιο πολιτισμένοι τρόποι για να γίνει αυτή η πληροφόρηση και είμαστε σίγουροι ότι αυτοί που το έκαναν τους γνωρίζουν.

Ποιοι ειναι αυτοι οι πολιτισμενοι τροποι? Συγκεκριμενες προτασεις, και οχι αοριστες θεσεις.
----Με κουράζουν τα κείμενα που είναι μόνο κεφαλαία γράμματα και greeklish----

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Δημοσιοποίηση στοιχείων οροθετικής γυναίκας

Δημοσίευσηαπό baskin » 02 Μάιος 2012, 13:11

Thermaikos έγραψε:Υπάρχουν πολύ πιο πολιτισμένοι τρόποι για να γίνει αυτή η πληροφόρηση και είμαστε σίγουροι ότι αυτοί που το έκαναν τους γνωρίζουν.
Ποιοι ειναι αυτοι οι πολιτισμενοι τροποι? Συγκεκριμενες προτασεις, και οχι αοριστες θεσεις.


Το έγραψε κάποιος παραπάνω.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Δημοσιοποίηση στοιχείων οροθετικής γυναίκας

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 02 Μάιος 2012, 15:51

Thermaikos έγραψε:
Το θύμα κατέστη οροθετικό από τους θύτες, τους οποίους το σύστημα θέλει δήθεν να πληροφορήσει για τον κίνδυνο που διατρέχουν.

Μιλαμε για μια πορνη στο δρομο.
Ποσες πιθανοτητες υπαρχουν να μην ειχε το ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ σεξουαλικά μεταδιδόμενο νόσημα?
.


Αυτό είναι που κάνει την όλη υπόθεση πολύ περίεργη.
Αν ήταν μία αδήλωτη πόρνη στον δρόμο, πώς γνωρίζουν ότι είχε AIDS εφόσον απαγορεύεται να υποβληθείς σε εξετάσεις χωρίς να το ζητήσεις ο ίδιος;
Και εφόσον δεν γνωρίζαν ότι έχει AIDS με ποιό κατηγορητήριο την συλλάβαν και την παραπέμψαν με την κατηγορία απόπειρας φόνου;
Η ιστορία λέμε έχει τόσα κενά και βρωμάει από παντού.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Δημοσιοποίηση στοιχείων οροθετικής γυναίκας

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 02 Μάιος 2012, 16:14

Αυτό είναι που κάνει την όλη υπόθεση πολύ περίεργη.
Αν ήταν μία αδήλωτη πόρνη στον δρόμο, πώς γνωρίζουν ότι είχε AIDS εφόσον απαγορεύεται να υποβληθείς σε εξετάσεις χωρίς να το ζητήσεις ο ίδιος;
Και εφόσον δεν γνωρίζαν ότι έχει AIDS με ποιό κατηγορητήριο την συλλάβαν και την παραπέμψαν με την κατηγορία απόπειρας φόνου;
Η ιστορία λέμε έχει τόσα κενά και βρωμάει από παντού.


Η κυρία δούλευε σε "σπίτι". Κατά νόμο, όποια δουλεύει σε "σπίτι" έχουν το δικαίωμα, οι υπηρεσίες, να την υποβάλλουν σε εξετάσεις.
Κατηγορία απόπειρας φόνου δεν υπάρχει, δεν "στέκει" από την στιγμή που δεν υπάρχει κάτι τεκμηριωμένο. Κάποιοι πήγαν μαζί της αλλά από την στιγμή που κανείς δεν έχει νοσήσει (μέχρι τώρα), δεν γίνεται να απαγγελθεί τέτοια κατηγορία.
Βαριά, σκοπούμενη βλάβη ναι (αν και όταν αποδειχθεί πως κάποιοι μολύνθηκαν εξ` αιτίας της).
Υ.Γ. Μην θεωρήσει κανείς το "κυρία" ειρωνικό. Κυριολεκτώ!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5125
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Δημοσιοποίηση στοιχείων οροθετικής γυναίκας

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 02 Μάιος 2012, 16:23

pappasadrian έγραψε:Δηλαδή είναι το πρώτο κρούσμα aids στην ελλαδα, που έτυχε να είναι μια εβδομάδα πριν απο τις πιο ασταθεις εκλογές τις τελευταίες δεκαετίες. Και πρέπει να προστατευθεί η δημόσια υγεία.


Δύο περιπτώσεις υπάρχουν. Η είναι κατασκευασμένη η υπόθεση, ή έκαναν ελέγχους (έστω για προεκλογικούς λόγους) και πέσαν στην περίπτωση. Δεν νομίζω όμως ότι αυτό αποτελεί παρηγοριά για όσους μπορεί να κόλλησαν AIDS, ή ακόμα και αν πούμε ότι δεν μας νοιάζει για αυτούς γιατί... πήγαν με εκδιδόμενη χωρίς προφύλαξη, τότε για τους λοιπούς ερωτικούς συντρόφους τους (συζύγους, αρραβωνιαστικιές, φιλενάδες ή one night stands).

Η δημοσιοποίηση σε τέτοιες περιπτώσεις γίνεται. Το θέμα είναι μόνο αν ακολουθήθηκε η νόμιμη οδός σε αυτή την περίπτωση. Χωρίς αυτό το δεδομένο δεν μπορούμε να καταλήξουμε σε συμπέρασμα.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Δημοσιοποίηση στοιχείων οροθετικής γυναίκας

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 02 Μάιος 2012, 16:45

Δύο περιπτώσεις υπάρχουν. Η είναι κατασκευασμένη η υπόθεση, ή έκαναν ελέγχους (έστω για προεκλογικούς λόγους) και πέσαν στην περίπτωση


Βασίλη, κάτι υπάρχει!?!?!?
Έβγαλαν χθες άλλες 10 (τουλάχιστον) γυναίκες με τα ονόματά τους, τις εθνικότητες και κυρίως, τα πρόσωπά τους.
Δεν έχω πρόχειρο το link αλλά το είδα στη zougla.
Με την "πλούσια" φαντασία μου, εγώ το βλέπω μέχρι προμοτάρισμα ακραίων τάσεων.
"Μεγάλο" παιδί είμαι, προσπαθώ να "διαβάσω" την "dark side of the moon" της πολιτικής (κατά πως την ορίζουν οι "κρατούντες")
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες