Πειρατές στα blogs...

Νέα και ειδήσεις από τον χώρο των Πειρατών
someuser12345

Re: Πειρατές στα blogs...

Δημοσίευσηαπό someuser12345 » 15 Απρ 2012, 21:24

Εδώ ο κόσμος καίγεται...

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Πειρατές στα blogs...

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 15 Απρ 2012, 22:06

dimo έγραψε:Τη συζήτηση δεν την άνοιξα εγώ αλλά δε μου φαίνεται καθόλου άσκοπη, πολύ περισσότερο επειδή πλησιάζουν εκλογές. Αφενός έχει να κάνει με το τι σύμβολα χρησιμοποιούμε, άρα και τι κόσμο θα προσελκύσουμε/απωθήσουμε, αφετέρου με το πως απαντάμε στις παρατηρήσεις που μας γίνονται, σωστές ή λανθασμένες, καλοπροαίρετες ή μη.

Το καταστατικό αναφέρει ξεκάθαρα ποιο είναι το λογότυπο του κόμματος. Δεν υπάρχει θέμα αλλαγής του, υπάρχει θέμα τήρησής του.

Ακριβώς επειδή δε θέλουμε επιπλέον ταμπέλες πέρα από αυτή των πειρατών φίλε Thermaikos, πρέπει κτγμ να φύγει η ελληνική σημαία και ο σταυρός.

Ενα παραδειγμα για να γινω κατανοητος...Στην ουσια αυτο προτεινεται:Το τωρινό λογότυπο του κόμματος καταργείται, καθώς παραπέμπει σε μουσουλμανική ημισέληνο. Ορίζεται τριμελής επιτροπή για την σχεδίαση ενός καινούριου, πιο ουδέτερου, αλλα ταυτόχρονα δυναμικού λογοτύπου. Η επιτροπη αποτελείται απο τα μέληhttp://www.pirateparty.gr/forum/viewtopic.php?f=107&t=898 Πειρατικα παντα ;)
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

someuser12345

Re: Πειρατές στα blogs...

Δημοσίευσηαπό someuser12345 » 15 Απρ 2012, 22:08

βουρρρρρρρ.... http://youtu.be/pWcZQRU3kSI
:)

waste
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 16 Απρ 2012, 12:53

Re: Πειρατές στα blogs...

Δημοσίευσηαπό waste » 16 Απρ 2012, 13:31

ελπίζω πως ως υποψήφιο μέλος είμαι ευρπόσδεκτος στη συζήτηση.

για αρχή να πω πως δεν έχω κάτι κακοπροαίρετο, ίσα ίσα είναι μια κίνηση που τη βρίσκω πολύ συμπαθή, παρόλαυτά οι απαντήσεις που εισέπραξα στο μπλόγκ μου κινούνταν από την πλήρη άρνηση ύπαρξης του σταυρου της εναλλακτικής σημαίας στο site (από τον baskin συγκεκριμένα), στην πλήρη άρνηση οποιουδήποτε σημαινόμενου (δηλαδή σημασίας) της επιλογής του ύσυγκεκριμένου τρόπου προβολής.

νομίζω στο πρώτο ζήτημα (του αν υπάρχει εναλλακτικό σήμα που εμφανίζεται σε περίοπτη θέση στο σάιτ και το twitter) μπορούμε όλοι πια να συμφωνήσουμε πως υπάρχει.
Στο δεύτερο ζήτημα (το εάν ο σταυρός της ελληνικής σημαίας έχει κάποια συμβολική σημασία ή όχι), υπάρχει μια λογική διαμάχη.

υπάρχει η άποψη πως η ελληνική σημαία είναι κάτι που εκφράζει κάθε έλληνα και άρα κάθε υποψήφιο μέλος ή ψηφοφόρο του κόμματος των πειρατών και δεν υπάρχει κάτι μεμπτό σε αυτό. Από μια άποψη είναι θεωρητικά σωστό.

όμως η έντονη χρήση της ελληνικής σημαίας δεν είναι ένα πολιτικά ουδέτερο γεγονός. όπως απάντησα και στον suorm , δεν είναι όλα τα ελληνικά κόμματα που ενεργητικά προτρέπουν στη χρήση ελληνικών σημαιών, κάτι που μπορούμε να δούμε και από τα προεκλογικά βίντεο (πχ πασόκ], http://www.youtube.com/watch?v=iVeIigkdt_Q και νδ http://www.youtube.com/watch?v=5PLDDw9584A και λαός http://www.youtube.com/watch?v=JCQn_IH9N-M ). Στα παραπάνω βίντεο είναι εμφανές από ποιους πολιτικούς χώρους χρησιμοποιείται η ελληνική σημαία. Το γεγονός πως οι ψηφοφόροι του πασοκ δεν παίρνουν ελληνικές σημαίες δεν τους κάνει λιγότερο έλληνες φυσικά.

άρα όταν ένας νεότατος πολιτικός σχηματισμός σαν τους πειρατές επιλέγει αυτό το σύμβολο, ανεξάρτητα με το πόσο αγαθές προθέσεις μπορεί να έχει, είναι αναμενόμενο να συσχετιστεί με δεξιούς πολιτικούς σχηματισμούς.
θα μου πεις ότι μπορεί να μην το εννοούν έτσι. Συμφωνώ, όμως επειδή ένα σύμβολο δεν έρχεται μαζί με δύο παραγράφους επεξήγησης του τι εννοεί κάποιος (αυτό είναι άλλωστε και η ιδέα του συμβόλου), η αυτόματη σύνδεση που θα κάνουν οι περισσότεροι άνθρωποι, είναι η ίδια αυτόματη σύνδεση που προυπήρχε του κομματικού σχηματισμού και η οποια όπως έδειξα και στην παραπάνω παράγραφο δεν είναι πολιτικά ουδέτερη.

συμφωνώ πως οι πειρατές μπορούν να δώσουν ένα νέο νόημα στην ελληνική σημαία. μέχρι όμως να το κάνουν αυτό η χρήση της θα σημαίνει διάφορα πράγματα πολιτικά μιλώντας. είναι σαν τη λέξη κεφάλαιο. Ο μαρξ κατάφερε και της έδωσε ένα πολύ καινούργιο νόημα, αλλά έγραψε 2000 σελίδες για να το καταφέρει. Μέχρι να καταφέρουν και οι πειρατές να κάνουν κάτι ανάλογο, το νόημα που θα έχει θα είναι το προηγούμενο.

ο krogias λέει λίγο πολύ σωστά πως ασχολούμαστε με τρίχες και από μία άποψη έχει δίκιο. στα πλαίσια όμως που οι αρχικές συνθήκες επηρεάζουν πολύ τέτοιου είδους μικρούς σχηματισμούς, και στα πλαίσια που επικοινωνιακά αυτή τη στιγμή αυτές οι εικόνες είναι σημαντικές (δεν θα είναι όταν μερικα χιλιάδες μέλη πειρατών δρουν και εμφανίζονται παντού, αλλά αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάτι τέτοιο).
και μια μικρή ερώτηση, για την οποια δεν έχω ιδέα. Το εναλλακτικό σύμβολο με τον ελληνικό σταυρό ήταν απόφαση του συνεδρίου?

Thermaicos πρέπει να παραδεχθείς πως ανεξάρτητα αν εσύ πιστεύεις πως δεν τοποθετείσαι αριστερά ή δεξιά (αν και αυτό είναι μεγάλη συζήτηση, διότι το αριστεα/δεξια δεν είναι μόνο αφηρημένες έννοιες), πρέπει να παραδεχθείς πως οι περισσότεροι άλλοι άνθρωποι που σε βλέπουν τοποθετούνται. Και η χρήση ενός συμβόλου αντι για ενός άλλου έχει τη σημασία της. Το που τοποθετείται πολιτικά το σύμβολο της σημαίας νομίζω πως λογικά το εξηγώ. Αυτό πχ οι γερμανοί πειρατές το καταννοούν πολύ καλά γιαυτό και δεν έχουν πουθενά γερμανικούς αετούς κλπ κλπ.

baskin δεν ψάχων δαίμονες, νομίζω εξήγησα πολύ αναλυτικά τι εννοώ, περιμένω να ακούσω γιατί κι εσύ επιμένεις (από τη στιγμή που παραδέχθηκες πως πράγματι υπάρχει το όλο πράγμα).

ευχαριστώ ξανά που ανεχθήκατε την πολυλογία μου

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Πειρατές στα blogs...

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 16 Απρ 2012, 13:50

waste έγραψε:1)άρα όταν ένας νεότατος πολιτικός σχηματισμός σαν τους πειρατές επιλέγει αυτό το σύμβολο, ανεξάρτητα με το πόσο αγαθές προθέσεις μπορεί να έχει, είναι αναμενόμενο να συσχετιστεί με δεξιούς πολιτικούς σχηματισμούς.
θα μου πεις ότι μπορεί να μην το εννοούν έτσι. Συμφωνώ, όμως επειδή ένα σύμβολο δεν έρχεται μαζί με δύο παραγράφους επεξήγησης του τι εννοεί κάποιος (αυτό είναι άλλωστε και η ιδέα του συμβόλου), η αυτόματη σύνδεση που θα κάνουν οι περισσότεροι άνθρωποι, είναι η ίδια αυτόματη σύνδεση που προυπήρχε του κομματικού σχηματισμού και η οποια όπως έδειξα και στην παραπάνω παράγραφο δεν είναι πολιτικά ουδέτερη.

συμφωνώ πως οι πειρατές μπορούν να δώσουν ένα νέο νόημα στην ελληνική σημαία. μέχρι όμως να το κάνουν αυτό η χρήση της θα σημαίνει διάφορα πράγματα πολιτικά μιλώντας. είναι σαν τη λέξη κεφάλαιο. Ο μαρξ κατάφερε και της έδωσε ένα πολύ καινούργιο νόημα, αλλά έγραψε 2000 σελίδες για να το καταφέρει. Μέχρι να καταφέρουν και οι πειρατές να κάνουν κάτι ανάλογο, το νόημα που θα έχει θα είναι το προηγούμενο.

2)Το εναλλακτικό σύμβολο με τον ελληνικό σταυρό ήταν απόφαση του συνεδρίου?

3)Αυτό πχ οι γερμανοί πειρατές το καταννοούν πολύ καλά γιαυτό και δεν έχουν πουθενά γερμανικούς αετούς κλπ κλπ.


4)ευχαριστώ ξανά που ανεχθήκατε την πολυλογία μου


1ον)Για τον συσχετισμο που λες θα επαναλαβω κατι που λεει ενας φιλος και θα το παραφρασω καπως "ειμαι υπευθυνος για αυτο που λεω οχι για αυτο που καταλαβαινεις" ετσι και για την σημαια,δεν μπορω να κανω κατι για αυτον που βλεπει αλλα πραγματα.

2ον)Δεν εχει γινει ακομα συνεδριο.Εισαι ευπροσδεκτος οποτε αυτο γινει να ερθεις και να καταθεσεις τις αποψεις σου για οποιο θεμα νομιζεις.

3ον)Η Γερμανικη σημαια δεν εχει αετο.

4ον)Καλα εκανες και εγραψες την γνωμη σου.

Πειρατικα παντα :D
Τελευταία επεξεργασία από 2 και SilindeElendil, έχει επεξεργασθεί 16 φορά/ες συνολικά
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Πειρατές στα blogs...

Δημοσίευσηαπό baskin » 16 Απρ 2012, 13:51

Το λάθος της συλλογιστικής σου είναι ότι εμείς μοιάζουμε με τα άλλα κόμματα. Δεν μας ενδιαφέρει τι έκαναν και πως το έκαναν. Χρησιμοποιούμε τα διακριτικά όπως εμείς νομίζουμε και καθόλου δεν μας νοιάζει αν οι άλλοι τα χρησιμοποιούν με δόλο.

Οι εκπρόσωποι μας στο συνέδριο του PPI προχθές, φορούσαν τα μπλουζάκια με το εναλλακτικό σήμα, γιατί είναι Έλληνες Πειρατές.

Όσο για την άρνηση μου. Σου είπα ότι ναι στο twitter υπάρχει. Στο "υδατογράφημα" του site, όσο και να μην θέλεις να το πιστέψεις δεν το είχα προσέξει, μέχρι να το αναφέρεις.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

tvelocity
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:37

Re: Πειρατές στα blogs...

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 16 Απρ 2012, 13:58

Δεν καταλαβαίνω γιατί δίνεται συνέχεια σε αυτό το πράγμα. Δεν υπάρχει ελληνική σημαία στο λογότυπο του κόμματος. Το εναλλακτικό με την σημαία ούτε αναγνωρίζεται επίσημα, ούτε χρησιμοποιείται παρά μόνο σαν διακριτικό μεταξύ άλλων πειρατικών κομμάτων, και ακόμα και τότε όχι πάντα. Τώρα αν έχει ξεμείνει κάπου ξεχασμένο το λάθος λογότυπο, ε δεν θα βάλω την γάτα μου να κλαίει, τουλάχιστον όχι τώρα που έχουμε σημαντικότερα πράγματα να ασχοληθούμε...

Νομίζω το έχουμε τραβήξει από τα μαλλιά το θέμα.
Verba volant, scripta manent

dimo
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 23 Ιαν 2012, 02:29

Re: Πειρατές στα blogs...

Δημοσίευσηαπό dimo » 16 Απρ 2012, 16:04

Φίλε SilindeElendil από τη στιγμή που κάνουμε πολιτική είμαστε υπεύθυνοι όχι μόνο για το τι εννοούμε αλλά και για το τι θα καταλάβουν οι άνθρωποι από αυτά που λέμε.

Πολύ θα ήθελα να ήμουν και εγώ στο συνέδριο του PPI αλλά δε θα φορούσα μπλουζάκι με εθνόσημο για κανένα λόγο, μέχρι τουλάχιστον να καταφέρουμε να το επανανοηματοδοτήσουμε (όχι μόνο στα δικά μας τα κεφάλια, αλλά στην κοινωνία γενικότερα).

Συμφωνώ απόλυτα με τον waste/techiechan και ελπίζω οι υπόλοιποι πειρατές να κάνουν την υπέρβαση και να προσπαθήσουν να δουν το θέμα πιο σφαιρικά αντί να παίρνουν αμυντική στάση ψάχνοντας για μομφές περί δόλου. Αλλά από τη στιγμή που μέσα στο κόμμα φαίνεται πως είμαι μειοψηφία δε θα επανέρθω, εκτός και αν ξανανοίξει η συζήτηση από άλλα μέλη.

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: Πειρατές στα blogs...

Δημοσίευσηαπό agelos » 16 Απρ 2012, 16:18

dimo έγραψε:Φίλε SilindeElendil από τη στιγμή που κάνουμε πολιτική είμαστε υπεύθυνοι όχι μόνο για το τι εννοούμε αλλά και για το τι θα καταλάβουν οι άνθρωποι από αυτά που λέμε.

Πολύ θα ήθελα να ήμουν και εγώ στο συνέδριο του PPI αλλά δε θα φορούσα μπλουζάκι με εθνόσημο για κανένα λόγο, μέχρι τουλάχιστον να καταφέρουμε να το επανανοηματοδοτήσουμε (όχι μόνο στα δικά μας τα κεφάλια, αλλά στην κοινωνία γενικότερα).

Συμφωνώ απόλυτα με τον waste/techiechan και ελπίζω οι υπόλοιποι πειρατές να κάνουν την υπέρβαση και να προσπαθήσουν να δουν το θέμα πιο σφαιρικά αντί να παίρνουν αμυντική στάση ψάχνοντας για μομφές περί δόλου. Αλλά από τη στιγμή που μέσα στο κόμμα φαίνεται πως είμαι μειοψηφία δε θα επανέρθω, εκτός και αν ξανανοίξει η συζήτηση από άλλα μέλη.


ειμαστε πειρατες φιλε dimo. ειμαστε αυτο που ειμαστε καικανουμε αυτο που μας αρεσει. αν οι πειρτες τους ενιαζε τι θα νομισουν οι αλλοι δε θα εκαναν οτι εκαναν. απλο. εμεις κανουμε αυτο που θελουμε κι αν θελουν να ακολουθησουν ακολουθουν. διαφορετικα θα πρεπει να κανουμε και την ιδια πολιτικη με αλλα κομματα για να μπουμε στο συστημα. να ταζουμε λαγους με πετραχειλια και να διοριζουμε για να παρουμε ψηφους. εγω αν δω τετοια λογικη εδω μεσα την εκανα με ελαφρα. ηρθα για την ουσια (αρχες) και μενω γι αυτες. ακομη κι οταν οι αλλοι με λενε ουτοπικο γιατι πιστευω οτι μπορει η αμμεσγη δημοκρατια να εχει αποτελεσμα στην ελλαδα και επιδη πιστευω οτι πρεπει να τιμωρουνται και οι πολιτικοι (ακουσον ακουσον) δεν με ενδιαφερει. αυτο πιστευω κι αυτο θα κανω. δεν παω να αλαξοπιστησω κανεναν η να μην προκλαεσω. ειμαι πειρατης και θα προκαλεσω πολλους επειδη ειμαι διαφορετικος.

πειρατικα πάντα

αγκρρρρρ
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

waste
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 16 Απρ 2012, 12:53

Re: Πειρατές στα blogs...

Δημοσίευσηαπό waste » 16 Απρ 2012, 16:25

@SilindeElendil
1. ο ισχυρισμός του φίλου σου ισχύει μόνο εν μέρη. Αν δηλαδή εγώ φορέσω μια μπλούζα μενα πράσινο τριφύλι στην αθήνα, εννοείς πως θα φταίνε οι άλλοι που θα με θεωρήσουν παναθηναικό όταν εγώ απλά θα είμαι υπερ της ιρλανδίας? :)

2. άρα η απόφαση του εναλλακτικού σήματος δεν χρειάζεται συνέδριο για να αλλάξει σε κάτι πιο ουδέτερο, θεωρητικά μιλωντας πάντα. υπάρχει κάποια τέτοια διαδικασία? (συγνώμη για τη noob ερώτηση)

3. δεν έχουν ουτε τα χρωματα της γερμανικης σημαίας. ο γερμανικός αετός είναι κλασικό σηματάκι όλων των δημοσιων υπαλληλων . Το λέω αυτό διότι η γερμανική σημαία στη γερμανία δεν έχει την ίδια σημασία με την καναδική σημαία στον καναδά. Το ίδιο λέω και για την ελλάδα.

4. καλώς σας βρήκα :)

@baskin, το αν μπορείς να θεωρείς πως είσαι κάτι εντελώς καινούργιο είναι το θέμα μιας άλλης συζήτησης που δεν αφορά το συγκεκριμένο ζήτημα, οκ δέχομαι πως δεν είδες το υδατογράφημα (είναι και μεγάλο το άτιμο) :)

@tvelocity και baskin το να χρησιμοποιεί ο καθένας μπλουζάκι με πειρατική σημαία και ότι άλλο θέλει είναι φυσικά δικαίωμά του, φαντάζομαι όμως κάτι που εμφανίζεται στο επισημο site και στον επίσημο λογαριασμό του twitter, ακόμα και να μην υπάρχει στο καταστατικό, συνεχίζει να έχει μια επισημότητα ;)

το καταλαβαίνω πως ακούγομαι σχολαστικός, όμως στην πολιτική επικοινωνία (όπως και σε κάθε άλλη επικοινωνία) τα μικρά πράγματα έχουν τη σημασία τους, ειδικά όταν μιλάμε για κάτι που είναι καινούργιο και δεν έχει αποκτήσει πολλά διαφορετικά σημαινόμενα. Όταν τα αποκτήσει αυτά θα ορίσουν και τον πραγματικό χαρακτήρα του κόμματος και τότε τα μικρά συμβολάκια, μικρή σημασία θα εχουν, αλλά μέχρι να τα αποκτήσει, αυτά τα μικρά πραγματα προσδίδουν έναν χαρακτήρα ελλείψει άλλων.

καλως σας βρήκα λοιπόν :)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες