CHECK ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Χαμμένη ψήφος σε κόμμα<3%?

Νέα και ειδήσεις από τον χώρο των Πειρατών
anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Χαμμένη ψήφος σε κόμμα < 3% ?

Δημοσίευσηαπό anestis » 03 Μάιος 2012, 22:52

Λίγο πάνω από 200.000

nant έγραψε:Ή απαντήστε στο περίπου πόσους ψήφους (όχι ποσοστό) πιστεύετε ότι χρειάζεται ένα κόμμα για να μπει στη Βουλή;Νίκος
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Χαμμένη ψήφος σε κόμμα < 3% ?

Δημοσίευσηαπό plessas » 03 Μάιος 2012, 22:55

Να πως γίνεται η κατανομή: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE% ... E.BC.CE.B1

Αν καταλαβαίνω σωστά, από το ποσοστό των κομμάτων που μένουν εκτός (<3%) ευνοούνται στην κατανομή όλοι όσοι μπαίνουν στη βουλή, αλλά αναλογικά και επομένως το πρώτο κόμμα περισσότερο. Αν έχω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

Morf3us
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 09 Φεβ 2012, 21:39

Χαμμένη ψήφος σε κόμμα < 3% ?

Δημοσίευσηαπό Morf3us » 03 Μάιος 2012, 23:15

Όπως και να έχει όταν πιστεύεις σε ένα κίνημα, το υποστηρίζεις και το ψηφίζεις. Αλλιώς θα έβγαιναν τα ίδια πολιτικά κόμματα αιώνια, πόσο μάλλον τώρα που υπάρχει τόσο μεγάλη ανάγκη για αλλαγή. Εξάλλου ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις σίγουρα αν ένα κόμμα θα πάρει 3% ή όχι, ειδικά αν είναι καινούριο.

nant
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 03 Μάιος 2012, 12:02

Re: Χαμμένη ψήφος σε κόμμα < 3% ?

Δημοσίευσηαπό nant » 03 Μάιος 2012, 23:18

plessas έγραψε:Το χάνω σε μερικά σημεία το άρθρο που παρέθεσες, θεωρώ πως έχει λάθος συλλογισμούς. Η αποχή προφανώς δεν έχει σημασία, λευκά και άκυρα δεν μετράνε στα έγκυρα. Τα ποσοστά των κομμάτων υπολογίζονται επί των εγκύρων. Εκεί δεν παίζει κάποιο ρόλο το 3%. Στην κατανομή όμως των εδρών παίζει, καθώς στα κόμματα κάτω του 3% δεν κατανέμονται έδρες. Θα πρέπει να δω λίγο τον εκλογικό νόμο για το πως ακριβώς γίνεται η κατανομή, σου προτείνω το ίδιο!


σε ευχαριστω που τοποθετηθηκες στο θεμα και στην ουσια της ερωτησης

Rainmaker

Re: Χαμμένη ψήφος σε κόμμα < 3% ?

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 03 Μάιος 2012, 23:23

Πρέπει να πω πως άλλο δημιουργώ κυβέρνηση με 151+ βουλευτές και άλλο έχω το 25% περίπου του συνολικού πληθυσμού της Χώρας και πάω να κυβερνήσω όποιος και να βγει κυβέρνηση μ' αυτό το ποσοστό θα έχει πρόβλημα μεγάλο!!!

nant
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 03 Μάιος 2012, 12:02

Re: Χαμμένη ψήφος σε κόμμα < 3% ?

Δημοσίευσηαπό nant » 03 Μάιος 2012, 23:30

plessas έγραψε:Να πως γίνεται η κατανομή: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE% ... E.BC.CE.B1

Αν καταλαβαίνω σωστά, από το ποσοστό των κομμάτων που μένουν εκτός (<3%) ευνοούνται στην κατανομή όλοι όσοι μπαίνουν στη βουλή, αλλά αναλογικά και επομένως το πρώτο κόμμα περισσότερο. Αν έχω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.


πολυ καλο κειμενο - ευχαριστω!

nant
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 03 Μάιος 2012, 12:02

Re: Χαμμένη ψήφος σε κόμμα < 3% ?

Δημοσίευσηαπό nant » 03 Μάιος 2012, 23:32

anestis έγραψε:Λίγο πάνω από 200.000

nant έγραψε:Ή απαντήστε στο περίπου πόσους ψήφους (όχι ποσοστό) πιστεύετε ότι χρειάζεται ένα κόμμα για να μπει στη Βουλή;Νίκος


ευχαριστω ;)

nant
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 03 Μάιος 2012, 12:02

Re: Χαμμένη ψήφος σε κόμμα < 3% ?

Δημοσίευσηαπό nant » 03 Μάιος 2012, 23:47

Με βάση λοιπόν την εκτίμηση ότι χρειάζονται περίπου 200.000 ψήφοι και οι επίσημοι εγγεγραμμένοι Πειρατές (μόλις γράφτηκα και εγώ) είμαστε 1.000 (διορθώστε με παρακαλώ) θα πρέπει κάθε μέλος να επηρεάσει περίπου 200 άτομα.

Πιστεύω ότι ο στόχος είναι εφικτός και προσωπικά θα κάνω ότι μπορώ!

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Χαμμένη ψήφος σε κόμμα < 3% ?

Δημοσίευσηαπό baskin » 03 Μάιος 2012, 23:52

nant έγραψε:Με βάση λοιπόν την εκτίμηση ότι χρειάζονται περίπου 200.000 ψήφοι και οι επίσημοι εγγεγραμμένοι Πειρατές (μόλις γράφτηκα και εγώ) είμαστε 1.000 (διορθώστε με παρακαλώ) θα πρέπει κάθε μέλος να επηρεάσει περίπου 200 άτομα.

Πιστεύω ότι ο στόχος είναι εφικτός και προσωπικά θα κάνω ότι μπορώ!


Αυτή είναι μία καλή σκέψη!!!
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Rainmaker

Re: Χαμμένη ψήφος σε κόμμα < 3% ?

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 04 Μάιος 2012, 00:05

baskin έγραψε:
nant έγραψε:Με βάση λοιπόν την εκτίμηση ότι χρειάζονται περίπου 200.000 ψήφοι και οι επίσημοι εγγεγραμμένοι Πειρατές (μόλις γράφτηκα και εγώ) είμαστε 1.000 (διορθώστε με παρακαλώ) θα πρέπει κάθε μέλος να επηρεάσει περίπου 200 άτομα.

Πιστεύω ότι ο στόχος είναι εφικτός και προσωπικά θα κάνω ότι μπορώ!


Αυτή είναι μία καλή σκέψη!!!


Αισιόδοξη αλλά καλή (Μ' αρέσει)!!!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 9 και 0 επισκέπτες