Μια συμβουλή για όλους στις επιτροπές

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Μια συμβουλή για όλους στις επιτροπές

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 01 Μαρ 2012, 15:41

Δε ξέρω πόσοι διαβάσατε το μεγάλο ποστ http://www.pirateparty.gr/forum/viewtopic.php?f=3&t=583 αλλά ένα κομμάτι αφορά όλες τις επιτροπές, γιαυτό το ξαναβάζω εδώ, μια που η δουλειά των επιτροπών θα καταλήξει περίπου σε "σχέδια νόμου"...

ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ

Η ποιοτική νομοθεσία είναι μια από τις 8 αρχές των πειρατών και λέει ότι είμαστε υπερήφανοι για την ποιότητα της δουλειάς μας.

Το να κάνεις συνεπή και συνεκτική νομοθεσία είναι σκληρή δουλειά. Πάρα πολύ συχνά οι νόμοι είναι εσωτερικά αντιφατικοί και αφήνονται στα δικαστήρια να τους ξεδιαλύνουν και ερμηνεύσουν. Εμείς αντίθετα, σηκώνουμε τον πήχη για ότι παράγουμε. Κάθε νόμος πρέπει να υπακούει σε 4 ποιοτικά κριτήρια:

Αναγκαίος. Ο νόμος πρέπει να στοχεύει ένα συγκεκριμένο πρόβλημα για το δημόσιο συμφέρον που η επίλυση του θα γίνει μέσω νομοθεσίας. (Αυτό είναι σε αντίθεση με τα εκάστοτε συμφέροντα που παραπονιούνται ή για προβλήματα που δε χρειάζονται νομοθετική λύση.) Το πρόβλημα πρέπει να ορίζεται με πραγματικά και μετρήσιμα στοιχεία και όχι με συγκριτικά επίθετα όπως "λιγότερο ", "περισσότερο" ή "χειρότερο".

Αποτελεσματικός. Η προτεινόμενη νομοθετική λύση πρέπει να λύσει το πρόβλημα που εντοπίστηκε, σύμφωνα με πολλαπλές ανεξάρτητες μελέτες (κυρίως, όχι σύμφωνα με μελέτες από ειδικά συμφέροντα που μπορεί να επωφελούνται από το νόμο).

Αναλογικός. Ο προτεινόμενος νόμος δεν πρέπει να δημιουργεί χειρότερα προβλήματα από αυτά που φιλοδοξεί να λύσει. Ειδικά, τα ανθρώπινα δικαιώματα πρέπει πάντοτε να τηρούνται.

Βάση αποδεικτικών στοιχείων. Ο νόμος πρέπει να βασίζεται σε επιστημονικές, ανεξάρτητες, τεκμηριωμένες μελέτες και ποτέ σε δόγματα ή δοξασίες κάθε είδους.

Να έχει βάση τα Δικαιώματα . Η αιτιολόγηση για κάθε νόμο πρέπει τελικά να απευθύνεται στα ανθρώπινα δικαιώματα, και ποτέ σε δόγματα ή στην ηθική. (Όπως αναφέρθηκε και αλλού, τα μονοπώλια όπως τα «πνευματικά δικαιώματα» και οι πατέντες , δεν είναι δικαιώματα, αλλά περιορισμός των δικαιωμάτων.)

Προηγούμενοι νόμοι που δεν πληρούν αυτά τα κριτήρια πρέπει να καταργούνται.

Απλά να το έχουμε υπ' όψην μας όταν θα "βαρύνουν" οι κουβέντες...
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: Μια συμβουλή για όλους στις επιτροπές

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 03 Μαρ 2012, 13:23

στο θεμα πνευματικα δικαιωματα θελει λιγη προσοχη. ομως αυτο που αμηλεικτα πρεπει να πολεμησουμε ειναι το θεμα των δισκογραφικων και λοιπων εταιρειων που σχετι<ωνται με τα μηντεια και τα θεαματα που κατα δικτατορικο τροπο εκμεταλευωνται οπως θελουν και αποστομωνουν η μη καθε καλιτεχνη
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: Μια συμβουλή για όλους στις επιτροπές

Δημοσίευσηαπό chprokop » 31 Μαρ 2012, 10:29

Σχετικά με την νομοθεσια πρεπει να καταστησουμε ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ότι πρεπει να σταματησει η παραγωγη νομων και να αρχισει η σοβαρη κωδικοποιηση των νομων. Αν η ελληνικη νομοθεσια ακολουθουσε το παραδειγμα της ευρωπαικης νομοπαραγωγης (που αν και πληθεωρικη ΕΙΝΑΙ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΗ) δεν θα ειχαμε τις αλληλοεπικαλυψεις, τις αποσπασματικες ρυθμισεις και τΑ τραγελαφικα της ελληνικης πραγματικοτητας.

Οι υποχρεωσεις απο το Μνημονιο υλοποιουνται και με απλες εγκυκλιους ή βαρια βαρια από ΥΑ. Γιατι ψηφιζουν νομους;

ΥΓ Η πονηρη απαντηση ειναι οτι σε αντιθεση με τις διοικητικες πραξεις που προσβαλλονται δικαστικα και ακυρωνονται οι νομοι συνεχιζουν να υπαρχουν και αν ειναι αντισυνταγματικοι δεν εφαρμοζονται ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ (μετα απο σχετικη ερμηνεια απο τον καθε δικαστη).

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: Μια συμβουλή για όλους στις επιτροπές

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 31 Μαρ 2012, 23:42

δηλαδη οτι εχει γινει με το μνημονειο μπορει να προσβληθει δικαστικα και να παψει να εχει ισχυ αν το πολεμησει καπιος?
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: Μια συμβουλή για όλους στις επιτροπές

Δημοσίευσηαπό chprokop » 01 Απρ 2012, 00:50

Το πρωτοφανες με το Μνημονιο ειναι οτι προκρινει την αποπληρωμη των δανειων ακομη και σε βαρος της υπαρξης του ελληνικου λαου, κατι που παραβιαζει το διεθνες δικαιο, τις Ευρωπαικες Συνθηκες και 100% το Ελληνικο Συνταγμα. Ουτε οι ηττημενοι του Β Παγκ.Πολεμου δεν ταπεινωθηκαν ετσι. Η επιβιωση τους ηταν διασφαλισμενη και η Ιστορια εδειξε οτι οι νικητες εξασφαλισαν και την ευημερια τους. Παγωσαν μαλιστα το θεμα των αποζημιωσεων-επανορθωσεων για να μην προκαλεσουν οικονομικα προβληματα...

Αλλα χρειαζεται γενναια διπλωματια και θεληση- το υπαρχον πολιτικο προσωπικο δεν ΜΠΟΡΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ!

Apolitic
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 21:38

Re: Μια συμβουλή για όλους στις επιτροπές

Δημοσίευσηαπό Apolitic » 13 Απρ 2012, 01:49

Χαιρετώ τους φίλους πειρατές.

Ξεκινώ τα ποστ μου από εδώ μια και έχω επεξεργαστεί πολλά θέματα νομοθετικού περιεχομένου αλλά και γιατί δεν υπήρχε topic υποδοχής νέων φίλων.
Μπορώ να βοηθήσω σε πάρα πολλές δράσεις και ομάδες.

Δηλώνω ενεργός πολίτης παρά την σκωπτική μου επωνυμία,εκτεθειμένος ως bloger (apolitic.capitalblogs.gr) στην μακροοικονομία και την πολιτική.
Έχω πολύ κοντινές θέσεις στην διακήρυξη σας εδώ και πολύ καιρό και είμαι ευτυχής που σας γνωρίζω και θα σας στηρίξω ενώνοντας τις προσπάθειες μου για άμεση δημοκρατία και διαφάνεια στον δημόσιο βίο και την προστασία του ατόμου.

Θέλω να έρθουμε σε επαφή και να συζητήσουμε και να γνωριστούμε από κοντά.
Πιστεύω ότι πρέπει να επεξεργαστούμε θέσεις πάνω σε όλους τους τομείς πολιτικού βίου της Ελλάδας (ώστε να μην τίθεται θέμα παγίδευσης από δημοσιογράφους) και να τεθούν σε αμεσοδημοκρατική αποδοχή από τους φίλους.

Αν και τώρα ψάχνω το site για την ώρα δεν έχω δει σύστημα ανοικτών ψηφοφοριών. Θα ψάξω περισσότερο και θα τα λέμε.

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Μια συμβουλή για όλους στις επιτροπές

Δημοσίευσηαπό mankasp » 13 Απρ 2012, 02:57

Apolitic έγραψε:Χαιρετώ τους φίλους πειρατές.

Ξεκινώ τα ποστ μου από εδώ μια και έχω επεξεργαστεί πολλά θέματα νομοθετικού περιεχομένου αλλά και γιατί δεν υπήρχε topic υποδοχής νέων φίλων.
Μπορώ να βοηθήσω σε πάρα πολλές δράσεις και ομάδες.

Δηλώνω ενεργός πολίτης παρά την σκωπτική μου επωνυμία,εκτεθειμένος ως bloger (apolitic.capitalblogs.gr) στην μακροοικονομία και την πολιτική.
Έχω πολύ κοντινές θέσεις στην διακήρυξη σας εδώ και πολύ καιρό και είμαι ευτυχής που σας γνωρίζω και θα σας στηρίξω ενώνοντας τις προσπάθειες μου για άμεση δημοκρατία και διαφάνεια στον δημόσιο βίο και την προστασία του ατόμου.

Θέλω να έρθουμε σε επαφή και να συζητήσουμε και να γνωριστούμε από κοντά.
Πιστεύω ότι πρέπει να επεξεργαστούμε θέσεις πάνω σε όλους τους τομείς πολιτικού βίου της Ελλάδας (ώστε να μην τίθεται θέμα παγίδευσης από δημοσιογράφους) και να τεθούν σε αμεσοδημοκρατική αποδοχή από τους φίλους.

Αν και τώρα ψάχνω το site για την ώρα δεν έχω δει σύστημα ανοικτών ψηφοφοριών. Θα ψάξω περισσότερο και θα τα λέμε.


Καλώς ήρθες!!

Δες εδώ πως μπορείς να γίνεις αν θέλεις και επίσημα μέλος του κόμματος
http://www.pirateparty.gr/get-involved/

Εδώ περιληπτικά μπορείς να διαβάσεις πως λειτουργούμε και πως μπορείς να μας βοηθήσεις
http://www.pirateparty.gr/nea-melh/

Τέλος, θα ήθελα να σε ενημερώσω πως η ομάδα ΙΤ αυτές τις μέρες στήνει το Liquid Feedback ως εργαλείο για ψηφοφορίες. Προς το παρών, όταν χρειάζεται, κάνουμε ψηφοφορίες μέσα στο φόρουμ.
https://twitter.com/e_kastrinakis

Apolitic
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 21:38

Re: Μια συμβουλή για όλους στις επιτροπές

Δημοσίευσηαπό Apolitic » 13 Απρ 2012, 16:29

Ευχαριστώ Μανώλη.

Πριν προσπάθησα να γραφτώ μέλος αλλά το PDF δεν κατέβηκε στο laptop για να μπορέσω να το εκτυπώσω και δεν έχω βρει πού μπορώ να το ξανακατεβάσω. Είναι η αίτηση μέλους 810. Πήρα στο τηλέφωνο για πληροφορίες και έμεινα 10 λεπτά ακούγοντας μουσική.

Παρατηρώ πολλές ελλείψεις σε ζητήματα οργάνωσης και είναι κατανοητό. Μπορώ να βοηθήσω σε αυτόν τον τομέα μια και αυτή είναι η δουλειά μου 20 χρόνια τώρα.

Σίγουρα χρειάζεται μια ομάδα υποδοχής και αντίστοιχη αναλυτικότατη σελίδα site με Q&A για τους φρέσκους όπως εγώ.

Για την νομοθεσία γενικότερα έχω αρθρογραφήσει και παραθέτω την άποψη μου που συμπληρώνει τις βασικές θέσεις των πειρατών.

===============================================================================================
Η διέξοδος αυτή θα εκτονώσει και την πίεση στους πολιτικούς, οι οποίοι δεν φαίνετε να έχουν συνειδητοποιήσει τον αντίκτυπο των αποφάσεων τους για την ώρα (αν και δύσκολα μπορούν να κυκλοφορήσουν δημόσια). Έχουν βάλει τον αυτόματο πιλότο, με εφευρήματα όπως παράδειγμα «ο μονόδρομος του μνημονίου». Βλέπουν κεραυνούς, αλλά δεν προετοιμάζονται για το μπουρίνι.

Για να πετύχει ένα τέτοιο εγχείρημα θα πρέπει να χτιστεί, επάνω στην πλατφόρμα του διαδικτύου και να παρέχει τα εχέγγυα μιας αδιάβλητης διαδικασίας (διαφάνεια).

Στο κομμάτι διαφάνεια θα πρέπει:

Να εξασφαλιστεί η μέγιστη δυνατή συμμετοχή. Η νέα τεχνολογία δεν είναι προσιτή σε διάφορες ομάδες όπως σε ανθρώπους άνω των 60 ετών, για παράδειγμα. Θα πρέπει να μετεξελιχθούν τα ΚΕΠ για να καλύψουν αυτό το κενό με την βοήθεια της τεχνολογίας.

Ειδική μέριμνα θα πρέπει να ληφθεί για την διασφάλιση του ρόλου των μέσων μαζικής ενημέρωσης στον θεσμό χωρίς να περιορίζεται η ελευθέρια της έκφρασης.

Για τον παραπάνω λόγο, η διαδικασία θα πρέπει να περιλαμβάνει «πολύ-θεματικά δημοψηφίσματα» αντί του Ναι-Όχι, που εύκολα μπορεί να χειραγωγηθεί από τα ΜΜΕ.

Polls κατά άρθρο, στην μορφή που ψηφίζει η βουλή, θα απέτρεπε λύσεις πακέτο κομματικής προέλευσης. Θα εμπλούτιζε τα νομοθετήματα με πλουραλισμό και σύνθεση πολύχρωμων προτάσεων από κάθε πολιτικό χώρο, με κριτήρια όπως λειτουργικότητα, εφαρμοσιμότητα, και κυρίως χωρίς πολιτικό κόστος.

Επιπλέον θα πρότεινα στην μεθοδολογία παραγωγής νόμων, την εισαγωγή της διαδικασίας «Δοκιμαστικής εφαρμογής» με αυτόματη ανάκληση για βελτίωση, εφόσον για οποιοδήποτε λόγο δεν μπορεί αυτός ο νόμος, να επιτύχει συγκεκριμένους, μετρήσιμους στόχους (πχ. οικονομικούς πληθυσμιακούς, χρονικούς κλπ). Επίσης η μέθοδος εκτίμησης των αποτελεσμάτων, οι στόχοι και το χρονοδιάγραμμα, μαζί με τον προϋπολογισμένο οικονομικό αντίκτυπο, θα πρέπει να περιλαμβάνονται στο νομοθέτημα.

Η νομοθεσία θα πρέπει να κωδικοποιηθεί και να απαγορευτούν οι τροπολογίες, οι εγκύκλιοι, οι παραπομπές (που παραπέμπουν σε νομοπαρασκευαστικό σώμα μετρίων νομικών, με την γνωστή νοοτροπία του μπακάλη ΔΥ, που βαριέται να ενσωματώσει μια παράγραφο σε ένα άρθρο και γεμίζει το κείμενο με μουντζούρες και αστερίσκους).

Η νομοθεσία πρέπει να πάψει να βαφτίζεται με το όνομα του υπουργού (ω τι ματαιοδοξία). Οι νόμοι πρέπει να κατατάσσονται σε δομημένα αρχεία, με εύκολη πρόσβαση από όλους μέσω διαδικτύου. Άλλωστε η άγνοια νόμου δεν είναι αποδεκτό ελαφρυντικό στα ελληνικά δικαστήρια.

Από τεχνικής πλευράς, ακόμα και το opengov θα μπορούσε να αναβαθμιστεί για να παίξει ρόλο, ενσωματώνοντας καινοτόμες τεχνολογίες κρυπτογράφησης και ταυτοποίησης. Παράλληλα θα πρέπει, η καταμέτρηση και τα αποτελέσματα να επεξεργάζονται ταυτόχρονα online, και από ανεξάρτητους φορείς-αρχές με την κατάλληλη τεχνική υποδομή και υποστήριξη σε επίπεδο ύψιστης ασφάλειας, για επαλήθευση.

Η τεχνολογία υπάρχει και για εφαρμογή άμεσης δημοκρατίας (έστω και σε αρχικό στάδιο με την μορφή επώνυμων, διαπιστευμένων polls – όχι ανώνυμες, αόρατες δημοσκοπήσεις, μέσους όρους και αναγωγές-).

Η τεχνολογία υπάρχει και για την συμμετοχική δημοκρατία με την δημιουργία think-tanks (για να δουλεύουν, για παράδειγμα πολλά απομακρυσμένα μυαλά διαφόρων ειδικοτήτων, ταυτόχρονα σε νομικά projects). Θα είχε θετική συμβολή στην αντιμετώπιση της ανεργίας με τη χρήση νέων επιστημόνων.

Ακόμα και η φόρο-κάρτα ή το δίπλωμα οδήγησης αν ήταν σε smart card θα μπορούσαν να αξιοποιηθούν. Ακόμα και cash card που είναι πιστοποιημένες, με μηδαμινό κόστος συγκρινόμενο με τις παραδοσιακές εκλογικές διαδικασίες. Θα μπορούσε να συνδυαστεί με σταθερές κυβερνητικές θητείες 4-5 χρόνων και σύστημα αξιολόγησης του έργου κάθε υπουργού από την βάση, για επικείμενους ανασχηματισμούς. Θα δημιουργούσε ανοικτή γραμμή με την λαϊκή δυσαρέσκεια και αυτό θα ήταν μετρήσιμο.

Δεν πρέπει να παραβλέψουμε κινδύνους χειραγώγησης ή πιθανούς κλαδικούς εμφυλίους πολέμους. Σε κάθε περίπτωση όμως θα έχουμε κάνει ένα παραπάνω βήμα στην βελτίωση του πολιτεύματός μας. Οι ευθύνες θα είναι συλλογικές και αυτό θα δώσει ένα τρομερό όπλο, στα χέρια έντιμων πολιτικών, ώστε να μας εκπροσωπήσουν αποτελεσματικά απέναντι στο οργανωμένο κεφάλαιο, στο άκρως ανταγωνιστικό περιβάλλον της παγκοσμιοποίησης που έρχεται.

====================================================================================================


Εν κατακλείδι πέραν των βασικών αρχών θα πρέπει να περιλαμβάνει
α) Στόχους μετρήσιμους και την μεθοδολογία ελέγχου από έναν φορέα
β) Ευδιάκριτα στάδια εφαρμογής και χρονικά πλαίσια ελέγχου
γ) Μετακλητή εφαρμογή για διορθώσεις λαθών και αποφυγή τροπολογιών
δ) Οικονομοτεχνικές μελέτες και εξασφαλισμένους πόρους
ε) Διαρκές feedback κατά την διάρκεια δοκιμαστικής εφαρμογής για την δικαιότερη επίδραση του στους πολίτες.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Μια συμβουλή για όλους στις επιτροπές

Δημοσίευσηαπό baskin » 13 Απρ 2012, 16:34

Φίλε μου έχουμε προθεσμίες μέχρι την Τρίτη για δεκάδες θέματα των εκλογών. Αυτά που λες είναι σωστά, αλλά μην περιμένεις ούτε απάντηση αυτή την στιγμή. Έχουμε Πάσχα και 5-6 άνθρωποι τρέχουν για την οργάνωση των εκλογών. Δύο από τους βασικούς είναι εν πτήση για το συνέδριο του PPI στην Πράγα.

Καταλαβαίνεις ότι αυτά που γράφεις θα αξιολογηθούν και συζητηθούν μετά την Πέμπτη που τελειώνουν όλες οι γραφειοκρατικές διαδικασίες για τις εκλογές και πάλι με επιφύλαξη, μέχρι τις εκλογές. Μετά θα έχουμε άπλετο χρόνο για όλα.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Μια συμβουλή για όλους στις επιτροπές

Δημοσίευσηαπό adrian » 13 Απρ 2012, 16:54

σε σχεση με την δηλωση
μπορεις να την κατεβασεις κενη απο εδω http://www.pirateparty.gr/wp-content/up ... grafis.pdf
και να την συμπληρωσεις με το χερι (με τα ιδια στοιχεια που εβαλες στην ηλεκτρονικη δηλωση).

το τηλεφωνο πιθανολογω πως ειναι αυτο του γραφειου, στο οποιο την τελευταια φορα ημασταν την τριτη (αν δεν κανω λαθος..)
σιγουρα θα λαμβανεις πολυ πιο αμεσα απαντησεις ψηφιακα
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες